Jump to content

Microsoft Windows 10


dimitris44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση; Έχω ένα laptop μάρκας multirama, όπου και το είχα αγοράσει από τα multirama πριν από 7 περίπου χρόνια. Όταν το είχα αγοράσει, είχε επάνω vista, αλλά μετά από 2 περίπου χρόνια και επειδή είχα αρκετά προβλήματα με τα vista, έβαλα τα windows 7. Πριν από 3 περίπου μήνες, έβαλα (καθαρή εγκατάσταση) τα windows 10. Δεν έχω κάποια σοβαρά προβλήματα μέχρι τώρα και το laptop έγινε σχεδόν καινούργιο. Για να καταλάβετε, το laptop έχει αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος, όπου και δεν είχα καταφέρει να το ενεργοποιήσω μέχρι τώρα. Τώρα με τα win10 και με τη βοήθεια ενός φίλου κατά την εγκατάσταση τους (δεν είμαι και ο πλέον ειδικός) το ενεργοποίησα. Απ' ότι διαβάζω εδώ, έχει βγει η έκδοση 10586 για τα win10 σε υπολογιστές, ενώ την περιμένουμε και για τα smartphones (κάτοχος lumia 640 XL LTE με windows phone 10 μέσω insider). Στο laptop, στις ρυθμίσεις>σύστημα>πληροφορίες δεν μπορώ να βρω τι έκδοση έχω, αλλά με την υπόδειξη ενός συνφορουμίτη, βρήκα ότι έχω την έκδοση 10240 αν έκανα σωστά τη διαδικασία για να τη βρω. Αυτή είναι η πιο πρόσφατη; Τη 10586 θα την πάρω σχετικά άμεσα, ή έπρεπε να είχα κατεβάσει και στο laptop τα win10 μέσω windows insider;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Θα την πάρεις σύντομα Τάσο :)

 

Σ' ευχαριστώ Αλέξη, ελπίζω να τα πούμε από κοντά την Κυριακή, μαζί με τον άλλον συνονόματο σου και τους υπόλοιπους :)

Link to comment
Share on other sites

πως απενεργοποιησες την ρημαδα την οθονη κλειδωματος?θελω να με πηγαινει κατευθειαν εκει που βαζω το κωδικο!εχω 64bit 10aria

Πως απενεργοποιείται η οθόνη να κλειδώματος; να με πηγαίνει κατευθείαν η εκεί που βάζουμε το password του λογαριασμού η κατευθείαν στο desktop εάν δεν έχουμε βάλει κωδικό.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπει κανονικά την κάμερα; Μήπως δεν πληροί τις προδιαγραφές για χρήση στο windows hello των windows 10;

Την camera την βλεπει, οταν για παραδειγμα παταω camera στο start menou την ανοιγει κανονικα... οταν λες προδιαγραφες τι εννοεις?

θελει κατι ιδιαιτερο? ενας VAIO ειναι με τον πρωτο i7, 4 γιγα ραμ και 1 γιγα καρτα γραφικων... τι αλλο να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ενα laptop Hp G62 με κάρτα γραφικών ati mobility. Από τότε που έκανα clear installation τα windows 10 και μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες εγκατάστασης των drivers της κάρτας γραφικών, δεν μπορώ να επιλέξω άλλη ανάλυση πλην αυτών που προτείνουν τα windows. Δηλαδή έχω επιλογή 1024x768 & 800x600. Φυσικά επιλέγω το λιγότερο κακό, την 1η. Πιστέψτε με έχω προσπαθήσει αρκετά να και δεν είμαι ο καλύτερος σε αντιμετώπιση τέτοιων προβλημάτων. Μέσα από forum παρατήρησα οτι αν και είναι κάτι κοινό, εντούτοις υπάρχουν και λύσεις. Υπάρχει κατι να προτείνει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κατεβάσει το hp support assistant να κατεβάσει αυτό όλους τους απαραίτητους drivers?

 

Ναι το έχω κάνει αλλά τίποτα. Κατά την εγκατάσταση τους λέει ότι υπήρξαν κάποια προβλήματα και τελικά δεν μπορώ να έχω την ανάλυση που είχα με τα Windows 7 και 8.1.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κάνει αλλά τίποτα. Κατά την εγκατάσταση τους λέει ότι υπήρξαν κάποια προβλήματα και τελικά δεν μπορώ να έχω την ανάλυση που είχα με τα Windows 7 και 8.1.

 

Θες να μας πεις και το πληρες ονομα του μοντελου του Laptop; Εκτος απο το G62 εχει και αλλα γραμματα/νουμερα.

 

Παντως απο ενα γρηγορο ψαξιμο στην HP βλεπω πως η σειρα G62 ειναι compatible με windows 10.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα κατεβάζω την 10586. Συγκεκριμένα μου γράφει : αναβάθμιση στα Windows 10 Home, έκδοση 1511, 10586. Είμαι σε αναμονή για τη λήψη.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω κάνει αλλά τίποτα. Κατά την εγκατάσταση τους λέει ότι υπήρξαν κάποια προβλήματα και τελικά δεν μπορώ να έχω την ανάλυση που είχα με τα Windows 7 και 8.1.

Τότε δοκίμασε από τη διαχείριση συσκευών και κάνε update στους προσαρμογείς οθόνης.

 

Edit:Αν δε δουλέψει ούτε αυτό δοκίμασε το παρακάτω:

http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Display-and-Video/Problems-with-screen-resolution-after-reinstalling-Windows-7/td-p/4810399

Edited by Raptor1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα κατεβάζω την 10586. Συγκεκριμένα μου γράφει : αναβάθμιση στα Windows 10 Home, έκδοση 1511, 10586. Είμαι σε αναμονή για τη λήψη.

 

Θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη η συγκεκριμένη αναβάθμιση. Έχει αρχίσει κατά τις 12:30 και συνεχίζει ακόμη και τώρα (14:20). Έχει κάνει μέχρι τώρα δύο επανεκκινήσεις και συνεχίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις και το πληρες ονομα του μοντελου του Laptop; Εκτος απο το G62 εχει και αλλα γραμματα/νουμερα.

 

Παντως απο ενα γρηγορο ψαξιμο στην HP βλεπω πως η σειρα G62 ειναι compatible με windows 10.

 

Το laptop είναι το Hp g62 - b10SV με κάρτα γραφικώνATI mobility Radeon HD 5470. Από διάφορα forum φαίνεται να εμφανίζεται κάποιο πρόβλημα με την συγκεκριμένη. Έχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να κάνω πλήρες Uninstall και να φτάσω έως την registry αλλά και πάλι μετά την εγκατάσταση από τους drivers που προτείνει η hp αλλά και η ati, τζίφος!

 

Επιπλέον ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι μετά από την επαννεκινηση αφού κατεβάσω το update του Νοεμβρίου μου λέει ότι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα και δεν έγινε η εγκατάσταση.

 

Ευχαριστώ όσους ασχολούνται με το πρόβλημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη η συγκεκριμένη αναβάθμιση. Έχει αρχίσει κατά τις 12:30 και συνεχίζει ακόμη και τώρα (14:20). Έχει κάνει μέχρι τώρα δύο επανεκκινήσεις και συνεχίζουμε.

 

Είναι μεγάλη αναβάθμιση. Εμένα έκανε 2 ώρες να κάνει εγκατάσταση.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν είχα windows 7 και τελικά έφταιγε ο δεύτερος δίσκος, όχι αυτός που είχα το λειτουργικό, αλλά αυτός που είχα μόνο αρχεία. Δεν ξέρω αν έχεις άλλο δίσκο επάνω αλλά εγώ μόλις έβγαλα το δίσκο που είχε πρόβλημα, όλα καλά...

 

έχω αλλάξει δίσκο αλλά πάλι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με αργό boot.

Ξεκικώντας το laptop μετά την οθόνη του ΒΙΟS, εμφανίζει το μπλε παράθυρο και το κυκλάκι που φορτώνει και μετά εχω μαύρη οθόνη...Επειτα απο περίπου 1,5 λεπτά μου εμφανίζει την οθόνη εισόδου.

Εχω ψάξει στο δίκτυο και εχω κάνει σχεδόν τα παντα..!!(Δεν έχω κάνει clean install γιατί ..ποιος βάζει πάλι ολα τα προγράμματα!!!!!!:cool::cool::cool::wacko:)

Μηχάνημα:

ACER 7750G

i5 2430M

AMD HD6650m

 

Κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτην την ρημαδα την lock screen σε 64bit win10 μπορουμε να μην την εχουμε καθολου?να με πηγαινει κατευθειαν εκει που ζηταει το password(εαν εχει καποιος)
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει να μην μπαίνει στην σελίδα του password, αλλά μόνο αυτό. Μετά το boot να ανοίγει στην επιφάνεια εργασίας. Για αυτό που θέλεις, δεν έχω ψάξει, αλλά να σου πω, δεν βλέπω και λόγο να προσπαθώ να το βγάλω. Εγώ ήθελα να μην έχω καθόλου κωδικό γιατί έχω το laptop σε απόσταση και βαριέμαι να σηκώνομαι. Ήθελα να ανοίγει απευθείας στην επιφάνεια εργασίας και να χειρίζομαι τον υπολογιστή με το unified remote :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει να μην μπαίνει στην σελίδα του password, αλλά μόνο αυτό. Μετά το boot να ανοίγει στην επιφάνεια εργασίας. Για αυτό που θέλεις, δεν έχω ψάξει, αλλά να σου πω, δεν βλέπω και λόγο να προσπαθώ να το βγάλω. Εγώ ήθελα να μην έχω καθόλου κωδικό γιατί έχω το laptop σε απόσταση και βαριέμαι να σηκώνομαι. Ήθελα να ανοίγει απευθείας στην επιφάνεια εργασίας και να χειρίζομαι τον υπολογιστή με το unified remote :lol:

για πες πως!εστω να βγαλω τον κωδικο και εγω!να με πηγαινει στην επιφανεια εργασιας

δηλαδη σε εσενα ανοιγει την lock screen την κανεις προς τα επανω και μπαινεις desktop?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά, η έκδοση 1511 με build 10586.11 είναι για mobile ; κατέβασα την 1511 μέσω tool σε desktop και μου έβαλε το build 10586.11 :/

Κάποιος τρόπος να παω στο 10586.3 όπως οι περισσότεροι ;

Link to comment
Share on other sites

για πες πως!εστω να βγαλω τον κωδικο και εγω!να με πηγαινει στην επιφανεια εργασιας

δηλαδη σε εσενα ανοιγει την lock screen την κανεις προς τα επανω και μπαινεις desktop?

Όχι. Ο υπολογιστής ανοίγει απευθείας στην επιφάνεια εργασίας.

 

Κάτσε να το βρω και θα κάνω πάλι edit εδώ.

 

Edit:

Εδώ είσαι. Δύο τρία κλικ

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ο υπολογιστής ανοίγει απευθείας στην επιφάνεια εργασίας.

 

Κάτσε να το βρω και θα κάνω πάλι edit εδώ.

 

Edit:

Εδώ είσαι. Δύο τρία κλικ

 

οκ τελεια!δεν μπορουμε να απενεργοποιησουμε μονο την lock screen και οχι το να ζηταει password?

 

την ρυθμιση στο network/sharing μενου στο control panel την εχεις στο on η off?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή έχω windows 7 και το σκέφτομαι για τα 10. Τρία πράγματα κάνω όλα και όλα με τον υπολογιστή και τα δυο στα 10αρια δεν δουλεύουν.
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την στιγμή έχω windows 7 και το σκέφτομαι για τα 10. Τρία πράγματα κάνω όλα και όλα με τον υπολογιστή και τα δυο στα 10αρια δεν δουλεύουν.

τι δεν σου δουλευει?

 

λοιπον αυτο βιντεακι τελικα απλα ειναι φοβερο!!δεν καταργει το login με κωδικο απλα το βαζεις μια φορα και μπαινει μονο του μετα!τελειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...