Jump to content

Εγγύηση κινέζικων καταστημάτων (Εμπειρίες μελών)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμμένα πίξελ παντού μπορούν να σου τύχουν. Και τηλεόραση απ τον κοτσόβωλο να πάρεις μπορεί να σου τύχει.

Εγγύηση από κινέζικο κατάστημα, απλά δεν έχεις. στηρίζεσαι στη καλή διάθεση του εμπόρου. Εγγύηση εχεις μόνο από καταστήματα με έδρα στην ΕΕ και την Ελλάδα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σαι καλά!!Ξέρεται γιατί ρωτάω,πήρα ενα κινητό απο igogo.es και είχε ενα καμμένο pixel,εεε λεω έτυχε......Ο γαμπρός μου πάλι πριν λίγες μέρες παρέλαβε μια συσκευή απο κινεζομάγαζο και πάλι και αυτό έχει 2 pixel καμμένα.....λέμε τι γίνεται εδω πέρα και μιλάμε για γνωστές μάρκες ανάμεσα στα "κινέζικα"....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 540
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αξιοπιστα κινεζοκινητα είναι ΜΌΝΟ τα εξής : xiaomi, meizu, lenovo, Huawei, jiayu, oneplus, ZTE (nubia) . Αν θέλετε κινέζικο αλλά ότι πιο φθηνό, δλδ thl, elephone κλπ τότε σορυ αλλά πάτε γυρευοντας.

 

Από περιέργεια, τι μάρκα ήταν τα κινητά με τα καμμένα pixels;

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου να σαι καλά!!Ξέρεται γιατί ρωτάω,πήρα ενα κινητό απο igogo.es και είχε ενα καμμένο pixel,εεε λεω έτυχε......Ο γαμπρός μου πάλι πριν λίγες μέρες παρέλαβε μια συσκευή απο κινεζομάγαζο και πάλι και αυτό έχει 2 pixel καμμένα.....λέμε τι γίνεται εδω πέρα και μιλάμε για γνωστές μάρκες ανάμεσα στα "κινέζικα"....

 

igogo.es ...ενταξει το καταστημα δεν ειναι και στην κορυφη!

Μπορεις να κινηθεις μεσω Paypal αν θελεις και ισως κερδισεις κατι

Link to comment
Share on other sites

....λέμε τι γίνεται εδω πέρα και μιλάμε για γνωστές μάρκες ανάμεσα στα "κινέζικα"....

 

καλό θα ήταν φίλε να μας πεις αυτές τις "γνωστές μάρκες" γιατί εδώ υπάρχουν κάποιες λάθος εντυπώσεις ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αξιοπιστα κινεζοκινητα είναι ΜΌΝΟ τα εξής : xiaomi, meizu, lenovo, Huawei, jiayu, oneplus, ZTE (nubia) . Αν θέλετε κινέζικο αλλά ότι πιο φθηνό, δλδ thl, elephone κλπ τότε σορυ αλλά πάτε γυρευοντας.

 

Από περιέργεια, τι μάρκα ήταν τα κινητά με τα καμμένα pixels;

 

καλό θα ήταν φίλε να μας πεις αυτές τις "γνωστές μάρκες" γιατί εδώ υπάρχουν κάποιες λάθος εντυπώσεις ...

 

Παρακαλώ να επανέλθουμε στα του θέματος και μόνο. Αν συνεχιστεί η off topic συζήτηση θα γίνει μαζική μεταφορά μηνυμάτων στον κάδο, και δε νομίζω να του αρέσει κάποιου να του σβήνουν μηνύματα. Από εσάς εξαρτάται λοιπόν...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

igogo.es ...ενταξει το καταστημα δεν ειναι και στην κορυφη!

Μπορεις να κινηθεις μεσω Paypal αν θελεις και ισως κερδισεις κατι

 

Λέτε να φταίει το κατάστημα;;Δεν νομίζω γιατί η συσκευή ήταν πολύ καλά σφραγισμένη,φαινόταν δλδ οτι δεν έχει ανοιχτεί αρα πως ξέρει το κατάστημα οτι έχει προβλημα,λεω τώρα πάλι δεν ξέρω....Πάντως μίλησα με το κατάστημα igogo.es και μου είπανε οτι δίνουν εγγύηση 1 χρόνο αλλα οχι για καμμένα pixel.''Ετσι πληροφοριακά η μια συσκευή είναι το cubotx17 (διάβασα και εδω μέσα και σε ξένα forum πολύ καλά σχόλια για τη εν λόγω εταιρία) και η άλλη το elephone p8000''.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να φταίει το κατάστημα;;Δεν νομίζω γιατί η συσκευή ήταν πολύ καλά σφραγισμένη,φαινόταν δλδ οτι δεν έχει ανοιχτεί αρα πως ξέρει το κατάστημα οτι έχει προβλημα,λεω τώρα πάλι δεν ξέρω....Πάντως μίλησα με το κατάστημα igogo.es και μου είπανε οτι δίνουν εγγύηση 1 χρόνο αλλα οχι για καμμένα pixel.''Ετσι πληροφοριακά η μια συσκευή είναι το cubotx17 (διάβασα και εδω μέσα και σε ξένα forum πολύ καλά σχόλια για τη εν λόγω εταιρία) και η άλλη το elephone p8000''.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες!!!!!

 

το Κουμποτ ειναι τιμια εταιρια, και κινητε σε σταθερες γραμμες. Ειναι λιγο ακριβο απο τις υπολοιπες εταιριες, αλλα δεν σημαινει τιποτα αυτο. Οσο για τα πιξελ, αν δεν ειναι μεγαλο προβλημα το κρατας, αλλιως αλλαζεις οθονη. Θελεις να πεις οτι το κινητο ηρθε σφραγισμενο με ναυλον; δεν ειχε ανοιχτει καν;

Με κανει εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

το Κουμποτ ειναι τιμια εταιρια, και κινητε σε σταθερες γραμμες. Ειναι λιγο ακριβο απο τις υπολοιπες εταιριες, αλλα δεν σημαινει τιποτα αυτο. Οσο για τα πιξελ, αν δεν ειναι μεγαλο προβλημα το κρατας, αλλιως αλλαζεις οθονη. Θελεις να πεις οτι το κινητο ηρθε σφραγισμενο με ναυλον; δεν ειχε ανοιχτει καν;

Με κανει εντυπωση.

 

Ναι φίλε μου,ήρθε σφραγισμένο με νάυλον και είχε και 3 αυτοκόλητα γύρώ-γύρω made in china.Και εμένα με έκανε εντύπωση γιατί πέρασε δυστυχώς τελωνείο και πίστευα οτι θα το ανοίξουν εκεί....Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

το Κουμποτ ειναι τιμια εταιρια, και κινητε σε σταθερες γραμμες. Ειναι λιγο ακριβο απο τις υπολοιπες εταιριες, αλλα δεν σημαινει τιποτα αυτο. Οσο για τα πιξελ, αν δεν ειναι μεγαλο προβλημα το κρατας, αλλιως αλλαζεις οθονη. Θελεις να πεις οτι το κινητο ηρθε σφραγισμενο με ναυλον; δεν ειχε ανοιχτει καν;

Με κανει εντυπωση.

ως τεχνικός έχω να πω οτι τα Cubot ειναι από τα χειρότερα κινέζικα σε αξιοπιστία και ποιότητα ηλεκτρονικών και κατασκευής. ούτε να τα δω δε θέλω

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τεχνικός.......

Επισκευές κινητών κινέζικων brand.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 1η μου εμπειρία after sales service από Κίνα (Vickmall συγκεκριμένα) και έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Το πρόβλημά μου ήταν αυτό (αργότερα τους έστειλα και πιο καθαρές φωτογραφίες).

Κατόπιν συνεννόησης μαζί τους τους έστειλα πίσω το κινητό μόνο με το κουτί του και την κάρτα εγγύησης και αυτοί πριν καν το παραλάβουν έστειλαν καινούριο.

Μου είχαν δώσει και τις επιλογές να στείλω και όλα τα παρελκόμενα πίσω και να πάρω πλήρες refund ή να το κρατήσω και να μου κάνουν refund 10$ αλλά ήθελα το κινητό οπότε διάλεξα αντικατάσταση.

Καθυστέρησε βέβαια ένα μήνα η διαδικασία και θα αποφευγόταν αυτό αν είχαν ελέγξει καλά το 1ο κινητό πριν το στείλουν αλλά τέλος καλό όλα καλά!

Tα έξοδα για την επιστροφή τα πήρα πίσω από το paypal.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ προχτές παρέλαβα παραγγελία απο coolicool 1 κινητό 2 θήκες για αλλά κινητά 4 screen protector όλα άψογα. Τα τελευταία δυο χρόνια ψωνίζω μονο απο αυτο το κατάστημα και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα....

Μια φορά χρειάστηκα να στείλω πίσω με εγγύηση ενα THL 5000 έκανε δυο μήνες περίπου πήγανε-έλα επισκευαστηκε όλα καλα.

Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τους έχω στείλει το κινητό μου απο τις 25/12 και έχουν περάσει πάνω απο 2 μήνες... και ακόμα περιμένω...

 

Εγώ προχτές παρέλαβα παραγγελία απο coolicool 1 κινητό 2 θήκες για αλλά κινητά 4 screen protector όλα άψογα. Τα τελευταία δυο χρόνια ψωνίζω μονο απο αυτο το κατάστημα και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα....

Μια φορά χρειάστηκα να στείλω πίσω με εγγύηση ενα THL 5000 έκανε δυο μήνες περίπου πήγανε-έλα επισκευαστηκε όλα καλα.

Keep Away from CooliCool
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες και στην κινεζική πρωτοχρονιά που ήταν κλειστά για μισο μήνα ίσως για αυτο να σε άργησαν τόσο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα και καλή Σαρακοστή. Θέλω να αναφέρω το site http://www.minideal.net/ Τους έστειλα το τηλέφωνό μου λόγο βλάβης, το οποίο είναι μέσα στην εγγύηση και μετρά από δυο μήνες που το έχουν στα χέρια τους , μου ζητάνε 15 δολάρια γιατί δήθεν το τηλέφωνό έχει ανοιχτεί. Μετά από αλλεπάλληλα μηνύματα σχετικά με την αναμονή, δεν γνώριζαν τίποτα, τώρα ζητάνε χρήματα και δεν ξέρω αν θα το πάρω στα χέρια μου ποτέ. Δεν υποστηρίζουν καμία εγγύηση ΕΝΑΙ κινεζιές , έχω πάρει τρεις συσκευές από αυτούς .Μην αγοράζετε προσοχή. Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια απαντηση στο ερωτημα μου,παιδια.

Πηρα κατι μικρης αξιας απο tinydeal και δεν δουλευει,εχει προβλημα. Μετα απο email που εστειλα,μου ειπαν να μου το ξανα στειλουν δωρεαν ,μαζι με την επομενη παραγγελια μου.

Επειδη δεν εχω σκοπο να αγορασω κατι απο εκει ,για τωρα, μπορω αν τους παω μεσω paypal να μου το στειλουν δωρεαν χωρις να χρειαστει να παραγγειλω κατι ? Εχει καποιος τετοια εμπειρια ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια απαντηση στο ερωτημα μου,παιδια.

Πηρα κατι μικρης αξιας απο tinydeal και δεν δουλευει,εχει προβλημα. Μετα απο email που εστειλα,μου ειπαν να μου το ξανα στειλουν δωρεαν ,μαζι με την επομενη παραγγελια μου.

Επειδη δεν εχω σκοπο να αγορασω κατι απο εκει ,για τωρα, μπορω αν τους παω μεσω paypal να μου το στειλουν δωρεαν χωρις να χρειαστει να παραγγειλω κατι ? Εχει καποιος τετοια εμπειρια ?

 

Πρέπει να τους στείλεις πίσω το ελαττωματικό τότε, αν πας μέσω paypal.

Αλλά δεν καλύπτουν τα μεταφορικά; Διάβασε τι λένε για doa στους όρους επιστροφής τους.

Αλλιώς δες για την υπηρεσία του paypal.

Για τι αξία μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

περιπου 5 ευρω. Να το στειλω πισω,δεν συμφερει,εννοειτε. Καλυτερα ειναι να παραγγειλω κατι με 1 ευρω ,πχ και να μου στειλουν και το αλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παρελαβα ελλατωματικο προιον και ανοιξα dispute στο paypal για refund μονο το ποσο της αγορας με ποιον τροπο θα ζητησω και τα εξοδα αποστολης αφου ηδη εχω επιλεξει μονο τα λεφτα που εδωσα στην αγορα ?μπορει να αλλαξει καπως ?
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα ελλατωματικο προιον και ανοιξα dispute στο paypal για refund μονο το ποσο της αγορας με ποιον τροπο θα ζητησω και τα εξοδα αποστολης αφου ηδη εχω επιλεξει μονο τα λεφτα που εδωσα στην αγορα ?μπορει να αλλαξει καπως ?

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λές, αλλά τα έξοδα αποστολής θα τα ζητήσεις μέσω της υπηρεσίας που παραθέτω παραπάνω, αφού στείλεις το ελαττωματικό προϊόν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι λές, αλλά τα έξοδα αποστολής θα τα ζητήσεις μέσω της υπηρεσίας που παραθέτω παραπάνω, αφού στείλεις το ελαττωματικό προϊόν πίσω.

 

ευχαριστω φιλε μου δηλαδη γινεται ξεχαριστα απο το dispute?

εκανα μια αγορα απο banggood οπου τελικα η συσκευη ηταν ελλατωματικη την ιδια μερα τους εστειλα βιντεο και ανοιξα dispute με το ποσο που πληρωσα για refund αφου μιλισαμε μου ειπαν να ρωτησω ποσο ειναι το κοστος αποστολης απο ελλαδα στην κινα τι πρεπει να κανω για να ειμαι καλημμενος γιατι στο paypal εχω βαλει μονο το ποσο χωρις το κοστος αποστολης (τα μεταφορικα ειναι 27.50 )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου δηλαδη γινεται ξεχαριστα απο το dispute?

εκανα μια αγορα απο banggood οπου τελικα η συσκευη ηταν ελλατωματικη την ιδια μερα τους εστειλα βιντεο και ανοιξα dispute με το ποσο που πληρωσα για refund αφου μιλισαμε μου ειπαν να ρωτησω ποσο ειναι το κοστος αποστολης απο ελλαδα στην κινα τι πρεπει να κανω για να ειμαι καλημμενος γιατι στο paypal εχω βαλει μονο το ποσο χωρις το κοστος αποστολης (τα μεταφορικα ειναι 27.50 )

 

Το dispute για full refund θα γίνει για το κόστος της αγοράς.

Άρα σωστά έβαλες το ποσό που πλήρωσες.

Δεν μπορείς άλλωστε να ζητήσεις και μεγαλύτερο ποσό.

Τα έξοδα αποστολής, ανάλογα με την πολιτική του κάθε καταστήματος, τα πληρώνει είτε ο αγοραστής είτε το κατάστημα είτε μισά-μισά.:)

Επικοινώνησε με το κατάστημα για το ποιος θα αναλάβει τα έξοδα αποστολής.

Το banggood μου είχε καλύψει τα έξοδα αποστολής παλαιότερα αλλά αν αρνηθούν και επιβαρυνθείς εσύ για το κόστος, μπορείς να κάνεις αίτηση στην παραπάνω υπηρεσία που παραθέτω αφού στείλεις το δέμα.

 

Το κόστος των μεταφορικών δεν είναι τόσο μεγάλο.

Λογικά 15€ θα είναι αλλά δες εδώ για να το υπολογίσεις ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...