Jump to content

Samsung Galaxy Note Edge


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το Note4 να παω στο Edge??Αξίζει η να κάτσω στ'αυγα μου?Έχουνε κάποιες σημαντικές διαφορές?

 

Από τις 67 σελίδες οι μισές αναφέρονται στο θέμα αυτό, υπομονή ' και κουράγιο!

Για να μην είμαι εριστικός όμως, Εγώ την οθόνη την edge δεν την αλλάζω Ούτε για το 5αρι, έκτος Εάν το βγάλει edge ;-)

Δεν ξέρω Εάν σε βοήθησα αλλά γούστα είναι αυτά!

Have a nice day ! ! !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το Note4 να παω στο Edge??Αξίζει η να κάτσω στ'αυγα μου?Έχουνε κάποιες σημαντικές διαφορές?

 

Εξαρτάται από τη διαφορά

Σαν συσκευές(τα είχα και τα δύο) το edge για μένα είναι ανώτερο καθώς υπάρχει επιπλέον η πλαινή οθόνη το κάνει να ξεφεύγει από τα τετριμμένα, είναι κάτι πρωτότυπο ενώ βοηθάει και στην πράξη, αναβαθμίζοντας την εμπειρία χρήσης, κυρίως σε multitasking & ειδοποιήσεις.

 

Το edge είναι υποδεέστερο μόνο σε μπαταρία ενώ είναι 3mm πιο πλατύ λόγω της επιπλέον οθόνης.

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετό "διάβασμα" αφήνω το Note4 (μετά από 1 χρόνο συμβίωσης) κι έρχομαι στο Edge...αφού τίποτα άλλο δε με καλύπτει. ..ξέρει κανείς τα μοντέλα που φέρνει η Vodafone ποια είναι? F η FY?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από αρκετό "διάβασμα" αφήνω το Note4 (μετά από 1 χρόνο συμβίωσης) κι έρχομαι στο Edge...αφού τίποτα άλλο δε με καλύπτει. ..ξέρει κανείς τα μοντέλα που φέρνει η Vodafone ποια είναι? F η FY?

 

Καλοδούλευτο

FY, aν και δεν έχουν ουσιαστική διαφορά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την επίσημη flip cover από Day 1 τον Απρίλη που έχω το Edge (για την ακρίβεια από Day ... -4 :lol:, γιατί είχα πάρει τη θήκη 4 ημέρες πριν να πάρω το κινητό :p) . Είπα να προσθεσω και μια δεύτερη θηκη να'χω ν'αλλάζω, οπότε παρήγγειλα την Zenus (σπάζοντας τα ... capital controls :p) που ειχα βάλει στο μάτι από τον Απρίλη, κυρίως επειδή έχει προστατευτικό και για την πλαϊνη οθόνη. Εχει κανείς την ίδια θήκη να πει εντυπώσεις? ευχαριστώ.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το σκεφτόμουν αυτό. Δεν είμαι τελείως σίγουρος σχετικά. Εάν έχουν βάλει αγωγιμο υλικό στο υλικό της θήκης της πλαϊνης οθόνης, θα πιάνει το touch. Οπως πιάνει στις ανεπισημες flip cover που εχουν μια διάφανη περιοχη προς τα κάτω για να απαντάς σε κλήσεις (αυτού του στυλ). Θα μαθω λογικά αύριο που είναι να παραλάβω :D.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πλαστική με πολύ κακή ποιότητα. Το διαφανές μου χάλασε σε μια εβδομάδα. Επίσης να προσθέσω ότι κατάργησα πλέον την original της Samsung διότι ανοίγει εύκολα στο τσαντάκι και δεν έρχονται οι ειδοποιήσεις στο gear. Απλά πρόσθεσαν κουμπάκι off στην πλαϊνή μπάρα
Link to comment
Share on other sites

Φτούσου, έπρεπε να είχα ρωτησει πριν να την παραγγειλω. Τωρα εχει γίνει και dispatched. Μου κάνει πάντως εντύπωση, γιατί η Zenus είναι ποιοτική μάρκα. Θα δωσω κι εγώ feedback λοιπόν.

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Για εμας που εχουμε Ελληνικο firmware, υπαρχει καοια ελπιδα στο αμμεσο μελλον για αναβαθμιση σε 5.1.1? η να παω στη Αγγλικη?:)
Link to comment
Share on other sites

Φτούσου, έπρεπε να είχα ρωτησει πριν να την παραγγειλω. Τωρα εχει γίνει και dispatched. Μου κάνει πάντως εντύπωση, γιατί η Zenus είναι ποιοτική μάρκα. Θα δωσω κι εγώ feedback λοιπόν.

Το "κακή ποιότητα" παει στη σύνδεση μεταξή θήκης και πλαστικού.

Είμαι φαν της εταιρίας και είχα βάλει θήκες της σε όλες τις σειρές note που είχα , αλλά η συγκεκριμένη ήταν απογοήτευση.

Πάντος και τώρα πάλι Zenuw έχω στο edge....

Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεοτερο ρε παιδια ? ρουτ βγηκε η οχι ακομη ?:p:)
Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεοτερο ρε παιδια ? ρουτ βγηκε η οχι ακομη ?:p:)

Από τότε που βγήκαν οι custom την παράτησα την stock :-P

Έχει βγει νομίζω.

 

Από custom υπάρχει του Mickey, που είναι η stock με κάτι συν, υπάρχει του river με στοιχεία από s6/note 5 & υπάρχει και πλήρες port της rom του 5, λογικά υπάρχουν και άλλες.

Την port του 5 την δοκίμασα αλλά λείπει η πλαϊνη οθόνη που για μένα είναι πολύ σημαντική, έχει βάλει την egde screen του s6 edge plus αλλά δουλεύει μόνο από την άλλη πλευρά(και έχει λίγο lag σε σχέση με την αμεσότητα της edge screen του Note) :lol: (Αν δεν σε πειράζει για την πλαϊνη οθόνη αξιζει)

 

Προσωπικά τώρα λειτουργώ του Mickey σε συνδυασμό με τα mods που έχει ανεβάσει ο river. (Πρόκειται για port αρκετών εφαρμογών του 5, όπως browser,dialer,messenger, έκθεση ακόμα και το νέο Air command).

 

Το φτιάξες τελικά?

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

bas13 σε μια βδομαδα που θα το παρω πισω θελω λίστα με ολες τις custom εχε το νου σου ! :lol::lol::lol:

 

τράβηξα Γολγοθά με το Note αλλα ολα οκ ...την βρηκα την ακρη!

(δεν ηθελαν να μου το φτιαξουν εκει που το πηγα γιατι ηταν πειραγμένο το knox...μιλαμε για μεγαλα ρεζιλια ..τελος πάντων )...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αφού τους πληρώσες τι θέμα είχαν με το Knox.?

Τεσπα αντε να το πάρεις να αρχίσεις το παιχνιδι

 

Επίσης, προχθές που δοκίμασα το port της rom του 5 που δεν υποστηρίζει την egde οθόνη όπως την ξέρουμε κατάλαβα πόσο σημαντική είναι, δυστυχώς η Samsung δεν κατάλαβε την αξία της και αντί να υποστηρίξει αυτό το project το παράτησε.

Τουλαχιστον, όπως αντιστοιχα έκανε στο note 3,μακάρι δώσει ολα τα στοιχεία από το 5 που η αλήθεια είναι ότι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

εαν δωσει στο ηδη ολοκληρωμενο edge τα καλουδια του 5...τοτε η συσκευη θα γινει ασυλλυπτη:D

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα καλούδια του 5, όλες οι stock app έχουν αναβαθμιστεί συν ο νέος tw.

Μέχρι και η gallery app λειτουργεί καλά.

Γενικά, αν δώσει ένα καλογραμμενο port του 5, χωρις να χαλασει κατι απ'αυτα πιυ εχουμε, θα μιλάμε για πραγματική αναβάθμιση της συσκευής.

Είναι κρίμα & απαραδεκτο ενώ υπάρχουν να μην τα δώσει.

 

Πάντως οποίος θέλει να γράφει σε σβήστη οθόνη έχει γίνει port και δεν θέλει root.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο τα καλούδια του 5, όλες οι stock app έχουν αναβαθμιστεί συν ο νέος tw.

Μέχρι και η gallery app λειτουργεί καλά.

Γενικά, αν δώσει ένα καλογραμμενο port του 5, χωρις να χαλασει κατι απ'αυτα πιυ εχουμε, θα μιλάμε για πραγματική αναβάθμιση της συσκευής.

Είναι κρίμα & απαραδεκτο ενώ υπάρχουν να μην τα δώσει.

 

Πάντως οποίος θέλει να γράφει σε σβήστη οθόνη έχει γίνει port και δεν θέλει root.

 

φιλε βρηκα την ακρη θα το φτιαξω απλα μετα απο ολο αυτο να ξερεις αυτο ειναι το τελευταιο samsung που παίρνω ..

ενταξει ανέχτηκα πολλα αλλα αυτο ηταν η σταγονα που εκανε το ποτηρι να ξεχειλίσει ..

δεν θα το αναλυσω αλλο εδω απλα με τα δικα μου λεφτα δεν θα μου κανει καμια samsung κουμαντο τι θα κανω!

ειδικα οταν μιλαμε για τοσο ακριβες συσκευες ..

 

τεσπα μολις πιασω την συσκευη και παλι στα χερια μου με ενημερωνεις τι εχω χασει τοσο καιρο ...:p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 1 γιγα παραπάνω βοηθά ακόμα περισσότερο.

Εδώ υπάρχει διαφορά αισθητή σε σχέση με τα S6 που φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή.

Σίγουρα θα γίνει πολύ καλύτερο το edge όταν δοθούν όλα αυτά, αλλά θα υστερεί σε ταχύτητα και multitasking.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν αντέχω άλλο. Κατεβάζω τώρα την Αγγλική 5.1.1 και μετά root με TWRP.

Θα χάσω την εγγύηση αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω το ανικανοποίητο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το 1 γιγα παραπάνω βοηθά ακόμα περισσότερο.

Εδώ υπάρχει διαφορά αισθητή σε σχέση με τα S6 που φοράνε τον ίδιο επεξεργαστή.

Σίγουρα θα γίνει πολύ καλύτερο το edge όταν δοθούν όλα αυτά, αλλά θα υστερεί σε ταχύτητα και multitasking.

 

Αν είναι κάτι που "ζηλεύω" από τα s6 edge plus/note 5 είναι τα 4gb ram & η κάμερα.

Πάντως με την ταχύτητα της 5.1.1 εγώ είμαι ικανοποιημενος, δεν έχω δοκιμάσει από κοντά όμως note 5. Και εννοείται βέβαια ότι δεν έλεγα όχι σε κάτι καλύτερο.

Τα Διαφορά καλούδια των νέων συσκευών τα θέλω γιατί δίνουν επιπλέον πράγματα(π.χ. themes ή το screen off memo), οι stock apps ειναι πιο καλογραμμενες (μέχρι και η gallery δουλεύει σωστα), ενω ακόμα και η αισθητική αναβάθμιση για μένα μετράει.

 

Τελικά δεν αντέχω άλλο. Κατεβάζω τώρα την Αγγλική 5.1.1 και μετά root με TWRP.

Θα χάσω την εγγύηση αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω το ανικανοποίητο....

 

Αν το πειράζεις για ταχύτητα δεν αξίζει, η 5.1.1 είναι πάρα πολύ καλη.

Αν αυτά που δίνει το ρουτ (π.χ. greenify/titanium /adaway) τα χρειάζεσαι τότε αξίζει, συν ότι έχουν γίνει πολλά καλούδια του 5 port αν σε ενδιαφέρει.

 

Την εγγύηση προσωπικά για ρουτ & πειραγμα τη θυσίαζω(σε lg ή sony βεβαια δεν θα τη θυσίαζα), πιο πολύ ψυχολογικό είναι, μιας και ότι είναι να βγάλει το βγάζει κατά βάση στην αρχη. Στη μεταπώληση όμως μετράει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 5.1.1 και είπα να τη δοκιμάσω λίγο και τελικά με εξέπληξε θετικά με την απόκρισή της.

Οπότε θα περιμένω ακόμα λίγο για root.

Αν και είχα root σε όλες μου τις συσκευές τα περισσότερα apps τα έχω αγορασμένα (πχ poweramp,χάρτες ) αλλά έχω αγορασμένα και πολλά apps που απαιτούν root ( titanium, greenify,buzybox) τα οποία για τώρα μένουν αχρησιμοποίητα.

Αυτό που ζηλεύω πιο πολύ είναι η δυνατότητα των themes και ο νέος tw.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bas13 εχοντας περασει απο s6 για ενα διμηνο με τον νεο tw δεν ειδα κατι τρομερο...μονο λιγο ταχυτητα στο ανοιγμα της gallery και το ανοιγμα της φωτογραφικης.....συνολικα ειναι μια αισθητικη αναβαθμιση (λογω περισσοτερο των θεματων)

 

Το 1giga ram ειναι σιγουρα κατι + που θα δινει αερα στην συσκευη....

 

Γενικα ενα note edge 2...θα ηταν πραγματικος ηγετης στα phablet ...αλλα δυστηχως...μας εφαγε το design των s6 + edge

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Edge

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...