Jump to content

[LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλώνω αθώος. Το ξέρω. Αν και aosp και Pure android fan, δεν έχω βάλει πρώτον γιατί ακόμα είναι σε ανώριμο στάδιο, δεύτερον επειδή και η στοκ lollipop είναι ταχύτατη και τρίτον αφού ισχύουν τα 2 πρώτα γιατί να χάσω την κάμερα... Γιατί είναι δεδομένο ότι είναι κατά πολύ χειρότερη.

 

Ε ναι δεν βλεπω τον λογο...Εσυ εχεις lollipop πανω? εγω περιμενω ακομα ota...

Στον τομεα καμερας η xcam με τις ρυθμισεις μου δειχνει ανωτερη αλλα ακομα δοκιμαζω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε ναι δεν βλεπω τον λογο...Εσυ εχεις lollipop πανω? εγω περιμενω ακομα ota...

Στον τομεα καμερας η xcam με τις ρυθμισεις μου δειχνει ανωτερη αλλα ακομα δοκιμαζω.

 

Ναι lollipop android now. Περιμένω την νέα του cloudyfa να την βάλω. Xcam δεν μου χρειάζεται. Και η κάμερα δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αλλά από την στιγμή που στα δικά μου γούστα lag δεν έχω δεν υπάρχει και λόγος για aosp όπου η κάμερα είναι τραγική το λιγότερο.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ναι lollipop android now. Περιμένω την νέα του cloudyfa να την βάλω. Xcam δεν μου χρειάζεται. Και η κάμερα δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αλλά από την στιγμή που στα δικά μου γούστα lag δεν έχω δεν υπάρχει και λόγος για aosp όπου η κάμερα είναι τραγική το λιγότερο.

 

Nομιζα οτι ειχες την επισημη. Εχεις ακουσει ποτε θα ερθει η official? Cloudyfa παντως εγγυηση.

Στο g2 φοραγα cloudyg3 και ηταν αψογη. Δεν εχω δοκιμασει ακομα στο G3 να σου πω την αληθεια.

Θεωρω οτι θα ειναι πιο lag free παντως

Link to comment
Share on other sites

http://i1241.photobucket.com/albums/gg519/Themis83/20150118_163927_zpsfe033caf.jpg

 

Καναμε μια βολτα εδω στα μερη μας και ειπα να βγαλω μια φωτο με το g3,παραλια Καραθωνα στο Ναυπλιο.

Στο αυτοματο,τιποτα σπουδαιο βασικα.

Link to comment
Share on other sites

http://i1241.photobucket.com/albums/gg519/Themis83/20150118_163927_zpsfe033caf.jpg

 

Καναμε μια βολτα εδω στα μερη μας και ειπα να βγαλω μια φωτο με το g3,παραλια Καραθωνα στο Ναυπλιο.

Στο αυτοματο,τιποτα σπουδαιο βασικα.

 

Eπιτελους ενας που ανεβασε φωτο...Σε λιγες μερες θα το ξυπνησω για τα καλα το νημα με τις φωτο..! :p

Θα σου προτεινα να αλλαξεις server, στην οθονη μου φαινεται θολη και κακη. Ανεβασε την σε flickr να φανει σωστα ετσι δεν βγαζω ακρη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρακατω σας παραθετω 4 φωτογραφιες προχειρα τραβηγμενες. Δεν τις ανεβαζω για επιδειξη της καμερας αλλα για να δουμε τις διαφορες μεταξυ xcam + stock cam.

Ομολογω οτι η stock cam καταλαβαινει πολυ καλα ποτε χρειαζεται το hdr και το flash αλλα δεν μας δινει δυνατοτητα ουτε iso να πειραξουμε ουτε και την υπερθεση.

Οι πρωτες ειναι με stock cam και οι δευτερες με xcam και κατεβασμενη υπερθεση.

 

16324369542_971a0cd0e7_k.jpgG3 STOCK by drizosg, on Flickr

 

15705328253_46f4da54a6_k.jpgXCAM NIGHT by drizosg, on Flickr

 

16323438691_e44717c35b_k.jpgG3 STOCK CAM by drizosg, on Flickr

 

16139023099_7d342994cd_k.jpgXCAM STOCK by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε .....Χρειαζόταν μιά τέτοια σύγκριση.

Το μή εμπειρο μου μάτι σε θέμα φωτογραφίας είναι οτι στην πρώτη φώτο ενώ το φόντο της εστίασης δλδ ο φούρνος, φαίνεται πολύ πιό ζωντανή κ καθαρή με την xcam όμως η πολυκατοικία κ η πινακίδα EKO είναι πολύ σκοτεινες κ δυσδιάκρητες .....

Ντάξει στην κάτω φώτο της xcam είναι τα λεφτά ......Πεντακάθαρη κ καμία σχέση με την φωτο της stock cam.

Αααα κ μια ερώτηση.Οταν λές κατεβασμένη υπέρθεση ποιά ρύθμιση εννοείς απ τα settings της xcam???

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη καμερα νυχτερινή ληψη και μερα φυσικα ερχομενος απο νοτε 3 πολυ ικανοποιημένος στην φωτογραφία με καλυπτει δεν θελω κατι παραπανω μπράβο
Link to comment
Share on other sites

την stock camera δε μπαινω καν στο κοπο να την σχολιασω...απλα τραγικη.

Παμε τωρα στην xcam.Η δευτερη φωτο ειναι αψογη.Φοβερη λεπτομερεια, ελαχιστος θορυβος, σωστο exposure ,αναλυση πολυ ποιοτικη.

Μονο το white balance εχει ενα θεματακι...οταν εχεις κιτρινα φωτο μη το βαζεις στο auto.

τωρα η πρωτη κι εκεινη ειναι πολυ καλη...αλλα μου φαινεται εκανες tap to focus στο κεντρο και εβγαλε σωστα το κεντρικο θεμα αλλα σκοτεινα ολα τα υπολοιπα.Εγω θα εβαζα το exposure στο -1 και θα το αφηνα να εστιασει μονο του για πιο ομοιομορφη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε .....Χρειαζόταν μιά τέτοια σύγκριση.

Το μή εμπειρο μου μάτι σε θέμα φωτογραφίας είναι οτι στην πρώτη φώτο ενώ το φόντο της εστίασης δλδ ο φούρνος, φαίνεται πολύ πιό ζωντανή κ καθαρή με την xcam όμως η πολυκατοικία κ η πινακίδα EKO είναι πολύ σκοτεινες κ δυσδιάκρητες .....

Ντάξει στην κάτω φώτο της xcam είναι τα λεφτά ......Πεντακάθαρη κ καμία σχέση με την φωτο της stock cam.

Αααα κ μια ερώτηση.Οταν λές κατεβασμένη υπέρθεση ποιά ρύθμιση εννοείς απ τα settings της xcam???

 

Ναι φιλε μου ειναι πιο σκοτεινη για να "δειξει" πιο σωστα το μαγαζι μεσα. Αλλα θα ηταν πιο σωστη να ηταν λιγο πιο φωτεινη.

Οπως ειπα και πριν οι φωτο ειναι πολυ προχειρα τραβηγμενες οποτε δεν σχοληθηκα ιδιαιτερα.

Υπερθεση εννοω στην xcam στην φωτεινοτητα (brightness). Ωραια αποτελεσματα δινει στην xcam το night mode και η φωτεινοτητα -1 σε τετοιες περιπτωσεις. Δουλευει πολυ καλα το noise reduction.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολυ καλη καμερα νυχτερινή ληψη και μερα φυσικα ερχομενος απο νοτε 3 πολυ ικανοποιημένος στην φωτογραφία με καλυπτει δεν θελω κατι παραπανω μπράβο

Χαιρομαι που σου αρεσει φιλε μου, αλλα εχε υποψιν σου οτι ηρθες απο ενα κινητο με αψογη ημερησια αλλα πολυ μετρια βραδυνη.

Αν ριξεις μια ματια στο νημα "ποιο κινητο βγαζει καλυτερες φωτο" εχω ανεβασει συγκριτικο μεταξυ note 3 vs g2 σε χαμηλο φωτισμο.

Εκει θα καταλαβεις.! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

την stock camera δε μπαινω καν στο κοπο να την σχολιασω...απλα τραγικη.

Παμε τωρα στην xcam.Η δευτερη φωτο ειναι αψογη.Φοβερη λεπτομερεια, ελαχιστος θορυβος, σωστο exposure ,αναλυση πολυ ποιοτικη.

Μονο το white balance εχει ενα θεματακι...οταν εχεις κιτρινα φωτο μη το βαζεις στο auto.

τωρα η πρωτη κι εκεινη ειναι πολυ καλη...αλλα μου φαινεται εκανες tap to focus στο κεντρο και εβγαλε σωστα το κεντρικο θεμα αλλα σκοτεινα ολα τα υπολοιπα.Εγω θα εβαζα το exposure στο -1 και θα το αφηνα να εστιασει μονο του για πιο ομοιομορφη φωτο.

 

Κοιτα η stock εχει ενα καλο, για εναν απλο χρηστη σε ημερησια φαση αλλα και νυχτερινη δεν ειναι κακη μιας και εχει auto hdr και το auto flash δουλευει πολυ καλα. Σαφως την xcam δεν την πιανεις αλλα σε γενικες γραμμες αποδιδει πολυ καλα.

Ναι μου εκανε εντυπωση και μενα η δευτερη φωτο, πως τις βλεπεις γενικα? εχω μια μικρη υποψια οτι τα παει καλυτερα απο το g2 η ειναι η ιδεα μου? Οσο για το tip θα το ακολουθησω.. ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση το slow motion video μπορούμε να το εξάγουμε στα 120 fps για να το στείλω πχ σε κάποιον να το κοιτάξει. και κάτι ακόμα κατέβασα το xcam και κάποιες φορές κρεμάει ξέρετε γιατί? τραβάω το video πατάω στοπ και με λέει ότι η εφαρμογή έχει σταματήσει. ξέρετε το γιατί ? Edited by kvasil
Link to comment
Share on other sites

Να και μια δικια μου φωτο χθες το απογευμα, την εβγαλα στα γρηγορα

 

https://www.flickr.com/photos/130036199@N05/16146028590/

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους ενας που ανεβασε φωτο...Σε λιγες μερες θα το ξυπνησω για τα καλα το νημα με τις φωτο..! :p

Θα σου προτεινα να αλλαξεις server, στην οθονη μου φαινεται θολη και κακη. Ανεβασε την σε flickr να φανει σωστα ετσι δεν βγαζω ακρη. ;)

 

2015-01-18 16.39.27

;)

Link to comment
Share on other sites

2015-01-18 16.39.27

;)

 

Kαλυτερα απο πριν αν και μου φαινεται λιγο θολη.

 

Δοκιμαζω την στοκ καμερα μιας και οι αλλες (xcam-camera fv-5) δυστυχως δεν δουλευουν ακομα με την L.

16158231178_15b6181821_k.jpgstock lg g3 stock cam by drizosg, on Flickr

 

15723409984_05d52bf276_k.jpgstock lg g3 stock cam by drizosg, on Flickr

 

16319868106_e60867a115_k.jpgstock lg g3 stock cam by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

OFF TOPIC ναι, μα ενδιαφέρον λογισμικό όταν σου κάνει κλικ η φωτογραφία http://www.dxo.com/intl/dphotographer.

Υπάρχει σύνδεσμος στη σελίδα με τις υποστηριζόμενες μηχανές.

Προσοχή στο δεύτερο παράθυρο η έκδοση δεν είναι δοκιμαστική (trial) θέλει αλλαγή στην επιλογή.

Δεν είναι για κινητά μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν λειτουργει πλεον η xcam και η camera fv5 με την Lollipop (αναμονη για αναβαθμιση), βρηκα ενα προγραμμα καμερας (stock lollipop) που μας δινει την δυνατοτητα να ρυθμισουμε και iso και υπερθεση.

Οι φωτογραφιες ειναι ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ στο ποδι, ηταν απλα snapshots. Σιγουρα αν καθομουν να ρυθμισω περισσοτερο θα επαιρνα καλυτερο αποτελεσμα.

Ο σκοπος που τις ανεβαζω ειναι για να σας δειξω τι αποτελεσμα παιρνουμε κατεβαζοντας μονο την υπερθεση.

Η πρωτη ειναι με στοκ καμερα.

16175115379_8fe5c2e508_k.jpg20150124_184424 by drizosg, on Flickr

 

16175439927_e8671c9f2d_k.jpgIMG_20150124_184442 by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Έκθεση και iso μπορούν να ρυθμιστούν στη Open Camera επίσης κλειδώνει και την έκθεση βολικό μερικές φορές, μειονέκτημα αργεί λίγο στην αποθήκευση της φωτογραφίας.

Την έκθεση μπορείς να τη ρυθμίσεις και ατη Google Camera αν είναι ενεργοποιημένη η μη αυτόματη έκθεση περισσότερο πολύπλοκο δεν γινόταν φαντάζομαι.

Ενδιαφέρουσα είναι και η Light Camera αλλά με τρίποδο.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Σαν χομπυ εχω την Φωτογραφια. Οταν ειμαι εξω κ δω ενα ωραιο τοπιο αν δεν εχω την επαγγελματικη μου τραβαω παντα απ το κινητο... Αλλα με το g3 δεν κε βοηθαει μιας κ δεν εχει να ρυθμιζω iso, αντιθεσεις κτλ κτλ. Τραβαω 3 φωτο κε διαφοτερικες αντιθεσεις κ τις κανω σπιτι hdr+. Καποιο προγραμμα για λολιπο που να διαφερει απο το στοκ προγραμμα καμερας ? το xcam αυτο θα κανει τη δουλεια μου ?
Link to comment
Share on other sites

Σαν χομπυ εχω την Φωτογραφια. Οταν ειμαι εξω κ δω ενα ωραιο τοπιο αν δεν εχω την επαγγελματικη μου τραβαω παντα απ το κινητο... Αλλα με το g3 δεν κε βοηθαει μιας κ δεν εχει να ρυθμιζω iso, αντιθεσεις κτλ κτλ. Τραβαω 3 φωτο κε διαφοτερικες αντιθεσεις κ τις κανω σπιτι hdr+. Καποιο προγραμμα για λολιπο που να διαφερει απο το στοκ προγραμμα καμερας ? το xcam αυτο θα κανει τη δουλεια μου ?

 

Δυστυχώς δεν δουλεύουν ικανοποιητικά ακόμα με τη Lollipop έκδοση του android xcam και Camera FV-5 από όσο διαβάζω δεν έχω προσωπική γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Έκθεση και iso μπορούν να ρυθμιστούν στη Open Camera επίσης κλειδώνει και την έκθεση βολικό μερικές φορές, μειονέκτημα αργεί λίγο στην αποθήκευση της φωτογραφίας.

Την έκθεση μπορείς να τη ρυθμίσεις και ατη Google Camera αν είναι ενεργοποιημένη η μη αυτόματη έκθεση περισσότερο πολύπλοκο δεν γινόταν φαντάζομαι.

Ενδιαφέρουσα είναι και η Light Camera αλλά με τρίποδο.

 

open camera ειχα δοκιμασει στο g2 και εδινε χειροτερα αποτελεσματα απο xcam. Η light camera ειναι καλη αλλα πολυ χαμηλης αναλυσης. Την google camera δεν την εχω χρησιμοποιησει ποτε, θα την τσεκαρω. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Να ρωτήσω, το laser auto focus πως λειτουργεί; Πως ενεργοποιείτε;

Δεν το έχω δει να ανάβει (όπως είδα στο demo video των smart tips).

Samsung Omnia - Samsung Galaxy S2 - LG G3 - MS Surface pro 3 - Samsung A5(2016) - Samsung A70 - Galaxy Watch - Galaxy Buds+ - Samsung Galaxy A72

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Να ρωτήσω, το laser auto focus πως λειτουργεί; Πως ενεργοποιείτε;

Δεν το έχω δει να ανάβει (όπως είδα στο demo video των smart tips).

 

Δε νομιζω οτι κανεις κατι για να ενεργοποιηθει, λειτουργει παντα και δεν βγαζει καποιο "φως" η κατι...εμενα παντως φαινεται μια μικρη κοκκινη κουκιδα οτσν ανοιγω την καμερα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα στο forum. Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για την κάμερα. Έχει βάλει κάνεις πάνω στην κάμερα tempered glass ή είναι υπερβολικό; Γιατί την βλέπω ότι είναι πολύ εκτεθειμένη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Φωτογραφίες / βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...