Jump to content

[LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλε crash πολύ καλή μπαταρία παραθέτω και screenshot από το better battery stats που δείχνει σε τι φωτεινότητα δουλευτηκε η οθόνη.

[ATTACH]56989[/ATTACH][ATTACH]56990[/ATTACH][ATTACH]56991[/ATTACH][ATTACH]56992[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα με την 3800 απο το ebay ειναι?

 

Αν εννοείς του Βαγγέλη όχι από όσο ξέρω. Είναι με στοκ μπαταρία!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τρώει κάτι αναλαμπες ώρες ώρες εγώ

τώρα είμαι στο 51% με 2:50 λεπτά οθόνη. Μόνο wifi όλη μέρα καθόλου 4g

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι ,μαλλον περιμενουμε ακομα τον φιλο lenovo :D

 

Δεν θα πω τίποτα ακόμη πάω για την δεύτερη φόρτιση με αποτελέσματα μέχρι στιγμής ικανοποιητικα. Ένα θα πω μόνο η crash του φίλου δεν το φτανει. Θα κάνω άλλους 2 κύκλους φόρτιση και θα ανεβάσω . ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, νέος κάτοχος και εγώ του lg g3 απο το Σάββατο και μπορώ να πω οτι δεν είμαι και πολύ ικανοποιημένος απο τη μπαταρία αλλά γενικά το τηλέφωνο τα "σπάει". Περιμένω και γω πως και πως τα νέα για τη 3800 μπαταρία..

Μήπως έχει ιδέα κανείς τι παίζει με αυτή τη μπαταρία των 4100 mAh αλλα φαίνεται οτι υπάρχει μόνο στην Αμερική.. Δε το έχω ψάξει και πολύ αν κάποιος έχει άποψη θα ήθελα να την ακούσω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω τίποτα ακόμη πάω για την δεύτερη φόρτιση με αποτελέσματα μέχρι στιγμής ικανοποιητικα. Ένα θα πω μόνο η crash του φίλου δεν το φτανει. Θα κάνω άλλους 2 κύκλους φόρτιση και θα ανεβάσω . ..

 

Δώσε στο λαό να δει. Φυσικά με αναφορά χρήσης και ρυθμίσεων για να έχουμε πλήρη εικόνα και καθαρή. Μην δούμε κανά 10ωρο οθόνης και είναι με όλα κλειστά και αρχίσουμε πάλι τα κουλά ποστ και δεν γίνεται και μα και μου κλπ κλπ κλπ

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενοειτε όλα ανοιχτά δεν θα κλείσω τίποτα θα ανεβάσω με κάθε λεπτομέρεια τα πάντα και μετά όποιος θέλει κρίνει ...αλλά θα σας στεναχωρήσω λιγάκι σήμερα έκανα αίτηση επισκευής γιατί αυτός ο θορυβος όταν το κουνάω μου την δίνει μερικοί ξέρουν για ποιο θόρυβο λέω....Και να ήταν ο λόγος μόνο αυτός θα γράψω στο επίσημο σε λίγο . αρα αποτελέσματα μετά από 1 εβδομάδα και μετά
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν θέμα με την μπαταρία και θέλουν να αυξήσουν την αυτονομία κατά 7 ολόκληρα λεπτά και 47 δλπ μπορούν να δοκιμάσουν αυτό:

 

http://www.phonearena.com/news/We-changed-the-LG-G3s-display-resolution-to-1080p---we-got-superb-performance-and-negligible-battery-life-increases_id65982

 

Πέρα από την πλάκα φαίνεται ότι στα 1080p ο 801 αναπνέει πολύ καλύτερα (αναμενόμενο).

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

αστείο πραγματικά.να χαλάσεις την υπέροχη οθόνη και ανάλυση για να έχεις 7 λεπτά παραπάνω μπαταρία.καλά για τις επιδόσεις κλάιν, μιας και ήδη γαζώνει, πόσο ποιο γρήγορο να γίνει
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν θέμα με την μπαταρία και θέλουν να αυξήσουν την αυτονομία κατά 7 ολόκληρα λεπτά και 47 δλπ μπορούν να δοκιμάσουν αυτό:

 

http://www.phonearena.com/news/We-changed-the-LG-G3s-display-resolution-to-1080p---we-got-superb-performance-and-negligible-battery-life-increases_id65982

 

Πέρα από την πλάκα φαίνεται ότι στα 1080p ο 801 αναπνέει πολύ καλύτερα (αναμενόμενο).

 

Έχει αναφερθεί και παλαιότερα αυτό. Αλλά δεν πιστεύω ότι αξίζει να το κάνεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποιες 3 μερες.. εδς το αλλο το παλικαρι ισχυριζεται οτι κραταει το g3 του 8 μερες.. :X:lol::X:lol:

- Κι όμως αδερφέ ,εχθες το βράδυ στις 22:00 μπήκε σε φόρτιση με 18% υπόλοιπο !!!! Συνολική διαρκεια ;;; με 2 ώρες οθόνη .... 131 ωρες :X Πόσες μέρες είναι αυτές συνεχόμενης λειτουργίας;;;; :cool:

- Λυπάμαι που χρειάζεται να επαναλαμβάνω τα ιδια και τα ιδια ,αλλά όπως έγραψα σε προηγούμενα μηνύματά μου ,η επισήμανση γίνεται για να αναδείξω την καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας στην 20h, η οποία είναι παρατηρησημη σε σύγκριση με την 20f ,για την χρηση που κάνω εγώ !!!

- Προφανώς αν δεν έχω κάτι αλλο να κάνω και όλη μέρα είμαι με την συσκευή στο χέρι :ninja: .... θα χρειαστεί υποκειμενικά Χ αριθμος φορτίσεων!!!! Επίσης αν κατεβάσω εκατόν τετρακόσιες ογδόντα εφαρμογές του καθε τυχαίου ... και αρχίσω το σκάλισμα ως επίδοξος developer και δεν ξέρω πραγματικά τι μου γίνεται με το ανδροιντ , θα μου φταίει η μπαταρίας ,η LG και της κυρά Φρόσως ο γιός !!!

 

Φιλικά

 

* Την συσκευή την ειχα πρωτοπάρει τον περασμένο Σεπτέμβριο 406 παραγωγη ,η οποία δουλευε άψογα και ειχα προσέξει την αριστη διαχείριση της μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής.

- Στην τωρινή συσκευή 411 παραγωγη ,με την νέα αναβάθμιση ,αυτο βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο!!! Δεδομένου ότι έχω σωστές εφαρμογές εγκατεστημένες και αφαιρέσει-απενεργοποιήσει ότι εφαρμογή δεν χρησιμοποιείται ,με μέτρια χρήση έβγαζα 3 με 4 μέρες ,.... αυτή η διαρκεια πλέον επιμηκυνθηκε!!!! Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω.

- Επισημαίνω ότι έχω πάντα όλα ανοιχτά εκτός του Bluetooth που δεν μου χρειάζεται και της τοποθεσίας.

 

** Κατά την διαρκεια συγγραφής του μηνύματος μου αναρτήθηκαν και μηνυματα άλλων φιλων!!! Χαίρομαι που γενικώς συντάσσονται με τις απόψεις μου και δείχνουν ότι αντιλαμβάνονται τι προσπαθώ να πω!!

 

*** Επειδή δεν ειχα αντιληφθεί την ύπαρξη του τοπικ για την μπαταρία της συσκευης ,αν θελει κάποιος διαχειριστής ας μεταφέρει το μήνυμα μου εκεί ,οπου είναι πιο κατάλληλο.

Edited by impreza_sti
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.....ελεος, αμα το κινητο ειναι συνεχεια στην αναμονη μπορει να κρατησει και 10 μερες.... τι σημασια εχει αυτο? Οποιος μεταχειριζεται το smartphone σαν 3210 χωρις φιδακι δεν υπαρχει λογος να ποσταρει σε αυτο το θεμα... (το λεω γενικα αυτο, οχι για σενα hitech που κανεις αμεση συγκριση μεταξυ ΔΙΚΩΝ σου μετρησεων με σταθερες συνθηκες, ασχετα ποσο μη ρεαλιστικες ειναι αυτες οι συνθηκες)

 

Μαλλιστα εχω εντυπωσιαστει με το ποσο χαμηλη καταναλωση εχει σε αναμονη ακομα και με ανοικτο wifi... Προχτες το αφησα ανοικτο με wifi το βραδυ και ζητημα να εχασε 1% στο 8ωρο. Βεβαια εχω μονο 3-4 e-mail σε sync αλλα και παλι καλη μου φαινεται η επιδοση.

 

Γενικα παντως εβγαλα 5.5 ωρες οθονη σε 40 ωρες (2 μερες χωρις τον τελευταιο υπνο δηλαδη) με μονιμο wifi , λιγο 3G, λιγη χρηση GPS (ουτε μιση ωρα) και ολες τις αλλες 5 ωρες browsing.

 

Επει που ειδα αισθητη διαφορα ειναι βγαζοντας την φωτεινοτητα της οθονης απο το automatic. Ειχα λανθασμενα την εντυπωση οτι βοηθαει στην καταναλωση επειδη ρυθμιζει τη φωτεινοτητα ιδανικα, αλλα αποτι φαινεται ειναι χειροτερο απο το να την εχω σταθερα στο 40% το οποιο ειναι υπερ-επαρκες για την καθημερινοτητα μου (σε σκοταδι ειναι και λιγο ενοχλητικο). Ισως αν καποιος δουλευει πολυ στο δρομο με ηλιο να θελει παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω στα περισσότερα μαζί σου. Στο μόνο που διαφωνώ είναι το ποστάρισμα. Δεν λογοκρίνουμε. Ας ποστάρει ο καθένας τους χρόνους του. Αν από κάτω αναφέρει και την χρήση και το setup του τότε δεν υπάρχουν και παρεξηγήσεις. Αλλά και στο κάτω κάτω δεν θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι άμα βλέπει ένα ποστ που λέει ότι φόρτισε το κινητό μετά από 80,100,120 ώρες, δεν έγινε χρήση μεγάλη σε αυτό το κινητό.

Έβλεπα πριν κάποιους να έχουν σκαλώσει και να λένε "μα ο άλλος βγάζει 1 εβδομάδα ή 5 μέρες. Εγώ γιατί δεν μπορώ?" Δηλαδή ότι αυτός που βγάζει τόσο πολλές ώρες, προφανώς και δεν χρησιμοποιεί το τηλέφωνο του τόσο πολύ... Λίγο να σκεφτούμε καταλαβαίνουμε.

Κανένας δεν κάνει μαγικά στο τηλέφωνο του. Ούτε με custom roms, kernel θα δεις τις τόσο τεράστιες διαφορές. Διότι η κύρια πηγή κατανάλωσης σε ένα smartphone είναι η οθόνη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι και στην αναμονή να το έχεις 5 μέρες δεν κραατάει.... Εμένα με το ζόρι κρατάει 1 ημέρα και αν κάνω και λίγο περισσότερη χρήση, το απόγευμα θέλει φόρτιση! Πάντως, πιστεύω κι εγώ ότι τέτοιο κινητό δεν είναι να το έχεις και να μην το χρησιμοποιείς! Στο κάτω κάτω γι αυτό υπάρχουν τα powerbank! :)
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι και στην αναμονή να το έχεις 5 μέρες δεν κραατάει.... Εμένα με το ζόρι κρατάει 1 ημέρα και αν κάνω και λίγο περισσότερη χρήση, το απόγευμα θέλει φόρτιση! Πάντως, πιστεύω κι εγώ ότι τέτοιο κινητό δεν είναι να το έχεις και να μην το χρησιμοποιείς! Στο κάτω κάτω γι αυτό υπάρχουν τα powerbank! :)

Βασικα κραταει 5 μερες .Αυτο βεβαια με ελάχιστη χρήση και μόνο ως τηλέφωνο και ΤΙΠΟΤΕ ΆΛΛΟ. Αυτη τη στιγμή ειμαι με 69% μπαταρία με 2 ημέρες και 2 ώρες εκτος μπρίζας,33 λεπτα οθονη και 38 λεπτα κλήσεις .Για τετοια νουμερα εξυπακούεται οτι τα εχω όλα κλειστα γιατί δεν είναι το κυριο μου τηλέφωνο. Το εντυπωσιακό όμως ειναι ότι στην αναμονή δεν καταναλώνει τιποτα! Έχει τύχει αν δεν το χρησιμοποιησω μεσα στη μερα να παει απο το 100% το πρωί στο 99% το βράδυ. Το note 3 που έχω ας πούμε στην αναμονη τρώει μπαταρια. Όχι πολύ αλλα καμμια σχέση με το g3. Βεβαια το note τρώει και πολύ σκαλισμα μεσα στη μερα οπότε δεν είναι τοσο δίκαιη η συγκριση (εφαρμογες στο παρασκηνιο κτλ κτλ).Να πω εδώ ότι ολα αυτα τα λεω κυριως για την εντυπωσιακή του αποδοση στην αναμονη

Κατά τα αλλα αν το δουλέψω φυσιολογικά θα μου βγαλει 4.30 με (το πολύ) 5 και κατι ώρες οθόνη, που το θεωρώ φυσιολογικό για τα specs του.

Edited by T.R.S.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι και στην αναμονή να το έχεις 5 μέρες δεν κραατάει.... Εμένα με το ζόρι κρατάει 1 ημέρα και αν κάνω και λίγο περισσότερη χρήση, το απόγευμα θέλει φόρτιση! Πάντως, πιστεύω κι εγώ ότι τέτοιο κινητό δεν είναι να το έχεις και να μην το χρησιμοποιείς! Στο κάτω κάτω γι αυτό υπάρχουν τα powerbank! :)

Με το ζορι σου κραταει μια μερα με αναμονη και λιγη χρηση; Εισαι σιγουρος; Οταν λες λιγη; 1 ωρα, 2ωρες, 3ωρες, ανοικτα bluetooth, wifi, 3/4g, συγχρονισμοι κτλ...;

Γιατι νταξ δεν εχουμε και τη καλυτερη μπαταρια που υπαρχει στην αγορα, αλλα πρωτη φορα διαβαζω να λεει καποιος οτι το απογευμα θελει φορτιση αν το ζορισει λιγακι παραπανω μεσα στη μερα. Εκτος αν απο το πρωι μεχρι το απογευμα του κανεις 3-4-5 ωρες (σχετικα) βαριας χρησης....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποιες εφαρμογές πιστεύετε οτι καταναλώνουν παραπανω ενέργεια απο οτι πρεπει;

Πχ ο chrome ;

Link to comment
Share on other sites

facebook, facebook messenger και πριν λίγο καιρό το gmail (τώρα δεν ξέρω γιατί το ξήλωσα)
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Καποιον ειδα απο δω να λεει πως με το chrome που το ξελωσε ειδε αισθητη διαφορα ...

1,5 μηνα μετα την αγορα του τηλ. μου εκατσε στο κεφαλι οτι κατι δεν εχει κατσει καλα με την λολλιποπ. Ετσι δηλ. να εχουμε

να γκρινιαζουμε ... Ετσι το πρωι μπηκα στην διαδικασια να ξαναφλασαρω την μαμα ρομ συμφωνα με τον οδηγο που ειχατε δωσει

εδω περα .... Ολα μπηκαν καλα, εγινε κ το στησιμο κ τωρα θα το βαλω για την πρωτη φορτιση ....

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοοοοοοοον...έχουμε και λέμε τα εξής:

 

Έρχομαι από S5 και η χρήση που κάνω είναι ακριβώς η ίδια με ότι κάνω τώρα στο G3. Με την ίδια χρήση (αρκετή) στο S5 μου έβγαζε μιάμιση μέρα και στο G3 ούτε μέχρι το βράδυ!!

 

Επειδή πραγματικά δεν ήταν φυσιολογικό όλο αυτό...άρχισα τα πειράματα!! Τελικά κατέληξα στην τελευταία 4.4.2 10Ν (http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-firmware-stock-twpr-t2922279) και με το ίδιο στήσιμο και την ίδια χρήση...πλέον μου βγάζει σίγουρα την ημέρα και κάτι παραπάνω!!

 

Το δικό μου συμπέρασμα λοιπόν σε σχέση με την μπαταρία είναι αποκλειστικά η ROM. Δεν γίνεται με περίπου 4 ώρες χρήση οθόνης (σε messenger,whatsapp κτλ) σε lollipop (του crash2.1) να έχω πέσει στο 40% και με kitkat να είμαι στο 70%!! Προσωπικά σε επιστροφή σε Kitkat είδα ακριβώς 50% διαφορά στην μπαταρία! Συνεχίζω τα τεστ και ενημερώνω....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...