Jump to content

Moto G (έκδοση 2014)


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lag κανένα, redraws είχα πριν το update σε Google launcher, μετά από βαριές εφαρμογές, αλλά είχε πολύ μικρή διάρκεια. Με αλλον launcher ήταν οκ. Μετα το update είναι οκ και με τον Google launcher
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάνει redraw. Συνήθως μετά από browsing σε κάποια βαριά σελίδα, Facebook, και ακόμα μετά από όταν έχει τραβήξει μερικές φωτογραφίες ή βίντεο. Αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου. 1" καθυστέρηση, σιγά τα αυγά...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο public για να το παραγγειλω και διαπίστωσα δουλεύοντας το τηλέφωνο, το πινακακι που αναφέρεται στο sar με ινδικες προδιαγραφές. ρώτησα τον υπαλληλο αν η συσκευή είναι ινδική αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει. τηλεφώνησα στη μοτορολα και περίμενα 40 λεπτά στην αναμονη χωρίς να μου απαντήσει κάποιος. Τελικά η συσκευή είναι ευρωπαϊκή ή ινδική;
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαϊκή συσκευή είναι αυτή που φέρνουν τα public. Για κάποιο λόγο αναφέρει μέσα όντως μόνο για την ινδική αγορά τις τιμές sar. Απλά το αγνοείς.
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν κάνει ο φορτιστής από Samsung note2. Επίσης αν η ενσωματωμένη μπαταρία χρειαστεί αλλαγή τι γίνεται;

 

το στελνεις στην Motorola!

Nokia 6101 - Sony Ericsson W100i - Nokia C2-05 - Nokia C2-02 - Motorola Moto G 4G
Link to comment
Share on other sites

Ή άμα έχει λήξει η εγγύηση και δεν σε νοιάζει, βγάζεις 10 βίδες και αλλάζεις τη μπαταρία μόνος σου με πολύ μικρότερο κόστος.

 

edit: 14 βίδες. Έβγαλα το καπάκι και τις μέτρησα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω από σήμερα στά χέρια μου το αγορασα απο expansys ,αρκετά μεγαλύτερο κάθεται πολύ καλά στο χερι ,είναι παρα πολύ γρήγορο σε όλα του ιδίως στο ίντερνετ παει σφαίρα και με όχι καλό wifi γιατί παίρνω απο τον αδελφό μου απο κάτω αλλά είναι εντάξει ,ήχος απίστευτα δυνατός κάμερα επειδή την δοκομισα λίγο σε εσωτερικό χώρο έχει ενα προβλημα με την εστίαση θα το εξετασω καλυτερα .αλλά κάτι δεν ..... η οθόνη ναι δεν είναι τόσο φωτεινή αλλά σε γενικές γραμμές τα χρωματα δείχνουν καλά.Αγόρασα και την θηκη κλιπ που είναι φανταστική δίνει αλλη αίσθηση και βοηθάει πολύ το κράτημα της συσκευής σε σχέση με το κανονικό καπάκι ,είναι μαύρο και αύριο θα πάρω και την chery.Αυτα

Καλημέρα irovoudou.

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Ο ήχος από το ακουστικό όταν μιλάς κανονικά (όχι σε ανοιχτή ακρόαση, ούτε με bluetooth) είναι διαυγής, καθαρός, με καλή ένταση ή έχει μπουκώματα, φέρνει ηχώ και γενικά ακόμα και στο μάξιμουμ του ήχου (10/10) είναι χαμηλός και κακής ποιότητας?

 

Αναμένω το σχόλιό σου.

 

Σ'ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά μου ήρθε κι εμένα πριν απο λίγη ώρα αλλά έχω μεγάλη δυσκολία όποιος μπορεί να με βοηθήσει. Δεν μπορώ να το χειριστώ. Θέλω πχ να βάλω αρχεία μουσικής μέσω bluetooth απο το Mac, σε συγκεκριμένο φάκελο. Δεν έχει επιλογή δημιουργίας φακέλου να μπορώ να κάνω την μεακίνηση του αρχείου όπως θέλω. Επίσης δεν μπορώ να επιλέξω ήχο κλήσης αυτό που θέλω, έχει μόνο τα δικά του. Δεν έχει μια διαχείριση αρχείων να μπορώ να ξέρω τι είναι που. Αν δεν τα καταφέρω θα το γυρίσω πίσω να πάρω κάτι άλλο!

Καλημέρα.

 

Κατέβασε το Neptune File Explorer (Google Play). Πολύ χρηστικό.

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

O ήχος κάθε άλλο παρά χαμηλός είναι. Μάλιστα αρκετές φορές που μιλάω και είναι κάποιος δίπλα μου νομίζει ότι το έχω βάλει σε ανοιχτή ακρόαση (αν είναι σχετικά ψηλά η ένταση). :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες από wind..έβαλα και τον nova και όντως είναι πολύ γρήγορο. Το μονο που με χαλαει ειναι η χαμηλη φωτεινοτητα. Υπάρχει τρόπος να βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας δίπλα στο εικονίδιο της στην αρχική οθόνη; επίσης δε βρίσκω το φάκελο (αρχεία) και όταν θέλω να στείλω sms σε πολλούς αποδέκτες από τον τηλ. κατάλογο δεν βρίσκω τέτοια επιλογή στα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κάτοχος και εγώ απο σήμερα του κινητού αγορασμενο απο καταστημα στην ομόνοια που αποτι είδα έχει ακόμα αρκετά. Δυο ερωτησουλες.Η κάμερα μου έχει μια θολούρα στις φωτο χρειάζεται κάποια ρύθμιση;Δεύτερον.Για να κάνω Ρουτ και να περάσω Ρομ ακολουθω τους οδηγους του πρώτου moto g?
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες από wind..έβαλα και τον nova και όντως είναι πολύ γρήγορο. Το μονο που με χαλαει ειναι η χαμηλη φωτεινοτητα. Υπάρχει τρόπος να βλέπω το ποσοστό της μπαταρίας δίπλα στο εικονίδιο της στην αρχική οθόνη; επίσης δε βρίσκω το φάκελο (αρχεία) και όταν θέλω να στείλω sms σε πολλούς αποδέκτες από τον τηλ. κατάλογο δεν βρίσκω τέτοια επιλογή στα μηνύματα.

Για τη μπαταρία εγώ έχω βάλει αυτό. Έχει και ωραία στατιστικά του στυλ πόσο κάνει για να φορτίσει μέσο όρο, πόση ώρα παίρνει για να αποφορτιστεί κατά 1% με τη χρήση που κάνεις κλπ.

Για διαχείριση αρχείων εγκατέστησε αυτό.

Όσο για τα μηνύματα είναι πολύ απλό. Πας στην εφαρμογή μηνυμάτων, πατάς το πλήκτρο που δείχνει ένα μήνυμα με + κάτω αριστερά για να δημιουργήσεις νέο μήνυμα, και εκεί που γράφεις τον παραλήπτη πληκτρολογείς τα αρχικά γράμματα της επαφής, επιλέγεις από τη λίστα που σου βγάζει και οκ. Στη συνέχεια κάνεις το ίδιο στο ίδιο σημείο αμέσως μετά το όνομα του πρώτου για 2ο παραλήπτη, κ.ο.κ.

 

 

Καλημέρα σας κάτοχος και εγώ απο σήμερα του κινητού αγορασμενο απο καταστημα στην ομόνοια που αποτι είδα έχει ακόμα αρκετά. Δυο ερωτησουλες.Η κάμερα μου έχει μια θολούρα στις φωτο χρειάζεται κάποια ρύθμιση;Δεύτερον.Για να κάνω Ρουτ και να περάσω Ρομ ακολουθω τους οδηγους του πρώτου moto g?

Γενικά πρέπει να παίζεις με τις ρυθμίσεις. Αν έχει θολούρα γενικά παντού και πάντα ψάξε το. Κοίτα το φακό μήπως έχει τίποτα μέσα και αν ναι τρέξε το πίσω όσο είναι περίοδος DOA.

Για τα υπόλοιπα ξεκίνα το διάβασμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Νας σας πω κι εγω τη δίκη μου εμπειρία για τη διαθεσιμότητα: αρχικά πηγα public ψυχικού λέει μονο άσπρο. Κοιτάει να δει αν υπάρχει αλλου μαύρο και μου λέει στο mall. Πάω τους λέω το μαύρο, δεν υπάρχει πουθενά μου λέει απο εβδομάδα περιμένουμε. Του λέω ερχομαι απο ψυχικό αυτοί με έστειλαν έχετε εδω. Κοιτάει στο ντουλάπι και μου το δίνει.. !

 

+1!!! Πάλι καλά που δεν έβγαλε κανέναν ελέφαντα από το ντουλάπι!!! :) :) :)

 

Απίστευτο! Το επίπεδο υπηρεσιών σε αυτή τη χώρα όσο πάει και πέφτει! Βεβαίως έχουμε συστήματα, SAP, online, blogs, κλπ., αλλά όταν έρχεται η κατάσταση στο δια ταύτα καλύτερα να έχεις το κινητό του καλού πωλητή, γιατί στο τέλος της ημέρας όλα είναι/γίνονται προσωπικά!

 

Με γειά σου πάντως!

Φιλικά,

Βασίλης

______________________

android 4ever

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία εγώ έχω βάλει αυτό. Έχει και ωραία στατιστικά του στυλ πόσο κάνει για να φορτίσει μέσο όρο, πόση ώρα παίρνει για να αποφορτιστεί κατά 1% με τη χρήση που κάνεις κλπ.

Για διαχείριση αρχείων εγκατέστησε αυτό.

Όσο για τα μηνύματα είναι πολύ απλό. Πας στην εφαρμογή μηνυμάτων, πατάς το πλήκτρο που δείχνει ένα μήνυμα με + κάτω αριστερά για να δημιουργήσεις νέο μήνυμα, και εκεί που γράφεις τον παραλήπτη πληκτρολογείς τα αρχικά γράμματα της επαφής, επιλέγεις από τη λίστα που σου βγάζει και οκ. Στη συνέχεια κάνεις το ίδιο στο ίδιο σημείο αμέσως μετά το όνομα του πρώτου για 2ο παραλήπτη, κ.ο.κ.

 

 

 

Γενικά πρέπει να παίζεις με τις ρυθμίσεις. Αν έχει θολούρα γενικά παντού και πάντα ψάξε το. Κοίτα το φακό μήπως έχει τίποτα μέσα και αν ναι τρέξε το πίσω όσο είναι περίοδος DOA.

Για τα υπόλοιπα ξεκίνα το διάβασμα εδώ.

 

Κάποια μεθοδος για Ρουτ χωρίς ξεκλειδωμα bootloader?

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ψάξει πάρα πολύ, αλλά από τα λίγα που είδα ακόμα και λύσεις τύπου one click root απαιτούν ξεκλείδωτο bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι απίστευτο πως μια συσκευή με ταπεινά χαρακτηριστικά τρέχει τόσο όμορφα και απροβληματιστα και μου κανει εντύπωση πως κάποια αλλά με καλύτερα τρεχουν πιο αργά ...Μοναδικη ένσταση και κυρίως για ψυχολογικούς λογου η Ραμ που αν ηταν έστω και1,5 g θ έδινε άλλον αέρα...Και κάτι ψιλό οff topic.Τους snapdragon 600 τους αγόρασε ολους η htc για το m7;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις προς οσους το εχουν στα χερια τους :

-Ποσο περιπου κραταει η μπαταρια με μια μεση χρηση (τηλεφωνα/μηνυματα/ καμια ωρα wifi) και ποσο μπορει να κρατησει χωρις σχεδον καθολου χρηση μεσα στη μερα ;

-Το notification led φαινεται καθολου ή μπα;

-Παιρνει ελληνικα σαν input language ;

 

Και γενικα, τι προβληματα σας εχει εμφανισει ή τι θεωρειτε αρνητικο του (τα θετικα τα βρισκεις ευκολα στο google :P);

 

Παιζει αλλο service της motorola στην Αθηνα εκτος εκεινου της cellcom στην Αργυρουπολη ;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχει βρει κανείς λύση με τον ήχο κλήσης και τους ήχους ειδοποίησης που αυξάνεται ο ήχος σταδιακά;;; (Fade in)

Μου έχει σπασει τα νεύρα

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις προς οσους το εχουν στα χερια τους :

-Ποσο περιπου κραταει η μπαταρια με μια μεση χρηση (τηλεφωνα/μηνυματα/ καμια ωρα wifi) και ποσο μπορει να κρατησει χωρις σχεδον καθολου χρηση μεσα στη μερα ;

-Το notification led φαινεται καθολου ή μπα;

-Παιρνει ελληνικα σαν input language ;

 

Και γενικα, τι προβληματα σας εχει εμφανισει ή τι θεωρειτε αρνητικο του (τα θετικα τα βρισκεις ευκολα στο google :P);

 

Παιζει αλλο service της motorola στην Αθηνα εκτος εκεινου της cellcom στην Αργυρουπολη ;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Η μπαταρία με μέτρια προς χαλαρή χρήση κρατά μέχρι και 2 μέρες .

 

Το Λεντ φαίνεται αλλά με τέτοια οθοναρα δίπλα, χάνεται

 

Έχει ελληνικά. Τι εννοεις?

 

Στα αρνητικά μπορείς να βάλεις το πίσω καπάκι που λογικό γιατί αφαιρείται και οτι δεν αλλάζει μπαταρία .είναι πολύ γρήγορο για τα χαρακτηριστικά του

Link to comment
Share on other sites

Μερικες ερωτησεις προς οσους το εχουν στα χερια τους :

-Ποσο περιπου κραταει η μπαταρια με μια μεση χρηση (τηλεφωνα/μηνυματα/ καμια ωρα wifi) και ποσο μπορει να κρατησει χωρις σχεδον καθολου χρηση μεσα στη μερα ;

-Το notification led φαινεται καθολου ή μπα;

-Παιρνει ελληνικα σαν input language ;

 

Και γενικα, τι προβληματα σας εχει εμφανισει ή τι θεωρειτε αρνητικο του (τα θετικα τα βρισκεις ευκολα στο google :P);

 

Παιζει αλλο service της motorola στην Αθηνα εκτος εκεινου της cellcom στην Αργυρουπολη ;

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

 

-Με μία ώρα κλήσεων και μία ώρα browsing θα βγάλει άνετα 2 μέρες. Εγώ έχω μόνιμα ανοικτό το wi-fi μέσα στο σπίτι αλλά κάνω αρκετή χρήση. Μέχρι στιγμής βρίσκεται στο 28% μετά από μία ημέρα και τρεις ώρες από τη στιγμή που το έβαλα στη φόρτιση, με 4 ώρες οθόνη(browsing κατά το μεγαλύτερο ποσοστό) και μισή ώρα κλήσεων.

 

-Μια χαρά φαίνεται το notification led.

 

-Ελληνικά έχει κανονικά. Και σαν γλώσσα συστήματος, και σε επιλογή στο πληκτρολόγιο για να γράφει από τη μάνα του. Φυσικά αν θέλει κανείς μπορεί να εγκαταστήσει και άλλο πληκτρολόγιο. Εγώ έχω βάλει το swype γιατί το έχω αγορασμένο και έχω αποθηκεύσει και λεξιλόγιο που το ανακτά σε κάθε συσκευή που το εγκαθιστώ.

 

-Προβήματα δεν έχει ιδιαίτερα. Το μοναδικό "αρνητικό" είναι η συμπεριφορά στις μεγάλες εφαρμογές λόγω σχετικά μικρής μνήμης. Το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ενδεχομένως και να μην ενοχλεί. Όταν βγεις από μια εφαρμογή και ανοίξεις άλλη, κλείνει την προηγούμενη. Για παράδειγμα αν έχεις ανοιχτό το fb και έχεις σκρολλάρει μέχρι ένα σημείο και μετά ανοίξεις μια σελίδα, αν θελήσεις να ξαναπάς πίσω στο fb θα στο ανοίξει από την αρχή γιατί το ξαναφορτώνει. Προσωπικά το έχω συνηθίσει.

 

-Για το σέρβις δεν γνωρίζω μιας και είναι το πρώτο Motorola που αγοράζω μετά το V3 που είχα πάρει το 2005. Ελπίζω να μη χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεα! Παρελαβα και εγω σημερα το moto g. Πρωτες εντυπωσεις....φαινεται παρα πολυ ωραιο, αν και φοβομουν καποια πραγματα που διαβαζα στο net ευτυχως ολα δουλευουν τελεια! το μονο πραγμα που δεν μου αρεσε ειναι οτι το μεγαφωνο σε υψηλη ενταση δεν ειναι καθαρο. Αλλα ενταξει για 166 ευρωπουλα ειναι σουπερ!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto G (έκδοση 2014)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...