Jump to content

[LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αμφιβάλω αν έχεις πρόβλημα.

Σε λάμπα με έντονο φως δεν νομίζω ότι μπορεί να βγάλει κάποιος φωτογραφία χωρίς το γνωστό θέμα.δεν νομίζω ότι θέλεις service.

 

https://docs.google.com/file/d/0B20JuVTAow0RMU9mWFVqay1OajA/edit?usp=docslist_api

 

https://docs.google.com/file/d/0B20JuVTAow0ROG5pbU1odllzbzA/edit?usp=docslist_api

 

https://docs.google.com/file/d/0B20JuVTAow0RUzRpQ09MYXd5UzQ/edit?usp=docslist_api

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και με τις άλλες εφαρμογές το ίδιο γινεται! Μπορεί να έχεις δίκιο και να ασχολούμαι πολύ ενώ δεν υπάρχει αντικειμενικό προβλημα. Να βγάλω λάμπα δεν πρόκειται ποτέ αλλά σε οποιοδήποτε θέμα υπάρχει λάμπα το ίδιο γίνεται. Έκτος από αυτό πρόβλημα παρατηρήθηκε και εδώ https://docs.google.com/file/d/0B1NXlnNjDBmjRGJVejRuc1RyWkU/edit?usp=docslist_api
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εμένα δεν το κάνει αυτό το πράγμα. δεν ξέρω φίλε μου νομίζω οτι κάποιο θέμα έχει τουλάχιστον κατα την δική μου γνώμη.

 

edit. ωπα περίμενε!!! :blink: γιατί σε παλαιότερες φωτογραφίες μου που κοιτάω τώρα έχω κάποιες που το κάνει και σε εμένα οταν υπάρχει έντονος φωτισμός. Στο δέντρο που έχω τραβήξει δεν μου το έκανε αλλά σε γήπεδο νύχτα τους προβολείς έτσι το βγάζει

 

 

https://docs.google.com/file/d/0B5Ye3HUdysd3TE5qNGlJbnAyRm8/edit?usp=docslist_api

 

 

 

https://docs.google.com/file/d/0B5Ye3HUdysd3c3IzSlJtZmNkWGs/edit?usp=docslist_api

Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στον προβολέα να το καταλάβω! Αλλά τα ledακια στο δέντρο είναι πολύ νομίζω! Όπως και να έχει έλεγα να κάνω μια βόλτα από το service δεν χάνω τπτ φαντάζομαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό σου δέντρο μου φαίνεται οκ!

Link to comment
Share on other sites

Στον προβολέα να το καταλάβω! Αλλά τα ledακια στο δέντρο είναι πολύ νομίζω! Όπως και να έχει έλεγα να κάνω μια βόλτα από το service δεν χάνω τπτ φαντάζομαι

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικό σου δέντρο μου φαίνεται οκ!

 

ναι και εμένα το δέντρο μου φαίνεται οκ αλλά στον προβολέα είναι σαν τις δικές σου. βέβαια στείλτο να στο ελέγξουν σαφώς και δεν χάνεις κάτι απλά αν θες ενημέρωσε μας για το τί σου είπαν μετά.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω στο service μέσα στην Εβδομάδα μάλλον οπότε θα δούμε αν είναι ελάττωμα του φακού. Θα σας ενημερώσω για να ξέρει όποιος έχει ανάλογο πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω το κινητό ένα δίμηνο περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Απλά σε φωτογραφίες που υπάρχει κάποιο φως ( Π.Χ λάμπα σε δρομο το φως φαίνεται να "σπάει" και αλλοιωνεται η φωτογραφια. Τι μπορεί να γίνει για αυτο;

Δεν έχει τίποτα ο φακός.

Προσπάθησε να καθαρίσεις τον φακό ,όχι με το δάκτυλο γιατί αφήνει λάδι και κάνει αυτό το εφέ στο φως, αλλά με ένα πανάκι για γυαλιά μυωπίας, ηλίου κτλ...και είσαι κομπλέ. Αν παρατηρήσεις, αν το καθαρίσεις με το δάκτυλο ανάλογα την φορἀ που θα δώσεις τέτοια φορά θα έχει και το εφέ που βλέπεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τίποτα ο φακός.

Προσπάθησε να καθαρίσεις τον φακό ,όχι με το δάκτυλο γιατί αφήνει λάδι και κάνει αυτό το εφέ στο φως, αλλά με ένα πανάκι για γυαλιά μυωπίας, ηλίου κτλ...και είσαι κομπλέ. Αν παρατηρήσεις, αν το καθαρίσεις με το δάκτυλο ανάλογα την φορἀ που θα δώσεις τέτοια φορά θα έχει και το εφέ που βλέπεις.:D

Είσαι ωραίος!το δοκίμασα και έχεις δίκιο! Είχα το ίδιο πρόβλημα και εγώ! Ανάλογα την φορά που το σκουπιζα έτσι έβγαινε το φως!! Έχω δοκιμάσει πολλά για καθαρισμό αλλά το πανάκι για τα γυαλιά είναι το μόνο που έκανε δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς έχετε την κάμερα στο hdr αυτόματο ,on,of και γιατί?

 

Δύο παραδείγματα φωτογραφιών στα γρήγορα σχετικά με το HDR:

Φωτογραφία με το hdr OFF

Φωτογραφία με το hdr ON

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Φαίνεται σαφως η διαφορά στην εικόνα αλλά δεν ρώτησα αυτό. Κερδίζεις διαβάθμιση αλλά χάνεις κάποια άλλα...... Η ερώτηση είναι που το αφήνετε συνήθως και γιατί.
Link to comment
Share on other sites

Οκ.. Φαίνεται σαφως η διαφορά στην εικόνα αλλά δεν ρώτησα αυτό. Κερδίζεις διαβάθμιση αλλά χάνεις κάποια άλλα...... Η ερώτηση είναι που το αφήνετε συνήθως και γιατί.

 

Όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά φωτεινότητας στο κάδρο καλό είναι να είναι ενεργοποιημένο το hdr προσωπικά το έχω μόνιμα στο on στο lg g3 αν και υπάρχει και αυτόματη επιλογή προτιμώ να είμαι σίγουρος για την επιλογή, περίπου 2 στις 10 φωτογραφίες θα το ήθελα απενεργοποιημένο αλλά δεν είναι τόσο έντονη η διαφορά που να με κάνει να προβώ σε αλλαγή για μερικές λήψεις κυρίως όταν δεν υπάρχουν καθόλου σύννεφα στον ουρανό. Άρα όταν θέλεις να ρίξεις φως στο σκοτεινό μέρος μιας φωτογραφίας χωρίς να κάψεις τα φωτεινά της σημεία η ευκολότερη επιλογή είναι το hdr και το αντίθετο ισχύει ασφαλώς.

Δοκίμασε να τραβήξεις 3 φωτογραφίες με το ίδιο κάδρο αλλά με διαφορετική εστίαση κάθε φορά, για να γίνει κατανοητό ευκολότερα να είναι η μισή φωτογραφία παράθυρο με ουρανό και το υπόλοιπο μέρος στη σκιά για ευκολία από το εσωτερικό του σπιτιού. Αρχικά εστίασε στον ουρανό στη δεύτερη εστίασε στο εσωτερικό μέρος του χώρου σου πάντα με το hdr απενεργοποιημένο στη τρίτη φωτογραφία ενεργοποίησε το hdr και δες την αλλαγή σε σχέση με τις δύο πρώτες. Στη πρώτη ο ουρανός θα εμφανίζει σύννεφα αν υπάρχουν βέβαια αλλά ο εσωτερικός χώρος θα είναι υποφωτισμένος γιατί η μέτρηση του φωτός έγινε σε δυνατό σημείο στη δεύτερη ο ουρανός θα είναι γάλα γιατί η φωτομέτρηση έγινε στο σκιερότερο μέρος στη τελευταία φωτογραφία η μηχανή προσπαθεί να συγκεράσει τη μεγάλη διαφορά στη φωτεινότητα.

Στη πραγματικότητα το hdr του κινητού δεν είναι πραγματικό hdr δηλαδή δεν τραβά η φωτογραφική του κινητού 3 φωτογραφίες με διαφορετική έκθεση όπως υπονοεί το ακρώνυμο αλλά κάτι σαν το dpo της sony δηλαδή με μια έκθεση προσπαθεί να συνθέσει με λογισμικό το αποτέλεσμα διαφορετικών εκθέσεων. Στις "πραγματικές μηχανές" το dpo πηγαίνει σε κινούμενα θέματα και το hdr που απαιτεί 3 εκθέσεις λήψεις σε θέματα με στατικό χαρακτήρα για προφανείς λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Έχω ακούσει ότι στο hdr είναι λίγο πιο αργή η λήψη,βγαίνει στην κίνηση λίγο πιο κουνημενη και λίγο πιο ξεθωριασμένη τα χρώματα. Οπότε λέω Σαν μόνιμη επιλογή να το έχω στο όφ και να το βάζω στο ον Όταν έχω Σαν θέμα όπως το παράδειγμα σου
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πάντως εμένα ενώ σε γενικές γραμμές η φωτογραφική του G3 είναι super, σε λήψεις σε σκοτεινό χώρο όπως bar,club με έχει απογοητεύσει εντελώς. Το φλας είναι τόσο δυνατό που είναι αδύνατον να αντέξεις όση ώρα χρειάζεται για να τραβήξει την φωτογραφία και σε τυφλώνει + ότι καμιά φορά μάλιστα έχει κολλήσει το φλας επειδή δεν μπορεί να κάνει focus.

Και η λήψη με HDR on δεν βγάζει το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς το περιβάλλον είναι ήδη πολύ σκοτεινό.

Σε αυτό το κομμάτι λοιπόν το G2 του φίλου μου(το είχα και εγώ πριν το G3) με εντελώς στοκ κατάσταση υπερτερεί καθώς και το φλας του είναι πιο ανθρώπινο και δεν κάνει αυτά τα κολλήματα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα ενώ σε γενικές γραμμές η φωτογραφική του G3 είναι super, σε λήψεις σε σκοτεινό χώρο όπως bar,club με έχει απογοητεύσει εντελώς. Το φλας είναι τόσο δυνατό που είναι αδύνατον να αντέξεις όση ώρα χρειάζεται για να τραβήξει την φωτογραφία και σε τυφλώνει + ότι καμιά φορά μάλιστα έχει κολλήσει το φλας επειδή δεν μπορεί να κάνει focus.

Και η λήψη με HDR on δεν βγάζει το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς το περιβάλλον είναι ήδη πολύ σκοτεινό.

Σε αυτό το κομμάτι λοιπόν το G2 του φίλου μου(το είχα και εγώ πριν το G3) με εντελώς στοκ κατάσταση υπερτερεί καθώς και το φλας του είναι πιο ανθρώπινο και δεν κάνει αυτά τα κολλήματα.

Αυτό με το φλας τον παρατήρησα και εγώ όταν χιονιζε δεν μπορούσε να κάνει focus και σκαλωνε ακόμα και όταν εβγαινες από την default εφαρμογή της κάμερας έκλεινε μετά από λίγα δευτερόλεπτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για το φλας συμφωνώ είναι πολύ δυνατό για να το αντέξεις. Βγήκε xcam 6
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα ενώ σε γενικές γραμμές η φωτογραφική του G3 είναι super, σε λήψεις σε σκοτεινό χώρο όπως bar,club με έχει απογοητεύσει εντελώς. Το φλας είναι τόσο δυνατό που είναι αδύνατον να αντέξεις όση ώρα χρειάζεται για να τραβήξει την φωτογραφία και σε τυφλώνει + ότι καμιά φορά μάλιστα έχει κολλήσει το φλας επειδή δεν μπορεί να κάνει focus.

Και η λήψη με HDR on δεν βγάζει το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς το περιβάλλον είναι ήδη πολύ σκοτεινό.

Σε αυτό το κομμάτι λοιπόν το G2 του φίλου μου(το είχα και εγώ πριν το G3) με εντελώς στοκ κατάσταση υπερτερεί καθώς και το φλας του είναι πιο ανθρώπινο και δεν κάνει αυτά τα κολλήματα.

 

φιλε μου μονο φλας δεν ειναι του g2...αυτο δεν ειναι φλας!!!ειναι σαν να μην υπαρχει..στο g3 ειναι true tone οπως και του m8!!ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Για το φλας συμφωνώ είναι πολύ δυνατό για να το αντέξεις. Βγήκε xcam 6

Πως το κατεβαζεις γιατι δεν το βρισκω στο store.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

τα μικρα φυλλαρακια που βλεπετε,ειναι περιπου σε μεγεθος μικροτερο απο μονολεπτο

 

20141026_134554.jpg

20141026_134821.jpg

20141026_134853.jpg

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...