Jump to content

[LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συμπληρώσω στο θέμα με την ασύρματη φόρτιση,ότι στον κινέζικο αυτό ασύρματο φορτιστή κουμπώνω τον φορτιστή του g3.Δεν τον δοκίμασα με άλλον.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, 15€ εχει.

 

εμενα που τους ρωτησα πριν μια βδομαδα μου ειπαν οτι ανεβηκε στα 26 παντως και οτι καλυπτει και την τοποθετηση αν δε μπορω να την αλαξω μονος μου...:X

Link to comment
Share on other sites

Μετά από συνάντηση με δύο φίλους οι οποίοι έχουν το 16άρι σειράς 4χχ και με τους οποίους τα είχα συγκρίνει αρχικά όσον αφορά τις οθόνες, τώρα πια έχω φέρει την οθόνη σε τέτοιο επίπεδο που ξετρελάθηκαν και οι δυο τους με την διαφορά σε σχέση με το αρχικό εργοστασιακό σεταρισμα ...επιτέλους από τις αρχές του νέου έτους απολαμβάνω πραγματικά την συσκευή που είχα λατρέψει το φθινόπωρο του 2014 και που ήταν η αιτία της αγοράς του. Σε ορισμένα σημεία τόσο στις γωνίες θέασης όσο και στα χρώματα πιστεύω ότι είμαι σε καλύτερη φάση στο δε λευκό έγινε επιτέλους λευκό! Για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει ποστ μου σε προηγούμενες σελίδες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ουπς Σε λάθος νήμα το ποσταρα , ας το διορθώσουν, μεταφέρουν οι mods

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο βδομάδες περίπου συμβίωσης με το κινητό g3 16αρι με την αρχική οθόνη χωρίς αλλαγή έχουμε καινλεμε.... Η μπαταρία είναι καλή, δεν την περίμενα τόσο καλή είχα φοβηθεί με όσα λέγανε και να πω πως προέρχομαι από g2.

Άρα γνωρίζοντας πως οθόνη 4-4:30 ώρες δεν θα έχω ποτέ το να βγάζω 3 με 3:30 με ενθαρινει αρκετά.

Από χθες το βράδυ η μόνη αλλαγή που έκανα είναι η φωτεινότητα που πλέων δεν την έχω στο αυτόματο αλλά στο χειροκίνητο. Και αυτό γιατί ενώ λειτουργεί απίστευτα καλά στο αυτόματο είναι τόσο καλή και Φωτεινή η οθόνη που απλά δεν το χρειάζεται. Εντός σπιτιού το έχω στο μηδέν 0 και είναι πολύ καλό και αρκετό ενώ όταν είμαι έξω και έχει περισσότερο φως ένα 35 που το βάζω είναι πολύ καλό και αρκετό.

Τώρα την άνοιξη που θα έχει και ήλιους θα δω το θα χρειαστεί.

Οπότε μένει να δω πόσο περισσότερη μπαταρία θα μου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που τους ρωτησα πριν μια βδομαδα μου ειπαν οτι ανεβηκε στα 26 παντως και οτι καλυπτει και την τοποθετηση αν δε μπορω να την αλαξω μονος μου...:X

 

Εγω την πηρα 18/11 15€

Στα 26 ειναι μεγαλη αυξηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πηρα 18/11 15€

Στα 26 ειναι μεγαλη αυξηση...

http://mobilecity.gr/el/-lg/535--lg-bl-53yh-li-ion-38v-3000-mah-original

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει την τρομερη της μπαταρια η Μ. Σε 16 ωρες. http://postimg.org/gallery/1qc2m3qiw/93cece39/ Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζει την τρομερη της μπαταρια η Μ. Σε 16 ωρες. http://postimg.org/gallery/1qc2m3qiw/93cece39/

Είσαι στις 330 ώρες οθόνη... Με την lollipop πόση έβγαζες;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στις 330 ώρες οθόνη... Με την lollipop πόση έβγαζες;

 

Ειναι 3:30 ωρες και μενει 50% ακομα 7 βγαζω συνηθως με MM stock. Με lollipop stock 4. Αλλα γενικος δεν ειχα ποτε lollipop stock γιατι ηταν τραγικες. Παντα aosp ειχα 7:30 ωρες με aosp. Η ΜΜ ειναι ισαξια με 7 ωρες. Και παντα κανω πολυ χρηση σε browsing youtube viber.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ειναι 3:30 ωρες και μενει 50% ακομα 7 βγαζω συνηθως με MM stock. Με lollipop stock 4. Αλλα γενικος δεν ειχα ποτε lollipop stock γιατι ηταν τραγικες. Παντα aosp ειχα 7:30 ωρες με aosp. Η ΜΜ ειναι ισαξια με 7 ωρες. Και παντα κανω πολυ χρηση σε browsing youtube viber.

Τι να σας πω ρε παιδια... Εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ μα ποτέ πάνω από 3-3.30 ώρες... Δεν καταλαβαίνω τι χρήση του κάνετε και πως βγαζετε αυτά τα νούμερα..

Να τώρα για παράδειγμα είμαι 60% με 1.41 οθόνη..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160208/1a6bc2b46af583a0e0f94d7fd5d51696.jpg

Ο μόνος τρόπος για να βγάλω τόσες ώρες οθόνη, είναι να το φορτισω, να αφήσω την οθόνη μονιμα αναμμένη με τερμα κατω τη φωτεινοτητα και να το βάλω σε αεροπλανικο mode μέχρι να τελειώσει ή μπαταρία! Μόνο έτσι και αν!! Χαχχα

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μη προσπαθεις να συγκρινεις. Σιγουρα για να παει 7 ωρες το κινητο δουλευει μονιμα με 0 φωτεινοτητα τερμα σημα αν οχι airplane mode και η συσκευη να δουλευει ασταματητα για μια φουλ μερα.Μη περιμενεις να το δουλευεις 1 ωρα την μερα και να πας 7 μερες με 7 ωρες.

 

+ δες οτι ο ανθρωπος δεν μιλησε καθολου στο τηλεφωνο.Αν μιλας καθε μερα και 1 ωρα στο τηλεφωνο τρως καμια 15% μπαταρια με κλειστη οθονη στο αυτι,αν οχι και παραπανω ;)

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Μη προσπαθεις να συγκρινεις. Σιγουρα για να παει 7 ωρες το κινητο δουλευει μονιμα με 0 φωτεινοτητα τερμα σημα αν οχι airplane mode και η συσκευη να δουλευει ασταματητα για μια φουλ μερα.Μη περιμενεις να το δουλευεις 1 ωρα την μερα και να πας 7 μερες με 7 ωρες.

 

+ δες οτι ο ανθρωπος δεν μιλησε καθολου στο τηλεφωνο.Αν μιλας καθε μερα και 1 ωρα στο τηλεφωνο τρως καμια 15% μπαταρια με κλειστη οθονη στο αυτι,αν οχι και παραπανω ;)

 

Ααα, ετσι ναι, συμφωνοι! αλλα τι νοημα εχει αυτο? εννοω ειναι σαν να λεμε οτι εχω ενα αμαξι και σε μια τεραστια κατηφορα πιανει 250 χιλιομετρα με νεκρο, ενω στο δρομο σε ευθεια παει μονο με 170.. δεν θα λεω το αμαξι μου πιανει 250!!

Το θεμα ειναι σε καθημερινη χρηση τι κανει ενα τηλεφωνο, ποσες ωρες οθονη βγαζει με μια νορμαλ χρηση (δεν λεω με παιχνιδια), αλλα με fb, με κλησεις, με μηνυματα, με browsing κλπ.

Εγω παραδειγμα, με κανα μισαωρο fb, wifi,gps,data always on, καμια ωρα κλησεις, κανα μισαωρο chatαρισμα στο messenger και κανα 20 λεπτο youtube (μια νορμαλ χρηση τηλεφωου δηλαδη για μενα) βγαζω 3-4 ωρες οθονη.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ααα, ετσι ναι, συμφωνοι! αλλα τι νοημα εχει αυτο? εννοω ειναι σαν να λεμε οτι εχω ενα αμαξι και σε μια τεραστια κατηφορα πιανει 250 χιλιομετρα με νεκρο, ενω στο δρομο σε ευθεια παει μονο με 170.. δεν θα λεω το αμαξι μου πιανει 250!!

Το θεμα ειναι σε καθημερινη χρηση τι κανει ενα τηλεφωνο, ποσες ωρες οθονη βγαζει με μια νορμαλ χρηση (δεν λεω με παιχνιδια), αλλα με fb, με κλησεις, με μηνυματα, με browsing κλπ.

Εγω παραδειγμα, με κανα μισαωρο fb, wifi,gps,data always on, καμια ωρα κλησεις, κανα μισαωρο chatαρισμα στο messenger και κανα 20 λεπτο youtube (μια νορμαλ χρηση τηλεφωου δηλαδη για μενα) βγαζω 3-4 ωρες οθονη.

 

Γενικα εκει μεσα παιζει το τηλεφωνο 3-4 ωρες με νορμαλ χρηση. Εχουμε 3 G3 στην παρεα μου και ολοι εκει μεσα ειμαστε.Ενας συγκεκριμενα που ειναι μονιμα με 80-100% φωτεινοτητα παιζει στις 2 ωρες. Δεν υπαρχει περιπτωση το g3 με ταπα φωτεινοτητα να βγαλει πανω απο 2 ωρες στο υπογραφω .

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει αυτό το κινητό το γουστάρω πολύ...οθοναρα σε πολύ μικρά πλαίσια!.... ακόμα παραμένει για μένα η καλύτερη αγορά ειδικά στα σημερινά σκαρτα 270 ευρώ με 32γίγα και 3γιγα ραμ
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει αυτό το κινητό το γουστάρω πολύ...οθοναρα σε πολύ μικρά πλαίσια!.... ακόμα παραμένει για μένα η καλύτερη αγορά ειδικά στα σημερινά σκαρτα 270 ευρώ με 32γίγα και 3γιγα ραμ

G3 + flex 2... Σε αυτά τα ευρώ παίζουν μπάλα μόνα τους. Πήρα το flex 2 στη Mother μου και οφείλω να ομολογήσω ότι εντυπωσιαστηκα! Ευτυχώς δεν έχει θέματα με οθόνη κτλ. Ελπίζω να βγει απροβληματιστο όπως μου είχε βγει g3 γιατί θα με τρελάνει! Στην αρχή πήγαινα για g3 αλλά τελευταία στιγμή είπα ας πάρουμε και ένα flex 2 να το δούμε!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μη προσπαθεις να συγκρινεις. Σιγουρα για να παει 7 ωρες το κινητο δουλευει μονιμα με 0 φωτεινοτητα τερμα σημα αν οχι airplane mode και η συσκευη να δουλευει ασταματητα για μια φουλ μερα.Μη περιμενεις να το δουλευεις 1 ωρα την μερα και να πας 7 μερες με 7 ωρες.

 

+ δες οτι ο ανθρωπος δεν μιλησε καθολου στο τηλεφωνο.Αν μιλας καθε μερα και 1 ωρα στο τηλεφωνο τρως καμια 15% μπαταρια με κλειστη οθονη στο αυτι,αν οχι και παραπανω ;)

 

Σιγουρα δεν ξερεις να διαβαζεις τα stats. Που ειδες φωτεινότητα 0 και airplain mode? Αν διαβασεις τα stats θα δεις πως η φωτεινοτητα κυμαινεται παντα στο 75 πως εχω λιωσει το browsing και το youtube και το viber που ειναι τα πιο ενεργοβορα πραματα σε σχεση με της κλησης... θα δεις επισης πως εχω 0 wakelocks all the time ειτε ειναι ανοιχτη ειτε κλειστη η οθονη.. Οταν τα πας 0 θα τις φτασεις τις ωρες αυτες. Οι κληση μου τρωνε 1% ανα μιση ωρα δηλαδη 2% την ωρα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα καψη κατι... Αν σου τρωει 15% σε 1 ωρα κλησης. Tοτε το RIJL κοιτα που το εχεις ανοιχτο και απλα αν το κλησης θα πας 2% ανα ωρα.. Η χρηση αναγραφεται στα stats.. μη βγαζεις συμπερασματα χωρις να διαβαζεις τα stats. Γιαυτο ανεβασα και τα stats. Για να μην μπερδευεται ο κοσμος

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδια... Εγώ δεν έχω βγάλει ποτέ μα ποτέ πάνω από 3-3.30 ώρες... Δεν καταλαβαίνω τι χρήση του κάνετε και πως βγαζετε αυτά τα νούμερα..

Να τώρα για παράδειγμα είμαι 60% με 1.41 οθόνη..https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160208/1a6bc2b46af583a0e0f94d7fd5d51696.jpg

Ο μόνος τρόπος για να βγάλω τόσες ώρες οθόνη, είναι να το φορτισω, να αφήσω την οθόνη μονιμα αναμμένη με τερμα κατω τη φωτεινοτητα και να το βάλω σε αεροπλανικο mode μέχρι να τελειώσει ή μπαταρία! Μόνο έτσι και αν!! Χαχχα

 

Απο τη στιγμη που φτιαξεις wakelocks με amplify και No wakelock. Σταματησεις τις εφαρμογες να κανουν scan ασταματητα με ανοιχτη και κλειστη οθονη με το appops. Αλλαξεις kernel με conserative και fiops για stock roms. Κανεις freeze τα απειρα service της google με greenify. Κανεις Disable τα αχρηστα service που ειναι παρα πολλα με disable service. Κανεις ενα καλο debload την σαβουρα της lg. Βγαλεις τα παντα απο google apps και τα αλλαξεις με αλλα apps. Βαλεις το Naptime και κανεις το Doze παρα πολυ πιο τελειο απο οτι ειναι τωρα Agressive Doze. Και δεν χρησιμοποιεις facebook locations και gps. Τις βγαζεις ανετα. Και αν εχεις και aosp rom βγαζεις και μια ωρα extra σε σχεση με stock. Αλα τοτε με Intellimm επεξεργαστη και noop I/O. Δηλαδη με nebula kernel και xenon HD M. Και δεν θα σε νοιαζει καν η φωτεινότητα. Παντα την εχω 70% με 75% οχι Auto. Γιατι αν δεν κανω αυτα τα παραπανω τοτε θα στερουμαι στην φωτεινοτητα γιατι θα ρουφαει τα παντα το συστημα. θελω να την χαιρομαι την φωτεινοτητα τουλαχιστον ως το 70%. Tο σιχαινομαι to Auto γι αυτο στηνω και το κινητο αρκετες ωρες ομως ετσι ωστε να γλιτωνω το 50% μπαταρια μονο και μονο απο το συστημα δηλαδη 3 ωρες. Αρα η οθονη ας καψη οσο θελει το συστημα καιει 0 και τρεχει τελεια λογο kernel που παλι δεν καιει τιποτα γιατι ειναι conserative και fiops. Ενας πυρηνας ON αντι για τεσσερις, και οι τεσσερις οταν χρειαστει ON οχι παντα ON. Ετσι απλα βαζεις τετοια οθονη χωρις να στερησε τιποτα. Βεβαια θελει κοπο αλλα τοσα χρονια στα κινητα και λογο δουλειας σε linux και windows παει απο μονο του πλεον.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που φτιαξεις wakelocks με amplify και No wakelock. Σταματησεις τις εφαρμογες να κανουν scan ασταματητα με ανοιχτη και κλειστη οθονη με το appops. Αλλαξεις kernel με conserative και fiops για stock roms. Κανεις freeze τα απειρα service της google με greenify. Κανεις Disable τα αχρηστα service που ειναι παρα πολλα με disable service. Κανεις ενα καλο debload την σαβουρα της lg. Βγαλεις τα παντα απο google apps και τα αλλαξεις με αλλα apps. Βαλεις το Naptime και κανεις το Doze παρα πολυ πιο τελειο απο οτι ειναι τωρα Agressive Doze. Και δεν χρησιμοποιεις facebook locations και gps. Τις βγαζεις ανετα. Και αν εχεις και aosp rom βγαζεις και μια ωρα extra σε σχεση με stock. Αλα τοτε με Intellimm επεξεργαστη και noop I/O. Δηλαδη με nebula kernel και xenon HD M. Και δεν θα σε νοιαζει καν η φωτεινότητα. Παντα την εχω 70% με 75% οχι Auto. Γιατι αν δεν κανω αυτα τα παραπανω τοτε θα στερουμαι στην φωτεινοτητα γιατι θα ρουφαει τα παντα το συστημα. θελω να την χαιρομαι την φωτεινοτητα τουλαχιστον ως το 70%. Tο σιχαινομαι to Auto γι αυτο στηνω και το κινητο αρκετες ωρες ομως.

Αδερφέ μου τι έγραψες??? :p :p :p με εκαψες τελείως! :cool: :cool: :cool: :cool:

Τα μισά κατάλαβα κάπου σε έχασα! Χεχε ( Σωραιος)

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μου τι έγραψες??? :p :p :p με εκαψες τελείως! :cool: :cool: :cool: :cool:

Τα μισά κατάλαβα κάπου σε έχασα! Χεχε ( Σωραιος)

 

χαχχαααχα παει απο μονο του πλεον λογω δουλειας σε Linux windows δικτυα κτλ κτλ. Φαινονται πολυπλοκα αλλα ουσιαστικα 1-2 φορες να τα κανεις και να δεις πως γινεται μετα σε ολα τα κινητα κανεις αυτο και θα ξερεις σιγουρα θα εχεις το καλυτερο αποτελεσμα. θα το κοβεις και θα το ραβεις αναλογα τις αδυναμιες του παραδειγμα το G3 η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν ξερεις να διαβαζεις τα stats. Που ειδες φωτεινότητα 0 και airplain mode? Αν διαβασεις τα stats θα δεις πως η φωτεινοτητα κυμαινεται παντα στο 75 πως εχω λιωσει το browsing και το youtube και το viber που ειναι τα πιο ενεργοβορα πραματα σε σχεση με της κλησης... θα δεις επισης πως εχω 0 wakelocks all the time ειτε ειναι ανοιχτη ειτε κλειστη η οθονη.. Οταν τα πας 0 θα τις φτασεις τις ωρες αυτες. Οι κληση μου τρωνε 1% ανα μιση ωρα δηλαδη 2% την ωρα ειναι το τελευταιο πραγμα που θα καψη κατι... Αν σου τρωει 15% σε 1 ωρα κλησης. Tοτε το RIJL κοιτα που το εχεις ανοιχτο και απλα αν το κλησης θα πας 2% ανα ωρα.. Η χρηση αναγραφεται στα stats.. μη βγαζεις συμπερασματα χωρις να διαβαζεις τα stats. Γιαυτο ανεβασα και τα stats. Για να μην μπερδευεται ο κοσμος

 

Μη το παιρνεις προσωπικα δεν αναφερομουν σε σενα ;) . Επισης αν εσυ τρως 2 % μπαταρια με 1 ωρα τηλεφωνο τοτε στο 100% πας με 50 ωρες. Δηλαδη θες να μου πεις οτι αν σε παρω τηλεφωνο τωρα το κινητο σου θα αντεξει δυο μερες και κατι ψηλα ... δεν μας τα λες καλα φιλε asdfaster :blink:

Link to comment
Share on other sites

Μη το παιρνεις προσωπικα δεν αναφερομουν σε σενα ;) . Επισης αν εσυ τρως 2 % μπαταρια με 1 ωρα τηλεφωνο τοτε στο 100% πας με 50 ωρες. Δηλαδη θες να μου πεις οτι αν σε παρω τηλεφωνο τωρα το κινητο σου θα αντεξει δυο μερες και κατι ψηλα ... δεν μας τα λες καλα φιλε asdfaster :blink:

 

ναι σωστα σε αλλον με 7 ωρες λες ειμαστε πολυ ^^ μπορει και 4 μερες που ειναι το παραξενο? :O ψαξε στο xda πως να το κανεις και εσυ εχει πολλους τροπους.

Edited by asdfaster
Link to comment
Share on other sites

Χθές το κινητό μου έκλεισε στο 4% . Συνήθως μου έκλεινε στο 0%

 

λέτε να τα παίζει η μπαταρία μετα απο 1,5 χρόνο;

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Χθές το κινητό μου έκλεισε στο 4% . Συνήθως μου έκλεινε στο 0%

 

λέτε να τα παίζει η μπαταρία μετα απο 1,5 χρόνο;

 

Μπα η βαθμονόμιση της μπαταρίας θα είναι, αλλάζει αν αφήσεις να κάνει μια πλήρη φόρτιση από το μηδέν κάθε τρίμηνο εξάμηνο κάτι τέτοιο και παραμονή στη πρίζα για μια ώρα επιπλέον τουλάχιστον, έτσι νομίζω θα βγάζει τα σωστά νούμερα χωρητικότητας.

Αλλά κι εσύ μην την αφήνεις να πέφτει τόσο χαμηλά πάντα πάνω από το 20% για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής αυτό.

Μόνο στη βαθμονόμιση θέλει να είναι άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Χθές το κινητό μου έκλεισε στο 4% . Συνήθως μου έκλεινε στο 0%

 

λέτε να τα παίζει η μπαταρία μετα απο 1,5 χρόνο;

Όπως σου λέει και ο φίλος δεν πρέπει να το αφήνεις να κλείνει από μπαταρία. Αν το έκανες συχνά αυτό η διάρκεια ζωής της έχει σίγουρα επηρεαστεί. Κανε calibration με την εφαρμογή battery fix and calibrate. Έχει και επιλογή για να διορθώσει μη σωστές ενδείξεις της μπαταρίας.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...