Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aν έχεις κι εσύ κανα spotify ή/και 6 ώρες οθόνη και άλλα, προφανώς θα θελεις 2 φορτίσεις τη μέρα...δε θα σε σώσει κανένα battery saving mode.

 

Αυτές οι apps που λένε και καλά οτι εξοικονομούν ενέργεια της μπαταριας κανουν τίποτα στ' αλήθεια η είναι μονο λογια;

Ρωτώ επειδή ειμει νεος στο χώρο των σμαρτφον όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λόλιποπ έχεις; Πως το κατάφερες αυτό; Κάνε μια προσπάθεια να θυμηθείς ρε φίλε! Μήπως τίποτα έχει καμιά ρύθμιση ο Launcher που χρησιμοποιείς;

Τώρα το έψαξα, δεν είχα ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας. Λολιποπ έχω και nova prime. Τώρα που έβαλα ενεργοποίηση μου το έκανε πορτοκαλί.

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ greenify για οικονομία μπαταρίας, όλα τα αλλά κακό κάνουν παρά καλό

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Deep Sleep Battery Saver Pro (2,40€) το οποίο είναι εξαιρετικό.

Αν το παραμετροποιήσεις σωστά σύμφωνα με τις ανάγκες σου, κάνει τεράστια εξοικονόμηση μπαταρίας.

Nikomas
Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ greenify για οικονομία μπαταρίας, όλα τα αλλά κακό κάνουν παρά καλό

Οπως τα λέει ακριβώς. Ότι "κλείνουν" τα άλλα διάφορα apps ξανανοίγει με αποτέλεσμα μεγαλύτερη κατανάλωση μνήμης και μπαταρίας τελικά. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ, μόνο greenify κι αυτό δουλεύει πολύ καλύτερα με το xposed framework ΚΑΙ αγοραστό γιατί μπορεί να greenify και εφαρμογές συστήματος. Οποιος δεν πιστεύει μπορεί να κάνει disable την εφαρμογή του για 1-2 μέρες και να μετρήσει τις ώρες μπαταρίας, κι αν δει καμιά διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν έχω ξεπεράσει ακόμα έτσι απλα το γεγονος οτι δεν έχει δυνατότητα βίντεο κλήσεων μέσω του παροχου μου ( vodafone ) στερώντας μου έτσι μια δυνατότητα την οποία είχα με το παλαιότερο κινητό μου το οποίο έχω ως αβατάρ εδώ και τιμής ένεκεν.

Δυστυχώς φίλε μου αυτή τη λειτουργεία πρέπει να αρχίσουμε να την ξεχνάμε στο android. Μόνο τα Samsung την έχουν ακόμη πραγματικά. Ακόμα και στο iOS που υπάρχει είναι μόνο, προς iDevices και υποψιάζομαι (δεν το έχω τςεκάρει) ότι χρησιμοποιεί τα data σου.

Link to comment
Share on other sites

GENERAL

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

CDMA 800 / 1900 - CDMA version

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - for T-Mobile, AT&T

HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - USA version

CDMA2000 1xEV-DO - CDMA version

SIM Micro-SIM

Announced 2014, September

Status Available. Released 2014, September

BODY Dimensions 141.5 x 70.7 x 11 mm (5.57 x 2.78 x 0.43 in)

Weight 149 g (5.26 oz)

DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density)

Multitouch Yes

Protection Corning Gorilla Glass 3

SOUND Alert types Vibration, MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack Yes

MEMORY Card slot microSD, up to 32 GB

Internal 8/16 GB, 1 GB RAM

DATA GPRS Yes

EDGE Yes

Speed HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP, LE

USB microUSB v2.0, USB Host

CAMERA Primary 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama

Video 720p@30fps, stereo sound rec., HDR

Secondary 2 MP

FEATURES OS Android OS, v4.4.4 (KitKat), upgradable to Android L

Chipset Qualcomm MSM8226 Snapdragon 400

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7

GPU Adreno 305

Sensors Accelerometer, gyro, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM

Browser HTML5

Radio FM radio

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors White, Black

- Digital TV (DS DTV 16GB model only)

- SNS integration

- Google Drive (50 GB storage)

- Active noise cancellation with dedicated mic

- MP3/AAC+/WAV/Flac player

- MP4/H.263/H.264 player

- Organizer

- Photo viewer/editor

- Document viewer

- Google Search, Maps, Gmail

- YouTube, Google Talk, Picasa

- Voice memo/dial

- Predictive text input

BATTERY Non-removable Li-Ion 2070 mAh battery

Stand-by

Talk time

MISC Price group About 180 EUR

 

 

αυτα τα 50gb στο google drive Πως τα παίρνουμε ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ειδα οτι ειναι μονο για την πρωτη γενια μοτορολα

Link to comment
Share on other sites

Nαι δυστυχώς ειναι για το περσυνό moto G.

Κάτι που παίζει αν έχεις κοσμοτέ όμως, είναι εξάμηνο ή χρόνος στο Evernote premium, 4GB traffic το μήνα τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα , παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα , μιας και ψάχνομαι για κινητό 2καρτο θα ήθελα κάποιον με εμπειρία 6μήνου ή 9μηνου χρήσης με το τηλέφωνο χωρίς να το έχει κάνει root . Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το lumia 730 μιάς και το τελευταίο 3μηνο ήμουν ενθουσιασμένος χρήστης ενός 820 . Μην αρχίσουν τσακωμοί και σχολιασμοί ανάμεσα σε android fans και win fans :lol: . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερό να μην κολλάει με το φόρτωμα εφαρμογών . Ευχαριστώ για το διάβασμα του θέματος .
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος κολλήματα και πολύ αργή απόκριση μετά την αναβάθμιση Lollipop;

 

Όχι. Κανείς που έκανε factory reset και wipe cache τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή που αναφέρομαι έγινε upgrade. Πάντως δεν εμφανίστηκε στην αρχή αλλά ένα μήνα πιο μετά.
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή που αναφέρομαι έγινε upgrade. Πάντως δεν εμφανίστηκε στην αρχή αλλά ένα μήνα πιο μετά.

Aλλο upgrade απλό κι άλλο upgrade + factory reset + wipe cache

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα , παρακολουθώ το θέμα καιρό τώρα , μιας και ψάχνομαι για κινητό 2καρτο θα ήθελα κάποιον με εμπειρία 6μήνου ή 9μηνου χρήσης με το τηλέφωνο χωρίς να το έχει κάνει root . Είμαι ανάμεσα σε αυτό και το lumia 730 μιάς και το τελευταίο 3μηνο ήμουν ενθουσιασμένος χρήστης ενός 820 . Μην αρχίσουν τσακωμοί και σχολιασμοί ανάμεσα σε android fans και win fans :lol: . Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να είναι σταθερό να μην κολλάει με το φόρτωμα εφαρμογών . Ευχαριστώ για το διάβασμα του θέματος .

 

κατά την άποψη ενός όχι τόσο ειδικού στα κινητά τηλέφωνα καθώς είμαι πρώην πληροφορικάριος

 

κάνεις σύγκριση σε δύο "διαφορετικά τηλέφωνα" και σε δύο "διαφορετικά λογισμικά"

 

άλλες απαιτήσεις έχουν τα Windows Phone και άλλες απαιτήσεις έχει το Android.

 

προσωπικά θα έπαιρνα smartphone με Windows Phone 10 (που θα κυκλοφορήσει....)

 

τώρα έχω το Motorola Moto G (2014) και είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψη ενός όχι τόσο ειδικού στα κινητά τηλέφωνα καθώς είμαι πρώην πληροφορικάριος

 

κάνεις σύγκριση σε δύο "διαφορετικά τηλέφωνα" και σε δύο "διαφορετικά λογισμικά"

 

άλλες απαιτήσεις έχουν τα Windows Phone και άλλες απαιτήσεις έχει το Android.

 

προσωπικά θα έπαιρνα smartphone με Windows Phone 10 (που θα κυκλοφορήσει....)

 

τώρα έχω το Motorola Moto G (2014) και είμαι ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα

 

Κοίτα είχα και εγώ πάρα πολλά android από κινέζικο newman μέχρι samsung s4 mini έχω δεί διάφορα απλά βαρέθηκα τα καθυστερημένα τηλέφωνα . Η εμπειρία μου στα windows ήταν φοβερή απλά απροβλημάτιστα τηλέφωνα . Επειδή όμως θα πάω σε 2καρτο και δυστυχώς οι εφαρμογές που θέλω είναι στα android είπα μπάς και πάρω ένα λυτό τηλέφωνο , αλλιώς 730 .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα είχα και εγώ πάρα πολλά android από κινέζικο newman μέχρι samsung s4 mini έχω δεί διάφορα απλά βαρέθηκα τα καθυστερημένα τηλέφωνα . Η εμπειρία μου στα windows ήταν φοβερή απλά απροβλημάτιστα τηλέφωνα . Επειδή όμως θα πάω σε 2καρτο και δυστυχώς οι εφαρμογές που θέλω είναι στα android είπα μπάς και πάρω ένα λυτό τηλέφωνο , αλλιώς 730 .

 

άλλο τα κινητά που ανάφερες και άλλο το motorola moto g (2014) το οποίο είναι "καθαρό android" (μιλάω χωρίς unlock bootloader και root) χωρίς σαβούρα φορτωμένη

και το κύριο για μένα πλεονέκτημα του είναι η υποστήριξη Dual Sim

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

όπως είπα εξ αρχής εγώ βολεύτηκα προς το παρών με το Motorola Moto G (2014) από Smartphone έχει την τελευταία έκδοση του Android 5.0.2 (σε λίγο 5.1)

 

έχω το Asus Google Nexus 7 από Tablet

 

με το καλό όταν κυκλοφορήσουν τα Windows 10 τότε θα πάρω Smartphone & Tablet με Windows 10 (τώρα δεν αξίζει)

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

άλλο τα κινητά που ανάφερες και άλλο το motorola moto g (2014) το οποίο είναι "καθαρό android" (μιλάω χωρίς unlock bootloader και root) χωρίς σαβούρα φορτωμένη

τώρα ίσως φανώ λίγο κουραστικός, αλλά επειδή το thread είναι πλέον αρκετά μεγάλο και σίγουρα κάπου μέσα σ' αυτό πρέπει να κρύβονται και οι απαντήσεις στο ερώτημα που βάζω, ωστόσο μπορεί κάποιος να εξηγήσει εδώ τι εννοούμε με τον όρο unlock bootloader και root;

Υποθέτω πως μιλάμε για ξεκλείδωμα του λογισμικού του τηλεφώνου και αν ναι, αυτό γίνεται απο κάποιον μόνο του ή σε περίπτωση που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και απο κάποιο κατάστημα, και στην περίπτωση αυτή σίγουρα χάνεις την εγγύηση να υποθέσω;

Αλλά αν οι δυνατότητες του τηλεφώνου είναι μεγαλύτερες μετά απο "ξεκλείδωμα" μπορεί να αξίζει τον κόπο..τα ρωτώ όλα αυτά επειδή όπως έχω πει και προηγούμενα είμαι εντελώς νέος στο android (οχι και στα pc όμως...) γενκά αξίζει να το ξεκλειδώσει κανείς; και όταν μιλάμε για σαβούρα φορτωμένη τι ακριβώς εννοούμε;

και πάλι ελπίζω να μην φανώ κουραστικός!

Edited by jonid1523
Link to comment
Share on other sites

τώρα ίσως φανώ λίγο κουραστικός, αλλά επειδή το thread είναι πλέον αρκετά μεγάλο και σίγουρα κάπου μέσα σ' αυτό πρέπει να κρύβονται και οι απαντήσεις στο ερώτημα που βάζω, ωστόσο μπορεί κάποιος να εξηγήσει εδώ τι εννοούμε με τον όρο unlock bootloader και root;

Υποθέτω πως μιλάμε για ξεκλείδωμα του λογισμικού του τηλεφώνου και αν ναι, αυτό γίνεται απο κάποιον μόνο του ή σε περίπτωση που δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και απο κάποιο κατάστημα, και στην περίπτωση αυτή σίγουρα χάνεις την εγγύηση να υποθέσω;

Αλλά αν οι δυνατότητες του τηλεφώνου είναι μεγαλύτερες μετά απο "ξεκλείδωμα" μπορεί να αξίζει τον κόπο..τα ρωτώ όλα αυτά επειδή όπως έχω πει και προηγούμενα είμαι εντελώς νέος στο android (οχι και στα pc όμως...) γενκά αξίζει να το ξεκλειδώσει κανείς; και όταν μιλάμε για σαβούρα φορτωμένη τι ακριβώς εννοούμε;

και πάλι ελπίζω να μην φανώ κουραστικός!

 

Υπάρχει μια "μαγική" δυνατότητα σε όλα τα forum που το 90% την αγνοεί και λέγεται search. Ψαχνεις με πολλούς και διάφορους τρόπους, όποια keywords θέλεις, σε όλο το σαιτ, σε όλο το φορουμ, σε ένα νήμα μόνο, κλπ κλπ, όπως θες...Ετσι αποφεύγονται οι ν-πλές ερωτήσεις πάνω στο ίδιο πράμα και τα threads δε μεγαλώνουν τόσο.

Πέρα από αυτό, ναι, είναι όπως λες, τα κάνει ένας μόνος του χωρίς μαγαζί και ναι βγαίνει εκτός εγγύησης εκτός αν είναι τόσο μάγκας που μπορέσει μετά να το "ξεκάνει". Σε κάποιες περιπτώσεις όπως αυτό εδώ το τηλ δε μπορείς να το ξεκλειδώσεις χωρίς να χάσεις εγγύηση γιατί αν κατάλαβα καλά πρέπει να ζητήσεις κωδικό για να ξεκλειδώσεις τον bootloader. (πες ότι είναι σαν το bios του υπολογιστή-φορτώνει πριν το λειτουργικό).

Σαβούρα ή bloatware είναι τα άχρηστα που προσθέτουν οι εταιρείες πάνω στο android της συσκευής και τρώνε τζάμπα από τη μνήμη χωρίς να προσφέρουν τίποτε χρήσιμο--άσε που δεν μπορείς να τα ξηλώσεις. Η Motorola σε αυτό εδώ το Moto G υποτίθεται ότι έχει το λιγότερο δυνατό, οπότε το android είναι αρκετά καθαρό κι έτσι καταφέρνει με 1 μόνο GB να πηγαίνει καλύτερα από πολλά που έχουν 2 αλλά άφθονη σαβούρα στο λειτουργικό τους.

MΕ ξεκλείδωμα και ρουτάρισμα τώρα, πέρα του ότι εκπαιδεύεσαι και μαθαίνεις πράματα, κάνεις ό,τι γουστάρεις, οπότε με το κόστος του χρόνου της εκπαίδευσης και της πιθανής απώλειας εγγύησης, έχεις έως και 100% έλεγχο στη συσκευή σου (ούτε διαφημίσεις στα apps καν, αν θέλεις)

Its up to you. Εγώ προσωπικά θα περιμένω και το 5.1 update πριν αρχίσω τα παιχνίδια.

 

Αυτά τα λίγα. Όποιος θέλει συμπληρώνει/διορθώνει

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και ψαχνεσαι, κανείς δεν γεννήθηκε και να τα ξέρει όλα

 

Για να εκμετάλλευτεις 100% το android θες root, να μπορείς να κάνεις τα πάντα χωρίς περιορισμούς

Εγώ προσωπικά ξεκλειδωνω και bootloader έτσι ώστε να μπορώ να βάζω kernel & ROM τρίτου προγραμματιστή/developer

 

Xρησιμοποιησε τις λέξεις κλειδιά που σου έδωσα και ψάξε στο xda forum να μάθεις τα πάντα

 

Δυστυχώς στα ελληνικά φόρουμ, χωρίς να θέλω να θιξω τους χρήστες, θα βρεις 200 σελίδες για το ποια θήκη θα πάρεις και 2 περί ξεκλειδωματος κτλ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το thread είναι τεράστιο και συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί, γνωρίζουμε τιμή SAR;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το thread είναι τεράστιο και συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί, γνωρίζουμε τιμή SAR;

Ναι το ξέρουμε. Είναι στο ποστ 85

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εκανα μια χαζομαρα χτες καθως επαιζα με τους ηχους του κιν το εβαλα να μου ανοιγει με το Zedge και πλεον δεν μπορω να βαλω ουτε τους στοκ ηχους του κινητου. μπορω να το απενεργοποιησω αυτο? και να με ρωταει με τι προγραμμα θελω να τους ανοιγω? οπως πρωτα δλδ.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το thread είναι τεράστιο και συγνώμη προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί, γνωρίζουμε τιμή SAR;

 

Σορυ, αλλά κανένα thread των 3000 ποστ δεν είναι τεράστιο για μια μηχανή αναζήτησης. Μικροσκοπικό είναι. Μάθετε να ψάχνετε επιτέλους, κανείς δε διαβάζει 200 σελίδες ποστ....

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, χρειαζομαι τα φωτα σας.

 

Σκεφτομαι να παρω το Μοτο 2014 απο Αμαζον. Ειναι προφανες οτι θα ψαξω την καλυτερη δυνατη τιμη, αλλα ειναι λιγο δυσκολο να παρω απαντησεις ψαχνοντας το καθε ενα Αμαζον ξεχωριστα. Γι' αυτο βαζω εδω τις ερωτησεις μου, καθως υπαρχουν πολλοι που εχουν παρει αυτο το μηχανημα (ή αλλα προιοντα) απο Αγγλια-Γερμανια-Ισπανια-Γαλλια. Για την Αγγλια δε θα σας κουρασω, εχω πολλες αγορες απο εκει κι εχω εμπειρια επιστροφης προιοντων (οπως και του Μοτο 2013 οταν το πρωτοαγορασα και βγηκε ελλατωματικο).

 

Αν ξερετε, λοιπον, απαντατε:

1) Ολα τα Αμαζον δινουν τον ιδιο χρονο εγγυησης; Ενα ετος για το συγκεκριμενο κινητο;

2) Εχουν ολα την ιδια πολιτικη cs (εξυπηρετικα και με live chat);

3) Στα live chat (αν υπαρχουν) των Γερ-Ισπ-Γαλ μπορεις να μιλησεις στα αγγλικα; Δεν ξερω βλεπετε ολες τις γλωσσες.

4) Εν τελει, να ψαχτω για το φτηνοτερο δυνατο Μοτο σε Αμαζον ή να προτιμησω την Αγγλια (επειδη αυτη ξερουμε, αυτη εμπιστευομαστε);

 

Ευχαριστω και συγγνωμη αν ειναι λιγο οφτοπικ η απαντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...