Jump to content

ΣΥΖΗΤΗΣΗ: Στον απόηχο της παρουσίασης της 8ης γενιάς iPhones


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Θα πω κι εγώ την άποψη μου κι ας κράξετε όσο θέλετε μετά.

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο κόλλημα για καμμία άλλη εταιρία από τεχνολογικά (και όχι μόνο) sites.

Πριν την κυκλοφορία των νέων iPhones είχε πήξει το internet με rumors για το πως θα είναι, για το πως είναι το σασί, πως είναι το κουμπί, πως είναι το ένα, πως είναι το άλλο, τι μπαταρία φοράει, τι, τι, τι (τι, τι, ε, τι, τι).

Όταν κυκλοφόρησαν, έπηξε με το πως είναι, πως δεν είναι, τι μνήμη έχει, κτλ.

Έλεος δηλαδή. Βαρέθηκα να βλέπω στην αρχική σελίδα (και εδώ και σε άλλα sites) 10 θέματα στην πρώτη σελίδα που αφορούν την Apple, τον Tim Cook, το iPhone, τα αξεσουάρ του, το Apple Watch.

Προσπαθώ να βρω μια τεχνολογική είδηση να με ενδιαφέρει και πρέπει να πάω 2-3 σελίδες πίσω στο ιστορικό.

Φτιάξτε (εσείς τουλάχιστον) μια επιλογή στο μενού στην κεντρική σας οθόνη με τίτλο APPLE να βάζετε εκεί οτιδήποτε την αφορά.

Ή κάντε το άλλο. Κρατήστε στην κεντρική σας οθόνη τα θέματα που αφορούν την APPLE και βάλτε μια επιλογή στο μενού για όλα τα υπόλοιπα θέματα.

Καλά κάνετε και ασχολείστε με αυτό που σας αρέσει, δική σας είναι η σελίδα και ότι θέλετε κάνετε.

Σκεφτείτε όμως κι εμάς τους υπόλοιπους που μας ενδιαφέρει περισσότερο η εξέλιξη στην κινητή τηλεφωνία (και στα gadgets γενικότερα) και όχι μόνο ένα συγκεκριμένο προϊόν, μια συγκεκριμένη εταιρία.

Ευχαριστώ και συγνώμη αν βγήκα off-topic.

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μας έχετε ζαλίσει πια με το iphone κάθε μέρα, πόσο λεπτό, πόσο παχύ, αν έχει 1 γίγα ή 2, αν μείναμε ευχαριστημένοι ή όχι, αν εξέχει η κάμερα, αν πέφτει και σπάει εύκολα και λοιπά, λες και δεν μας απασχολεί τίποτα άλλο...έλεος πια..

Τόσα τηλέφωνα υπάρχουν, τέτοια προώθηση από forum δεν έχω ξαναδεί..

 

Πάντως τα παιδιά έχουν δίκιο. Έχει γίνει εντελώς Apple το myphone. Δηλαδή τις τελευταίες μέρες μόνο τα απομνημονευματα του Ive δεν έχετε ποσταρει. Που είναι οι εκπομπές τα polls τα ifixit και τα 10 άρθρα την ημέρα για τις άλλες συσκευές; Και τι επιχείρημα τα Android είναι πολλά δεν ισχύει. Πάρτε τον πρώτο του Android. Η διαλέξτε έναν. Δηλαδή έλεος 100 θέματα για το iphone

 

Καλημέρα σε όλους,

 

Προτείνετε ας πούμε, να αναφέρονται στη Sony, 10 ημέρες μετά την παρουσίαση των νέων iPhones (major update), και μια μέρα μετά την κυκλοφορία, δεν καταλαβαίνω την ενστασή σας!

 

Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να μπαίνετε σε topics που δεν σας ενδιαφέρουν. Και κλείνοντας υπάρχει η ενότητα στο MYPHONE.gr κι όχι Miphone.gr "σχολιασμός" όπου μπορείτε να σχολιάσετε οτιδήποτε αφορά το forum και την αποψή σας.

 

Εάν όμως θέλετε να προσελκύσετε εντυπώσεις με κενά posts (χωρίς ουσία), νομίζω πως δεν θα το καταφέρετε!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Προτείνετε ας πούμε, να αναφέρονται στη Sony, 10 ημέρες μετά την παρουσίαση των νέων iPhones (major update), και μια μέρα μετά την κυκλοφορία, δεν καταλαβαίνω την ενστασή σας!

 

Επίσης δεν είναι υποχρεωτικό να μπαίνετε σε topics που δεν σας ενδιαφέρουν. Και κλείνοντας υπάρχει η ενότητα στο MYPHONE.gr κι όχι Miphone.gr "σχολιασμός" όπου μπορείτε να σχολιάσετε οτιδήποτε αφορά το forum και την αποψή σας.

 

Εάν όμως θέλετε να προσελκύσετε εντυπώσεις με κενά posts (χωρίς ουσία), δεν νομίζω να το καταφέρετε!

 

Oχι φίλε μου προτείνω να υπάρχει ιδια αντιμετώπιση σε όλες τις συσκευές. Πήγαινε μερικές μέρες πίσω. Στην παρουσίαση του Note 4 (major update πιστεύω). Τι είχαμε; Το θέμα της παρουσίασης, θέμα για το edge, θέμα για το Gear/VR. To ιδιο και για τις άλλες. Οι επόμενες μέρες; Θέμα για την οθόνη του Note και την πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας του. Τι έγινε αντίστοιχα με το iPhone 6; Δεν μετράω τα θέματα τύπου live/παρουσίαση κτλ γιατί προφανώς θα έχουμε θέματα για μια νέα συσκευή. Όμως η κατάσταση έχει γίνει εκνευριστική. Εξήγησέ μας γιατί δεν υπάρχει θέμα "προετοιμασία της συσκευή μας για το Android x.xxx" αλλά για το (υποτίθεται άμεσο, εύκολο και flawless) iOS υπάρχει; Εξηγήσέ μας γιατί δεν υπάρχει θέμα για τα πρώτα hands on του Note 4; Γιατί δεν υπάρχουν 3-4 θέματα με φήμες για το Moto 360; Γιατί δεν υπάρχουν θέματα με tips & tricks για το Android ή θέματα "στον απόηχο της 4ης γενιάς Note";

 

Και επειδή είπα πολλά, προφανώς και μπορεί κάποιος να αγνοεί τα θέματα που δεν τον ενδιαφέρουν (δεν θα με βρεις σε θέματα Apple). Οταν όμως το site κοντεύει να γίνει applenews.gr τότε δυσκολα. Απλά ή κάντε το ίδιο exhausting cover σε όλες τις εταιρείες ή πείτε πως το site είναι φίλα προσκείμενο στην Apple. Δεν είναι κάτι κακό!

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

FUN FACT: Με μια γρήγορη αναζήτηση στο My news τον τελευταίο μήνα με στοιχεία αποκλειστικά στον τίτλο, Η λέξη Samsung συναντάται σε 38 επικεφαλίδες ενώ της Apple σε 23, ενώ η λέξη Galaxy σε 23 με την αντίστοιχη iPhone σε 38. Τι λέγαμε;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ειδήσεις του τύπου 20 τετράγωνα η ουρά έξω από το κατάστημα της Νέας Υόρκης.

http://www.protothema.gr

Εννοείται ότι για μέτοχους ο Tim Cook είναι πάρα πολύ καλός. Η μνήμη του 1GB, η κάμερα του 8MP σημαίνει μεγαλύτερο κέρδος για αυτούς.

Δεν ξέρω αν είναι όμως τόσο καλός για τους πελάτες της Apple.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

FUN FACT: Με μια γρήγορη αναζήτηση στο My news τον τελευταίο μήνα με στοιχεία αποκλειστικά στον τίτλο, Η λέξη Samsung συναντάται σε 38 επικεφαλίδες ενώ της Apple σε 23, ενώ η λέξη Galaxy σε 23 με την αντίστοιχη iPhone σε 38. Τι λέγαμε;;;;;

Μια και η δουλειά μου ασχολείται με Facts (και dimensions :p) , θες να μου πεις , ότι έχετε αντιμετωπίσει με τον ίδιο τρόπο τη παρουσίαση του Note, και του iPhone;

Με το ίδιο focus;

Κάνε το ίδιο count για Note και iPhone, ετσι από περιέργεια.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Αστείευομαι καθώς αστεία ήταν και η ερωτήση.

 

Τι παραπάνω έχει ώστε να πείσεις τη γυναίκα μου να το αγοράσει; Είναι καθηγήτρια φιλόλογος.

 

Την ενδιαφερει να μπαίνει στο Internet, facebook, να βγάζει ωραίες φωτογραφίες, κυρίως τα παιδιά μας, να μιλάει με τις ώρες, να έχει κάποια παιχνίδια που παίζουν τα παιδιά από εκείνη γιατί εγώ δεν τους δίνω το δικό μου, να είναι όμορφο, να έχει καλή ανάλυση οθόνης, να αγοράζει διάφορες θήκες και να κρατά απεριόριστα η μπαταρία.

 

Να έχει τα βιβλία του σχολείου για να ανατρέξει σε περίπτωση που μείνει από μπαταρία το iPad. Την ενέταξα στο οικοσύστημα της Apple και είναι καθ' όλα ευχαριστημένη. Τι της αντι-προτείνεις λοιπόν και με τι επιχειρήματα;

Για να ενταχτεί στο συστημα apple,πόσα έσκασε;

Αντίστοιχα αν έπαιρνε android τηλέφωνο,πόσα θα έδινε;

Απο που θα έβγαινε κερδισμένη;

Με το Google drive εχεις ολά τα αρχεία σου σε οποιοδήποτε μηχάνημα αρκεί να εχεις internet

Edited by tsiliha5
Link to comment
Share on other sites

Να μεταφράσω το παραπάνω γραπτό σου στη δική μου γλώσσα, εάν κάποιος αναζητεί συσκευή με κορυφαία χαρακτηριστικά θα πρέπει να την αναζητήσει ανάμεσα στις ναυαρχίδες Android. Εάν όμως ενδιαφέρεται για μία λειτουργική, εύχρηστη, χωρίς πολλά πολλά, όπως γράφω παραπάνω για μην επαναλαμβανομαι, τότε το iPhone είναι μονόδρομος.

 

Κορυφαία υλικά κατασκευής, ανθεκτικό, ελαφρύ, με 1.3 εκατομμύρια εφαρμογές και πάνω από όλα, το οικοσύστημα της Apple. Η Apple δεν αναζητά την κορυφή σαν μερίδιο αγοράς λειτουργικού, φυσικά είναι αδύνατο. Αλλά το 98% στην ικανοποίηση των πελατών δεν το πετυχαίνει άλλη εταιρεία. :)

Τα τελευταία χρόνια οι συσκευές που αγοράζω είναι Android είτε είναι αυτά tablets είτε κινητά. Το μοναδικό προϊόν της Apple που είχα αγοράσει ήταν το ipad 3. Μπορώ να πω πως κατά την γνώμη μου ήταν από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει και αυτό επειδή ούτε σταθερό ήταν το λογισμικό του και τα κρασαρισματα/κολλήματα τα έτρωγε και πρόβλημα με θερμοκρασίες είχε και μετά από λίγους μήνες καινούργιο μοντέλο βγήκε άσχετα αν το είχα αγοράσει σχεδόν από την αρχή της κυκλοφορίας του και και και.

Σίγουρα από ένα προϊόν δεν μπορώ να έχω πληρεί γνώμη για την εταιρεία αλλά όσο να πεις σαν καταναλωτής δεν ένιωσα πως έκανα μια καλή αγορά.

Σίγουρα και το απέναντι στρατόπεδο του Android έχει και αυτό τα μειονέκτημα του.

Πχ συσκευές που ξεχνιούνται από τους κατασκευαστες και δεν βλέπεις πότε μια μελλοντική αναβάθμιση του software ενώ το Hardware μπορεί να την σηκώσει.

Γενικά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Για να ενταχτεί στο συστημα apple,πόσα έσκασε;

Αντίστοιχα αν έπαιρνε android τηλέφωνο,πόσα θα έδινε;

Απο που θα έβγαινε κερδισμένη;

Με το Google drive εχεις ολά τα αρχεία σου σε οποιοδήποτε μηχάνημα αρκεί να εχεις internet

 

Δεν αμφισβητεί κανείς πως μπορείς να σετάρεις στη καθημερινότητά σου μια συσκευή ή το οικοσύστημα google. Η ερώτηση μου είναι για το switch από iOS να περάσει σε Android συγκρίνοντας το iPhone με αντίστοιχες αξιόλογες προτάσεις Android.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα παιδιά έχουν δίκιο. Έχει γίνει εντελώς Apple το myphone. Δηλαδή τις τελευταίες μέρες μόνο τα απομνημονευματα του Ive δεν έχετε ποσταρει. Που είναι οι εκπομπές τα polls τα ifixit και τα 10 άρθρα την ημέρα για τις άλλες συσκευές; Και τι επιχείρημα τα Android είναι πολλά δεν ισχύει. Πάρτε τον πρώτο του Android. Η διαλέξτε έναν. Δηλαδή έλεος 100 θέματα για το iphone

 

εχεις δικιο για το θεμα του «βομβαρδισμου», αν ομως δεις αντιστοιχα views και κυριως!!! ποστς που εχουν μαζεψει τα θεματα των iphone τοτε θα διαπιστωσεις οτι καλως η κακως η ροη ειναι η απολυτως αναμενομενη. Τι ηθελες να δεις δηλαδη, δεκα ειδησεις για το νεο oppo ξερωγω και να σχολιαζουν τρεις κι ο κουκος?

 

Για του λογου το αληθες, Αν πας στην κατηγορια «ειδησεις» και κανεις ταξινομηση ανα απαντησεις, θα δεις οτι 14 απο 25 πιο πολυσχολιασμενα θεματα αφορουν την Apple και idevices και τα υπολοιπα 11... ολους τους υπολοιπους.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=7&daysprune=-1&order=desc&sort=replycount

 

Ακομα και ειδησεις που αφορουν αλλους (π.χ. Galaxy alpha κτλ) πιο πολυ σχολιαζονται σε σχεση / συγκριση με iphone παρα per se.

 

Το myphone φταιει για αυτο? Αφου μηλαρακια θελει ο κοσμος ειτε για να λατρεψει ειτε για να φτυαρισει. Μπορεις να το περιγραψεις σαν πρεζακια που ψαχνουν την δοση τους :p :p :p αμα θες, αλλα ετσι ειναι, πως να το κανουμε.

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το θεμα του «βομβαρδισμου», αν ομως δεις αντιστοιχα views και κυριως!!! ποστς που εχουν μαζεψει τα θεματα των iphone τοτε θα διαπιστωσεις οτι καλως η κακως η ροη ειναι η απολυτως αναμενομενη. Τι ηθελες να δεις δηλαδη, δεκα ειδησεις για το νεο oppo ξερωγω και να σχολιαζουν τρεις κι ο κουκος?

 

Για του λογου το αληθες, Αν πας στην κατηγορια «ειδησεις» και κανεις ταξινομηση ανα απαντησεις, θα δεις οτι 14 απο 25 πιο πολυσχολιασμενα θεματα αφορουν την Apple και idevices και τα υπολοιπα 11... ολους τους υπολοιπους.

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=7&daysprune=-1&order=desc&sort=replycount

 

Ακομα και ειδησεις που αφορουν αλλους (π.χ. Galaxy alpha κτλ) πιο πολυ σχολιαζονται σε σχεση / συγκριση με iphone παρα per se.

 

Το myphone φταιει για αυτο? Αφου μηλαρακια θελει ο κοσμος ειτε για να λατρεψει ειτε για να φτυαρισει. Μπορεις να το περιγραψεις σαν πρεζακια που ψαχνουν την δοση τους :p :p :p αμα θες, αλλα ετσι ειναι, πως να το κανουμε.

Εαν σε κάνω spoon feed με samsung μόνο, και ας πούμε με πολύ συγκεκριμένα πχ με Note ή S5, ακριβώς αυτό θα γίνει.

 

Λυπάμαι αλλά εχει γινει αυτό που λέμε μια στόχευση λίγο πριν τη κυκλοφορία ως και τώρα. Δεν θέλω να κρινω τον λόγο (τον κρατώ στον εαυτό μου ας πούμε) αλλά αυτά που ορθα επισημαίνεις ειναι αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της "πολιτικής".

 

Το να σβήνονται μηνύματα (παρένθεση) που σατιρίζουν αυτή τη πολιτική, δεν καταφέρνουν κάτι. Facts are facts.

Edited by DINFUN
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Εαν σε κάνω spoon feed με samsung μόνο, και ας πούμε με πολύ συγκεκριμένα πχ με Note ή S5, ακριβώς αυτό θα γίνει.

 

Λυπάμαι αλλά εχει γινει αυτό που λέμε μια στόχευση λίγο πριν τη κυκλοφορία ως και τώρα. Δεν θέλω να κρινω τον λόγο (τον κρατώ στον εαυτό μου ας πούμε) αλλά αυτά που ορθα επισημαίνεις ειναι αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της "πολιτικής".

 

Το να σβήνονται μηνύματα (παρένθεση) που σατιρίζουν αυτή τη πολιτική, δεν καταφέρνουν κάτι. Facts are facts.

 

Η σάτιρα είναι αποδεκτή όταν γίνεται καλοπροαίρετα, διαγράφονται ειρωνικά σχόλια που δεν έχουν να προδώσουν κάτι στις συζητήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα ως αριθμοί από μόνοι τους δεν λένε τίποτα. Βλέποντας δύο συσκευές η πιο φωτεινή σου τραβάει την προσοχή. Όταν στη συνέχεια παρτηρήσεις φωτογραφίες στη Samsung βλέπεις πως τα χρώματα είναι ψεύτικα saturate για να δείχνουν έντονα. Για άλλες συσκευές δεν μπορώ να εκφερω άποψη.

 

Εχω και iphone και note. Προσωπικα για καθημερινη χρηση εχω το αιφον και το νοτε για δευτερευον και για browsing.

Η προσωπικη μου εμπειρια οταν τα εχω και τα δυο και τα βλεπουν γνωστοι και γνωστες μου. Αναγνωριζουν το αιφον διοτι εχουν κ αυτοι και υστερα βλεπουν την οθονη του νοτε. Ακουω τα εξης : " ουαου καλα αυτα τα σαμσουνγκ τι καμερες εχουν . Δες ποιοτητα στο βιντεο , δες χρωματα. Μιλαμε καμια σχεση με το αιφον. Ακομα κ η φωτογραφικη μου δεν βγαζει με τετοιο χρωμα " το αστειο ειναι οτι λογω καλυτερης οθονης ολοι θεωρουν οτι εχει και καλυτερη καμερα. Αυτη ειναι η κλασσικη αντιδραση που συναντω. Το πιο εντονο και περιποιημενο ειναι και πιο εντυπωσιακο. Ετσι ειναι στη καθημερινη ζωη. Το ιδιο ισχυει και με τον ηχο αλλιως ολοι θα ακουγαμε σε στουντιακα μονιτορ ηχεια για απολυτη πιστοτητα. Η ωμη πιστοτητα ειναι για τους επαγγελματιες.

Παραυτα προσωπικα πιστευω οτι το αιφον εχει πολυ ωραια καλιμπραρισμενη οθονη και ορθως η απλ εκαναε τα χρωματα πολυ πιο εντονα στις τελευταιες γενιες.

Edited by souftasuk
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια οι συσκευές που αγοράζω είναι Android είτε είναι αυτά tablets είτε κινητά. Το μοναδικό προϊόν της Apple που είχα αγοράσει ήταν το ipad 3. Μπορώ να πω πως κατά την γνώμη μου ήταν από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει και αυτό επειδή ούτε σταθερό ήταν το λογισμικό του και τα κρασαρισματα/κολλήματα τα έτρωγε και πρόβλημα με θερμοκρασίες είχε και μετά από λίγους μήνες καινούργιο μοντέλο βγήκε άσχετα αν το είχα αγοράσει σχεδόν από την αρχή της κυκλοφορίας του και και και.

Σίγουρα από ένα προϊόν δεν μπορώ να έχω πληρεί γνώμη για την εταιρεία αλλά όσο να πεις σαν καταναλωτής δεν ένιωσα πως έκανα μια καλή αγορά.

Σίγουρα και το απέναντι στρατόπεδο του Android έχει και αυτό τα μειονέκτημα του.

Πχ συσκευές που ξεχνιούνται από τους κατασκευαστες και δεν βλέπεις πότε μια μελλοντική αναβάθμιση του software ενώ το Hardware μπορεί να την σηκώσει.

Γενικά η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

 

Κρασαρισματα το iPad? Με τίποτα... Που το είδες; πλάκα κανείς... Κάτι δεν έκανες καλά...

Αυτές θα είναι οι απαντήσεις... Και εγώ που έχω συναντήσει λαγκαρισματα, force close σε iPad and όλα τα iPhone άλλοι λένε εμείς δεν είδαμε ποτέ... Και καλά...

Link to comment
Share on other sites

Κρασαρισματα το iPad? Με τίποτα... Που το είδες; πλάκα κανείς... Κάτι δεν έκανες καλά...

Αυτές θα είναι οι απαντήσεις... Και εγώ που έχω συναντήσει λαγκαρισματα, force close σε iPad and όλα τα iPhone άλλοι λένε εμείς δεν είδαμε ποτέ... Και καλά...

 

http://www.phonearena.com/news/Android-4.x-is-more-than-twice-as-stable-as-iOS-7.1_id54459

 

και ένα άθρο που υποστηρίζει αυτό που λες

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε κάνω spoon feed με samsung μόνο, και ας πούμε με πολύ συγκεκριμένα πχ με Note ή S5, ακριβώς αυτό θα γίνει.

 

Με εχεις κανει spoon feed με Samsung μονο, και δεν εγινε ακριβως το ιδιο. Το Note η το S5 δεν ενδιαφερει το ιδιο, πως να το κανουμε. Ακομα και στο θεμα του ιδιου του S5 να πας, μεγαλο μερος των μηνυματων αφορουν iphone. Live with it.

 

Λυπάμαι αλλά εχει γινει αυτό που λέμε μια στόχευση λίγο πριν τη κυκλοφορία ως και τώρα. Δεν θέλω να κρινω τον λόγο (τον κρατώ στον εαυτό μου ας πούμε) αλλά αυτά που ορθα επισημαίνεις ειναι αποτέλεσμα ακριβώς αυτής της "πολιτικής"

 

Ειχε τετοια πολιτικη το myphone το 2007 που το νημα του πρωτου iphone μαζεψε 2500 ποστς? Μου θυμιζεις τους ifans που ψαχνουν απιθανες δικαιολογιες για αδικαιολογητα ατοπηματα, οπως η αποκρυψη του δακτυλιου της καμερας η οι τιμες στο Θεο η τα τεραστια μπεζελ κτλ κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/Android-4.x-is-more-than-twice-as-stable-as-iOS-7.1_id54459

 

και ένα άθρο που υποστηρίζει αυτό που λες

 

τετοια αρ8ρα δεν επιτρεπονται εδω :p

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα η οθόνη του note ειναι πολύ καλύτερη από το iphone που έχει η γυναίκα σου, απο κει και πέρα το battery life του το ίδιο καλύτερο.

 

Ολα τα υπόλοιπα, λοιπόν, μπορει να τα κάνει και από το note, αρα κερδίζει με δεδομένο ότι έχει μια καλύτερη, μεγαλύτερη οθόνη και με πολύ καλύτερη ανάλυση.

 

Τώρα, αν βέβαια θέλει να είναι παγιδευμένη στο οικοσύστημα της apple.. κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει :)

 

Καλα βρε, δηλαδή περιμένες η σύζυγος DINFUN να έχει κάτι άλλο απο iphone? Σαν να υπήρχε περίπτωση η συζυγος Τσίπρα να είναι μέλος της Χ.Α. :p (πλακίτσα).

 

Διαβάζω παράπονα για τον κατακλυσμό θεμάτων για iphone τις τελευταίες μέρες. Ο τελευταίος που φταίει είναι ο Dinfun. Το παιδί με iphone ασχολείται, θέματα για iphone θέλει να δημοσιεύει και σε τέτοια συνήθως συμμετέχει περισσότερο. O Mythoz αν και προσκέιμενος σε λειτουργικό και τα προϊόντα της Apple δεν νομίζω ότι έχει καμιά ιδιαίτερη σκοτούρα, πέρα απο το ότι θα κάνει ότι είναι καλύτερο για την μεγαλύτερη κίνηση του site ("πουλάνε" τα θέματα για iphone, πως να το κάνουμε).

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει νομίζω κάποιος "μπροστάρης" για το android στο forum, να ποστάρει σχετικά θέματα. Πέρα απο τα νέα για καινούργιες συσκευές, να ανέβουν θεματάκια/οδηγοί όπως αυτό που είχε κάνει πρόσφατα ο dinfun για την ασφάλεια στα iphone.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

1. Εννοείται, ειδικά στον πουλ μουρ έλληνα που δεν έχει όμως να βάλει βενζίνη στο smart.

2. Αυτά που ξεβάφουν, αυτά που σπάνε με την πρώτη πτώση, ή αυτά που είναι μονίμως σε μία θήκη λες?

3. Μέχρι να βάλει η apple μεγαλύτερη σε mp κάμερα, γιατί τότε θα μετράνε και τα mp.

4. Προσωπικό σχόλιο: πραγματικά δε μπορώ να χωνέψω το χύμα στο κύμα μενού των ios, android. Πατάς το κουμπί του μενού και μετά το χάος. Τρομερή ευκολία...

5. Μαζί σου, αλλά γιατί έχω δει άπειρα iphone's φίλων να κάνουν επανεκινήσεις μόνα τους, ή να χρειάζονται? Μήπως δε τα χρησιμοποιούν όπως προτείνει η apple?

6. Αυτές οι 10 εφαρμογές που λες και συμφωνώ, υπάρχουν παντού, ακόμα και στο ψόφιο μου symbian...

7. Σε δύο χρώματα δε βγαίνει το iphone?

8. Εννοείται! Αν είναι να δώσεις 700-1000 ευρώ σε νοιάζει και αυτό. Στους υπόλοιπους δε νομίζω.

9. Μήπως υποτιμάς κάπως την τιμή αγοράς βάζωντάς την στο nr 9...?

10. Και μέγεθος, και ποιότητα θα έλεγα, αλλά νομίζω σε πρόσφατο άρθρο εδώ στο myphone ήταν αρκετά πιο ψηλά στην κατάταξη.

11. Να βγάζει τη μέρα ας πούμε...? :lol: Και αυτό είναι πιο ψηλά πλέον.

12. ΟΚ, αρχίζω και καταλαβαίνω ότι μάλλον είναι οι δικές σου προτεραιότητες αυτές.

13. Ε ναι, μάλλον δικές σου είναι.

14. Σίγουρα δικές σου είναι.

15. Στανταράκι.

1.Μην εισαι αδικος.Δεν ειναι μονο ελληνικο φαινομενο.Το πουλ μουρ ειναι παγκοσμιο φαινομενο.

2.Δε μιλησα για αντοχη,αλλα για ομορφια και υλικο κατασκευης.Και τα ποτηρια απο κρυσταλλο Βοημιας σπανε πιο ευκολα απο τα αλλα.

3.ισως το μαρκετινγκ της apple να χρησιμοποιησει αυτο το χαρακτηριστικο στο μελλον οταν αυξησει τα mp.Για την ωρα ο καταναλωτης δεν ασχολειται με τον αριθμο των mp αλλα με τη ποιοτητα των φωτο που βλεπει να βγαζει η συσκευη του.

4.Μην εισαι αρνητικος.Ειναι αρκετα ευκολο το μενου του ios.

5.Ακριβως.Το ipad που εχω jailbreak κρασαρει συνεχως.

6.Σαφως,απλα στο ios ειναι πιο ομορφη η υλοποιηση.

7.Σε 3 χρωματα.Αν δε σου φτανουν,υπαρχουν εκατομμυρια θηκες να διαλεξεις.Το 80% των αξεσουαρ που κυκλοφορουν στη παγκοσμια αγορα,αφορουν τις συσκευες της Apple.Και το υπολοιπο 20% για ολες τις αλλες.

8.Συμφωνουμε.

9.Μπρος στα καλλη τι ειναι ο πονος?

10.Μη κρινεις τη παγκοσμια αγορα συμφωνα με το τι γραφεται στα φορουμ τεχνολογιας.

11.Υπαρχουν και τα data banks για αυτους που κανουν βαρια χρηση.

12-13-14-15.Αν ηταν δικες μου προτεραιοτητες μονο,τοτε γιατι το iphone πουλαει τη πρωτη μερα,οσα πουλανε οι αλλοι στη καλυτερη περιπτωση σε 2 μηνες?!!??..Τη στιγμη μαλιστα που σε αυτα τα χαρακτηριστικα (σε απολυτους αριθμους) ειναι πιο ΠΑΤΟΣ και απο το τελευταιο κινεζικο κινητο του 100ευρου??

Edited by djdog

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

http://www.phonearena.com/news/Android-4.x-is-more-than-twice-as-stable-as-iOS-7.1_id54459

 

και ένα άθρο που υποστηρίζει αυτό που λες

σε ευχαριστω για την επιβεβαιωση ....αν και το εβλεπα με τα ματια μου και στην καθημερινοτητα μου.απλα εχω βαρεθει να γινεται συγκριση ΜΟΝΟ με σαμσουνγκ.περασα απο ολα τα iphone απο το original εως και το 5σ και δεν εχω καταλαβει σε τι υστερει το nexys 5 που εχω...οτι εχει to ios 8 τα εχει εδω και καιρο το android(εκτος απο handoff) και εχω τοσους κολλημενους και μου λενε κοιτα παλι η apple τι εκανε...τους απανταω ρε μαγκες τα εχω εδω και καιρο στο νεξους και δεν πειθονται με τιποτα.εχουν μονο μια καραμελα οτι λαγκαρει το ανδροιντ(παντα σε συγκριση με το σ3 και σ4,)βαλτε πυρηνες και ραμ για να δουλεψουν κτλ.οταν τους διχνω νεξους σ καιτρεχει4.4.4 αψογα δεν μιλαει κανεις.το μονο που μου λενε δεν ειναι ολοι χακερ για να το ρουταρουν λες και θελει διδακτορικο!!!αλλα για jailbrake ουτε λογος φυσικα...και για εμενα με αυτο πρεπει να συγκρινεται σαν pure android χωρις περιττα πραγματα και μετα ας λενε οτι θελουν...αλλα μονο iphone και samsung ξερουν ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πως στο thread για την τιμή του NOTE 4 γίνεται χαμός από το κράξιμο για την υπερβολική (αρχική ) τιμή του... Στα iPhone σχεδόν τίποτα... Καταναλωτική συνείδηση... Συνεχίστε έτσι...

 

ΥΓ η συζήτηση θα ανέβει κάπου μετά για να την ακούσουμε κι εμείς που έχουμε προπόνηση εκείνη την ώρα;;;

Edited by Astroholic
Galaxy Note II Grey Titanium, Fujitsu Lifebook T900 Dual Digitizer
Link to comment
Share on other sites

 

3.ισως το μαρκετινγκ της apple να χρησιμοποιησει αυτο το χαρακτηριστικο στο μελλον οταν αυξησει τα mp.Για την ωρα ο καταναλωτης δεν ασχολειται με τον αριθμο των mp αλλα με τη ποιοτητα των φωτο που βλεπει να βγαζει η συσκευη του.

 

Αυτό το δε κοιτάνε τα mp σαν ανέκδοτο μου ακούγεται, με συγχωρείς κιόλας. Ο κόσμος που γνωρίζει, ναι, ψάχνει ποιότητα φακού αλλά οι περισσότεροι ακούνε mp και κάνουν ουαουυυυυ! Απλώς μια μεγάλη πλειοψηφία των πελατών της apple που το αγοράζουν μόνο για το όνομα δεν τους ενδιαφέρει καν η ποιότητα κάμερας. Για τους δογματικούς πελάτες και 5 mp να τους έδινε η μαμά Apple χωρίς φλας δε θα είχανε πρόβλημα ( έχει συμβεί στο παρελθόν). Συμπερασματικά συμφωνώ μαζί σου ότι ο φακός μετράει περισσότερο από τα mp αλλά σίγουρα για καλή φωτογραφική δε παίρνει κανείς iPhone.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...