Jump to content

Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)


m7ixalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως, μαλλον αυτο ειναι.

 

Δοκιμασε παντως κατεβασμα μιας τελευταιας ευρωπαϊκης ρομ απο το sammobile και εγκατασταση μεσω odin. Το "απλο" factory reset δεν ειναι τοσο αποτελεσματικο.

Μακαρι να εισαι τυχερος και να μην σου πεθανει. Καλου κακου παντως παρε backup τωρα που μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1ον Ελεγα οτι το δικο μου δεν προκεται να παθει κατι τετοιο και οτι ειναι σπανιο... 2ον Δεν το εχω κανει ρουτ, εχω στοκ ρομ την Αυστριακη και εχω και μακ υπολογιστη που ειναι στο σερβις για αλλαγη μπαταριας... οποτε τι τελευταια ευρωπαικη ρομ να βαλω και πως να την βαλω με τον μακ... Ουτε ξερω. Να ρωτησω: 1ον Οσο περναει ο καιρος θα χαλαει περισσοτερο; Φαινεται οτι το κανει με μπαταρια κατω απο 50% οταν καπως ζοριστει. Δεν το κανει με την φορτιση. 2ον Αυτο το wakelock που εβαλα δεν βλεπω να κανει κατι. 3ον Γουσταρω το κινητο, παιζει φτιαξιμο στο προβλημα; Πλακετα μεταχειρισμενη; Και αν κανει παλι τα ιδια; Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. 3 χρονια και 2 μηνες με το note4, δευτερη μερα σημερα ξεκινησε bootloops, εψαξα το προβλημα στο ιντερνετ, εγκατεστησα το wakelock και περιμενω να δω τι ακολουθησει. Ειναι το ιδιο προβλημα με αυτο που λετε τσιπακι emmc ή ειναι διαφορετικο; Ευχαριστω!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας παιδια. 3 χρονια και 2 μηνες με το note4, δευτερη μερα σημερα ξεκινησε bootloops, εψαξα το προβλημα στο ιντερνετ, εγκατεστησα το wakelock και περιμενω να δω τι ακολουθησει. (Να το και ενα ακομη bootloop πανω που εγραφα το μυνημα...)

 

Πολλά μπορεί να είναι.

Μπορεί να είναι μπαταρία. Ξεκίνα από εκεί.

Μη πάει το μυαλό σου κατευθείαν στα χοντρά.

Link to comment
Share on other sites

Παει το μυαλο μου στα χοντρα γιατι με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ λεγαν οι ανθρωποι που ειχαν αυτο το προβλημα οτι τα καναν ολα αλλα δεν εγινε τιποτα... εκτος απο το wakelock. Η μπαταρια μου ειναι καινουργια, 2 μηνων και εχω κρατησει και την παλια...
Link to comment
Share on other sites

Παει το μυαλο μου στα χοντρα γιατι με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ λεγαν οι ανθρωποι που ειχαν αυτο το προβλημα οτι τα καναν ολα αλλα δεν εγινε τιποτα... εκτος απο το wakelock. Η μπαταρια μου ειναι καινουργια, 2 μηνων και εχω κρατησει και την παλια...

 

Είσαι σίγουρος ότι η μπαταρία είναι ορίτζιναλ;

Μπορεί να έχει πρόβλημα και το κύκλωμα φόρτισης, που είναι σχετικά φθηνό.

Επιμένω ξεκίνα από τα απλά.

Link to comment
Share on other sites

Παει το μυαλο μου στα χοντρα γιατι με ενα ψαξιμο στο ιντερνετ λεγαν οι ανθρωποι που ειχαν αυτο το προβλημα οτι τα καναν ολα αλλα δεν εγινε τιποτα... εκτος απο το wakelock. Η μπαταρια μου ειναι καινουργια, 2 μηνων και εχω κρατησει και την παλια...

Αφου δεν εχεις υπολογιστη, αφηνουμε το odin.

Σου απαντησα ως παθων. Εγω λοιπον:

 

1. Αλλαξα μπαταρια. Δεν βοηθησε. Στην πρωτη κιολας φορτιση εκανε restart.

 

2. Εβαλα αρχικα αλλη ρομ, ΜΜ την πρωτη φορα και λολιποπ τη 2η φορα. Βοηθησε αλλα για λιγο καιρο, περιπου 1 μηνα. Μετα νεκρωσε εντελως

 

3. Αφου νεκρωσε, το πηγα για σερβις, οπου διαγνωστηκε το προβλημα στο emmc.

 

Ο Στρατος ξερει περισσοτερα τεχνικα. Ευχομαι να εχει δικιο. Κατεβασε την εφαρμογη Ampere απο το play store. Αν στη φορτιση σου δειχνει τιμη μεγαλυτερη του 1000, το κυκλωμα φορτισης ειναι καλο, και αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα. Αν ειναι μικρο, κατω απο 300, φταιει το κυκλωμα φορτισης.

Σε καθε περιπτωση, αν μπορεις πηγαινε το σε καποιο σερβις, κατα προτιμηση επισημο, ή καπου που εμπιστευεσαι. Θα σου πουν χωρις εικασιες τι συμβαινει. Αν μπορεις, πηγαινε το, το συντομοτερο.

 

Ολοι μας νομιζουμε οτι δεν θα συμβει τιποτα σ' εμας. Εγω ειχα 2 ιδια nοtε4F, μου πεθανε το ενα, και πηρα παλι νοτε4 αλλα C αυτη τη φορα. Κι ελπιζω οτι το αλλο νοτε4F, απ' το οποιο σου γραφω, δεν θα πεθανει. Αλλα δεν υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το προστατεψω, παρα μονο να ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Εβαλα το ampere και δειχνει μεγαλα νουμερα. Το βραδυ που θα κοιμηθω θα του βαλω την παλια μπαταρια να δω τι θα κανει και με εκεινη...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια. Εβαλα το ampere και δειχνει μεγαλα νουμερα. Το βραδυ που θα κοιμηθω θα του βαλω την παλια μπαταρια να δω τι θα κανει και με εκεινη...

 

Εμένα με είχε πεθάνει στα restart επειδή παρέδωσε πνεύμα η μπαταρία.

Στην αρχή στο 15-20% και σιγά σιγά όλο και πιο νωρίς, μέχρι που έφτασε να το κάνει από το 80% μέχρι να αγοράσω άλλη ΟΕΜ (χύμα).

Βάζω την καινούρια και το έκανε ξανά περίπου στο 15%.

Δεν ήμουν σίγουρος με την αυθεντικότητά της και έδωσα κάτι παραπάνω και πήρα άλλη retail (με κουτί) από γνωστό κατάστημα πληρώνοντας κάτι παραπάνω, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Τέλος τα restart και ο πονοκέφαλος.

Εγώ θα έκανα πρώτα επαναφορά εργοστασιακών και αν δεν έφτιαχνε θα προχωρούσα σε μπαταρία.

Αν δε γίνει τίποτα, μετά αρχίζουν τα δύσκολα...

Ένα βήμα όμως κάθε φορά :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω καλα νεα. Με την παλια μπαταρια που ειναι στανταρ οριτζιναλ, συμπληρωσα δυο πληρεις κυκλους φορτισης - αποφορτισης χωρις να εμφανιστει το προβλημα των επανεκινησεων. Αρα εφταιγε η καινουργια μπαταρια. Και ειχα ξεκινησει τις προετοιμασιες της κηδειας του αγαπημενου μου note... Μολις παραγγειλα και μια καινουργια μπαταρια σε συσκευασια για 22 ευρω... και ας ελπισω να ειναι αυθεντικη... Edited by laskos54
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα meizu pro 6 plus δυο μήνες σε κατάσταση σφραγισμένου.

Προσπαθώ να το δώσω και δεν το αγοράζει κανένας μιας και όλοι όσοι θέλησαν , θέλησαν να το πάρουν για έναν κομμάτι ψωμί.

Το τηλ ωστόσο τα σπάει παντού, αλλά εγώ έχω κολλήσει μόνο και μόνο από το χρωμα.

Ωστόσο.

Χτες ένα παλληκαρι μου πρότεινε ανταλλαγή με ένα note 4 n910f .

Αξίζει ερωτώ εσάς που το έχετε σε ένα τέτοιο πισωγύρισμα;

Φοβάμαι αρκετά μιας και το δικό μου είναι αέρας παντού, αλλά το βίτσιο της αλλαγής με Κάνει να μην το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω ένα meizu pro 6 plus δυο μήνες σε κατάσταση σφραγισμένου.

Προσπαθώ να το δώσω και δεν το αγοράζει κανένας μιας και όλοι όσοι θέλησαν , θέλησαν να το πάρουν για έναν κομμάτι ψωμί.

Το τηλ ωστόσο τα σπάει παντού, αλλά εγώ έχω κολλήσει μόνο και μόνο από το χρωμα.

Ωστόσο.

Χτες ένα παλληκαρι μου πρότεινε ανταλλαγή με ένα note 4 n910f .

Αξίζει ερωτώ εσάς που το έχετε σε ένα τέτοιο πισωγύρισμα;

Φοβάμαι αρκετά μιας και το δικό μου είναι αέρας παντού, αλλά το βίτσιο της αλλαγής με Κάνει να μην το θέλω.

Προφανώς και όχι. Το note 4 πουλιέται 150 το Meizu έχει 350 καινούργιο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και όχι. Το note 4 πουλιέται 150 το Meizu έχει 350 καινούργιο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δυστυχώς είναι πολύ αντιεμπορική συσκευή αν και φανταστικό .

Εδώ στην Ελλάδα όλοι οι ξερόλες θέλουν να αγοράσουν με τιμές Κίνας αλλά να πουλήσουν με τιμές Ελλάδας.

Έλεγα μήπως το κάνω και πουλήσω πιο εύκολα το note

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

Το Note4 (SM-N910F) που έχω γύρω στα δυόμιση χρόνια, μάλλον πάει προς το τέλος του. Τα προβλήματα άρχισαν πριν κάνα μήνα περίπου με restarts, όταν άνοιγα το wifi ή τα δεδομένα. Στην αρχή με μπαταρία στο 45% περίπου :wacko: και μετά από κάποιες ημέρες ακόμη και στο 63%. Άλλαξα τρεις μπαταρίες (η πρώτη όχι original, αλλά οι άλλες δυο κανονικές). Με την μουφα ξανά τα ίδια, αλλά με την original όλα κανονικά στην αρχή. Όμως αφού έφτασε η πρώτη φόρτιση στο 100%, από εκεί και ύστερα δεν ξεπερνά το 82% όσο κι αν μείνει στο φορτιστή. Ξεκίνησα με αργή φόρτιση, μετά με γρήγορη, μετά στον υπολογιστή. Τα ίδια. :( (Βέβαια για να τα λέμε όλα, restart δεν έκανε ξανά).

Edited by ponstan
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το ampere που πρότεινε κάποιος φίλος και είδα, ότι από το 72% μέχρι και το 73% η ένδειξη ήταν Ελάχιστο: 580mA Μέγιστο: 580mA με τάση να μειώνεται ραγδαία. Έφτασε στο 76% και τα mA κυμαίνονται από 10 έως 30. Κατάσταση μπαταρίας: καλή , Τάση 4,392 V. Να υποθέσω ότι το κύκλωμα φόρτισης πνέει τα λοίσθια...!!!
I'm afraid of what you are doing in the name of your God
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το ampere που πρότεινε κάποιος φίλος και είδα, ότι από το 72% μέχρι και το 73% η ένδειξη ήταν Ελάχιστο: 580mA Μέγιστο: 580mA με τάση να μειώνεται ραγδαία. Έφτασε στο 76% και τα mA κυμαίνονται από 10 έως 30. Κατάσταση μπαταρίας: καλή , Τάση 4,392 V. Να υποθέσω ότι το κύκλωμα φόρτισης πνέει τα λοίσθια...!!!

 

Πόσο σίγουρος ότι η μπαταρία σου είναι μαμά;

Το να μην ανεβαίνει πάνω από το 80-82 το έχω πάθει και εγώ με μαιμού.

Παιδιά είναι γεμάτη μαιμούδες η αγορά.

Θέλει πολύ προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Κάτοχος και εγώ ενός Note 4 εδώ και 4 χρόνια.

Πέρσι μετά από σέρβις λόγω συνεχόμενων reboot μου άλλαξαν μητρική.

Πρίν λίγες μέρες ξεκίνησε και πάλι τα παγώματα εν ώρα λειτουργίας και κάποιες στιγμές τα reboot :(....

σαν να κάνει μεγάλα παγώματα....

κατέβασα το ampere και η φόρτιση είναι πάνω από 1000ma.:)

Το γύρισα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά και πάλι τα παγώματα - αραιά reboot δεν σταμάτησαν....

Υπάρχει κάποια ιδέα;

:rolleyes:

ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Γιώργος

 

Y.Γ το wave lock μπορεί να βοηθήσει κάπου; ή δεν σχετίζεται με το πρόβλημα που περιγράφω;

Edited by gatsalis
επιπλέον πληροφορία
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Κάτοχος και εγώ ενός Note 4 εδώ και 4 χρόνια.

Πέρσι μετά από σέρβις λόγω συνεχόμενων reboot μου άλλαξαν μητρική.

Πρίν λίγες μέρες ξεκίνησε και πάλι τα παγώματα εν ώρα λειτουργίας και κάποιες στιγμές τα reboot :(....

σαν να κάνει μεγάλα παγώματα....

κατέβασα το ampere και η φόρτιση είναι πάνω από 1000ma.:)

Το γύρισα σε εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά και πάλι τα παγώματα - αραιά reboot δεν σταμάτησαν....

Υπάρχει κάποια ιδέα;

:rolleyes:

ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Γιώργος

 

Y.Γ το wave lock μπορεί να βοηθήσει κάπου; ή δεν σχετίζεται με το πρόβλημα που περιγράφω;

Λογικά άρχισε πάλι τα ίδια η mmc και γιατρειά δεν υπάρχει. Φαντάζομαι έχεις το 910f με τον 805 εκείνο το μοντέλο έβγαλε το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό έχω. Οπότε λές ότι δεν υπάρχει γιατρειά. Δηλαδή service; ή άλλο τηλέφωνο;

Δοκίμασε καθαρό φλασαρισμα μέσω kies και αν αρχίσει τα ίδια δεν υπάρχει γιατρειά. Επειδή είχα θέμα με 2 note 4 στην mmc τα άνοιξα δοκίμασα να ζεστάνω την mmc μπας και κολλήσει αλλά τίποτα. Για να φτιαχτεί εκτός εγγύησης σίγουρα δεν αξίζει 4 χρόνων κινητό.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. θα προσπαθήσω με το Kies αλλά μου φαίνεται ότι πάω για κινητό....:worry:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το kies δεν μπορώ να φλασάρω το κινητό γνωρίζει κάποιος που μπορω να βρώ rom για το κινητό;

H συσκευή είναι από cosmote.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το kies δεν μπορώ να φλασάρω το κινητό γνωρίζει κάποιος που μπορω να βρώ rom για το κινητό;

H συσκευή είναι από cosmote.

ευχαριστώ.

Εδώ είσαι φίλε μου

 

https://www.sammobile.com/firmwares/galaxy-note4/SM-N910F/

 

Μέσω Odin θα φλασαρεις

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι. Ρώτησα και σε μαγαζί σχετικά και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα στην πλακέτα.

Οπότε δεν έχω τύχη να διορθωθεί κάτι μετά το φλασάρισμα...

όπως επίσης μου είπαν ότι εφόσον είναι εκτός εγγύησης δεν αξίζει να φτιάξω κάτι.

Φαντάσου ότι ακόμα λειτουργεί σαν τηλέφωνο απλά αν αρχίσεις και το ζορίζεις παραδίδει πνεύμα !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι. Ρώτησα και σε μαγαζί σχετικά και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα στην πλακέτα.

Οπότε δεν έχω τύχη να διορθωθεί κάτι μετά το φλασάρισμα...

όπως επίσης μου είπαν ότι εφόσον είναι εκτός εγγύησης δεν αξίζει να φτιάξω κάτι.

Φαντάσου ότι ακόμα λειτουργεί σαν τηλέφωνο απλά αν αρχίσεις και το ζορίζεις παραδίδει πνεύμα !

Τα ίδια ακριβώς με 3 note 4 n910f που έπιασα. Φλασαρισμα δούλευε άνετα για 2 μέρες μετά τα ίδια. Τη custom rom τη Odin δεν φτιάχνετε. Το θέμα είναι ότι φταίει η Samsung σε αυτό γνωρίζει το θέμα αλλά δεν κάνει τίποτα σου λέει άμα θες δώσει 150 να στο φτιάξω. Θέμα που πέρασε στο ντούκου γιατί συνήθως παρουσιάζεται μετά τα 2 χρόνια εγγύησης του note 4 αλλά το ποσοστό failure είναι πολύ μεγάλο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι. Ρώτησα και σε μαγαζί σχετικά και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα στην πλακέτα.

Οπότε δεν έχω τύχη να διορθωθεί κάτι μετά το φλασάρισμα...

όπως επίσης μου είπαν ότι εφόσον είναι εκτός εγγύησης δεν αξίζει να φτιάξω κάτι.

Φαντάσου ότι ακόμα λειτουργεί σαν τηλέφωνο απλά αν αρχίσεις και το ζορίζεις παραδίδει πνεύμα !

 

Ρίξε μια ματιά και στην προηγούμενη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 4 Qualcomm Snapdragon 805 (SM-N910F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...