Jump to content

[LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Ειχα στο τηλ εγκατεστημενη την fulmics και αποφασισα να αλλαξω ρομ.Διαβαζωντας σε διαφορα forum εβαλα την resurrection remics 7.1 και ειδα οτι η διαφορα ειναι εμφανες,κλασεις ανωτερη η rr απιστευτω ρολαρισμα του τηλεφωνου.Δεν βλεπει ομως την sd card 64gig

(το τηλ της γυναικας μου την βλεπει)με αποτελεσμα να μην ανοιγει το τηλ,οταν ομως την βγαλω ανοιγει κανονικα.Γνωριζει κανεις κατι τι γινεται?

Edited by papamo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίες οι aosp αλλα με πολλές ελλείψεις ιδίως οι 7 αρες. Και από κινητό σε κινητό κάθονται μερικές φορές διαφορετικά. Περίεργο αλλά δυστυχώς συμβαίνει.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Ειχα στο τηλ εγκατεστημενη την fulmics και αποφασισα να αλλαξω ρομ.Διαβαζωντας σε διαφορα forum εβαλα την resurrection remics 7.1 και ειδα οτι η διαφορα ειναι εμφανες,κλασεις ανωτερη η rr απιστευτω ρολαρισμα του τηλεφωνου.Δεν βλεπει ομως την sd card 64gig

(το τηλ της γυναικας μου την βλεπει)με αποτελεσμα να μην ανοιγει το τηλ,οταν ομως την βγαλω ανοιγει κανονικα.Γνωριζει κανεις κατι τι γινεται?

μονο ωραιο ρολαρισμα εχουν οι αοσπ7,πολυ προτιμωτερες οι stockbased.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 μέρες τώρα που μου τελείωσαν τα πακέτα με τα δεδομένα παρατηρώ κάτι υπερβολικά σπαστικό. Έχω κοσμοτέ καρτοκινητό και την πρώτη φορά που θα μπω στο ιντερνετ κάθε μέρα με χρεώνει 1 ευρώ για τα πρώτα 20 mb. Το θέμα είναι ότι ενώ εχω κλειστά τα δεδομένα κάτι από πίσω κάτι κάνει, και κάθε μέρα με χρεώνει η κοσμοτε 1 ευρώ. Το δοκίμασα και με Crdroid 2.2 και με XenonHd. Ξέρει κανείς αν υπάρχει πουθενά κάποια ρύθμιση στην nougat?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με κλειστά τα δεδομένα δεν ξέρω πως μπορεί να σε χρεώνει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να διακόψεις την υπηρεσία Day pass (αν θυμάμαι καλά στέλνεις end day στο 1330) και παράλληλα να ενεργοποιήσεις το My internet από τη σελιδα της cosmote που σε ενημερώνει όταν τελειώνουν τα mb και σε βάζει να επιλέξεις αν θα ενεργοποιήσεις νέο πακέτο ή θα σταματήσεις την περιήγηση για να μην έχεις επιπλέον χρεώσεις.
Link to comment
Share on other sites

δεν φταιει το κινητο,αλλα η υπηρεσια που ενεργοποιηται και συνεχιζει αν ο χρηστης "ξεχαστη" και δεν το απενεργοποιησει.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Φταίει σίγουρα η nougat ή η Lineageos 7.1. Με την μαμά ρομ δεν το έπαθα ποτέ ούτε με τις παλιές Custom. Πολύ περίεργο προς το παρών θα απενεργοποιήσω το day pass. Ευχαριστώ guys!
Link to comment
Share on other sites

κανενα λειτουργικο δεν φταιει,οπως προειπα ειναι κρυφη "παγιδα" των εταιριων.εω κρυφη γιατι αν απο λαθος ενεργοποιηθει και δεν το καταλαβει ο χρηστης και δεν το απενεργοποιησει...κλαφτα.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα εχω το D858 αξιζει να το κανω ρουτ και να περασω καποια αλλη ρομ?

 

απλά το εχω βαρεθει και τρωγωμε...:rolleyes:

Πότε ξανά LG!!:protest:
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αξίζει να κάνεις ρουτ και να σβήσεις ότι σαβούρα δεν χρειάζεται.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

of topic αλλα οποιος μπορει ας βοηθησει,εστω και με π.μ. λοιπον εκανα την βλακεια και παρηγκειλα απο gearbest δυο γκατζετακια και δυο ζευγαρια ακουστικα xiaomi με διαφορα μιας εβδομαδας τα πρωτα με τα δευτερα.τα πρωτα σε 15 μερες παραληφθηκαν αλλα τα δευτερα απο 7 ιανουαριου ειναι αφαντα.τους ενοχλησα με εμαιλ πανω απο 4 φορες αλλα η απαντηση ειναι οτι αργουν στο μεν πρωτο μηνημα 15-25 ημερες και στο τελευταιο εφθασε στις 45 ημερες.αυτοι επισης λενε οτι σταλθηκε.τι αλλο μπορω να κανω αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια? συγνωμη και παλι για το οφτοπικ.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
GUZGUN, επειδή είδα σε κάποιο άλλο μήνυμά σου στο επίσημο lg g3 thread ότι έχεις βάλει την 30n και xceed kernel και δουλεύεις απροβλημάτιστα μπορείς να μου πεις αν το έχεις κάνει με την ακόλουθη διαδικασία; https://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/root-twrp-marshmallow-d855-30b-t3286268 . Αν όχι θα εκτιμούσα αν μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο σχετικό link (ειδικά για τον xceed kernel). Έχω το D855/32GB με stock 30f. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.... Edited by raparas
Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-6-0-stock-bumped-marshmallow-v30x-t3570253 για την 30n δεν υπαρχει ρουτ βαλε απο εδω αυτην που ειναι ετοιμη και μετα περνα οποιον κερνελ θελεις.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

GUZGUN, επειδή είδα σε κάποιο άλλο μήνυμά σου στο επίσημο lg g3 thread ότι έχεις βάλει την 30n και xceed kernel και δουλεύεις απροβλημάτιστα μπορείς να μου πεις αν το έχεις κάνει με την ακόλουθη διαδικασία; https://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/root-twrp-marshmallow-d855-30b-t3286268 . Αν όχι θα εκτιμούσα αν μπορούσες να με κατευθύνεις σε κάποιο σχετικό link (ειδικά για τον xceed kernel). Έχω το D855/32GB με stock 30f. Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

μπορείς να ρουτάρεις και την 30f σύμφωνα με τις οδηγίες του λινκ που δίνεις και αν μετα περνάς την 30n απο το λινκ που σου δίνει ο φίλος στο προηγούμενο ποστ. Αφού τελειώσεις και μπεις και την δουλέψεις λίγο βαλε μετα και τον xceed βαλε και το synapse να κστεβασεις την cpu απο τα 2.6 στα 2.46 και είσαι μια χαρά.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σε Stock G3 φίλου δεν αναγνωρίζεται η sim κατα το reboot. Ποια κατα την γνωμη σας custom rom να βαλω και με ποιον kernel. Δεν θελει εξεζητημένα πράγματα αρκει να ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ BATTERY DRAIN... ακόμα και αν υπάρχει stock rooted rom με καποιον τεσταρισμενο kernel τον καλύπτει μια χαρα... Aν παλι υπαρχει καποια αλλη εξίσου σταθερη ακομα καλύτερα.. Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σε Stock G3 φίλου δεν αναγνωρίζεται η sim κατα το reboot. Ποια κατα την γνωμη σας custom rom να βαλω και με ποιον kernel. Δεν θελει εξεζητημένα πράγματα αρκει να ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕ BATTERY DRAIN... ακόμα και αν υπάρχει stock rooted rom με καποιον τεσταρισμενο kernel τον καλύπτει μια χαρα... Aν παλι υπαρχει καποια αλλη εξίσου σταθερη ακομα καλύτερα..

Πας για service όπως είχε τύχει και σε μένα.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πας για service όπως είχε τύχει και σε μένα.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

 

Απο οτι διαβαζω καποιοι το εσωσαν με custom kernel kai ROM για αυτο θα του δωσω μια ευκαιρια εχεςις να προτεινεις κατι ? τι κυκλοφορει και ειναι σταθερο γιατι δεν μπορω να ξερω τι παιζει με τοσες customies στο xda?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω καποιοι το εσωσαν με custom kernel kai ROM για αυτο θα του δωσω μια ευκαιρια εχεςις να προτεινεις κατι ? τι κυκλοφορει και ειναι σταθερο γιατι δεν μπορω να ξερω τι παιζει με τοσες customies στο xda?

για στοκ βασισμενη εδω https://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/stock-2016-08-16-t3465212

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τhanks m8... εχω ξεκινησει και με αυτο τον οδηγο και θα σας πω τι επαιξε...

Link to comment
Share on other sites

Τhanks m8... εχω ξεκινησει και με αυτο τον οδηγο και θα σας πω τι επαιξε...

δεν δουλευει στη 30n version.νομιζα οτι ειναι ρουτ η συσκευη και γιαυτο προτεινα το παραπανω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει στη 30n version.νομιζα οτι ειναι ρουτ η συσκευη και γιαυτο προτεινα το παραπανω.

 

Λοιπον το θεμα δειχνει να εφτιαξε... kernel και κατσαβιδι χρειαστηκε... εχω κανει 7 restart και 8 shutdown και δουλευει ΟΚ η sim ... για περισσοτερα σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το θεμα δειχνει να εφτιαξε... kernel και κατσαβιδι χρειαστηκε... εχω κανει 7 restart και 8 shutdown και δουλευει ΟΚ η sim ... για περισσοτερα σε λιγο

σε μένα πάντως που έτυχε ανάλογο πρόβλημα τύχαινε για 2-3 μέρες να δουλεύει καλά και μετά πάλι τα ίδια. Τελικά το έδωσα εν γνώσει του αγοραστή και δεν ξέρω τι έγινε περαιτέρω. Είχα ήδη δοκιμάσει διάφορες στοκ ρομ και διάφορους

Κερνελ.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

σε μένα πάντως που έτυχε ανάλογο πρόβλημα τύχαινε για 2-3 μέρες να δουλεύει καλά και μετά πάλι τα ίδια. Τελικά το έδωσα εν γνώσει του αγοραστή και δεν ξέρω τι έγινε περαιτέρω. Είχα ήδη δοκιμάσει διάφορες στοκ ρομ και διάφορους

Κερνελ.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

 

Για τοn kernel εχεις απολυτο δικιο... οτι και να βαλεις δεν εχει σημασια τελικά...

 

Οταν ειδα οτι δεν διαβαζει και την micro sd διαπιστωσα οτι ειχε στραβωμενο pin του υποδοχεα της

 

Με πολυ ψηλό κατσαβιδάκι το σηκωσα και το εβαλα ετσι ωστε να μην ακουμπαει με το αλλο.. λογικα βραχυκύκλωνε και την sim ... Δεν τολμαω τωρα να το πειραξω και δεν εβαλα ξανα μεσα την micro sd . Σημασια εχει οτι εχω κανει πανω απο 30 restart - power off και παιζει jet...

 

Oπως και να εχει .. αν δεν παιξει η sim και κανει παλι τα ιδια θα ενημερωσω ...

Edited by Minotavrs
Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/lg-g3/development/rom-6-0-stock-bumped-marshmallow-v30x-t3570253 για την 30n δεν υπαρχει ρουτ βαλε απο εδω αυτην που ειναι ετοιμη και μετα περνα οποιον κερνελ θελεις.

 

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Έμεινα με την 30f και rootαρα με kingroot,autorec,twrp και superSU. Όλα καλά μετά από σχεδόν μία εβδομαδα! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπορείς να ρουτάρεις και την 30f σύμφωνα με τις οδηγίες του λινκ που δίνεις και αν μετα περνάς την 30n απο το λινκ που σου δίνει ο φίλος στο προηγούμενο ποστ. Αφού τελειώσεις και μπεις και την δουλέψεις λίγο βαλε μετα και τον xceed βαλε και το synapse να κστεβασεις την cpu απο τα 2.6 στα 2.46 και είσαι μια χαρά.

 

lg g3 d855 32gb 3gb

 

Στην επόμενη φάση "πειραματισμού" που θα περάσω θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Θα περάσω τη fulmics

και κατά την εγκατάσταση έχει μια επιλογή για Sharpening ξέρει κάποιος σε πια τιμή πρέπει να το ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G3] Τροποποιήσεις & βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...