Jump to content

[LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιλαμε παντα για ρομ κανονικη ετσι ? οχι custom, ρουτ και πειραγμενα σκηνικα ?

Εγω τουλάχιστον τα έχω όλα μαμά και ότι λέω είναι για μη πειραγμενο τηλέφωνο

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να παραθεσω κ με την σειρα που τα αναγραφομενα οπως τα βλεπω τωρα...

Πληρη φορτιση 100% . Υπολοιπο της μπαταριας τωρα : 36% (φωτεινοτητα 10%)

 

(συνολικα 8 ωρες συνεχομενο 2g/3g)

Χρηση μπαταριας 43 ωρες κ 10 λεπτα

Εκτιμωμενος χρονος 25 ωρες κ 34 λεπτα

Τελευταιες 3 ωρες 3% (τωρα ξυπνησα, κοιμομουν 6 ωρες)

 

Οθονη 25% - 1 ωρα 49 λ

αναμονη 18% - 1 μερα 16 ωρες 51 λεπτα

Facebook 13% - 10 λεπτα / 7 λεπτα / 4 λεπτα

Το τηλ. ειναι αδρανες 10% - 1 μερα 17 ωρες 13 λεπτα

Messenger 7% - 5 λεπτα

Λειτουργικο android 6% - 34 λεπτα

Συστημα android 6% - 39 λεπτα

Φωνητικες κλησεις 3% - 22 λεπτα

Υπηρεσιες google play 3% - 1 λεπτο

Τηλεφωνο 2% - λεπτα

viber 1% - 20 δευτερολεπτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω το clean master κ το μονο που εχω κανει ειναι να εχω απενεργοποιησει κανα 2 προγραμμα του κινητου (μουσικη, περιπτερο & βιβλια google play, εκπομπη κυψελης, συγχρονισμος επαφων google, συγχρονισμος ημερολογιου, google+, hangouts, street view, talkback)

 

δεν νομιζω να επιρεαζουν την μπαταρια αυτα !

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με kitkat και σκεφτομαι να αναβαθμισω σε lollipop απο αυτα που διαβαζω για την μπαταρια...

 

ισχυει οτι εχει μεγαλυτερη καταναλωση με την lollipop και εαν ναι, ποσο δηλαδη?

 

αξιζει γενικα η αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να παραθεσω κ με την σειρα που τα αναγραφομενα οπως τα βλεπω τωρα...

Πληρη φορτιση 100% . Υπολοιπο της μπαταριας τωρα : 36% (φωτεινοτητα 10%)

 

(συνολικα 8 ωρες συνεχομενο 2g/3g)

Χρηση μπαταριας 43 ωρες κ 10 λεπτα

Εκτιμωμενος χρονος 25 ωρες κ 34 λεπτα

Τελευταιες 3 ωρες 3% (τωρα ξυπνησα, κοιμομουν 6 ωρες)

 

Οθονη 25% - 1 ωρα 49 λ

αναμονη 18% - 1 μερα 16 ωρες 51 λεπτα

Facebook 13% - 10 λεπτα / 7 λεπτα / 4 λεπτα

Το τηλ. ειναι αδρανες 10% - 1 μερα 17 ωρες 13 λεπτα

Messenger 7% - 5 λεπτα

Λειτουργικο android 6% - 34 λεπτα

Συστημα android 6% - 39 λεπτα

Φωνητικες κλησεις 3% - 22 λεπτα

Υπηρεσιες google play 3% - 1 λεπτο

Τηλεφωνο 2% - λεπτα

viber 1% - 20 δευτερολεπτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχω το clean master κ το μονο που εχω κανει ειναι να εχω απενεργοποιησει κανα 2 προγραμμα του κινητου (μουσικη, περιπτερο & βιβλια google play, εκπομπη κυψελης, συγχρονισμος επαφων google, συγχρονισμος ημερολογιου, google+, hangouts, street view, talkback)

 

δεν νομιζω να επιρεαζουν την μπαταρια αυτα !

 

 

ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις το clean master για να απενεργοποιήσεις το talkback, Βιβλία google, Ημερολόγιο, Παιχνίδια google, Ταινίες google, Hangouts, SmartShare.Cloud, για παράδειγμα.

 

Τέτοιο κινητό δεν το χρειάζεται το πρόγραμμα αυτό προσωπική επιλογή βέβαια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειμαι με kitkat και σκεφτομαι να αναβαθμισω σε lollipop απο αυτα που διαβαζω για την μπαταρια...

 

ισχυει οτι εχει μεγαλυτερη καταναλωση με την lollipop και εαν ναι, ποσο δηλαδη?

 

αξιζει γενικα η αναβαθμιση?

 

Μετά το hard reset που του έκανα θεωρώ ότι είναι μονόδρομος. Άλλωστε στο LG G3 το UI του lollipop είναι παρόμοιο κατά κάποια λογική.

Το μόνο που μου τι σπάει είναι ότι κατά την εναλλαγή λογαριασμών πρέπει να ανοίγω πάλι το tunein αν θέλω να συνεχίσω να ακούω ραδιόφωνο και αυτό γιατί η καινούργια λογική των εφαρμογών είναι και σωστότερη και ασφαλέστερη νομίζω, αν και υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις τους λογαριασμούς στοίβα όπως στο kitkat.

Θα το παλέψω ένα διάστημα να δω πόσο πάει το brake up.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μπαταρια ομως το βλεπετε ? πανω απο 2.30 ωρες οθονη δεν μπορω να δω ?

Εδω συμφορουμιστας (ο rtifosi) απο πανω εβγαλε με μια φορτιση εβγαλε λεει 5 ωρες οθονη, 70 ωρες αναμονη !!!!!

κ ειχε κ 10% μπαταρια ....

 

Το clean master δεν το εχω για την απενεργοποιηση των προγραμματων. αυτα τα εκανα πριν το κατεβασω. το εχω κυριως για

να κλεινω τις εφαρμογες κ να μην δουλευουν απο πισω κ μου τρωνε μπαταρια.

Αυριο θα το σβησω το clean master, κ θα του κανω μια πληρη φορτιση να δω διαφορες !

 

Απλα ακομα προσπαθω πως ολοι βγαζετε με μια φορτιση 5 ωρες οθονη κ εγω μαζι με τον κολλητο μου δεν μπορω να βγαλουμε

πανω απο 2.30 ... ! Κατι κανουμε λαθος

Link to comment
Share on other sites

Σαν μπαταρια ομως το βλεπετε ? πανω απο 2.30 ωρες οθονη δεν μπορω να δω ?

Εδω συμφορουμιστας (ο rtifosi) απο πανω εβγαλε με μια φορτιση εβγαλε λεει 5 ωρες οθονη, 70 ωρες αναμονη !!!!!

κ ειχε κ 10% μπαταρια ....

 

Το clean master δεν το εχω για την απενεργοποιηση των προγραμματων. αυτα τα εκανα πριν το κατεβασω. το εχω κυριως για

να κλεινω τις εφαρμογες κ να μην δουλευουν απο πισω κ μου τρωνε μπαταρια.

Αυριο θα το σβησω το clean master, κ θα του κανω μια πληρη φορτιση να δω διαφορες !

 

Απλα ακομα προσπαθω πως ολοι βγαζετε με μια φορτιση 5 ωρες οθονη κ εγω μαζι με τον κολλητο μου δεν μπορω να βγαλουμε

πανω απο 2.30 ... ! Κατι κανουμε λαθος

Φίλε μου ούτε εγώ βγάζω πάνω από 2.30 ώρες οθόνη. Και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω μετράει και ο χρόνος αναμονής. Γιατί ο συμφομουριτης αναφέρει 5.30 ωρες οθόνη και 70 ώρες αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μπαταρια ομως το βλεπετε ? πανω απο 2.30 ωρες οθονη δεν μπορω να δω ?

Εδω συμφορουμιστας (ο rtifosi) απο πανω εβγαλε με μια φορτιση εβγαλε λεει 5 ωρες οθονη, 70 ωρες αναμονη !!!!!

κ ειχε κ 10% μπαταρια ....

 

Το clean master δεν το εχω για την απενεργοποιηση των προγραμματων. αυτα τα εκανα πριν το κατεβασω. το εχω κυριως για

να κλεινω τις εφαρμογες κ να μην δουλευουν απο πισω κ μου τρωνε μπαταρια.

Αυριο θα το σβησω το clean master, κ θα του κανω μια πληρη φορτιση να δω διαφορες !

 

Απλα ακομα προσπαθω πως ολοι βγαζετε με μια φορτιση 5 ωρες οθονη κ εγω μαζι με τον κολλητο μου δεν μπορω να βγαλουμε

πανω απο 2.30 ... ! Κατι κανουμε λαθος

 

Μόνο σαν υπερβολή μπορώ να φανταστώ τις 2½ ώρες. Έχεις κάνει παρεμβάσεις στο κινητό;

Στη χρήση μπαταρίας τι είναι αυτό εφαρμογή/υποσύστημα που καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, δουλεύεις όλα τα ασύρματα, μήπως σε κρεμάει το gps λογικά καταναλώνει υπερβολικά για αυτό που προσφέρει είναι το πρώτο που θα πρέπει να απ ενεργοποιείς όταν δεν το χρησιμοποιείς .

Με 4g για πλάκα πιάνω τις ώρες που αναφέρεις για να το κάνω λιανά.

 

Κάνε μέτρηση με 50% στη φωτεινότητα για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Ένα hard reset δεν θα πείραζε τις επιδόσεις αντίθετα...

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Σαν μπαταρια ομως το βλεπετε ? πανω απο 2.30 ωρες οθονη δεν μπορω να δω ?

Εδω συμφορουμιστας (ο rtifosi) απο πανω εβγαλε με μια φορτιση εβγαλε λεει 5 ωρες οθονη, 70 ωρες αναμονη !!!!!

κ ειχε κ 10% μπαταρια ....

 

Το clean master δεν το εχω για την απενεργοποιηση των προγραμματων. αυτα τα εκανα πριν το κατεβασω. το εχω κυριως για

να κλεινω τις εφαρμογες κ να μην δουλευουν απο πισω κ μου τρωνε μπαταρια.

Αυριο θα το σβησω το clean master, κ θα του κανω μια πληρη φορτιση να δω διαφορες !

 

Απλα ακομα προσπαθω πως ολοι βγαζετε με μια φορτιση 5 ωρες οθονη κ εγω μαζι με τον κολλητο μου δεν μπορω να βγαλουμε

πανω απο 2.30 ... ! Κατι κανουμε λαθος

 

Δεν ξέρω αν πρόσεξες καλά.

1 βασικό είναι ότι στο screenshot έχει κλειστά data. Πιθανόν να έχει και κλειστούς συγχρονισμους. Όπως επίσης και location κλπ. Αυτό σημαίνει ότι σε standby η μπαταρία τρώει 1% κάθε 10 ώρες και αν.

 

Οι 5,6,7 ώρες δεν λένε απολύτως τίποτα. Η χρήση και οι ρυθμίσεις λένε μαζί με αυτό το χρόνο.

Κλείσε και εσύ data, sync, 3g, lte, location, nfc, bt κλπ και έλα πες μου μετά τι αυτονομία θα έχεις.

 

Επίσης πόσες εφαρμογές είναι εγκατεστημένα και λοιπά. Όλα παίζουν ρόλο.

 

Δεν λέω ότι τα έχει κλείσει όλα αυτά το παιδί. Απλά 2 screenshots έτσι ξεκαρφωτα είναι ένα τίποτα και ουσιαστικά παραπληροφορούν. Και αρχίζουν όλοι μετά και λένε: πως που και με τι και και και και

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οπως ξαναειπα, οταν κανω βαρια χρηση (γιατι δεν κανω βαρια χρηση καθε μερα) ειμαι ιντερνετ (wifi 90% και οταν δεν πιανει 3g 10%), πχ 9gag, fb, fb messenger, viber, taptalk, skype, πλοηγηση (καιω το wiki) κτλ, κλησεις, μηνυματα, 1-2 ωρες μουσικη την ημερα με ακουστικα και καποιες μερες παιχνιδια, δεν βγαζω 70+ ωρες αναμονη και 4-5 ωρες χρηση. Απλα δεν γινεται. Το εγραψα και παραπανω αν θυμαμαι καλα.

Τις 4-5 ωρες μπορει. Σε συνδιασμο με τη μεγαλη αναμονη οχι.

Γιατι οταν παιζω ενα δυο συγκεκριμενα παιχνιδια πανω απο ωρα, η μπαταρια ουσιαστικα μας αφηνει χρονους. Οταν αποφασισω να παιξω παιχνιδια για πολυ ωρα ξερω οτι ειτε θα εχω χρονο για φορτιση ειτε δεν με ενδιαφερει πλεον η μπαταρια (εχω φτασει στο τελος της ημερας).

Απλα τους συγχρονισμους, gps, bt κτλ τα εχω κλειστα. Τα ανοιγω οποτε χρειαζεται. Δεν χρειαζομαι το gps/συγχρονισμο στο σπιτι η στον καφε. Push notifications στα email κλειστα. Μπαινω μια φορα την ημερα, τα βλεπω και το κλεινω. Αν καποιος τα εχει συνεχεια ανοικτα στο υποβαθυρο λογικο ειναι να τρωγεται η μπαταρια. Επισης, φωτεινοτητα παντα αυτοματη. Συνηθως ειμαι σε μερη οπου δεν χρειαζεται να ειναι παρα πολυ ψηλα. Το καλοκαιρι στην Ελλαδα ισως να μειωθει πολυ η αυτονομια με τον εντονο ηλιο. Θα δειξει.

Επισης, ειπα οτι μολις εβγαλα clean master και battery doctor ειδα κατι λιγο παραπανω στην αυτονομια.

Τελος, αν δεν χρειαζομαι τα παντα ανοιχτα στο backround, τα κλεινω απο το multitasking, η οπως λεγεται και απο το υπομενου της μπαταριας, οπου διπλα στο ποσοστο που εχει χρησιμοποιησει η καθε εφαρμογη, καμια φορα εχει την επιλογη "stop". Δεν ξερω αν παιζει ρολο, απλα λεω τι κανω που ισως να βοηθαει (πχ οταν κλεινω το fb απο το multitasking, στο υπομενου της μπαταριας δειχνει οτι ειναι ενεργο...).

Δεν εχω ενεργοποιημενα τα gestures, δεν εχω ενεργοποιημενο αυτο που οταν βλεπει τα ματια σου κραταει την οθονη ανοικτη και μολις κοιτας αλλου τη κλεινει κτλ.

Και ξαναλεω, δεν κανω κανενα μαγικο, ουτε εχω εγω αλλο κινητο με σχεση τους αλλους. Οταν το ζοριζω με παιχνιδια, yt στο 1080p+ κτλ, εχει 2 αντε 3 ωρες αυτονομια. Μην τρελαθουμε.

Δοκιμαστε να παιξετε λιγο με τις ρυθμισεις και οτι δεν χρειαζεστε συνεχεια, κλειστε το και το ανοιγεται οταν χρειαζεται.

Edited by rtifosi
Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει 5 ωρες οθονη στο βιντεο... Αλλα τπτ αλλο. Ειναι 5 ωρες κ αυτο μονο. Εδω στα screenshot πιο πανω λεει 5 ωρες κ 70 ωρες αναμονη ... Δηλ. Μιλαμε οτι με μια φορτιση βγαζει 3 μερες αναμονη ΚΑΙ 5 ωρες οθονη ΚΑΙ 8 ωρες υπολοιπο ...

 

Ειναι να μην τρελαινεσαι μετα με το δικο σου κινητο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχει 5 ωρες οθονη στο βιντεο... Αλλα τπτ αλλο. Ειναι 5 ωρες κ αυτο μονο. Εδω στα screenshot πιο πανω λεει 5.30 ωρες κ 70 ωρες αναμονη ... Δηλ. Μιλαμε οτι με μια φορτιση βγαζει 3 μερες κ 5.30 ωρες αναμονη. Ειναι να μην τρελαινεσαι μετα με το δικο σου κινητο ?

 

ρε παιδί έχεις φάει κόλλημα μεγάλο. Σου έχω απαντήσει πιο πάνω και απάντησε και το παιδί. Τα έχει σχεδόν όλα κλειστά. Συγχρονισμούς, data και λοιπά. Απόλυτα λογικά τα νούμερα του.

 

Επίσης στο βίντεο ο τυπάς βάζει 100% φωτεινότητα. Με 20-30% θα είχε άλλη μια ώρα σίγουρα. 5-6 ώρες βίντεο στο youtube δεν το λες και άσχημα.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδί έχεις φάει κόλλημα μεγάλο. Σου έχω απαντήσει πιο πάνω και απάντησε και το παιδί. Τα έχει σχεδόν όλα κλειστά. Συγχρονισμούς, data και λοιπά. Απόλυτα λογικά τα νούμερα του.

 

Επίσης στο βίντεο ο τυπάς βάζει 100% φωτεινότητα. Με 20-30% θα είχε άλλη μια ώρα σίγουρα. 5-6 ώρες βίντεο στο youtube δεν το λες και άσχημα.

Οπως λεει και ο φιλος, νομιζω οτι εδωσα πληρως την εικονα. Υπο προυποθεσεις που εξηγησα και πιο πανω βγαζει πολλες ωρες.

Οταν το ξεζουμιζω, βγαζει αυτο με 10 ωρες χρηση...

Μην τρελαινεστε. Το ιδιο κινητο εχουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω ρε παιδια. εγω πιο πολυ το λεω για να καταλαβω σαν νεος κατοχος τις ρυθμισεις κ να μπορεσω να δω γτ εσας βγαζει κ εμενα οχι κ τι φταιει. Δεν κατηγορω κανεναν. Ουτε την λεω σε κανεναν. Προς Θεου. Απλα οι αποκλισεις ειναι τεραστιες σε σχεση με το δικο μου g3 / 3 gb κ θελω να δω γιατι.

 

Τελοσπαντων. Να μαστε καλα, να χαιρομαστε τα κινητα μας. Θα κατσω να φτιαξω δορυφορικη ασυρματη φορτιση να μην ξεμενω ποτε ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω ρε παιδια. εγω πιο πολυ το λεω για να καταλαβω σαν νεος κατοχος τις ρυθμισεις κ να μπορεσω να δω γτ εσας βγαζει κ εμενα οχι κ τι φταιει. Δεν κατηγορω κανεναν. Ουτε την λεω σε κανεναν. Προς Θεου. Απλα οι αποκλισεις ειναι τεραστιες σε σχεση με το δικο μου g3 / 3 gb κ θελω να δω γιατι.

 

Τελοσπαντων. Να μαστε καλα, να χαιρομαστε τα κινητα μας. Θα κατσω να φτιαξω δορυφορικη ασυρματη φορτιση να μην ξεμενω ποτε ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

βρε δεν λέμε ότι την λες σε κάποιον αλλά δεν έχει διαφορά από το δικό σου. Δηλαδή τα έκλεισες όλα. Μα όλα όμως, έκανες ελάχιστη χρήση χωρίς πολλά πολλά και δεν έβγαλες μέρες αυτονομίας?

Τώρα αν έχεις data ανοιχτά, 3g ανοιχτό, μπαίνεις ίντερνετ περισσότερο με data παρά wifi, συγχρονισμούς και push όλα τα email, gps ανοιχτό, κανά bluetooth ανοιχτό και αυτό και είσαι και σε καμιά περιοχή με κακό σήμα. Ε τότε δεν θα πιάσεις αυτούς τους χρόνους.

Ίδιες συσκευές έχουμε. Ότι και να κάνουμε από ρυθμίσεις κερνελ και αλλαγή ρομ δεν μπορείς να αλλάξεις παραπάνω από 5%-10% μαζί με κάποιες ρυθμίσεις τύπου απενεργοποίηση gestures κτλ.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλεγω ρε παιδια. εγω πιο πολυ το λεω για να καταλαβω σαν νεος κατοχος τις ρυθμισεις κ να μπορεσω να δω γτ εσας βγαζει κ εμενα οχι κ τι φταιει. Δεν κατηγορω κανεναν. Ουτε την λεω σε κανεναν. Προς Θεου. Απλα οι αποκλισεις ειναι τεραστιες σε σχεση με το δικο μου g3 / 3 gb κ θελω να δω γιατι.

 

Τελοσπαντων. Να μαστε καλα, να χαιρομαστε τα κινητα μας. Θα κατσω να φτιαξω δορυφορικη ασυρματη φορτιση να μην ξεμενω ποτε ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Και εγω μαλλον θα κανω αυτη τη κινηση σε κανενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μαλλον θα κανω αυτη τη κινηση σε κανενα μηνα.

Wireless charging dock το σκέφτομαι και εγώ να πω την αλήθεια.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες!!!εγω βλεπω οτι μααλλον εχω θεμα με την υποδοχη για την φορτιση γιατι υπαρχουν φορες που αργει παρα πολυ να φορτισει το κινητο και δεν δικαιολογειται απο τπτ (π.χ. δεν παιζω παιχνιδι εκεινη την ωρα η το εχω να παιζει YouTube)...και εχω και τρεις φορτιστες και το κανει με ολους...οχι παντα αλλα αρκετα συχνα,συχνότερα απο το να φορτιζει κανονικα!!εχει κανεις τετοιο θεμα ποτε; και εαν ναι που το πηγατε; αργουν να το τσεκαρουν;
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία με crash 1.6 και στοκ κερνελ. Πάει τελεία.

WiFi 75-80%, 3g 20-25%, data, sync on, 45% auto brightness, locations off, 3 push mail accounts, fb, 8gb messenger, sms, viber, insta, twitter, vine, news sites apps, tapatalk.

Και 15 λεπτά κλήσεις.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βρω ενα σαν αυτο της lg, αλλα με led φορτισης. Απλα με προβληματιζει αν θα εχει καποια επιπτωση στη μπαταρια, λογω θερμοτητας κτλ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...