Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό είναι ανησυχητικό.

Αν εισαι σε DOA ίσως είναι καλύτερα να το επιστρέψεις πίσω.

Εγώ στη θέση σου θα το έκανα 100%.

 

Αλλιώς επανεγκατασταση λογισμικού μην τυχόν φταίει αυτό. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλιώς επανεγκατασταση λογισμικού μην τυχόν φταίει αυτό. .

Καμιά 20ρια κινητά την τελευταία 6ετια μόνο 2 φορές μου έτυχε να κάνουν επανεκκινησεις στα καλά καθούμενα(htc one x και 920)

Το πρώτο έφυγε όπως ήρθε μετά μια εβδομάδα το δεύτερο επειδή ήταν γιορτές δεν το έκανα όπου το μετάνιωσα διότι δεν το γλύτωσε το Service μετά ένα τρίμηνο.

Για εμένα επανεκκινησεις=Hardware πρόβλημα=παίρνει πόδι :p

 

Εννοείται μια επανεγκατασταση λογισμικού έχει γίνει και εφοσον εξακολουθησει το ίδιο θέμα η επιστροφή είναι αναπόφευκτη αν είσαι σε DOA αλλιώς Service.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά σήμερα μου έκανε το 2ο random restart το κινητό χωρίς να το χρησιμοποιώ, έτσι απλά, με την μπαταρία περίπου στο 50% και ενώ καθόταν στο γραφείο με κλειστή οθόνη κλπ. :ninja:

Κι εμένα 2-3 φορές μου το έχει κάνει,από vodafone είναι κι εσένα;

Link to comment
Share on other sites

Οσο και να παίξει με τις ρυθμίσεις σίγουρα δεν θα πάρει το αποτέλεσμά πού θα δώσει π.χ το g3,s5,alpha.

Σαφώς κι έχει αλλα προτερήματα το z3,για μένα το μοναδικό και κυριότερο είναι η μπαταρία.ας βάλω και την κατασκευή του.

Το είχα ένα διήμερο στα χέρια μου,φίλου μου,και το δούλεψα αρκετά το sony.

Σε σχέση με το g3 μου 32gb αυτό πού βρήκα μεγάλο ατού στο sony είναι η αυτονομία του.στο lg βγάζω μέχρι 5:30 ώρες οθόνη,μάξιμουμ.στο sony χαλαρά εβγαλα σχεδόν 1 ακόμα άνετα.

Στα υπόλοιπα δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά,και τα 2 ρολαρουν άνετα,χωρίς κόμπιασμα.

Κατασκευή κι αυτονομία,υπερέχει το sony.

Οχι ότι το lg δεν είναι καλό κατασκευαστικά,ίσως το καλύτερό στα πλαστικά κινητά,απλά δεν έχει το αλουμίνιο-γυαλί του sony.

Υποκειμενικό γούστο αυτό.

Πάντως είναι και οι 2 μοναδικές συσκευές του 14 πού μου αρέσουν.το lg το κρατάω γιατί με ικανοποιεί το σύνολό του,οθόνη,κάμερα,μέγεθος.

Αλλα αν πήγαινα σε άλλη συσκευή,πιθανόν το sony να ήταν μονόδρομος.

 

Φιλε μου καλησπερα. Εσυ εχεις το 32αρι αν δεν απατωμαι. Εγω με το 16αρι ζοριστηκα αρκετα με το lag.

(Καταρχας να πω οτι απαντω σε ολα τα παιδια που απαντησαν στο ερωτημα μου εδω, για να μην γεμιζω παραθεσεις.)

Στον τομεα καμερας του sony ειναι απαραδεκτο να εχει τετοιο φακο και να εχει τετοιο software. Ειναι κριμα μιας και ο φακος του (imx 220) ειναι μακραν καλυτερος απο αυτον του g3 (imx 135).

Παρολα αυτα το g3 το κοντραρει στα ισια. Καθοτι κολλημενος με την καμερα, ανακαλυψα οτι οι συσκευες ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους αλλα στην πλειψηφια το sony βγηκε καλυτερο.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι στον τομεα του video το sony εχει λιγοτερη λεπτομερεια απο το g3 αλλα ειναι συνολικα καλυτερο σε χρωματα, exposure, θορυβο και κινηση.

Οποτε ναι το z3 εχει καλυτερο video recording. Στον τομεα φωτογραφια για να αποδοσει σωστα θελει ρυθμισεις η το αναλογο mode στο superior auto. Οπως και να χει ομως ειναι ξενερωμα να παιρνεις 8αρες φωτογραφιες αντι για 20αρες.

Το g3 με την Lollipop σταματησε να λειτουργει την xcam οποτε ηταν μονοδρομος για μενα.

Κατεληξα να κρατησω το z3 και να δωσω το g3 αν και ομολογω οτι ζοριστηκα αρκετα να αποφασισω. Το g3 ηταν και ειναι η καλυτερη συσκευη που ειχα. Το z3 με κερδισε λογω καλυτερης διαρκειας σε μεταπωληση αν χρειαστει, οθονης, επιδοσεων, (1gb ram παραπανω - ειχα το 16αρι g3), αυτονομιας, κατασκευης και εμφανισης.(υποκειμενικο το τελευταιο).

Σταματαω ομως εδω γιατι εχω ηδη βγει οff topic.

Καλως σας βρηκα και οτι νεα εχω με την καμερα θα σας ενημερωνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Περίφημα, καλοδουλευτο το Ζ3 λοιπόν, αρκετά ενδιαφέρουσα η γνώμη σου. ..άρα θέλει ψάξιμο ή κάμερα του σονυ, αυτό δηλαδή που αναφέρουν και τα περισσότερα παιδιά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι και το Ζ3 έχει πολύ καλή κάμερα ακόμα και στο αυτόματο. Εγώ πχ νύχτα έβγαλα αψογες φώτο. Μόνο σούρουπο ζορίστηκε αλλά το να μάθεις να κάνεις 1-2 ρυθμίσεις χειροκίνητα δεν είναι τόσο τρομερό. . Γενικά νομίζω δηλαδή ότι αδικείται αν λέμε ότι έχει κακή φώτο σε σχέση με το G3. Απλά κάποιες στιγμές αρκεί μια ρύθμιση για να αποδόσει πιο καλά. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιες ρυθμίσεις που θα μπορώ ή πρέπει να κάνω για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα? Πάντως έχω ανεβάσει και κάποιες φωτογραφίες στο topic για να μου πείτε απόψεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=241562&page=280

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα 2-3 φορές μου το έχει κάνει,από vodafone είναι κι εσένα;

 

ναι φίλε μου, δεν νομίζω πως είναι hardware πρόβλημα πάντως. Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως ζεσταίνεται υπερβολικά στο σημείο κάτω από την κάμερα με το Angry Birds Epic μέσα σε 10 λεπτά.. λογικά θα το κάνει και με κάθε βαριά εφαρμογή ..

Edited by GTherion
Link to comment
Share on other sites

Να προσέχετε τις υπερθερμάνσεις παιδιά,ακριβώς επειδή είναι δίπλα στην κάμερα!Απλά η γνώμη μου- συμβουλή μου, ως παθών από το Ζ ,θα αρχίσετε κάποια στιγμή να βλέπετε στις φωτό "στάμπα ημιδιαφανής" σε συγκεκριμένο σημειο!όχι μεγάλη και οφθαλμοφανής ,όμως ανάλογα το φόντο και την φωτομέτρηση γίνεται σε κάποιες φωτό ολοφάνερη
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιες ρυθμίσεις που θα μπορώ ή πρέπει να κάνω για να έχω καλύτερο αποτέλεσμα? Πάντως έχω ανεβάσει και κάποιες φωτογραφίες στο topic για να μου πείτε απόψεις

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=241562&page=280

 

οπως σου ειπαν, ειχαν λιγο παραπανω θορυβο και η τριτη ηταν κουνημενη.. Το να βγαλεις κουνημενη ειναι καθαρα θεμα σταθερου χεριου..Πρεπει να περιμενεις να εστιασει το κινητο, να τραβηξεις, και μετα να το κουνησεις αφου εχει τελειωσει..Πολλοι πατανε το κουμπι της καμερας απο την αρχη μεχρι μεσα με τη μια και το κινητο πριν βγαλει την φωτο το εχουν παρει.Δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις στο να τραβας φωτογραφιες, αλλα παντα ολα τα κουμπια εχουν 2 κινησεις. Το πατας μεχρι τη μεση και εστιαζει, και χωρις να το σηκωσεις το δαχτυλο, αφου εισαι στη μεση και εστιασεις, πατας πιο μεσα και βγαζεις..Αντιστοιχως και αν πατησεις στην οθονη οπου πρωτα κανει εστιαση και μετα τη δινει τη φωτο..

Αυτα σε περιπτωση που δεν το ηξερες.

Τωρα για το θεμα των υπολοιπων ρυθμισεων, πχ στις κοντινες μεσα σε κλειστο χωρο μπορει να εβαζα φλας, ειναι ο μονος λογος να βαλεις φλας.

Ή πχ θα το πηγαινα στο Μ και θα εβγαζα φωτο παλι στα 8ΜΡ (τα 20 ειναι περιττα και λαθος αν δε θες ζουμ) αλλα θα κατεβαζα το Iso στο 200 και εαν εβγαινε πιο σκοτεινη απο ο,τι θελω θα εβαζα ειτε iso 400 ειτε θα σηκωνα λιγο εκθεση..Επισης παιζει ρολο η εστιαση που χρησιμοποεις.

 

Πχ το σαββατο με ενα one plus one που βγαλαμε, σε καφετερια με φοντο φως και σκοτεινο το σημειο που καθομαστε, δηλαδη εξω συνεφια,τζαμαρια πισω μας και τα ατομα που ηταν στη φωτο δεν ειχαν καλο φωτεισμο, το Ζ3 την εβγαζε πιο φωτεινη αλλα με θορυβο ενω το one plus one πιο σκοτεινη, αλλα χωρις θορυβο. Και οι 2 για μενα ηταν κακες, γιατι 1ο σονυ δεν ειχε ποιοτητα, το 1+1 δεν ειχε φως για να μην εχει θορυβο. Εκει πχ ηθελε HDR καθως ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν γινεται αλλιως να βγαλεις γρηγορη φωτο ή να παιξεις με αυτα που ειπα παραπανω..Με το hdr εβγαλα και τα 2 πολυ καλυτερες. Αρα ειτε καποιος παιρνει κινητο, τραβαει αυτοματο και αποδεχεται τα οποια αποτελεσματα..που και ψηφιακη να εχει παλι δεν μπορει να ειναι σωστη στο αυτοματο σε οποιεσδηποτε συνθηκες ή μαθαινει 2-3 γρηγορες ρυθμισεις και μεχρι να στηθει το θεμα σου τις εχει ριξει..ειδικα με το widget που μπορεις να εχεις 4 ετοιμες εφαρμογες καμερας, μπορεις να εχεις το Μ στη μια θεση το οποιο πχ να το εχεις σε iso 400 και κλειστο φλας, οποτε κατι τετοιες φωτο οπως αυτες που εβγαλες να τις πιανει οριακα χωρις θορυβο αλλα οχι σκοτεινες..Εαν δεν εχεις καλο αποτελεσμα ουτε ετσι, τοτε θες αλλες λυσεις, πχ ειναι πολυ δυσκολη η φωτο και θελει φλας (αρκει να μπορει να φωτισει επαρκως-να ειναι δηλαδη το θεμα κοντα) ή περισσοτερο iso και θορυβο αναγκαστικα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε μου, δεν νομίζω πως είναι hardware πρόβλημα πάντως. Το άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως ζεσταίνεται υπερβολικά στο σημείο κάτω από την κάμερα με το Angry Birds Epic μέσα σε 10 λεπτά.. λογικά θα το κάνει και με κάθε βαριά εφαρμογή ..

 

Ούτε εγώ πιστεύω πως είναι hardware, ίσως κάποια εφαρμογή της Vodafone ή άλλη σε συνδυασμό με αυτή, who knows.

Ας έρθει η 5.0 και βλέπουμε.

Υπερθέρμανση δεν έχω, από παιχνίδια βέβαια μόνο το csr racing που το λιώνω παίζω, χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

@konakis + nikosmpl

Η καμερα (hardware) οπως προειπα ειναι imx 220. Τον ιδιο αισθητηρα φοραει το iphone 6 οπως και το meizu mx4.

Και τα 2 στο αυτοματο βγαζουν καλυτερες φωτογραφιες. Δεν ειναι θεμα hardware αλλα καθαρα software.

Το g3 με τον μικροτερο και παλαιοτερο imx 135 (ιδιος με το g2) βγαζει καλυτερες φωτο ελαφρως απο το g2.

Σε σχεση με το z3 στο αυτοματο εντελως εχει αλλες φορες καλυτερο αποτελεσμα αλλες χειροτερο. Παντως ειναι πολυ κοντα και αυτο οφειλεται καθαρα και μονο στους αλγοριθμους. Οι αλγοριθμοι κανουν ολη την τρελλη διαφορα μιας και αναφερομαστε σε καμερο-τηλεφωνα και οχι φωτογραφικες μηχανες.

Επρεπε να διαλεξω αμεσα μεσα σε μια μερα ποιο κινητο θα κρατησω, και κυριο νο1 κριτηριο για μενα ειναι η καμερα. Ειδα την κατασκευη, ειδα και την ταχυτητα και ειπα ειναι καλυτερο απο το g3. Ασχοληθηκα 30 λεπτα με την συσκευη και 8 ωρες με την καμερα. :p

Θα μου πεις...αντε ρε τραβα παρε μια compact καμερα. Οχι δεν θελω. Θελω να εχω τα μεγιστα απο ενα κινητο στον τομεα καμερας.

Αν η καμερα του z3 δεν με καλυπτε, οσο καλυτερο και να ηταν σαν συσκευη το z3 δεν θα το κρατουσα. Ειδα ομως, υπο καταλληλες ρυθμισεις το z3 μπορει να αποδοσει αρκετα καλα ειδικα σε νυχτερινες.

Θα λιωσω την καμερα στην κυριολεξια, και αν δω οτι πραγματικα αξιζει τον κοπο, θα σας φτιαξω εναν οδηγο με καταλληλες ρυθμισεις στο νημα με τις φωτογραφιες η καπου αλλου, οπως εκανα και στο νημα το g2.

Παντως το hardware υπαρχει και ειναι καλο. Το software θελει δουλεια αλλα θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο απο το να ισχυε το αντιστροφο... :)

Επισης εντυπωσιακο το θεμα του οτι δεν εχει σταθεροποιητη οπως το g3 αλλα παρολα αυτα οι indoor μου και οι νυχτερινες δεν βγηκαν κουνημενες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οπως σου ειπαν, ειχαν λιγο παραπανω θορυβο και η τριτη ηταν κουνημενη.. Το να βγαλεις κουνημενη ειναι καθαρα θεμα σταθερου χεριου..Πρεπει να περιμενεις να εστιασει το κινητο, να τραβηξεις, και μετα να το κουνησεις αφου εχει τελειωσει..Πολλοι πατανε το κουμπι της καμερας απο την αρχη μεχρι μεσα με τη μια και το κινητο πριν βγαλει την φωτο το εχουν παρει.Δεν ξερω ποση εμπειρια εχεις στο να τραβας φωτογραφιες, αλλα παντα ολα τα κουμπια εχουν 2 κινησεις. Το πατας μεχρι τη μεση και εστιαζει, και χωρις να το σηκωσεις το δαχτυλο, αφου εισαι στη μεση και εστιασεις, πατας πιο μεσα και βγαζεις..Αντιστοιχως και αν πατησεις στην οθονη οπου πρωτα κανει εστιαση και μετα τη δινει τη φωτο..

Αυτα σε περιπτωση που δεν το ηξερες.

Τωρα για το θεμα των υπολοιπων ρυθμισεων, πχ στις κοντινες μεσα σε κλειστο χωρο μπορει να εβαζα φλας, ειναι ο μονος λογος να βαλεις φλας.

Ή πχ θα το πηγαινα στο Μ και θα εβγαζα φωτο παλι στα 8ΜΡ (τα 20 ειναι περιττα και λαθος αν δε θες ζουμ) αλλα θα κατεβαζα το Iso στο 200 και εαν εβγαινε πιο σκοτεινη απο ο,τι θελω θα εβαζα ειτε iso 400 ειτε θα σηκωνα λιγο εκθεση..Επισης παιζει ρολο η εστιαση που χρησιμοποεις.

 

Πχ το σαββατο με ενα one plus one που βγαλαμε, σε καφετερια με φοντο φως και σκοτεινο το σημειο που καθομαστε, δηλαδη εξω συνεφια,τζαμαρια πισω μας και τα ατομα που ηταν στη φωτο δεν ειχαν καλο φωτεισμο, το Ζ3 την εβγαζε πιο φωτεινη αλλα με θορυβο ενω το one plus one πιο σκοτεινη, αλλα χωρις θορυβο. Και οι 2 για μενα ηταν κακες, γιατι 1ο σονυ δεν ειχε ποιοτητα, το 1+1 δεν ειχε φως για να μην εχει θορυβο. Εκει πχ ηθελε HDR καθως ειναι απο τις περιπτωσεις που δεν γινεται αλλιως να βγαλεις γρηγορη φωτο ή να παιξεις με αυτα που ειπα παραπανω..Με το hdr εβγαλα και τα 2 πολυ καλυτερες. Αρα ειτε καποιος παιρνει κινητο, τραβαει αυτοματο και αποδεχεται τα οποια αποτελεσματα..που και ψηφιακη να εχει παλι δεν μπορει να ειναι σωστη στο αυτοματο σε οποιεσδηποτε συνθηκες ή μαθαινει 2-3 γρηγορες ρυθμισεις και μεχρι να στηθει το θεμα σου τις εχει ριξει..ειδικα με το widget που μπορεις να εχεις 4 ετοιμες εφαρμογες καμερας, μπορεις να εχεις το Μ στη μια θεση το οποιο πχ να το εχεις σε iso 400 και κλειστο φλας, οποτε κατι τετοιες φωτο οπως αυτες που εβγαλες να τις πιανει οριακα χωρις θορυβο αλλα οχι σκοτεινες..Εαν δεν εχεις καλο αποτελεσμα ουτε ετσι, τοτε θες αλλες λυσεις, πχ ειναι πολυ δυσκολη η φωτο και θελει φλας (αρκει να μπορει να φωτισει επαρκως-να ειναι δηλαδη το θεμα κοντα) ή περισσοτερο iso και θορυβο αναγκαστικα..

ΣΥμφωνω σε οσα γραφεις, και να προσθεσω την αποψη μου περι κουνηματος, οτι μπορει να δοκιμασει να τραβαει φωτογραφιες απο την οθονη και οχι απο το κουμπι της καμερας. Το κουμπι της καμερας πατωντας το για να τραβηξει την φωτο πολλες φορες την ωρα που το αφηνεις, κουνιεται το κινητο με αποτελεσμα κουνημενη φωτο. Το κινητο δυστυχως δεν εχει ois και πρεπει σε αργες ταχυτητες κλειστρου να εισαι πιο ακινητος γινεται.

Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι με το 1+1. Ειναι το κινητο που ηθελα να παρω πριν το z3 και ηθελα να μου πεις τι ειδες στον τομεα καμερας αλλα και γενικοτερα. Αν θες με pm για να μην βγουμε offtopic. ;)

Link to comment
Share on other sites

@konakis + nikosmpl

Η καμερα (hardware) οπως προειπα ειναι imx 220. Τον ιδιο αισθητηρα φοραει το iphone 6 οπως και το meizu mx4.

Και τα 2 στο αυτοματο βγαζουν καλυτερες φωτογραφιες. Δεν ειναι θεμα hardware αλλα καθαρα software.

Το g3 με τον μικροτερο και παλαιοτερο imx 135 (ιδιος με το g2) βγαζει καλυτερες φωτο ελαφρως απο το g2.

Σε σχεση με το z3 στο αυτοματο εντελως εχει αλλες φορες καλυτερο αποτελεσμα αλλες χειροτερο. Παντως ειναι πολυ κοντα και αυτο οφειλεται καθαρα και μονο στους αλγοριθμους. Οι αλγοριθμοι κανουν ολη την τρελλη διαφορα μιας και αναφερομαστε σε καμερο-τηλεφωνα και οχι φωτογραφικες μηχανες.

Επρεπε να διαλεξω αμεσα μεσα σε μια μερα ποιο κινητο θα κρατησω, και κυριο νο1 κριτηριο για μενα ειναι η καμερα. Ειδα την κατασκευη, ειδα και την ταχυτητα και ειπα ειναι καλυτερο απο το g3. Ασχοληθηκα 30 λεπτα με την συσκευη και 8 ωρες με την καμερα. :p

Θα μου πεις...αντε ρε τραβα παρε μια compact καμερα. Οχι δεν θελω. Θελω να εχω τα μεγιστα απο ενα κινητο στον τομεα καμερας.

Αν η καμερα του z3 δεν με καλυπτε, οσο καλυτερο και να ηταν σαν συσκευη το z3 δεν θα το κρατουσα. Ειδα ομως, υπο καταλληλες ρυθμισεις το z3 μπορει να αποδοσει αρκετα καλα ειδικα σε νυχτερινες.

Θα λιωσω την καμερα στην κυριολεξια, και αν δω οτι πραγματικα αξιζει τον κοπο, θα σας φτιαξω εναν οδηγο με καταλληλες ρυθμισεις στο νημα με τις φωτογραφιες η καπου αλλου, οπως εκανα και στο νημα το g2.

Παντως το hardware υπαρχει και ειναι καλο. Το software θελει δουλεια αλλα θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο απο το να ισχυε το αντιστροφο... :)

Επισης εντυπωσιακο το θεμα του οτι δεν εχει σταθεροποιητη οπως το g3 αλλα παρολα αυτα οι indoor μου και οι νυχτερινες δεν βγηκαν κουνημενες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΣΥμφωνω σε οσα γραφεις, και να προσθεσω την αποψη μου περι κουνηματος, οτι μπορει να δοκιμασει να τραβαει φωτογραφιες απο την οθονη και οχι απο το κουμπι της καμερας. Το κουμπι της καμερας πατωντας το για να τραβηξει την φωτο πολλες φορες την ωρα που το αφηνεις, κουνιεται το κινητο με αποτελεσμα κουνημενη φωτο. Το κινητο δυστυχως δεν εχει ois και πρεπει σε αργες ταχυτητες κλειστρου να εισαι πιο ακινητος γινεται.

Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι με το 1+1. Ειναι το κινητο που ηθελα να παρω πριν το z3 και ηθελα να μου πεις τι ειδες στον τομεα καμερας αλλα και γενικοτερα. Αν θες με pm για να μην βγουμε offtopic. ;)

 

 

οπως τα λες ειναι, το Ζ3 εχει πολυ καλη καμερα αλλα οποιος θελει να τραβαει αυτοματο μονο, μια επιλογη εχει: iphone. Θεωρω οτι εχει τον καλυτερο αλγοριθμο απο ολα και πολυ καλη αποδοση παντα, αλλα ποτε την καλυτερη καθως οι ρυθμισεις που δινει το Ζ3 δεν υπαρχουν στο ios αν δεν τα σκασεις σε εφαρμογες, συν οτι μεχρι το 5s δεν εστιαζε καν στο βιντεο (το λεω καθε φορα γιατι το θεωρω τραγικο να τραβας και να ψαχνεις την εστιαση μολις αλλαζει αποσταση το θεμα).

 

Γενικα λοιπον, ενας που δινει τοση σημασια στη φωτογραφια, οπως εμεις, καλο θα ειναι να μαθει και να χρησιμοποιει ενα εργαλειο οπως αυτο. Δεν ειναι κακο να μπορεις να κανεις 2-3 κλικ και να εχεις ενα πολυ καλυτερο αποτελεσμα απο οποιοδηποτε αυτοματο. Συν οτι μονο στο σουρουπο βλεπω προβλημα, σε απολυτο σκοταδι εχει μια χαρα αποδοση σε σχεση με αλλα κινητα, ομοιως και τη μερα..εκει που βλεπεις θορυβο ενω θα μπορουσε να μην εχει ειναι οταν το φως ειναι λιγο..Μακαρι να κανεις εναν οδηγο να εξασκηθει οποιος θελει, εγω δεν εχω την ορεξη να μπω στη διαδικασια να ειμαι ειλικρινης, παιζω με βαση την εμπειρια μου στην ψηφιακες, καθως ειχα παντα καλη μηχανη για να κανω σωστες ρυθμισεις και να παιρνω πολυ καλες φωτο...Γιαυτο τωρα προτιμω Ζ3(compact αλλα το ιδιο ειναι στο θεμα αυτο)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχετε τις υπερθερμάνσεις παιδιά,ακριβώς επειδή είναι δίπλα στην κάμερα!Απλά η γνώμη μου- συμβουλή μου, ως παθών από το Ζ ,θα αρχίσετε κάποια στιγμή να βλέπετε στις φωτό "στάμπα ημιδιαφανής" σε συγκεκριμένο σημειο!όχι μεγάλη και οφθαλμοφανής ,όμως ανάλογα το φόντο και την φωτομέτρηση γίνεται σε κάποιες φωτό ολοφάνερη

 

Δεν γίνεται, έχω εθιστεί στο Subway Surfers και το λιώνω με τις ώρες χαχα

Link to comment
Share on other sites

σαν φωτογραφος ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την φωτογραφια του τηλεφωνου,διαφωνω οτι τα 8mp ειναι αρκετα,,δεν ειναι καθολου αρκετα αν κανεις επεξεργασια και αν κροπαρεις,επισης θα ελεγα να προτιματε σουρουπο και οχι νυχτα και με την φωτομετρηση να μετατρεπεται τον φωτισμο σε νυχτα,ετσι εχετε ενα πολυ καλο αποτελεσμα,(οπως εγινε με τους διασημους φωτογραφους που φωτογραφισαν νυχτα και καλα το λονδινο και αλλα σημεια)μην εχουν απαιτησεις υπερβολικες καποιοι απο μια κομπακτ μηχανη,ο φωτογραφος κανει την φωτογραφια,οχι η φωτογραφια τον φωτογραφο,,εχω δημοσιευμενες φωτος σε γνωστα εντυπα με κομπακτ 8mp sony πριν 8 χρονια,,ορος φωτογραφια δεν υφισταται αν δεν ειναι τυπωμενη σε χαρτι,σε διαφορετικη περιπτωση ονομαζεται εικονα.Επισης οσοι θελουν να ονομαστουν φωτογραφοι με το ζ3 ας κοιταξουν να μαθουν επεξεργασια διοτι δεν υπαρχει φωτογραφια καποιου επιπεδου παγκοσμια(εστω και με το ζ3)χωρις να εχει υποστει σοβαρη επεξεργασια(οχι με φιλτρα του instagram). Edited by lagouko
Link to comment
Share on other sites

Φίλε lagouko επέτρεψε μου να διαφωνήσω σε 2 πράγματα, ότι τα 8 Mp δεν είναι αρκετά, καθώς τόνισα ότι αν θες Κροπαρισμα πας σε υψηλότερη ανάλυση , αλλά για απλές φώτο όχι δεν χρειάζεται και το κινητό αποδίδει καλύτερα Στα 8.

2ο, εγώ δε θεωρώ φωτογράφο όποιον ότι κάνει μπορεί και το κάνει με την μηχανή του. .άλλωστε αυτό αποτυπώνεται , όχι οι παπάδες που κάνει το photoshop. .

Κατά Τα άλλα το Ζ3 συμφωνώ ότι είναι κορυφή. .

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ένα walkthrough για root σε z3 με downgrade του FW σε D6603_23.0.A.2.93 και μετά εγκατάσταση prerooted 23.0.1.A.5.77_R9B GR

1)Βεβαιωθείτε ότι έχετε αντίγραφα ασφαλείας για όλα όσα χρειάζεστε απο την συσκευή (αρχεία / apps / εικόνες / κλπ) πριν ξεκινήσετε γιατί όλα αυτά θα χαθούν κατά το downgrade!

2) κατεβάστε και εγκαταστήστε το Flashtool από το http://ul.to/q9v71ner

3) Μετακινήστε το FW που θα κατεβάσετε από εδώ https://mega.co.nz/#!1RUA0IbT!HhWALw7wTJI7sNg9z6aXq-ilZCZgLtjpRzbrjYSH40M

μέσα στο C:\Flashtool\firmwares\

4) Ανοίξτε Flashtool, κάντε κλικ στο σύμβολο του κεραυνού ("συσκευή flash"), επιλέξτε "Flashmode" και κάντε κλικ στο "OK"

http://out.gr/downloads/Flashtool1.png

5) Απλά επιλέξτε το όνομα του FW έχετε κατεβάσει και κάντε κλικ στο "Flash"

6) Περιμένετε να εμφανιστεί το παρακάτω παράθυρο

http://out.gr/downloads/Flashtool3.png

7) Τώρα όλα είναι έτοιμα: απενεργοποιήσετε το τηλέφωνό σας

8) Πατήστε το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ, συνδέστε το καλώδιο USB στον υπολογιστή σας, ενώ συνεχίζετε να πιέζετε το κουμπί ΜΕΙΩΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ

9) Όταν η διαδικασία έχει αρχίσει να αναβοσβήνει/βλέπετε στο παραθυρο του flashtool να τρέχουν οι εντολές, απελευθερώστε το κουμπί έντασης

10) Μην αποσυνδέετε το καλώδιο USB, περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί το φλασάρισμα (το flashtool θα δείξει πότε μπορείτε να το αποσυνδέσετε).

11)Ανοίγετε το τηλέφωνο για πρώτη φορά με την D6603_23.0.A.2.93

11) Ενεργοποίηση εντοπισμός σφαλμάτων USB στο τηλέφωνο (Ρυθμίσεις => Σχετικά με το τηλέφωνο => Κάντε κλικ 7 φορές στην έκδοση Android στο κατω μέρος της οθόνης για να εμφανιστεί το μενου για developers σε αυτό το μενου (Ρυθμίσεις => Ρυθμίσεις Developer) τσεκάρετε τα «επιτρέπονται οι εικονικές θέσεις»

13) Βεβαιωθείτε ότι έχετε εγκαταστήσει το προγράμματα οδήγησης ADB (περιλαμβάνονται στο pc companion που μπορείτε να κατεβάσετε απο εδώhttp://support.sonymobile.com/gb/tools/pc-companion/ αλλά μην το χρησιμοποιήσετε για να ενημερώσετε με αυτό την συσκευή σας

14) κατεβάζετε την τελευταία εκδοση του εργαλείου root από εδώ http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=10803&task=get

15) Αποσυμπιέστε το εργαλείο

16) Συνδέστε το τηλέφωνο στον υπολογιστή σας

17) Βάλτε το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης

18) Εκτελέστε to install.bat από τον φακελο που αποσυμπιέσατε το εργαλείο root και ακολουθήστε τις οδηγίες από το εργαλείο

19) Μετά το restart Θα πρέπει να έχετε root access, θυμηθείτε να ανοίξετε το superSU και στις ρυθμίσεις του ορίστε το “default access” στο “grant” πριν πατήσετε κάποιο πλήκτρο όπως σας προτρέπει το εργαλείο για να επιβεβεώσει ότι έχετε root access

Aν σας εμφανίσει το σφάλμα "device is not rooted" εκτελέστε το εργαλείο για ακόμη μια φορά.

20) Πάρτε αντιγράφα ασφαλείας του διαμερίσματος ΤΑ με το εργαλείο από εδώ https://www.dropbox.com/s/y7rpy2a0qdm9ysl/Backup-TA-9.11.zip?dl=0

21) αποσυμπιέστε το!

22) Βεβαιωθείτε ότι το τηλέφωνο είναι ακόμα συνδεδεμένο (ή συνδέστε το ξανά)

23) εκτελέστε το Run-TA.bat μεσα από τον φάκελο στον οποίο το αποσυμπιέσατε

24) Διαβάστε τις πληροφορίες και ακολουθήστε τις οδηγίες που δίνονται από το εργαλείο και πατήστε την επιλογή 1 για να πάρει backup (στον φακελο backup μεσα στον φάκελο στο οποίο έχετε αποσυμπιέσει το εργαλείο)

Κατεβάστε την prerooted με dual recovery flashable rom D6603_23.0.1.A.5.77_R9B_Customized GR από εδώ https://www.dropbox.com/s/5kcbtvnfphwbce2/flashable.zip?dl=0

31) μεταφέρετε την στην εσωτερική μνήμη της συσκευής / sdcard0 (όχι στην εξωτερική sd card)

32) κατεβάστε την εκδοση dual recovery για εγκατάσταση από pc (Z3-lockeddualrecovery2.8.1-RELEASE.installer.zip) από εδώ http://nut.xperia-files.com/?dlid=WjMtbG9ja2VkZHVhbHJlY292ZXJ5Mi44LjEtUkVMRUFTRS5pbnN0YWxsZXIuemlw

33) το αποσυμπιέσετε στο c:\z3

34) ανοιγετε ένα παράθυρο dos και πληκτρολογείτε τα παρακάτω

Cd\ και πατάτε enter

Cd z3 και πατάτε enter

Cd files και πατάτε enter

ADB shell και πατάτε enter

su και πατάτε enter

mount -orw / system και πατάτε enter

τώρα κλείστε το παράθυρο γραμμής εντολών και

36) εκτελέστε μέσα από τον φάκελο c:\z3\ το install.bat και ακολουθήστε τις οδηγίες πατάτε το 1 για την εγκατάσταση επιτρέποντας πιθανές αιτήσεις για πρόσβαση ADB / root που θα εμφανιστούν στην οθόνη του τηλέφωνου

37) Θα πρέπει να μπεί σε recovery mode αυτόματα τώρα. αν όχι, ανοίγετε (στο τηλέφωνο) το NDR Utils επιλέγετε το philz touch recovery και πατάτε το επανεκκίνηση σε recovery

38) φλασάρετε την prerouted rom (install zip file from sdcard και πατάτε το flashable.zip που μεταφέρατε σε προηγούμενο βήμα από το pc σας)

39) Μετά το τέλος του φλασαρίσματος μέσα από τα power options του philz touch recovery πατάτε το shutdown

40) Αποσυνδέστε το τηλέφωνο από την USB θύρα

41) Ανοίξτε Flashtool, κάντε κλικ στο σύμβολο του κεραυνού ("συσκευή flash"), επιλέξτε "Flashmode" και κάντε κλικ στο "OK" επιλέξτε το FW, D6603_23.0.1.A.5.77_R9B_Customized GR.ftf που μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ https://www.dropbox.com/s/us7sf2cas9jcjj4/D6603_23.0.1.A.5.77_R9B_Customized%20GR.ftf?dl=0

αυτή την φορά καταργήστε την επιλογή: στο "Εξαίρεση" βεβαιωθείτε ότι έχετε ελέγξει το πλαίσιο ελέγχου δίπλα στο system

και κανετε κλικ στο "Flash"

http://out.gr/downloads/Flashtool3.jpg

42) Όταν η διαδικασία έχει αρχίσει να αναβοσβήνει/βλέπετε στο παραθυρο του flashtool να τρέχουν οι εντολές, απελευθερώστε το κουμπί έντασης

Μην αποσυνδέετε το καλώδιο USB, περιμένετε μέχρι να ολοκληρωθεί το φλασάρισμα (το flashtool θα δείξει πότε μπορείτε να το αποσυνδέσετε).

43) Μετά το την ολοκλήρωση του φλασαρίσματος και όταν flashtool σας πει να, αφαιρέστε το καλώδιο USB και ξεκινήστε το τηλέφωνο για πρώτη φορά με την **rooted** D6603_23.0.1.A.5.77_R9B_Customized GR με locked bootloader και άθικτα τα DRM keys της συσκευής σας

Αν μπορει καποιος mod ας βαλει στην πρωτη σελιδα λινκ με το ποστ του Σταύρου. Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μια ερωτηση,Η μπαταρια με Data ανοιχτα και γενικα με πολυ ομιλια και πολυ Facebook βγαζει 8ωρο ;

To G2 παραδειγμα μου εβγαζε 7-8 ωρες λειτουργιας και 2,5 οθονης.

Σκεφτομαι να το παρω σημερα απο δευτερο χερι,πρεπει να προσεξω κατι ; Αν ναι τι ; Παιζει ρολο με τις παρτιδες στα Σονυ η καμια σχεση ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Μια ερωτηση,Η μπαταρια με Data ανοιχτα και γενικα με πολυ ομιλια και πολυ Facebook βγαζει 8ωρο ;

To G2 παραδειγμα μου εβγαζε 7-8 ωρες λειτουργιας και 2,5 οθονης.

Σκεφτομαι να το παρω σημερα απο δευτερο χερι,πρεπει να προσεξω κατι ; Αν ναι τι ; Παιζει ρολο με τις παρτιδες στα Σονυ η καμια σχεση ;

 

καμια ωρα παραπανω τη βγαζει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καμια ωρα παραπανω τη βγαζει..

 

Ωρα σε οθονη Η λειτουργια ; Επισης εχει αποσπωμενη μπαταρια η Fix ;

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Για παρτίδες δεν ξέρω, αλλά όχι και 8ωρο, πολύ παραπάνω, όσο για το τι να προσέξεις θα σου πουν τα παιδιά που το έχουν παραπάνω από εμένα, πάντως ενώ σκεφτόμουν και εγώ να το αλλάξω κάθε φορά που έβρισκα ή πωλητή ή ανταλλαγή το ακυρωνα. Όσο το χρησιμοποιώ τόσο βλέπω πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η Sony και πως το τηλέφωνο τρέχει νερό, το μόνο θέμα για μένα είναι η φωτογραφία αλλά επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θέλει ψάξιμο για να βγει ένα super αποτέλεσμα, αλλά από αυτονομία είναι τέρας. Στην αρχή νόμιζα ότι τελείωνε γρήγορα η μπαταρία σε σχέση με αυτά που άκουγα αλλά πλέον με τις σωστές φορτισεις το τηλέφωνο μου βγάζει πάνω από 1 1/2 μέρα.
Link to comment
Share on other sites

Για παρτίδες δεν ξέρω, αλλά όχι και 8ωρο, πολύ παραπάνω, όσο για το τι να προσέξεις θα σου πουν τα παιδιά που το έχουν παραπάνω από εμένα, πάντως ενώ σκεφτόμουν και εγώ να το αλλάξω κάθε φορά που έβρισκα ή πωλητή ή ανταλλαγή το ακυρωνα. Όσο το χρησιμοποιώ τόσο βλέπω πόσο καλή δουλειά έχει κάνει η Sony και πως το τηλέφωνο τρέχει νερό, το μόνο θέμα για μένα είναι η φωτογραφία αλλά επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θέλει ψάξιμο για να βγει ένα super αποτέλεσμα, αλλά από αυτονομία είναι τέρας. Στην αρχή νόμιζα ότι τελείωνε γρήγορα η μπαταρία σε σχέση με αυτά που άκουγα αλλά πλέον με τις σωστές φορτισεις το τηλέφωνο μου βγάζει πάνω από 1 1/2 μέρα.

 

ενταξει απο φωτογραφια αν θελει καποιος ας παρει κανονικη μηχανη,το κινητο ειναι απλα για να βγαλεις καποια φωτο για αναμνηση οχι να στηθεις για υπερ παραγωγη κλπ.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

ενταξει απο φωτογραφια αν θελει καποιος ας παρει κανονικη μηχανη,το κινητο ειναι απλα για να βγαλεις καποια φωτο για αναμνηση οχι να στηθεις για υπερ παραγωγη κλπ.

Θα διαφωνήσω μαζί σου, ας πούμε εγώ επειδή δεν έχω μαζί μου την φωτογραφική θέλω να βγάζω αξιοπρεπές φωτογραφίες και να εκτυπωνω κάποιες, όταν λοιπόν ένα κινητό σου πρόσφερει ένα περιβάλλον φωτογραφίας, γιατί να μην το χρήσιμοποιησω?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει απο φωτογραφια αν θελει καποιος ας παρει κανονικη μηχανη,το κινητο ειναι απλα για να βγαλεις καποια φωτο για αναμνηση οχι να στηθεις για υπερ παραγωγη κλπ.

Aν θες να βγαζεις φωτογραφιες τα μοντελα δεν κανει το τηλεφωνο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...