Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα τα σκέφτομαι καλά πριν γράψω οτιδήποτε. Εσείς ούτε καν έχετε δοκιμάσει να σκεφτείτε (γενικά) και εξακολουθείτε να γράφετε τα ίδια και τα ίδια και να επιμένετε όταν σας γράφουν τα προφανή. Όπως το ότι τα 910C που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι ελάχιστα σε σχέση με τα 910F και οι πιθανότητες να εμφανιστούν στα φόρουμ "αγανακτισμένοι κάτοχοι" είναι πολύ μικρότερες. Αυτό φυσικά για σένα συνεπάγεται πως όλα τα 910F χαλάνε και κανένα 910C.

 

Και που τα είδες τα 15 910F; Έχεις κάποιο κατάστημα και ασχολείται επαγγελματικά με αυτά; Εγώ όσοι γνωστοί και φίλοι έχουν Note4 έχουν πάρει το 910F (συνολικά 4) και μαζί με το δικό μου εξακολουθούν να δουλεύουν 3 χρόνια μετά χωρίς προβλήματα. Λοιπόν για να κλείσει το θέμα γιατί όντως έχει κουράσει, κάποια παρτίδα emmc του Note4 βγήκε προβληματική, και οι κάτοχοι την πάτησαν, μιας και η S δεν το αναγνωρίζει. Στην ούρα για αγωγές και εσύ μαζί με τα εκατομμύρια άλλων "αγανακτισμένων", όπως στην Αμερική:

 

https://forum.xda-developers.com/note-4/general/emmc-class-action-lawsuit-t3678249

 

Είναι πολύ απλό τι πρέπει να κάνεις από δω και πέρα: Μην ξαναγοράσεις ποτέ Samsung. Εχει τόσες άλλες μάρκες να διαλέξεις, φτηνές, ακριβές, αξιόπιστες και δοκιμασμένες. Η Samsung δεν κάνει για σένα. Γενικά, η Samsung είναι απατεώνες και όσοι εξακολουθούν να αγοράζουν κορόιδα. Το γράψατε ^ n, το εμπεδώσαμε, έληξε το θέμα. Μήπως να ασχοληθείτε με κάτι άλλο από δω και πέρα, παρά να γράφετε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια;

Σε 4 έχω περασει custom Rom και συνέχιζαν το ίδιο πρόβλημα μέχρι που βγήκαν off 2 3 μέρες μετα χαλούσαν πάλι με restarts κολλήματα κτλ. N910c δεν υπάρχει πουθενά παγκοσμίως πρόβλημα με mmc. Επίσης δες εδώ μέσα πόσοι έχουν θέμα με mmc είναι πάνω από 10 σίγουρα και ένα σωρό που δεν γράφουν καν σε τέτοια φόρουμ. Είναι απαράδεκτη η Samsung. Εγώ note 3 έχω το οποίο είναι σκυλί στα N910f μοντέλα έκανε μαλάκια η Samsung όπως έκανε και με τα Note 7 και δεν ανέλαβε τίποτα από ευθύνες με τα 4αρια.

 

Send From My NOTE 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι, και συμφωνώ απόλυτα. Σου είπα μην ξαναγοράσεις Samsung. Υπάρχουν ένα σωρό άλλες εταιρίες κινητών :lol::p:
Link to comment
Share on other sites

Προς κάθε ενδιαφερόμενο...

 

Note 4 N910F με χαλασμένη οθόνη, για ανταλλάκτικά

 

Η πλακέτα είναι σε άριστη κατάσταση.

 

Ευχαριστώ! :)

Edited by xtatty
Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τη συσκευη σου.

Απο περιεργεια, κι αν επιτρεπεται η ερωτηση, πως εγινε? Ξαφνικα εκει που δουλευε νεκρωσε η οθονη ή κατι αλλο?

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Κριμα για τη συσκευη σου.

Απο περιεωργεια, κι αν επιτρεπεται η ερωττηση, πως εγινε? Ξαφνικα εκει που δουλευε νεκρωσε η οθονη ή κατι αλλο?

 

Είχε περάσει σκόνη στην μπροστινή κάμερα και δοκίμασα να το ανοίξω για καθάρισμα.

 

Το εργαλείο που έβαλα περιμετρικά για να ανασηκώσω την οθόνη και να την βγάλω (με βάση τα βίντεο που είχα δει στο Internet), την πλήγωσε στην άκρη και νέκρωσε.

Edited by xtatty
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον, μετα απο 200 χρονια με νοτε2 & νοτε4, χτες χρειαστηκα πρωτη φορα να φιλτραρω φωτο ενος φακελου κατ' ονομα, οχι κατα ημερομηνια οπως τις προβαλει η στοκ galley app. Δεν καταφερα ομως να βρω τη ρυθμιση! Δεν υπαρχει (κατι τοσο απλο!) ή εγω ειμαι τελειως γκαβος? Οποια βοηθεια δεκτη, πριν βαλω και δευτερη εφαρμογη για gallery. Επισης καθε προταση δεκτη, εκτος της quickpik.

 

Γενικα προσπαθω οσο μπορω να εχω μια εφαρμογη για καθε δουλεια. Εξαιρεση οι 3 internet browsers και οι 6 πλοηγοι.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους και όλες,

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού για το Snap μοντέλο από την οποία δηλώνετε ευχαριστημένοι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το αγόρασα μεταχειρισμένο μέσα σε αυτή τη θήκη, απο έναν τύπο που το είχε 8 μήνες.

Σήμερα 3 χρόνια μετά, συνεχίζει να τα περνά υπέροχα μέσα της και εγώ μαζί τους. Υπόδειγμα σχεδιασμού, εφαρμογής, ποιότητας και αντοχής. Έχει σώσει τη συσκευή 3 φορές απο πολύ σοβαρές πτώσεις.

Όποιος έχει παντρευτεί αυτή τη συσκευή (όπως εγώ) αξίζει να την κάνει δική του ακόμη και μεταχειρισμένη. Μακάρι να τη βρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την εχω σε μαυρη.

Πραγματικα τετοια θηκη δεν εχω πετυχει ξανα.

Οχι απλα δεν εχει παθει τιποτα το κινητο, αλλα ακομα και η θηκη δεν παθαινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Εαν το θέμα που θα θίξω έχει ειπωθεί ξανά χίλια συγγνώμη, αλλά κάντε λίγη υπομονή να καταθέσω τον προβληματισμό μου!

Έχω την έκδοση με snapdragon και ειναι ξεκάθαρο οτι το κινητό έχει θεμα με τις επιδόσεις του, ειδικά στα games. Αποδιδει αρκετά χειρότερα απο πολλές συσκευές με χειρότερο hardware. Είναι πολλά τα παραδείγματα συσκευών που μπορώ να αναφέρω αλλά για να μην κουράζω θα πω μόνο μία : note 3. Αυτό είναι κάτι που το γνώριζα και πριν αγοράσω την συσκευή αλλά πίστευα οτι με τα updates της Samsung θα λυνόταν, κατι που δε συνέβη.*

Το ερώτημα μου είναι το εξης: αυτό είναι κάτι που οφείλεται στο software (λατρεμένος touchwiz! ) οπότε υπο προϋποθέσεις (custom rom ) μπορεί να βελτιωθεί, ή είναι θέμα hardware (πχ qhd οθόνη που ζοριζει τη cpu/gpu) οπότε κάθομαι στα αυγά μου;

Τώρα, εαν το θέμα είναι software, υπάρχει κάποια ρομ της Samsung απο note 5/7 που να λειτουργεί άψογα; Δε με ενδιαφέρουν aosp κλπ, θέλω rom που να αξιοποιεί πλήρως το spen και να λειτουργούν ολα όπως πρέπει.*

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω το c 3,5 χρόνια τώρα, που δεν νομίζω να έχει διαφορά με το f, με ένα σκασμό εφαρμογές, δεν έχω παρατηρήσει πτώση στην απόδοση. Μήπως κάποια εφαρμογή σου κάνει κόλπα; Το λέω γιατί έχει αποδειχθεί πολλές φορές αυτό, από κατανάλωση μπαταρίας έως και κολλήματα. Εγώ είχα μόνο θέμα σε κατανάλωση μπαταρίας από κάποιες εφαρμογές που πήραν πόδι.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Topet μη συγκρίνεις την έκδοση snapdragon με την exynos, δυστυχώς η ευτυχώς εχουν διαφορά στις επιδόσεις. Ακούγεται και είναι περίεργο αλλά έχουν. Και το ότι το 910f υστερεί στο gaming ακόμα και σε σχέση με παλιότερες συσκευές μπορείς να το δεις και στο ίντερνετ, αν και εγώ το εχω τεστάρει μόνος μου. Η samsung ασχολήθηκε και έβγαλε το game tuner για να ρυθμίζεις τα settings στα παιχνίδια και σε αλλες εφαρμογές και κατι γινεται, αλλά δυστυχώς οχι τίποτα φοβερό.
Link to comment
Share on other sites

Topet μη συγκρίνεις την έκδοση snapdragon με την exynos, δυστυχώς η ευτυχώς εχουν διαφορά στις επιδόσεις. Ακούγεται και είναι περίεργο αλλά έχουν. Και το ότι το 910f υστερεί στο gaming ακόμα και σε σχέση με παλιότερες συσκευές μπορείς να το δεις και στο ίντερνετ, αν και εγώ το εχω τεστάρει μόνος μου. Η samsung ασχολήθηκε και έβγαλε το game tuner για να ρυθμίζεις τα settings στα παιχνίδια και σε αλλες εφαρμογές και κατι γινεται, αλλά δυστυχώς οχι τίποτα φοβερό.

 

Γενικά είναι η αλήθεια ότι δεν φαίνονται οι διαφορές τους στην καθημερινότητα, αλλά το F είναι ανώτερο στα παιχνίδια από το C εμφανώς.

Link to comment
Share on other sites

StratosGR δηλαδή το exynos ειναι ακόμα χειρότερο απο το snapdragon; Η αλήθεια είναι οτι δεν τα εχω συγκρίνει μεταξύ τους, μόνο το snapdragon με άλλα τηλέφωνα και πίστευα οτι το c θα σωζόταν κάπως...
Link to comment
Share on other sites

Στα test που έγιναν τοτε, έβγαζαν τον snapdragon καλύτερο για τα παιχνιδια και γενικά ότι είχε να κάνει με γραφικά, ενώ ο exynos ήταν καλύτερος στο multitasking.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το ένα είναι ή ήταν καλύτερο από το άλλο δεν νομίζω ότι είχε τρομερές διαφορές. Εγώ το μόνο παιχνίδι που παίζω χρόνια τώρα είναι το real racing 3 το οποίο είναι από τα πολύ βαριά παιχνίδια και παίζει μια χαρά. Πόσο πιο βαριά είναι τα παιχνίδια που λέτε;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Topet πιθανότατα επειδή δεν παίζεις πολύ και δεν έχεις μέτρο σύγκρισης να σου φαίνεται οτι παίζει τέλεια. Και εγώ έτσι πίστευα μέχρι που είδα το real racing σε άλλη συσκευή, παλιότερη του note 4 και έπαιζε πολύ καλύτερα. Δεν έχει να κάνει με το ποσο απαιτητικό ειναι το game, εχω δει και θεωρητικά λιγοτερο ζόρικα games να λαγκάρουν σαν να μην υπάρχει αύριο!
Link to comment
Share on other sites

Topet πιθανότατα επειδή δεν παίζεις πολύ και δεν έχεις μέτρο σύγκρισης να σου φαίνεται οτι παίζει τέλεια. Και εγώ έτσι πίστευα μέχρι που είδα το real racing σε άλλη συσκευή, παλιότερη του note 4 και έπαιζε πολύ καλύτερα. Δεν έχει να κάνει με το ποσο απαιτητικό ειναι το game, εχω δει και θεωρητικά λιγοτερο ζόρικα games να λαγκάρουν σαν να μην υπάρχει αύριο!

Δεν ξέρω τι εννοείς με το αρκετό, αλλά την μέρα θα παίξω τουλάχιστον 40 λεπτά. Έχω παίξει πολλές φορές και 2-3+ ώρες χωρίς να παρατηρήσω κάτι, αν εννοείς ότι όσο πιο πολύ παίζεις κουράζεται ή πέφτει η απόδοση, χωρίς κολλήματα και κομπιάσματα. Πόσο καλύτερα να παίξει;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Topet πιθανότατα επειδή δεν παίζεις πολύ και δεν έχεις μέτρο σύγκρισης να σου φαίνεται οτι παίζει τέλεια. Και εγώ έτσι πίστευα μέχρι που είδα το real racing σε άλλη συσκευή, παλιότερη του note 4 και έπαιζε πολύ καλύτερα. Δεν έχει να κάνει με το ποσο απαιτητικό ειναι το game, εχω δει και θεωρητικά λιγοτερο ζόρικα games να λαγκάρουν σαν να μην υπάρχει αύριο!

Επειδή και εγώ πιο παλιά επαιζα 4 5 ώρες συνεχόμενα στο 3 δεν είχα παρατηρήσει κάποια πτώση απόδοσης εκτός από τις φορές που περνούσε τους 60 65 βαθμούς και λογικό να κάνει μόνο του throttle. Μόνο στο stranger wrath δεν μπορώ να βάλω φουλ γραφικά σε ότι άλλο παιχνίδι έχω παίξει το πάει τραίνο χωρίς θέμα. Και asphalt 8 extreme που είναι πολύ βαριά πάει άνετα. Κινητό 5ετιας.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έπαιζα RR3 και δεν είχα κανένα παράπονο.

Ίσα ίσα σκότωνε η απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να πω, σας πιστεύω και δεν παω να σας βγαλω τρελούς, αλλά το έχω διαπιστώσει και με δυο συσκευές, οπότε δεν είναι οτι μου βγήκε ελαττωματικό ξέρω γω... Μήπως βάζετε κάποιες συγκεκριμενες ρυθμίσεις στο game tuner, η με καμιά εφαρμογή τύπου greenify μπλοκαρετε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές για καλύτερη διαχείριση ram?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι να πω, σας πιστεύω και δεν παω να σας βγαλω τρελούς, αλλά το έχω διαπιστώσει και με δυο συσκευές, οπότε δεν είναι οτι μου βγήκε ελαττωματικό ξέρω γω... Μήπως βάζετε κάποιες συγκεκριμενες ρυθμίσεις στο game tuner, η με καμιά εφαρμογή τύπου greenify μπλοκαρετε κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές για καλύτερη διαχείριση ram?

 

Εγώ τίποτα απολύτως.

Εντελώς μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τίποτα απολύτως.

Εντελώς μαμά.

 

Και εγώ το ίδιο!

 

Χθες πήρε φίλος ένα καινούριο HUAWEI κάπου στα 400 ευρώ με 2πλη κάμερα, αλλά δεν θυμάμαι ποιο. Δοκίμασα τις φωτογραφικές μέρα και η διαφορά συντριπτικά υπέρ του ΝΟΤΕ σε συνθήκες εσωτερικού χώρου με HDR.

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. 3 χρονια και 2 μηνες με το note4, δευτερη μερα σημερα ξεκινησε bootloops, εψαξα το προβλημα στο ιντερνετ, εγκατεστησα το wakelock και περιμενω να δω τι ακολουθησει. Ειναι το ιδιο προβλημα με αυτο που λετε τσιπακι emmc ή ειναι διαφορετικο; Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδια. 3 χρονια και 2 μηνες με το note4, δευτερη μερα σημερα ξεκινησε bootloops, εψαξα το προβλημα στο ιντερνετ, εγκατεστησα το wakelock και περιμενω να δω τι ακολουθησει. (Να το και ενα ακομη bootloop πανω που εγραφα το μυνημα...)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...