Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έχεις ξεκλειδώσει δε χρειάζεται να κάνεις όλη αυτή τη φασαρία. Μπορείς να περάσεις τότε την επίσημη έκδοση μέσω fastboot, να κάνεις wipe από την stock recovery, και για να κάνεις root να bootάρεις σε twrp χωρίς να την φλασάρεις στο τηλέφωνο (διατηρώντας τη stock απείραχτη) δίνοντας fastboot boot twrp.img (ή όπως λέγεται το αρχείο). Αρκεί να έχεις το αρχείο στον ίδιο φάκελο.

 

Θα ακολουθησω αυτον τον οδηγο που φαινεται ακομα πιο απλος :cool:

 

http://forum.xda-developers.com/moto-g-2014/general/official-stock-firmware-5-0-2-lxb22-46-t3019612

http://mowned.com/sig/epivitor.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει κανεις να προτεινει μια καλη και σχετικα φθηνη καρτα μνημης για το κινητο 8 με 16 gb, επειδη δεν εχω ασχοληθει με το ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει μια καλη και σχετικα φθηνη καρτα μνημης για το κινητο 8 με 16 gb, επειδη δεν εχω ασχοληθει με το ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες κλπ?

 

εγώ έχω αυτή και την παλευει μια χαρά http://www.public.gr/product/aksesoyar/tablet/mnimes-card-readers/micro-sd/karta-mnimis-microsdhc-16gb-uhs-1-sandisk-mobile-ultra-sdsdqua-016g-u46a/prod2810515pp/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 2 ερωτησεις να κανω στα γρηγορα. Το κινητο δεν το εχω rooted, οποτε μπορειτε να μου προτεινετε ενα ευκολο τροπο για backup?

Και δευτερον εχω την εκδοση: 21.11.56.peregrine.reteu_reteuall.en.EU , μιας και το αγορασα απο amazon fr αλλα ακομα δεν εχω παρει τπτ! Ειναι λογικο!

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πεταει στο multitasking

αλλα πλεον πολλα gb το λειτουργικο και οι εφαρμογες

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Να πω ακόμα δύο πραγματάκια.

Με ενοχλεί το γεγονός ότι αν χάσω κλήση και πάω στις αναπανυητες να πατήσω επανάκληση, καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να να πάω να το ξαναπατησω γιατί θεωρώ ότι δεν το έπιασε.

 

Έχω απορία πως απενεργοποιουμε μια εφαρμογή. Πλέον στο play δεν εμφανίζεται το κουμπί.

 

Παρατηρω επισης μια αργοπορια στις κλησεις.

Εχεις κανει factory reset?

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρω επισης μια αργοπορια στις κλησεις.

Εχεις κανει factory reset?

Ναι έχω κάνει. Απλά έχω την εντύπωση ότι ναι μεν το Lollipop είναι πιο όμορφο και πιο smooth σε σημεία, αλλά είναι πιο βαρύ και χρειάζεται πιο πολύ δύναμη για να εκμετάλλευτεις τα καλλη του στο 100%. Το nexus 7 μου το έχει αχρηστεψει. Μπορεί η Samsung να έδωσε χάλια ram αλλά και το λειτουργικό είμαι βαρύ

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μετα απο clean install μπορω να πω με σιγουρια οτι η 4.4.4 ειναι στα σημεια πιο γρηγορη.

 

Συμφωνω, στα - αυτο

στα + οτι εχει καλυτερη διαχειρηση μνημης

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε τα animations στο 0,5 όλα και μετα πέστε μου αν πάει αργά!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγω το μονο θέμα που εχω ειναι οτι δεν λειτουργεί το data enabler widget και πρέπει να κανεις περιττές κινήσεις για να ανοιγοκλείνω τα δεδομένα. Επίσης καταργήθηκε και ο "έλεγχος ισχύος" που και αυτο ηταν ενα βολικό widget. Κατα τα αλλα το κινητο παει μια χαρα χωρις να εχω παρατηρήσει διαφορες στην ταχύτητα.
Link to comment
Share on other sites

Βαλτε τα animations στο 0,5 όλα και μετα πέστε μου αν πάει αργά!!!!!

 

Επιτέλους κάποιος που είπε κάτι πολύ έξυπνο!εγώ μάλιστα τα έχω βάλει όλα στο 0,5 και το κινητό είναι πολύ πιο καλό!Επίσης έχετε υπόψιν κάτι όσον αφορα τη lollipop,οτι η κωδικοποίηση άλλαξε και απο dalvik οι εφαρμογές είναι πλεον σε art το οποίο σημαίνει οτι κανει πιο πολύ ωρα όταν κατεβάζουμε μια εφαρμογή και διαβάστε αυτόhttp://androidgalaxygreece.com/2014/02/09/dalvik-vs-art-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B1%CE%BC%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-kitkat-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5/ για να καταλαβετε τις διαφορές! Ουσιαστικά λοιπον η μεγαλύτερη ουσιαστική αλλαγή που επιφέρει αυτή τη στιγμη το lollipop είναι αυτή η αλλαγή απο dalvik σε art!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τα περισσότερα widget για αυτή τη χρήση δεν λειτουργούν. Και όσα λειτουργουν βγάζουν σε μια οθόνη που έχει να επιλέξεις μεταξύ 2G και 3G αλλά όχι on/off για τα δεδομένα. Οπότε υπομονή και ανοιγόκλειμα με λίγες κινήσεις παραπάνω. Προσωπικά ανοίγω τα quick settings κατεβάζοντας με 2 δάχτυλα την κουρτίνα, κάνω κλικ στην κάρτα sim που θέλω και έχει διακόπτη μετά. Το σπαστικό είναι όταν θες να τα κλείσεις, που σε ρωτάει αν είσαι σίγουρος ότι θες να επενεργοποιήσεις τα δεδομένα κάθε φορά, αλλά τι να κάνουμε....

 

 

Όπως είχε πει ένας φίλος λίγες σελίδες πριν, το facebook είναι πολύ βαριά εφαρμογή ακόμα και για δυνατά τηλέφωνα. Το χρησιμοποιώ σχετικά λίγο θα έλεγα και το κρατούσα γιατί είχα δει πως μετά από restart αν δεν το τρέξεις δεν μένει φορτωμένο στη μνήμη. Είπα να δοκιμάσω το Facebool Lite όμως και πραγματικά είναι αρκετά πιο ελαφρύ. Δεν επιτρέπεται επίσημα η εγκατάσταση στη χώρα μας αλλά αν το κατεβάσουμε μια χαρά δουλεύει.

 

edit: Παιδιά δεν έχει καμία σχέση το lag που αναφέρουμε με τα animations. Όταν περιμένεις να ανοίξει μια εφαρμογεί που έχει κλείσει, για 4-5" θα περιμένεις με τον ίδιο τρόπο όπως γινόταν στο Kit Kat. Το animations δεν παρεμβάλεται σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω τα περισσότερα widget για αυτή τη χρήση δεν λειτουργούν. Και όσα λειτουργουν βγάζουν σε μια οθόνη που έχει να επιλέξεις μεταξύ 2G και 3G αλλά όχι on/off για τα δεδομένα. Οπότε υπομονή και ανοιγόκλειμα με λίγες κινήσεις παραπάνω. Προσωπικά ανοίγω τα quick settings κατεβάζοντας με 2 δάχτυλα την κουρτίνα, κάνω κλικ στην κάρτα sim που θέλω και έχει διακόπτη μετά. Το σπαστικό είναι όταν θες να τα κλείσεις, που σε ρωτάει αν είσαι σίγουρος ότι θες να επενεργοποιήσεις τα δεδομένα κάθε φορά, αλλά τι να κάνουμε....

 

 

Όπως είχε πει ένας φίλος λίγες σελίδες πριν, το facebook είναι πολύ βαριά εφαρμογή ακόμα και για δυνατά τηλέφωνα. Το χρησιμοποιώ σχετικά λίγο θα έλεγα και το κρατούσα γιατί είχα δει πως μετά από restart αν δεν το τρέξεις δεν μένει φορτωμένο στη μνήμη. Είπα να δοκιμάσω το Facebool Lite όμως και πραγματικά είναι αρκετά πιο ελαφρύ. Δεν επιτρέπεται επίσημα η εγκατάσταση στη χώρα μας αλλά αν το κατεβάσουμε μια χαρά δουλεύει.

 

edit: Παιδιά δεν έχει καμία σχέση το lag που αναφέρουμε με τα animations. Όταν περιμένεις να ανοίξει μια εφαρμογεί που έχει κλείσει, για 4-5" θα περιμένεις με τον ίδιο τρόπο όπως γινόταν στο Kit Kat. Το animations δεν παρεμβάλεται σε αυτό...

Οντως το facebook είναι πολύ βαριά τρώγοντας αρκετή μνήμη!Βάλτα όλα στο 0,5 και θα δεις κάποια διάφορα πιστεύω!Πάντως να πω την αλήθεια δεν έχω δει κάποια υστέρηση σε σχέση με το κιτ κατ,αλλά ίσως και να μην έχω πολύ έμπειρο μάτι για να δω τις διάφορες που λες!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω πως δεν το νιώθω να καθυστερεί όταν τρέχουν τα animations.

Το lollipop κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης, αλλά το bug που σκοτώνει τις εφαρμογές όταν η μνήμη πέφτει χαμηλά(και μετά όταν τις τρέχεις φορτώνουν από την αρχή καθυστερώντας) είναι ακόμα παρόν. Κάποια στιγμή σερνόταν. Κοιτάζω τη μνήμη και η ελεύθερη είχε πάει στα 285ΜΒ. Μετά από λίγο είχε πάει στα 440 και όλα πηγαίνανε καλά. Είναι κάτι που προσωπικά δεν με ενοχλεί. Ξέρω τι δυνατότητες έχει το τηλέφωνο και όπως έχω ξαναπεί δεν είναι δυνατόν να τρέχει το lollipop σαν το Nexus 6.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις να προτεινει μια καλη και σχετικα φθηνη καρτα μνημης για το κινητο 8 με 16 gb, επειδη δεν εχω ασχοληθει με το ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες κλπ?

 

Με αυτήν δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα έως τώρα... Και είναι και φθηνή...

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε τα animations στο 0,5 όλα και μετα πέστε μου αν πάει αργά!!!!!

 

Σε ποια διαδρομη του μενου το βρισκουμε..???

 

Σημ, εμένα στην εφαρμογή bloomberg for smartphone.... δεν μου επιττρεπει να γραψω ...!!!!

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια διαδρομη του μενου το βρισκουμε..???

 

Σημ, εμένα στην εφαρμογή bloomberg for smartphone.... δεν μου επιττρεπει να γραψω ...!!!!

 

Πρεπει να ανοιξεις τις επιλογές προγραμματιστή στο μενού του κινητού! Αν πας εκεί που λέει σχετικα με το τηλέφωνο και πατήσεις 6 φορες περιπου την επιλογή αριθμός built τοτε θα σου ανοίξει αυτή την επιλογή και θα βρεις μέσα της τη σχετική ρύθμιση!

Past:Samsung Galaxy SIII,IPhone 4s,Lg G2 Mini, HTC One M8,Motorola Moto G(2014),Samsung Galaxy A5,Iphone 6 Plus,LG V10,Samsung Galaxy S7 Edge,OnePlus 3T, Xiaomi Redmi Note 4,Huawei P10

 

Current: Huawei Mate 10 Pro

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! Παράγγειλα το motorola G, 2nd generation και το κινητό ήρθε χωρίς προστατευτική ζελατίνη στο κουτί και η ταινία ασφαλείας που έχει είναι απλά ένα άσπρο χαρτάκι. Να ανησυχήσω? ή όλα τα μοτορόλα έρχονται έτσι? είναι η πρώτη φορά που αγοράζω απο την συγκεκριμένη εταιρία οπότε δεν γνωρίζω.
Link to comment
Share on other sites

γώ έχω έκδοση συστήματος 21.11.23.titan_retgb.retgball.en.GB retgb και ακόμη δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση.

 

και που πηγαίνω για ενημερώσεις συστήματος μου λέει " το λογισμικό σας είναι ενημερωμένο" .

 

ακόμη έχω την KIT KAT 4.4.4. γνωρίζει μήπως κάποιος το γιατί...? έχω κάνει τρεις - τέσσερις επανεκινήσεις μήπως και.. αλλά τίποτα...

 

καμιά πρόταση...?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...