Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι μέχρι στιγμής δεν γίνετε ρουτ μετά αλλά μέχρι που θα πάρεις την αναβάθμιση μπορεί κάτι να γίνει....

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια μια ερωτηση... εχω το G3 32gb D855 εδω και καμια βδομαδα... ολα πανε μια χαρα, αν και ακομα unrooted ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο... το θεμα ειναι... να το ρουταρω η να περιμενω το update για τη Lollipop? κ αν περιμενω μετα γινεται ρουτ?[/quote

 

καμια ιδεα για το ποτε αναμενοθμε το lollipop update εχουμε? σε μερικες χωρες εχει ηδη δοθει..

... : Λογική είναι η τέχνη να κάνεις λάθος με αυτοπεποίθηση : ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω να περασω twrt recovery αφου εχω κανει ροοτ..το περναω στην sd karta k μπαινο στο recovery k οταν πατας να εγκατασταση απο sd cArd μου λεει ¨Ε failed to mount error 150..ξερη κανεισ τι φταει?εχω 16g me v10l k 410..δωκιμασα κ απο flashify na to kanv,, απο εκει μου λεει οτι το φλασαρε κ οταν κανει reboot ειναι το παλιο stock recovery
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αποφασισει να παω στο 32αρι και περιμενα να πεσει λιγο η τιμη (αν και εχω ηδη κανει μια παραγγελια στα 379ε που ομως αποτι φαινεται δε θα το φερουν ποτε...). Ομως μου τυχανε κατι απροοπτα και πιεζομαι λιγο οικονομικα, και επειδη και το 16αρι εχει παρη την κατηφορα και ειναι πολυ δελεαστικο οσο παει προς τα 300ε , ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με το Lag και τη διαφορα 2gb/3gb.

Οτι τα 3gb σου δινουν περισσοτερο αποθεμα για ανοικτες εφαρμογες κλπ ειναι αυτονοητο, αλλα σαν low-multitasking user αυτο δε με δελεαζει πολυ... Ομως διαβαζω εδω οτι με τα 3gb ειναι πολυ καλυτερο το κινητο και στα θεματα lag... Αυτο ισχυει γενικα ή αν μπουν ολα τα tweaks (temperature, art(lollipop), nova launcher κλπ) τοτε ειτε με 2gb ειτε με 3gb δεν εχεις lag? Δηλαδη λεω μηπως τα 3gb βοηθουν στο θεμα lag ΜΟΝΟ στην stock εντελως εκδοση με τα ελατωματα της, μιας και αλλα κινητα σαν το G2 ειναι μια χαρα smooth και με 2gb ram (δε μιλαω καν για moto g με stock android και μονο 1gb ram, εφερα το παραδειγμα του μικρου αδελφου της LG που εχει επισης LG UI) ?

Link to comment
Share on other sites

Guys μπορεί κάποιος να ποστάρει κάποιον οδηγό για safe root μέχρι στιγμής? Αν rootarw με kitkat όταν βγεί η 5.0 δέν θα μου έρθει ειδοποίηση μέσω ota?Η θα με ειδοποιήσει κ απλά θα πρεπει να κάνω unroot για να περάσω την lolipop...
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Με 4.4 2 root με αυτό

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/root-root-lg-g3-easily-purpledrake-lite-t2821000

Οτα update όταν σου έρθει unroot μέσα από τον supersu και μετά αναβάθμιση και θα πρέπει να έχεις απεγκαταστησει ολες τις root εφαρμογές.Αν βάλεις ειδικά custom recovery απενεργοποιησε τα ota update μέσα απο τι hidden menu γιατί με τυχών αναβάθμιση μπορεί να το μπρικαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Με 4.4 2 root με αυτό

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/root-root-lg-g3-easily-purpledrake-lite-t2821000

Οτα update όταν σου έρθει unroot μέσα από τον supersu και μετά αναβάθμιση και θα πρέπει να έχεις απεγκαταστησει ολες τις root εφαρμογές.Αν βάλεις ειδικά custom recovery απενεργοποιησε τα ota update μέσα απο τι hidden menu γιατί με τυχών αναβάθμιση μπορεί να το μπρικαρεις.

 

Σε ευχαριστώ man για τις πληροφορίες!!!Χρειάζεται να περάσω τους οδηγούς για το G3 πρώτα ή δεν έχει να κάνει με το root οπότε το τρέχω έτσι?

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τους drivers χρειάζεται οπωσδήποτε όπως και οπωσδήποτε θέλει να τσεκάρεις απο τις επιλογές προγραμματιστή τον εντοπισμό σφαλμάτων usb;);)
Link to comment
Share on other sites

Ok όλα κομπλέ.Το ρούταρα κ ήδη εχω παγώσει κάποιες safe εφαρμογές με το TB.Οπότε τώρα πρέπει να περάσω το cwm/twrp σωστά,για να μπορώ να βάλω custom rom?

Κ άν ναι αν μπορείς να δώσεις καποιο link με οδηγίες.Σε ευχαριστώ κ πάλι...

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Ok όλα κομπλέ.Το ρούταρα κ ήδη εχω παγώσει κάποιες safe εφαρμογές με το TB.Οπότε τώρα πρέπει να περάσω το cwm/twrp σωστά,για να μπορώ να βάλω custom rom?

Κ άν ναι αν μπορείς να δώσεις καποιο link με οδηγίες.Σε ευχαριστώ κ πάλι...

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/recovery-teamwin-recovery-modem-support-t2939088

Κατέβασε την εφαρμογή flashify απο το playstore και το bumped.img για το d855 στο link που σου δίνω είναι απλή διαδικασία.

 

Απο εδώ μετα flash το zip στη twrp recovery για να πάρεις efs back up

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/efs-lg-g3-efs-backup-restore-t2907329

 

Αν θέλεις custom rom Lolipop για μένα αυτή ειναι η καλύτερη androidnow hd 6 v2

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-mod-7-rom-mod-1-4-1-g3-d855-t2887669

Στην lolipop υπάρχουν κάποια θέματα με τον supersu αλλά υπάρχει λύση αν έχεις με ρωτάς;)

Link to comment
Share on other sites

Με 4.4 2 root με αυτό

http://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/root-root-lg-g3-easily-purpledrake-lite-t2821000

Οτα update όταν σου έρθει unroot μέσα από τον supersu και μετά αναβάθμιση και θα πρέπει να έχεις απεγκαταστησει ολες τις root εφαρμογές.Αν βάλεις ειδικά custom recovery απενεργοποιησε τα ota update μέσα απο τι hidden menu γιατί με τυχών αναβάθμιση μπορεί να το μπρικαρεις.

Καλημερα ,πανω σε αυτο που λες για απεγκατασταση ,root εφαρμογων ,οταν εχουμε xposed instaler + moduls ,κανουμε απεγκατασταση ,πρωτα του framework ,απεγκατασταση εφαρμογων (moduls κλπ),και μετα το root απο τον supersu ?? ετσι ειναι η σειρα? γιατι δεν εχει χρειαστει μεχι τωρα να το κανω αυτο και σε αλλα τηλ που ειχα ....

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

πριν απο μερικες ωρες περασα android now hd 6.1 πεταει το εργαλειο ... για την ωρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά ?? τελικά σε art ή σε dalvik το τηλέφωνο ? που είναι καλύτερα ?

 

με στοκ ρομ το γυρισα σε αρτ και ηταν λιγο πιο γρηγορο

Link to comment
Share on other sites

πριν απο μερικες ωρες περασα android now hd 6.1 πεταει το εργαλειο ... για την ωρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

με στοκ ρομ το γυρισα σε αρτ και ηταν λιγο πιο γρηγορο

 

Σε ευχαριστώ , θα το δοκιμάσω μερικές μέρες για να δω. Αν και από όταν το γύρισα σε art είναι όντως λίγο πιο γρήγορο αλλά όταν ανοίγω την θήκη μου κάνει ένα «σπάσιμο» το widget του καιρού και της μουσικής

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,πανω σε αυτο που λες για απεγκατασταση ,root εφαρμογων ,οταν εχουμε xposed instaler + moduls ,κανουμε απεγκατασταση ,πρωτα του framework ,απεγκατασταση εφαρμογων (moduls κλπ),και μετα το root απο τον supersu ?? ετσι ειναι η σειρα? γιατι δεν εχει χρειαστει μεχι τωρα να το κανω αυτο και σε αλλα τηλ που ειχα ....

Πρώτα απεγκατάσταση των root εφαρμογών και του xposed φυσικά και μετά unroot απο τον supersu.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι το κινητο σε art μου τρώει γρηγοροτερα την μπαταρία σε σχεση με το davlik

 

Μήπως τρέχει κάτι που δεν έτρεχε πριν, κοίτα τη κατανάλωση των εφαρμογών στη μπαταρία προκύπτει κάτι.

Έχω την εντύπωση ότι ίσως συμβαίνει το αντίθετο αλλά αμελητέα η διαφορά σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τρέχει κάτι που δεν έτρεχε πριν, κοίτα τη κατανάλωση των εφαρμογών στη μπαταρία προκύπτει κάτι.

Έχω την εντύπωση ότι ίσως συμβαίνει το αντίθετο αλλά αμελητέα η διαφορά σε μένα.

Καταναλωση μπαταριας

Οθονη 35% φωτεινότητα στο 40%

Λειτουργικό συστημα 18%

Συστημα android 15%

Και τα υπόλοιπα απο 5% και κατω

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απεγκατάσταση των root εφαρμογών και του xposed φυσικά και μετά unroot απο τον supersu.

Ευχαριστώ φίλε....

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Παντως με AndroidHD 6.1 και τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο hidden menu όλα δουλεύουν άψογα.

 

ποιες ρυθμίσεις κανεις στο hidden?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν κατέχω πολλά, θα ήθελα να αφαιρέσω 1-2 προεγκατεστημένες εφαρμογές και να διευρύνω αυτές στο split window. Με towelroot θα μπορέσω να το κάνω;

Υπάρχει άλλος τρόπος; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...