Jump to content

Samsung Galaxy Note Edge


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει περασει κανεις τη 5.1.1 οπως γραφει εδω ? http://forum.xda-developers.com/note-edge/general/note-edge-n915f-lollipop-5-1-1-t3193667

 

εντυπωσεις κυριως απο μπαταρια ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@kek βασικά από 5.1.1 μόνο αυτή έχει βγει.

Πέρασε τη είναι πραγματικά αναβάθμιση, σε μπαταρία πάνω/κάτω τα ίδια-ίσως και λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

@freddaras δυστυχώς ακόμα τίποτα!

Ελπίζω μέχρι να πάρω πίσω το κινητό μου από το σέρβις να έχει βγει κάτι.:(

Link to comment
Share on other sites

@kek βασικά από 5.1.1 μόνο αυτή έχει βγει.

Πέρασε τη είναι πραγματικά αναβάθμιση, σε μπαταρία πάνω/κάτω τα ίδια-ίσως και λίγο καλύτερα.

ευχαριστω φιλε,ειδα και τα προηγουμενα σχετικα με το θεμα ποστ σας...νεος κατοχος κι εγω...

 

Κανω τα βηματα που λεει ο τυπος στο XDA η κατι παραπανω?

 

:)

 

εχω το N915FY Γερμανικο,λογικα προχωρω αφοβα ετσι ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε,ειδα και τα προηγουμενα σχετικα με το θεμα ποστ σας...νεος κατοχος κι εγω...

 

Κανω τα βηματα που λεει ο τυπος στο XDA η κατι παραπανω?

 

:)

 

εχω το N915FY Γερμανικο,λογικα προχωρω αφοβα ετσι ?

 

Ναι ακριβώς αυτά είναι τα βήματα, επίσης μια χαρά ταιριάζει για τη συσκευή σου.

 

Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552 & μετά αποφασίζεις & πράττεις αναλόγως.

 

Ελπίζω μέχρι να πάρω πίσω το κινητό μου από το σέρβις να έχει βγει κάτι.:(

 

Το ίδιο ελπίζω και γω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα 10ημερο έχω ενα άνευ προηγουμενου battery drain. Από εκεί που έβγαζε 4-4,5 ωρες οθονη, πλέον με την ιδια χρηση βγαζει το πολύ 1,5 ωρα οθόνη και αν...

 

Εχει πάρει update σε Lollipop το Μαϊο και από τότε τίποτα. Ολα μαμίσια, τίποτα απολύτως πειραγμενο. Τί φταιει ?

 

Ορίστε και τα στατιστικά :

Φιλε μου και εγω ειχα χοντρο προβλημα με το drain. Εβαλα μια εφαρμογη που λεγεται shutapp και απο εκει που εβγαζα με το ζορι 2.30 ωρες τωρα ειμαι στις 3 ωρες και 50 λεπτά οθόνη και εχω ακομη 20%.Αυτο αν δε θες να βαλεις τη καινούργια rom τη ρωσικη που ακουω ειναι πολύ καλυτερη.

Edited by T.R.S.
ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

@freddaras

Βγήκε ροοταρισμενη custom rom βασισμένη στην 5.1.1.

Root ακόμα για τη stock δεν έχει άλλα πλησιάζει απ' ότι φαίνεται.

Σενάριο τότε..

Περνάς τη custom, μπαίνεις σε *recovery και παίρνεις backup το boot και recovery. Επαναφέρεις stock, περνάς recovery μέσω Odin, ανοίγεις μια φορά τη συσκευή να κάνει ό,τι είναι να κάνει, μπαίνεις σε recovery, βλέπει το backup, επαναφέρεις, έχεις τον νέο kernel χωρίς τα restrictions, φλασάρεις superSU.zip.. έτοιμος (θεωρητικά!).

 

Ή απλά υπομονή μερικές μέρες ακόμα..

 

Edit: *twrp recovery

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

@freddaras

Βγήκε ροοταρισμενη custom rom βασισμένη στην 5.1.1.

Root ακόμα για τη stock δεν έχει άλλα πλησιάζει απ' ότι φαίνεται.

το ειδα φιλε αλλα με προλαβες ...

δεν εχω την συσκευη για να πειραματιστώ αλλιως θα την ειχα περασει ηδη ..:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σενάριο τότε..

Περνάς τη custom, μπαίνεις σε recovery και παίρνεις backup το boot και recovery. Επαναφέρεις stock, περνάς recovery μέσω Odin, ανοίγεις μια φορά τη συσκευή να κάνει ό,τι είναι να κάνει, μπαίνεις σε recovery, βλέπει το backup, επαναφέρεις, έχεις τον νέο kernel χωρίς τα restrictions, φλασάρεις superSU.zip.. έτοιμος (θεωρητικά!).

 

Ή απλά υπομονή μερικές μέρες ακόμα..

 

Από cmv recovery πως παίρνω backup boot & recovery? Το έψαξα αλλά δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

@kek βασικά από 5.1.1 μόνο αυτή έχει βγει.

Πέρασε τη είναι πραγματικά αναβάθμιση, σε μπαταρία πάνω/κάτω τα ίδια-ίσως και λίγο καλύτερα.

 

την περασα,ειχες δικιο,αριστη ανταποκριση του κινητου,για τη μπαταρια θα δουμε...

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τελευταίο ποστ εδώ.

Στην χώρα που βρίσκομαι κυκλοφορεί το Note 5 και μάλιστα είναι σε προσφορά γνωριμίας για λίγες μέρες στα 730 οπότε το παράγγειλα.

 

Είναι και η καλύτερη εποχή να πουλήσω το Edge γιατί λογικά θα πέσει η τιμή του εδώ. Στην Ελλάδα θα κρατήσει κι άλλο λόγο καπιταλ κοντρόλ και επειδή δεν κυκλοφορεί το 5αρι.

Βρήκα και το έδωσα το edge όσο το είχα αγοράσει μεταχειρισμενο 2 μηνών τον περασμένο Απρίλιο, οπότε έκατσαν όλα όπως ήθελα.

 

Λίγο που συγκρινα το Edge με το Ν5 στο κατάστημα, οι διαφορές είναι εκεί που πονάει το Edge.

Δηλαδή ενεργή σημείωση, συλλογή και κάμερα στις βραδινές.

Πάντα σε σχέση με την ρώσικη 5.1.1 γιατί με την 5.0.1 ήταν μεγάλη η διαφορά.

 

Στα υπόλοιπα ναι είναι λίγο πιο γρήγορο το Ν5, η οθόνη πιο φωτεινή με λίγο καλύτερο καλιμπραρισμα.

Περισσότερα όταν το παραλάβω.

 

Με λίγα λόγια αν κάποιος δεν έχει λόξα να αλλάζει συχνά συσκευές δεν υπάρχει λόγος να πάει στο 5.

 

Κάτι που παρατηρώ με την 5.1.1 στο edge είναι ότι μερικές φορές δεν ακούει τόσο καλά η πλαϊνή οθόνη ειδικά χαμηλά.

 

Επίσης η κάμερα αν την ανοίξω σε portrait δεν κάνει focus αν δεν περιστρέφετε δεξιά αριστερά την συσκευή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@te_salat να το χαρείς, περιμένουμε εξωνυχιστικό vs με το note edge :D

Το note edge παραμένει για μένα υπερπλήρες, από την άλλη το μικρόβιο της αλλαγής πάντα υπάρχει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση δεν μπορεί να υπάρχει για τόσο διαφορετικές συσκευές άλλο επεξεργαστή περσινό μοντέλο είπαμε. Να το χαίρεσαι φίλε και να το προσέχεις. ....να μας πεις από μπαταρία τι παίζει
Link to comment
Share on other sites

Από cmv recovery πως παίρνω backup boot & recovery? Το έψαξα αλλά δεν το βρίσκω.

Λάθος μου που δεν ανέφερα twrp recovery, δίνει τη δυνατότητα επιλογής σε backup και restore.

Δεν θυμάμαι καθόλου αν υπάρχει τέτοια επιλογή σε cwm.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου που δεν ανέφερα twrp recovery, δίνει τη δυνατότητα επιλογής σε backup και restore.

Δεν θυμάμαι καθόλου αν υπάρχει τέτοια επιλογή σε cwm.

 

Είχε επιλογές για διάφορα(boot, system κλπ) αλλά όχι για recovery.

Τέσπα ούτως ή άλλως ξαναέβαλα τη stock, γιατί άρχισε τα κουλά η custom & θα περιμένω να βγει root κατευθείαν για stock.

Πάντως, ακόμα μια φορά διαπίστωσα την τρομερή δουλειά που έχει κάνει η samsung στην 5.1.1.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση :!::!::!:

Έγινε ένα μικρο καθάρισμα γιατί μόνο για το Note Edge δεν διαβάζαμε .

 

Να υπενθυμίσω για άλλη μια φορά ότι το παρόν θέμα αφορά το Note Edge και όχι συγκριτικά και αναφορές σε iphone και οτιδήποτε άλλο που δεν αφορά αποκλειστικά το Note Edge. Μπορείτε να ανοίξετε θέμα στην κατάλληλη ενότητα και να συζητήσετε γι αυτά με την ησυχία σας.

Link to comment
Share on other sites

μας την έκανε και ο @te_salat .....

 

Kαλορίζικο ορέ..... να μας πεις εντυπώσεις.... και ειδικά σε σχέση με το 4άρι (που έχω εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκεις και ψαχνεις κανε τα απαραιτητα....

Παρε ενα backup (smart switch , helium) κατεβασε και την Ρωσικη....

πολυ σταθερη μπαταρια με πολυ καλη αναμονη...

 

Μην παιδευσαι....

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επειδή αφενός θα προτιμουσα να μη μπλέξω με φλασάρισμα (έστω και official) και αφετέρου φοβαμαι μη γραψει ο knox, δεν παίζει κάτι άλλο, μπας και βρω τον "ενοχο" ?

 

Φιλε μου και εγω ειχα χοντρο προβλημα με το drain. Εβαλα μια εφαρμογη που λεγεται shutapp και απο εκει που εβγαζα με το ζορι 2.30 ωρες τωρα ειμαι στις 3 ωρες και 50 λεπτά οθόνη και εχω ακομη 20%.Αυτο αν δε θες να βαλεις τη καινούργια rom τη ρωσικη που ακουω ειναι πολύ καλυτερη.

 

Ενδιαφέρον . Θα το δω asap. Ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επειδή αφενός θα προτιμουσα να μη μπλέξω με φλασάρισμα (έστω και official) και αφετέρου φοβαμαι μη γραψει ο knox, δεν παίζει κάτι άλλο, μπας και βρω τον "ενοχο" ?

 

 

 

Ενδιαφέρον . Θα το δω asap. Ευχαριστώ.

 

φιλε η πιθανοτητα να γραψει ο knox ειναι απειροελαχιστη ...+ οτι η 5.1.1 θα μεταμορφωσει το τηλεφωνο....:)

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά επειδή αφενός θα προτιμουσα να μη μπλέξω με φλασάρισμα (έστω και official) και αφετέρου φοβαμαι μη γραψει ο knox, δεν παίζει κάτι άλλο, μπας και βρω τον "ενοχο" ?

 

 

 

Ενδιαφέρον . Θα το δω asap. Ευχαριστώ.

Ο ένοχος ειναι λίγο δυσκολο να βρεθεί.Κοιταξε τις τελευταιες εφαρμογες που μπηκαν (βγαλτες)μήπως καποια απο αυτες σου κάνει τη δουλειά. Επισης ενα αλλο πραγμα που με βοηθησε καπως πριν βαλω το shutapp ήταν να σβησω οτι εφαρμογες δε χρησιμοποιουσα καθολου.Να σημειωσω εδώ ότι το shutapp κλεινει τις εφαρμογες στο background και τις κρατάει κλειστές. Οπότε αν θες να δέχεσαι ειδοποιησεις απο καποιες εφαρμογές τις βάζεις στη λίστα εξαιρέσεων.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Εδω τα δικα μου στατιστικα για τη μπαταρια...φοραω την Ρωσική 5.1.1

 

Η χρηση που εγινε ηταν η εξης:

 

Απο το 100% εως το 70% της μπαταρίας ειχα ενεργοποιημένα:

 

-Δίκτυο σε 3G

-WI-FI

-BLUETOOTH

-ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ στο ΜΕΓΙΣΤΟ σχεδόν

...με απλο σερφαρισμα.

 

Aπο το 70% και κατω εως το 5% ειχα:

 

-Δίκτυο σε 2G

-WI-FI

-ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟ 30% περιπου

...με συνεχή ακρόαση μουσικης απο ηχειο και ακουστικα,με σερφαρισμα και λιγο Youtube.

 

Σημειώνω οτι ειχα απενεργοποιημένη την γρήγορη φόρτιση οταν το φορτισα...

 

http://i154.photobucket.com/albums/s272/vipergr/Screenshot_2015-09-14-04-02-14.png

 

http://i154.photobucket.com/albums/s272/vipergr/Screenshot_2015-09-14-04-01-45.png

Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα δικα μου στατιστικα για τη μπαταρια...φοραω την Ρωσική 5.1.1

 

Η χρηση που εγινε ηταν η εξης:

 

Απο το 100% εως το 70% της μπαταρίας ειχα ενεργοποιημένα:

 

-Δίκτυο σε 3G

-WI-FI

-BLUETOOTH

-ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ στο ΜΕΓΙΣΤΟ σχεδόν

...με απλο σερφαρισμα.

 

Aπο το 70% και κατω εως το 5% ειχα:

 

-Δίκτυο σε 2G

-WI-FI

-ΦΩΤΕΙΝΟΤΗΤΑ ΣΤΟ 30% περιπου

...με συνεχή ακρόαση μουσικης απο ηχειο και ακουστικα,με σερφαρισμα και λιγο Youtube.

 

Σημειώνω οτι ειχα απενεργοποιημένη την γρήγορη φόρτιση οταν το φορτισα...

 

http://i154.photobucket.com/albums/s272/vipergr/Screenshot_2015-09-14-04-02-14.png

 

http://i154.photobucket.com/albums/s272/vipergr/Screenshot_2015-09-14-04-01-45.png

Ο Χριστός και η Παναγία!Έγω τετοιο νούμερο είδα μια φορά στον ύπνο μου! Το μέγιστο που έχω δει με την 5.0.1 που είμαι είναι 4.30 ώρες!Ρε παιδια αν βαλω τη ρωσικη θα χασω τίποτα από τις εφσρμογες μου? Θέλει ξαναστησιμο?πρέπει να αλλάξω csc μετά? Και αν ναι ξερει κανεις πώς γίνεται? Ειναι αυστριακο το τηλ.

ImAgInAtiON iS mOrE ImPOrTAnt tHAN kNOWLeDgE!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αν βαλω τη ρωσικη θα χασω τίποτα από τις εφσρμογες μου? Θέλει ξαναστησιμο?πρέπει να αλλάξω csc μετά? Και αν ναι ξερει κανεις πώς γίνεται? Ειναι αυστριακο το τηλ.

 

Δε χανεις κατι...δες εδω πως γινετε: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6282912#post6282912 :)

 

Κι εγω πρωτη φορα το εκανα !

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Edge

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...