Jump to content

Umi Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Δυστυχώς φίλε μου αυτονόητο ειναι επίσης η συγκεντρωτική καταγραφή των προβλημάτων της συσκευής και η καταμέτρηση του ποσοστού των προβληματικών κινητών επί του συνόλου των αγορασμενων απο τα ενεργά μέλη του φόρουμ,

Αυτονόητο ειναι επίσης μια προσπάθεια συλλογής στοιχείων για τα κινητά που έφτασαν σε κάποιους και δουλεύουν σωστά. Ίσως αυτά να είχαν μεγαλύτερη σχέση με τη συσκευή.

Αλήθεια αν αφαιρέσουμε απο τις 72 σελίδες τα μηνύματα περί παραγγελιών και προβλημάτων τι θα μείνει? Μήπως η αρχική παρουσίαση και οι παρεμβάσεις σου?

 

Συνεχίστε τωρα με την συκευη.

 

Επειδή προφανώς διακρίνω μια σύγχυση θα το πω άλλη μια φορά και τελευταία...

 

Όσον αφορά τα προβλήματα που έχει παρουσιάσει η συσκευή αφορούν το παρόν θέμα και μένουν.

 

Όσον αφορά τις παραγγελίες από Κίνα, δεν αφορούν το παρόν θέμα και διαγράφονται. Ωστόσο υπάρχει ήδη ένα θέμα που έχουμε αφήσει ανοιχτό για πρόβλημα που προέκυψε από συγκεκριμένο κατάστημα και με τη συγκεκριμένη συσκευή... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=409282

 

Προς αποφυγή παρεξήγεων τώρα... Οι "εξυπνάδες" στο παρόν φόρουμ δεν έχουν θέση και συνέπεια αυτών είναι ο αποκλεισμός πρόσβασης στα μέλη που παραβιάζουν τους Ο.Π.Χ.

 

Παρακαλώ προς συμμόρφωση βάσει των κανονισμών λοιπόν, και οτιδήποτε μη σχετικό με τη συσκευή ακολουθήσει θα διαγραφεί και θα επιβληθούν κυρώσεις.

 

Για να μην πεις μετά ότι δεν σε προειδοποίησα. ;)

 

Τώρα συνεχίζουμε στα της συσκευής. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παραθέτω απο το phonearena

 

At first, the UMi Zero didn't seem like a terrible phone at all. It had great specs, it looked impressive in the images we saw online, and it was very reasonably priced. Once we got it, we were pleased by the design, by the sharp display, and by the adequate battery life.

 

But the phone had fundamental flaws which became quickly apparent once we started using it as a daily driver. While the Zero did have a 2GHz octa-core processor and a lot of RAM, it was still laggy and choppy at times. The proximity sensor often failed to do its job properly, its vibration motor was absurdly weak, and the coating on our unit's metal frame developed signs of wear in a matter of days. On top of all that, random reboots and SIM card errors occurred frequently on our UMi Zero even after we updated its software (which was a manual process, by the way).

 

http://www.phonearena.com/news/Is-buying-a-Chinese-smartphone-a-good-idea-We-lived-with-the-UMi-Zero-Android-smartphone-to-find-out_id66151

Link to comment
Share on other sites

EMUI rom for UMI ZERO

 

http://youtu.be/dOl5BgVEpEk

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Μου έχει κλειδώσει και ζητάει privacy protection password. Δοκίμασα μια άλλη κάρτα και από την στιγμή που έβγαλα την sim και τοποθέτησα μια άλλη για να ελέγξω αν υπάρχει διαφορά στην λήψη σήματος ζητάει συνεχώς αυτό παρόλο που δεν είχα βάλει ποτέ τέτοιο κωδικό. Έχω κάνει reset αλλά τίποτα. Καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα οδήγησης δεν εγκαταστηται σωστα στον υπολογιστή μ και δεν μπορω να μεταφερω αρχεια μεσω υπολογιστη στο umi υπαρχουν τιποτα drivers για το umi ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
το πρόγραμμα οδήγησης δεν εγκαταστηται σωστα στον υπολογιστή μ και δεν μπορω να μεταφερω αρχεια μεσω υπολογιστη στο umi υπαρχουν τιποτα drivers για το umi ?

 

http://mobileresources.biz/1223-umi-zero-android-usb-driver-latest-version.html

http://singledrivers.blogspot.gr/2014/12/umi-zero-50-usb-driver-for-windows.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ή σταματήσανε τα προβλήματα στις νέες παρτίδες, ή ξενερώσανε όλοι και σπάνια πια αγοράζει κάποιος το Umi Zero.

 

Υπάρχουν κάποιοι που το παρέλαβαν τις τελευταίες μέρες να μας πουν αν εξαλείφθηκαν τα προβλήματα? Εμένα η Umi μου είπε πως στις πρώτες παρτίδες είχαν διάφορα προβλήματα, τα οποία τα έφτιαξαν στη συνέχεια. (Αφ'ότου το έστειλα πίσω είμαι σε επαφή μαζί τους για να δω αν θα ξαναπάρω το ίδιο με απαίτηση να είναι από καινούρια παρτίδα, ή αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω).

Link to comment
Share on other sites

Ή σταματήσανε τα προβλήματα στις νέες παρτίδες, ή ξενερώσανε όλοι και σπάνια πια αγοράζει κάποιος το Umi Zero.

 

Υπάρχουν κάποιοι που το παρέλαβαν τις τελευταίες μέρες να μας πουν αν εξαλείφθηκαν τα προβλήματα? Εμένα η Umi μου είπε πως στις πρώτες παρτίδες είχαν διάφορα προβλήματα, τα οποία τα έφτιαξαν στη συνέχεια. (Αφ'ότου το έστειλα πίσω είμαι σε επαφή μαζί τους για να δω αν θα ξαναπάρω το ίδιο με απαίτηση να είναι από καινούρια παρτίδα, ή αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω).

 

εγω έκλεισα 3 βδομάδες χρήση ενα πρόβλημα μονο με την έξυπνη οθονη που δεν λειτουργεί και προσωπικά μου ειναι αδιάφορο ολα τα αλλα μια χαρα και μπαταρια κραταει ανετα 2 μερες με wifi 3g αλλα το μονο που δεν μ αρεσε το ηχείο απελπιστικά χαμηλος ηχος και ουτε εχω καποιο θεμα με το gps και το σημα ολα ποιανουν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα το εξης σημερα .εβλεπα φωτογραφιες σε landscape λειτουργια και παρατηρησα στην πρωτη σειρα που ξεκινανε τα pixel ακρη ακρη ,η μιση σειρα ειναι μαυρη!! εχετε εσεις κατι αναλογο? βαλτε μια φωτο κατα προτιμιση λευκη και παρατηρηστε την πρωτη σειρα των pixel σε καθε πλευρα.
Link to comment
Share on other sites

Ή σταματήσανε τα προβλήματα στις νέες παρτίδες, ή ξενερώσανε όλοι και σπάνια πια αγοράζει κάποιος το Umi Zero.

 

Υπάρχουν κάποιοι που το παρέλαβαν τις τελευταίες μέρες να μας πουν αν εξαλείφθηκαν τα προβλήματα? Εμένα η Umi μου είπε πως στις πρώτες παρτίδες είχαν διάφορα προβλήματα, τα οποία τα έφτιαξαν στη συνέχεια. (Αφ'ότου το έστειλα πίσω είμαι σε επαφή μαζί τους για να δω αν θα ξαναπάρω το ίδιο με απαίτηση να είναι από καινούρια παρτίδα, ή αν θα πάρω τα λεφτά μου πίσω).

 

Γεια στην παρέα καθως ειναι το πρωτο μου post! Το δικο μου το παρέλαβα 17/2. Τελείως φρικαρισμένος με όσα είχα διαβάσει, το άνοιξα και άρχισα να το δουλεύω... Μέχρι σημερα κανένα πρόβλημα εκτός απο μια γρατζουνισμένη κάρτα στο slot 1. Στο slot 2 είχα μια cosmote και είναι εντάξει. Κατά τα άλλα: gps καμπάνα, ληψη τηλεφωνίας επίσης καμπάνα (απο τις καλύτερες που είχα ποτέ), φωτογραφικη χωρίς πρόβλημα στο focus, wifi εξαιρετικό, μπαταρία εξαιρετική. Το μόνο που τρεμω και απομένει να φανει είναι το κυριότερο: το φούσκωμα της μπαταρίας.:X Το ηχείο είναι επισης εντάξει. Μια ιδέα -ίσως- πιο χαμηλό από άλλα, τίποτα αξιοσημείωτο όμως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Το κινητό το έχω 1 μήνα (προβλήματα διορθώθηκαν με την αναβάθμιση του software) όλα καλά μέχρι χθες. Χτες καθώς λειτουργούσα το κινητό σταμάτησαν να λειτουργούν και να ανάβουν τα touch buttons (βρήκα ένα video με το ίδιο πρόβλημα: https://www.youtube.com/watch?v=N3IHk1WtivU). Πιστεύω είναι θέμα hardware καθώς φλάσαρα παλιότερες εκδόσεις με full wipe αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. Δυστυχώς ο πωλητής στο aliexpress που το πήρα δεν απαντάει. Έστειλα στη umi στο facebook αλλά με παρέπεμψε στον πωλητή. Το θέμα είναι αν χρειάζεται αλλαγή όλη η πλακέτα ή αν έχουν ξεχωριστή πλακέτα τα touch buttons. Edited by andr0id
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μετά από ένα μήνα περίπου σε φόρτιση σε αυτοκίνητο με gps ανοικτό για 2 ωρες άνοιξε στις ραφές από την μια πλευρά. Να υποθέσω ότι φούσκοσε η μπαταρία.... εγώ πάντως το κόλλησα με κόλλα και συνεχίζω..... αν δεν ήτανε η οθόνη του μάλλον θα το έβαζα σε κανενα συρτάρι.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μετά από ένα μήνα περίπου σε φόρτιση σε αυτοκίνητο με gps ανοικτό για 2 ωρες άνοιξε στις ραφές από την μια πλευρά. Να υποθέσω ότι φούσκοσε η μπαταρία.... εγώ πάντως το κόλλησα με κόλλα και συνεχίζω..... αν δεν ήτανε η οθόνη του μάλλον θα το έβαζα σε κανενα συρτάρι.

Ξεκολληματα οθόνης είναι διαφορετικό από την μπαταρία, γνωστά πρόβληματα του κινητού και τα δύο... Λογικά τώρα δεν θα έχεις θέμα, αν δεν φουσκωσει και η μπαταρία φυσικά.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα μήνυμα στο facebook στην UmiOfficial για τον λόγο ότι η cpu δουλεύει

μόνιμα στα 2000mhz ο ένας πυρήνας και ανεβάζει θερμοκρασία 70-75 βαθμούς

και κάνει reboot.Και τι μου απάντησαν? "Try to decrease the CPU frequency with Antutu CPU master."

Οτι να ναι είναι τελικά το κινητό και η umi!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Σήμερα και γω πήρα το Umi στα χέρια μου χωρις να έχω και πολλές απαιτήσεις έχοντας διαβάσει τόσα εδώ μέσα. (η παραγγελία είχε γίνει πριν βγουν στη φόρα τα προβλήματα) Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι ανεβάζει αρκετά θερμοκρασία με 5 λεπτά gaming (για κανα manuganu μιλαω, όχι και για το asphalt). Υπάρχει καμία λύση ?? Εκτός το πέταγμα/πούλημα :p:p
Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φιλαρακι μου.κ μετα απο μια βδομάδα αρχισε να σβήνει όταν δεχετε κλήση η καλεί αυτός.μόλις την τερματίζει το τηλέφωνο κανει reboot μονο του...απο τις 10 φορες τις 7 το κανει..τι παιζετε???

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φιλαρακι μου.κ μετα απο μια βδομάδα αρχισε να σβήνει όταν δεχετε κλήση η καλεί αυτός.μόλις την τερματίζει το τηλέφωνο κανει reboot μονο του...απο τις 10 φορες τις 7 το κανει..τι παιζετε???

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ... με τοσα που εχουν βγαλει τα zero (βαζοντας και το δικο μου που ουτε καν αναβε και πηρε το δρομο της επιστροφης) μονο γι' αυτο ειναι καταλληλα...

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε φιλαρακι μου.κ μετα απο μια βδομάδα αρχισε να σβήνει όταν δεχετε κλήση η καλεί αυτός.μόλις την τερματίζει το τηλέφωνο κανει reboot μονο του...απο τις 10 φορες τις 7 το κανει..τι παιζετε???

 

το στελνεις πισω και ζητας τα χρηματα σου. Απο που το αγορασες?

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα παρέλαβε ο αδερφός μου, στην αρχή όλα μας φάνηκαν οκ μέχρι που χτύπησε το τηλέφωνο και δεν μπορούσε να μιλήσει λόγο του πολύ αδύναμου σήματος...

Με την 3.06 το μόνο που άλλαξε ήταν ότι τώρα δείχνει με περισσότερη ακρίβεια πόσο λίγο και ασταθές σήμα πιάνει...

 

Υπάρχει τίποτα που μπορούμε να κάνουμε;

γιατί το τηλ είναι ουσιαστικά άχρηστο αν χρειάζεται να βγαίνει στο μπαλκόνι μπας και καταφέρει να μιλήσει ενώ πριν είχε full σήμα μέσα στο σπίτι.

Edited by FrOsT_frt
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ήλθε και μενα η ώρα μου...:rolleyes: Η ενδειξεις της μπαταρίας ανεβοκατεβαίνουν. Απο το 100% επεσε σχεδον νορμάλ μεχρι το 18%. Το κλεινω, το βαζω στην πρίζα και δείχνει κατευθείαν να φορτίζει απο το 51%:wacko: το αποσυνδέω στο 100% (όπου πήγε πολύ γρήγορα όπως καταλαβαίνετε...). Μετά, εχουμε και λέμε (κατα την διαρκεια ενός 24ωρου περίπου): 100%, 82%, 90%,73%, 53%, 61%, 59% όπου και ξαφνικά εσβησε γιατί ειχε μείνει απο μπαταρία...

Εχει κανείς καμμιά ιδέα? Σκέφτηκα να σβύσω το battery.stats αλλά δεν το βρίσκω. Μήπως όμως ειναι πρόβλημα της μπαταρίας και οχι calibration?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το ξαναπω.....πρεπει καπως με καποιον τροπο αυτο το κινητο να καταγραφει στα ρεκορ γκινες ως το πιο προβληματικο κινητο που εχει βγει μέχρι σημερα...Παρακαλώ να βγουν τουλάχιστον 3 κάτοχοι που το έχουν τουλάχιστον 2 μηνες και να πουν οτι δεν τους εχει παρουσιάσει ενα πρόβλημα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς καμμιά ιδέα? Σκέφτηκα να σβύσω το battery.stats αλλά δεν το βρίσκω. Μήπως όμως ειναι πρόβλημα της μπαταρίας και οχι calibration?

Είναι κάτω από το /data/system (στον εσωτερικό χώρο του συστήματος, root filesystem) και λέγεται batterystats.bin (πρέπει να είσαι root για να μπορέσεις να το σβήσεις).

 

Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει (ελπίζω να το κάνει!) Αν μου το έκανε κάποιο τηλέφωνο, θα έβγαζα την μπαταρία και θα την άφηνα έξω για κανένα δίωρο (κάνει θαύματα, όταν το τηλέφωνο αρχίσει τέτοια κουλά!)

Το κακό με το Zero είναι ότι δε βγαίνει... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...