Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Πριν δύο μέρες μου ήρθε μέσω ΟΤΑ το update για το stagefright. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης το ρομποτακι σταματάει,εμφανίζεται το μήνυμα fail και η αναβάθμιση δεν ολοκληρώνεται. Aπ ότι διάβασα στο xda forum, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν, όσοι έχουν αριθμό build

LBX 22. 46-28. Αλλά το παράδοξο είναι, ότι σε chat που ειχα με τεχνικό της Motorola, μου ανέφερε ότι με βάση τους αριθμούς ΙΜΕΙ της συσκευής μου, το τηλέφωνο εμφανίζεται να είναι root!!!! Όμως δεν έχω ποτέ ξεκλειδωσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο bootloader είναι κλειδωμένος και προφανώς δεν ειμαι root! Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να μου εξηγήσει τι μπορεί από συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξαναμιλάς με τη Motorola και να τους στείλεις και μια φωτογραφία του bootloader που δείχνει ότι είναι κλειδωμένος και όχι root?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω, είμαι περίεργος να δω τι θα μου πουν. Ξέχασα όμως να αναφέρω ότι έχω ένα trozan με όνομα music provider, το οποίο το έχω μεν απεργοποιημενο και είναι system file και μόνο με root access μπορεί να διαγραφεί. Σκέφτομαι μήπως αυτό το trozan έχει υποκλεψει τα IMEI,αλλιώς η μη επιτυχής εγκατάσταση μπορεί να οφείλεται στο ότι δεν έχω την LBX 22. 99-16,που είναι η Τελευταία build.
Link to comment
Share on other sites

12189820_847258542062570_5875963674807991892_n.jpg?oh=528787dbac00644a63f9a762220e7d48&oe=56F7A494

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πριν δύο μέρες μου ήρθε μέσω ΟΤΑ το update για το stagefright. Κατά την διάρκεια της εγκατάστασης το ρομποτακι σταματάει,εμφανίζεται το μήνυμα fail και η αναβάθμιση δεν ολοκληρώνεται. Aπ ότι διάβασα στο xda forum, το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν, όσοι έχουν αριθμό build

LBX 22. 46-28. Αλλά το παράδοξο είναι, ότι σε chat που ειχα με τεχνικό της Motorola, μου ανέφερε ότι με βάση τους αριθμούς ΙΜΕΙ της συσκευής μου, το τηλέφωνο εμφανίζεται να είναι root!!!! Όμως δεν έχω ποτέ ξεκλειδωσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο bootloader είναι κλειδωμένος και προφανώς δεν ειμαι root! Μήπως κάποιος φίλος μπορεί να μου εξηγήσει τι μπορεί από συμβαίνει?

 

μήπως είχες πάρει το key για να ξεκλειδώσεις το bootloader; η εγγύηση ακυρώνεται αν παρεις το key, άσχετα αν το χρησιμοποιήσεις ή όχι, οπότε μήπως μπαίνουν σε λίστα που εμφανίζονται ξεκλείδωτα όλα τα κινητά για τα οποία έχει δοθεί ο κωδικός ξεκλειδώματος;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ξεκλειδωσω τον bootloader. Ξέχασα επίσης αν αναφερω ότι η έκδοση 5.0.2,την εγκατέστησα από soak test του xda,αλλα δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχω. Πάντως πολλοί χρήστες με version 22.46-28,εχουν παρόμοιο πρόβλημα. Δε ξέρω, σκεφτομαι να το ρουταρω, να βάλω και μια custom rom,και να ξεμπερδεψω.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι... όταν κάνουμε wipe data/factory reset είναι απαραίτητο και το wipe cache για να καθαρίσει πλήρως; Και έχει σημασία αν το κάνουμε πριν η μετά το reset;
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ξεκλειδωσω τον bootloader. Ξέχασα επίσης αν αναφερω ότι η έκδοση 5.0.2,την εγκατέστησα από soak test του xda,αλλα δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχω. Πάντως πολλοί χρήστες με version 22.46-28,εχουν παρόμοιο πρόβλημα. Δε ξέρω, σκεφτομαι να το ρουταρω, να βάλω και μια custom rom,και να ξεμπερδεψω.

 

εφόσον το έβαλες από το xda φαντάζομαι ότι έχεις ξεκλειδώσει bootloader. δεν νομίζω ότι γίνεται με κλειδωμένο. αλλά αν θες δώσε link με τις οδηγίες που ακολούθησες, μπορεί να κάνω εγώ λάθος ;)

επίσης για να βάλεις άλλη rom δεν χρειάζεται να rootάρεις, αλλά να ξεκλειδώσεις τον bootloader ;)

 

Να ρωτήσω κάτι... όταν κάνουμε wipe data/factory reset είναι απαραίτητο και το wipe cache για να καθαρίσει πλήρως; Και έχει σημασία αν το κάνουμε πριν η μετά το reset;

 

το wipe data αν δεν κάνω μεγάλο λάθος καθαρίζει τα πάντα, μεταξύ των οποίων και την cache. εχω δει σε διαφορες οδηγίες να λένε wipe cache και μετά wipe data, αλλά νομίζω ότι το πρώτο είναι περιττό. τώρα, αν το λένε οι οδηγίες για το φλασάρισμα μιας rom δεν χάνεις τίποτα να το κάνεις, 10 δευτερόλεπτα είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσημο update περνάει και με κλειδωμένο bootloader. Το θέμα είναι πως το συγκεκριμένο, ακόμα και αν επιφέρει το ίδιο αποτέλεσμα με το ota update, δεν ήταν επίσημο(ο τρόπος αυτός αναβάθμισης). Μπορεί για αυτό το λόγο να δημιουργεί το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

To αρχείο soak test το είχα κατεβάσει και το είχα αποθηκεύσει στην sd. Πιστεύω κι εγώ τελικά ότι αυτό προκαλεί το πρόβλημα, το οποίο όμως λύνεται με εγκατάσταση stock rom μέσω Apfastboot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μέσω fastboot

Link to comment
Share on other sites

Πας settings-apps-πατας πάνω στην εφαρμογή την λάθος που έβαλες και μετά clear default. Νομίζω έτσι γίνεται.

πολύ καλα νομιζεις

σε ευχαριστω

 

Ξέρει μήπως κανείς το site της εκκλησίας που θέλω να κατεβάσω κάτι καντήλια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει αγοράσει κανείς την original flip case; Αν ναι για πείτε εντυπώσεις γιατί σκέφτομαι να πάρω μια αλλά δεν ξέρω πόσο θα με βολέψει. Η αν έχετε πάρει κάποια άλλη θήκη που είναι καλή... Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ξεκλειδωσω τον bootloader. Ξέχασα επίσης αν αναφερω ότι η έκδοση 5.0.2,την εγκατέστησα από soak test του xda,αλλα δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το πρόβλημα που έχω. Πάντως πολλοί χρήστες με version 22.46-28,εχουν παρόμοιο πρόβλημα. Δε ξέρω, σκεφτομαι να το ρουταρω, να βάλω και μια custom rom,και να ξεμπερδεψω.

Εγώ θα σου έλεγα να περάσεις custom ROM. Είμαι από την πρώτη εβδομάδα με το κινητό με Cyanogen και ενώ στη αρχή υπήρχαν κάποια μικρά προβλήματα, Τρώες δεν έχω κανένα απολύτως και νιώθω το κινητό να είναι πολύ πιο γρήγορο. Γενικά από όλες τις απόψεις καλύτερο.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχει αγοράσει κανείς την original flip case; Αν ναι για πείτε εντυπώσεις γιατί σκέφτομαι να πάρω μια αλλά δεν ξέρω πόσο θα με βολέψει. Η αν έχετε πάρει κάποια άλλη θήκη που είναι καλή...

δεν υπάρχει κατι πρακτικότερο απο αυτήν. Μόνο το οτι κλειδώνει/ξεκλειδώνει με το άνοιγμα φτάνει.

οι αλλες εκτος του οτι δεν κλειδώνουν/ξεκλειδώνουν μπαίνουν συνήθως πάνω απο το καπάκι και δίνουν όγκο, ενώ η original αντικαθιστά το καπακι

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κατι πρακτικότερο απο αυτήν. Μόνο το οτι κλειδώνει/ξεκλειδώνει με το άνοιγμα φτάνει.

οι αλλες εκτος του οτι δεν κλειδώνουν/ξεκλειδώνουν μπαίνουν συνήθως πάνω απο το καπάκι και δίνουν όγκο, ενώ η original αντικαθιστά το καπακι

Διάβασα ότι έχει και μαγνήτη όταν κλείνει το μπροστινό καπάκι για να ασφαλίζει... ισχύει αυτό; Είχα μια παρόμοια θήκη στο προηγούμενο κινητό μου αλλά δεν ασφάλιζε και μπορεί να άνοιγε στον αέρα όταν έπεφτε!

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο ισχυρός ο μαγνήτης στη συγκεκριμένη. Αν γυρίσεις το τηλέφωνο ανάποδα με το καπάκι κλειστό με λίγη φόρα, μπορεί να ανοίξει.
Link to comment
Share on other sites

Για έναν χρήστη σαν εμένα που δε με ενδιαφέρει να έχω latest versions κλπ μου διέλυσε το κινητό η 5.0.2

 

Πιο αργό και η μπαταρία από μια γεμάτη ημέρα με φουλ χρήση έπεσε στις 8 ώρες με ελάχιστη χρήση.

 

Thank's Moto!

Link to comment
Share on other sites

Για έναν χρήστη σαν εμένα που δε με ενδιαφέρει να έχω latest versions κλπ μου διέλυσε το κινητό η 5.0.2

 

Πιο αργό και η μπαταρία από μια γεμάτη ημέρα με φουλ χρήση έπεσε στις 8 ώρες με ελάχιστη χρήση.

 

Thank's Moto!

 

έκανες clean install? μήπως φταίει κάποια εφαρμογή;

μου ακούγεται περίεργο δηλαδή όπως το παρουσιάζεις.

 

από εκεί και πέρα, μπορεις να αρχίσεις να δοκιμάζεις custom, ή να επιστρέψεις στην kitkat. και στις δυο περιπτώσεις θα χρειαστεί ξεκλείδωμα ο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Κακώς. Κάνε ένα factory reset. Πρόκειται για πολύ μεγάλο update και επιβάλλεται να το κάνεις. Μπορεί όχι τεράστια, αλλά θα δεις διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήταν. Αλλά χρειαζόταν δεδομένα. Πλέον, από ότι πήρε το μάτι μου κάπου, μπορείς να σώσεις το χάρτη και να έχεις πλοήγηση off line. Δες πάντως και το here maps.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρειαζόταν ένα hard reset για να στρώσει μετά την τελευταία αναβάθμιση. Πάει σφαίρα τώρα!

 

Απορία: Το power button γιατί έχει μόνο την επιλογή της απενεργοποίησης; Μου κάνει εντύπωση αυτό γιατί σε βίντεο είχα δει και airplane mode κλπ. Εκτός και αν ήταν έτσι στην KitKat...

Edited by Conception
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

στο g2 φίλου σταμάτησε να δουλέυει το ένα sim slot και μάλλον το έχει κακοποιήσει λίγο με το βάλε-βγάλε της κάρτας. Του είπα να το στείλει στο σέρβις. Γνωρίζει κανείς κόστος και αν το καλύπτει η εγγύηση? Μάλλον δύσκολο το βλέπω...

 

Νίκος

00-05 Audi S3 Oettinger...Gone But Not Forgotten

06-14 Porsche 911 C4 Exclusive Sportpack...Absolut Driving Machine!!!

14-... Straight Six Open Top Sliding Machine ///

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...