Jump to content

[LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω ότι το θέμα έμεινε ανενεργό για πάνω από ένα χρόνο. Ελπίζω να μου απαντήσετε/ασχοληθείτε και με δικό μου το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι εγώ, αλλά το κινητό δεν είναι όπως ήταν πριν από μερικές μέρες. Δηλαδή, άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις όταν άνοιγα μια εφαρμογή (πχ τους χάρτες). Δεν το κάνει συνέχεια, μια στις τόσες. Αλλά ο λόγος που σας γράφω τώρα είναι επειδή το κινητό καταναλώνει μεγάλα ποσά ενέργειας χωρίς λόγο.

Θα σας διηγηθώ ένα περιστατικό που μου συνέβη πριν από τρεις μέρες. Είχα ξεχάσει να φορτίσω το κινητό το προηγούμενο βράδυ και δεν είχα πολύ μπαταρία. Σε κάποια στιγμή χρειάστηκα τους χάρτες και άνοιξα την εφαρμογή. Με την μπαταρία να είναι στο 19%. Το κινητό έκανε επανεκκίνηση. Αφού ξανάνοιξε έτρεξα και πάλι την εφαρμογή, αλλά το κινητό ξανάρχισε την επανεκκίνηση. Σε εκείνο το σημείο έβγαλα την μπαταρία και έβαλα την δεύτερη που κουβαλάω μαζί μου, για ώρα ανάγκης. Την δεύτερη μπαταρία δεν την χρειαζόμουνα συχνά μιας και το κινητό μου έβγαζε την μέρα. Την είχα μαζί μου, όπως σας είπα για έκτακτη ανάγκη, και ήξερα ότι ήταν πλήρως φορτισμένη (την είχα φορτίσει πλήρως πριν ένα μήνα περίπου). Από εδώ και πέρα ξεκινάνε τα περίεργα. Εξηγούμαι: (1) Μόλις άνοιξε το κινητό η μπαταρία ήταν στο 74% (δηλαδή από 100% που θα έπρεπε να είναι). (2) Η ενέργεια καταναλώθηκε πολύ γρήγορα σε σχέση από αυτό που είχα συνηθίσει (κράτησε 1,5 το πολύ 2 ώρες). Το απόγευμα που γύρισα σπίτι έβαλα το κινητό για φόρτιση με την μπαταρία κάτω από 10%. Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια, η ενέργεια καταναλώνεται πολύ γρήγορα χωρίς λόγο. Σε stand by κατάσταση, σε μια ώρα μου έφαγε 15%. Αν είναι δυνατόν. Ενώ παλιότερα θα «έτρωγε» το πολύ 1%-2%. Σκέφτηκα, μάλλον φταίει που την είχα αχρησιμοποίητη για ένα μήνα. Έβαλα την άλλη μπαταρία (αυτή που χρησιμοποιούσα καθημερινά) και την άφησα να φορτίσει στο 100%. Αλλά και πάλι τα ίδια και με αυτή την μπαταρία. Τώρα το κινητό δεν μου βγάζει ούτε 5 ώρες την ημέρα με χαλαρή χρήση. (3) Άλλο παράξενο. Το κινητό θερμαίνεται πολύ από πίσω (εκεί που είναι η κάμερα) χωρίς λόγο, δηλαδή το έχω απλώς στην τσέπη μου και πέφτει το ποσοστό της μπαταρίας και ζεσταίνεται. Παλιότερα για να ζεσταθεί έτσι το κινητό έπρεπε να παίζω ένα παιχνίδι για αρκετή ώρα.

 

Τι λέτε να κάνω; Φταίνε οι μπαταρίες; Πρέπει να τις αλλάξω; Αν τις αλλάξω να πάρω γνήσια;

Αν πάρω μεγαλύτερη που έχω δει στο διαδίκτυο (9000mah) θα έχω πρόβλημα;

Παιδία βοήθεια!!!!!!

 

Υ.Γ. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου κατά 99% είναι μπαταρία. Και να προτιμήσεις γνήσια και μόνο και όχι καμία κινεζια γιατί μπορεί απλά να διογκωθεί το πρόβλημα.

 

Send by Xiaomi Mi Max 2

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή στο background χωρίς να το έχεις αντιληφθεί? Προσωπικά θα έκανα ένα hard reset ΧΩΡΙΣ όμως να φορτώσω εφαρμογές και θα το παρακολουθούσα...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχει κάποια εφαρμογή στο background χωρίς να το έχεις αντιληφθεί? Προσωπικά θα έκανα ένα hard reset ΧΩΡΙΣ όμως να φορτώσω εφαρμογές και θα το παρακολουθούσα...

Πράγματι μια εφαρμογή που είχα εγκαταστήσει μου ξεζούμιζε την μπαταρία. Δεν μπορώ να το πιστέψω πως μου έτρωγε τόσα ποσά ενέργειας μια εφαρμογή. Στην οποία έμπαινα για λίγη ώρα 3 με 4 φορές την εβδομάδα. Την απ' εγκατέστησα και το κινητό συμπεριφέρεται πάλι όπως παλιά. Τώρα όσον αφορά τις επανεκκινήσεις δεν είχα εδώ και λίγες μέρες. Θα δείξει στο μέλλον πως θα πάει...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Υ.Γ. Με εντυπωσίασε το πόσο γρήγορα μου απαντήσατε. Είστε αστραπές...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μάλλον προχωρώ και εγώ σε αλλαγή μπαταρίας αλλά διαβάζω διάφορα για μη συμβατές, άλλες που φουσκώνουν κλπ.

 

Υπάρχει σίγουρος και έγκυρος τρόπος να αγοράσω μπαταρία που θα είναι οκ και ασφαλής για το G3 ?

Αν χρειαστεί και μέσω ιντερνετ, καμία αντίρρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μάλλον προχωρώ και εγώ σε αλλαγή μπαταρίας αλλά διαβάζω διάφορα για μη συμβατές, άλλες που φουσκώνουν κλπ.

 

Υπάρχει σίγουρος και έγκυρος τρόπος να αγοράσω μπαταρία που θα είναι οκ και ασφαλής για το G3 ?

Αν χρειαστεί και μέσω ιντερνετ, καμία αντίρρηση.

 

Μονόδρομος η Procordia. Original μπαταρία και σε λογική τιμή...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...