Jump to content

Lenovo Vibe Z2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα.κατοχος κεγω απο χθες του κινητου.

ειμαι πολυ ευχαριστημενος.απλά,

1.επειδη δεν ειχα καλη φωτογραφικη στα προηγουμενα κινητα μου δε μπορω να συγκρινω την καμερα του.γενικα καλες μου φαινονται οι φωτο, αλλα δε τρελαθηκα κιολας.καποιος κατοχος που εχει περισσοτερη εμπειρια επι του θεματος?επισης η μη δυνατοτητα mute του shutter με τρελαινει.πρεπει να κατεβαζει κανεις third party apps με δικο τους μενου για αθορυβη καμερα ή να κανει ροοτ και να διαγραψει το αρχειο του ηχου.τρεχα γυρευε δηλαδη.αν καποιος βρει καποια λυση ας μας πει.

2.με αγχωνει πολυ η καμερα που προεξεχει, μην γρατσουνιστει το τζαμακι κ μετα κλαφτα.θα μου πεις γιατι το πηρες τοτε? Ε γιατι συνολικα θεωρω το ποιο value4money αυτη τη στιγμη

3.καμια θηκη της προκοπης και κανενα tempered glass βρηκε κανεις?τα εχει καπελωσει όλα το pro, οπως προειπε καποιος εδω μεσα

4.εχει καποιος να προτεινει συμβουλες για τη βελτιστοποιηση της καμερας (apps,ρυθμισεις κλπ)

Ευχαριστω

προτασεις κ σχολια ευπροσδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H κάμερα του είναι μιά χαρά και την μέρα και (έκπληξη) την νύχτα. Δεν είναι η καλύτρρη αλλά είναι ικανοποιητικότατη. Απόλαυσε την και μην σκάς με το πώς να την βελτιώσεις. Έχει και μπόλικες "επαγγελματικές" ρυθμίσεις.

 

Δεν είναι σωστό να βγάζεις φωτογραφίες "αντικειμένων" χωρίς την ενημέρωση του φωτογραφιζομένου! :lol:

 

Η παρακάτω θήκη μου ήρθε σήμερα από το Hong Kong σε μόνο 9 ημέρες! Μιά χαρά είναι!

http://www.ebay.co.uk/itm/261705856039?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=560572954633&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Oρίστε και οικονομικό Tempered Glass:

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-0-3mm-Ultra-Thin-2-5D-Tempered-Glass-Explosion-proof-For-Lenovo-Vibe-Z2/32283893557.html

 

Επίσης καθ' οδόν είναι και η παρακάτω φλιπ από το Aliexpress.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6523701942.html?orderId=66083522461833

 

εχεις δικιο φιλε μου.πολυ σκαω.σευχαριστω για τις προτασεις

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,απο κεραια για καλο σημα πως θα το αξιολογησετε σε σχεση με αλλα κινητα που ειχατε?ειδατε διαφορα?γιατι ειναι που ειναι χαλια το σημα της wind μην το παρω και το εχω να το κοιταω απλα,γιατι κατ άλλα δειχνει καλο κινητο.

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα μικρό θέμα με grip effect που εξαφανίζεται εντελώς αν μπει σε θήκη και δεν το πιανεις απ' ευθείας στο μέταλο. Με την θήκη το σήμα είναι πολύ καλό.

 

ευχαριστω haki ,και κατι αλλο,μπορεις να κανεις ρυθμιση για προωθηση κλησεων απο την μια καρτα στην αλλη ωστε να μην χανεις καμια κληση ενω μιλας η΄αν δεν εχει σημα η μια να χτυπαει στην αλλη οπως κανει το samsung i8262 που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα το ειδα στα Public. Πανέμορφο. Εμφανισιακά το μόνο που με χάλασε είναι λίγο το μαύρο πλαίσιο γύρω από την οθόνη. Σαν πλαστικουρα ήταν :p

Κάτι που θελω να ρωτησω ειναι το κόκκινο πλαίσιο γύρω απο την κάμερα σε ποιες εκδόσεις το έχει; Στην ασημένια που είδα δεν υπήρχε. Ήταν όλο μαύρο.

Επίσης, έχει led ειδοποιήσεων; Από NFC πως τα παει; Αναμένεται αναβάθμιση σε λολιποπ;

Στο 14:12 το μενού της κάμερας δεν το ειδα στο κινητο στα Public. Ξερει καποιος κατι σχετικό;

εντιτ: Τωρα που το ξαναείδα πρέπει να είναι το προ αυτο. Γίνεται πάντως να εμφανιστεί και στο απλό Ζ2;

Αυτά

Edited by stylish
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμφανισιακά το μόνο που με χάλασε είναι λίγο το μαύρο πλαίσιο γύρω από την οθόνη. Σαν πλαστικουρα ήταν :p

 

Πλαστικό είναι, πρώτη φορά το βλέπεις σε συσκευή; Τουλάχιστον το 90% της κάσας είναι μεταλλικό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πλαστικό είναι, πρώτη φορά το βλέπεις σε συσκευή; Τουλάχιστον το 90% της κάσας είναι μεταλλικό.

 

Και αλλα κινητα ειναι με πλαστικο προφανως, αλλα δεν κανει τοσο μπαμ. Ενταξει υποκειμενικο ειναι πως το βλεπει ο καθένας. Για τις αλλες απορείες γνωρίζεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

H κάμερα του είναι μιά χαρά και την μέρα και (έκπληξη) την νύχτα. Δεν είναι η καλύτερη αλλά είναι ικανοποιητικότατη. Απόλαυσε την και μην σκάς με το πώς να την βελτιώσεις. Έχει και μπόλικες "επαγγελματικές" ρυθμίσεις.

 

Δεν είναι σωστό να βγάζεις φωτογραφίες "αντικειμένων" χωρίς την ενημέρωση του φωτογραφιζομένου! :lol:

 

Η παρακάτω θήκη μου ήρθε σήμερα από το Hong Kong σε μόνο 9 ημέρες! Μιά χαρά είναι!

http://www.ebay.co.uk/itm/261705856039?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=560572954633&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Επίσης καθ' οδόν είναι και η παρακάτω φλιπ από το Aliexpress.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6523701942.html?orderId=66083522461833

 

Oρίστε και οικονομικό Tempered Glass:

http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-0-3mm-Ultra-Thin-2-5D-Tempered-Glass-Explosion-proof-For-Lenovo-Vibe-Z2/32283893557.html

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, μπορείς να μας πεις πόσο ραμ ελεύθερη είναι από τα 2 giga;

Link to comment
Share on other sites

Δύο giga με δύο giga έχουν διαφορά. Αυτό διαθέτει 1912 ολόκληρα ΜΒ διαθέσιμα στον χρήστη και ειναι τα περισσότερα που έχω δεί. Ελεύθερα είναι σχεδόν πάντα τα μισά! Τέλεια!

 

Περιεργο, εμενα συνηθως ειναι τα 300-500mb ελευθερα.ισως καποια εφαρμογη να τρεχει απο πισω

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για διάφορους λόγους πρέπει να αγοράσω κινητό με δυο sim. Έχω δει αυτό και το huawei honor 6, το οποίο έχει καλύτερες προδιαγραφές αλλά "κολώνω" λιγάκι γιατί το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και καλό είναι να έχουμε εγγύηση και service (το huawei δεν εισάγεται ευρώπη). Το τωρινό μου τηλέφωνο είναι samsung note 3 NEO, λέτε να φάω καμιά ήττα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για διάφορους λόγους πρέπει να αγοράσω κινητό με δυο sim. Έχω δει αυτό και το huawei honor 6, το οποίο έχει καλύτερες προδιαγραφές αλλά "κολώνω" λιγάκι γιατί το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και καλό είναι να έχουμε εγγύηση και service (το huawei δεν εισάγεται ευρώπη). Το τωρινό μου τηλέφωνο είναι samsung note 3 NEO, λέτε να φάω καμιά ήττα?

 

Κάτι πάνω σε αυτό? Και επίσης root γίνεται? Έχει βρει κανείς τρόπο? (Πολλές ερωτήσεις... :O)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες για διάφορους λόγους πρέπει να αγοράσω κινητό με δυο sim. Έχω δει αυτό και το huawei honor 6, το οποίο έχει καλύτερες προδιαγραφές αλλά "κολώνω" λιγάκι γιατί το κινητό είναι εργαλείο δουλειάς και καλό είναι να έχουμε εγγύηση και service (το huawei δεν εισάγεται ευρώπη). Το τωρινό μου τηλέφωνο είναι samsung note 3 NEO, λέτε να φάω καμιά ήττα?

καλησπέρα, όσο για το σέρβις, είσαι πολύ σωστός. εγώ πήρα το lenovo x2 δίκαρτο απο Κινα, μεσα σε μια μέρα δεν άνοιγε η οθονή και αναγκάστηκα να το στείλω πίσω και ευτυχώς με δικαίωσε το paypal. (το ωραίο πως στην εγγυήση των κινεζομάγαζων, δεν περιλαμβάνεται πια η οθόνη, δεν παίζονται!!!!!!!!, απ το την άλλη η αγορα΄από την Κίνα είναι και λαχείο και το γνωρίζουμε πριν την αγορά του κινητού. )

επείδη ψάχνω και γω για δίκαρτο, θεωρω πως είναι αρκετα΄καλο, στα συν του η μπαταρία, εμένα με τρομάζει ο επεξεργαστής του, που είναι λίγο παλιός, σε σχέση με άλλα κινητά, αλλα αν διαβάσεις τα σχόλια όλοι λένε καλά πράγματα για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια.πειτε με κολλημενο αλλα μονο εμενα η καμερα δε μου φαινεται καλη?

οι φωτογραφιες δεν εχουν πολυ θορυβο?

επισης με hdr εχετε βγαλει φωτο της προκοπης σε συνθηκες μετριου φωτισμου?κ με το φλασ σε κλειστο χωρο δεν σας κανει χαζα με το φωτισμο?ειστε ευχαριστημενοι?ξερει κανεις απο εμπειρια να το συγκρινει με lg2 πχ ή καποιο αλλο παρεμφερες κ να μας πει?

κολλησα τωρα!αφου σκεφτομαι να το επιστρεψω!μηπως ειμαι τρελος κ ζηταω πολλα απο το z2?βοηθεια!!

Edited by dubio
Link to comment
Share on other sites

Με root έγινε τίποτα? Τα κατάφερε κανείς? Είδα αυτό http://www.how-to-root.club/mp3-0/lenovo-vibe-z2-6642.html αλλά που βρίσκουμε το Super-Root.apk χωρίς να μπλέξουμε με scamers?

 

edit: υπέρυθρες έχει?

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πήρα πριν μερικές μέρες και το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το θεματάκι με το σήμα σε σχέση με το προηγούμενο Lenovo που είχα...και στις 2 κάρτες έχω wind.... Μου άρεσε πολύ η κάμερά του και με skype......για αυτά που χρησιμοποιώ είναι μια χαρά!!! Κι εγώ θα ήθελα αν βρει κανείς κανα info για root να μας ενημερώσει.....μου την δίνει που δεν έχω πρόσβαση στο σύστημα......:)
Link to comment
Share on other sites

Για το zopo zp920 ξεκίνησα να σκέφτομαι, αλλά λόγω αύξησης τιμής (και άμεσης ανάγκης για κινητό) κατέληξα σε αυτό το lenovo. Μπορεί κανείς να μου πει αν γενικά αξίζει ή να δω για κάποιο άλλο εγχώριο κινητό? Με προβληματίζει πολύ η απουσία Gorilla Glass.... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό που έβαλε ο φίλος πιο πάνω: http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-0-3mm-Ultra-Thin-2-5D-Tempered-Glass-Explosion-proof-For-Lenovo-Vibe-Z2/32283893557.html

 

Πήγα και το είδα από κοντά, δείχνει πολύ καλή κατασκευή και η οθόνη μου φάνηκε φωτεινή με ζωντανά χρώματα (ίσως πιο ζωντανά από ότι πρέπει). Ψήνομαι, αλλά ανησυχώ αν θα μπορέσει να γίνει root - λογικά κάποια λύση one click που δουλεύει σε άλλα με ίδιο configuration θα κάνει την δουλειά. Έχουμε κάτι νεώτερο?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.

1. Multitasking έχει; Αν ναι, διαλέγεις όποια εφαρμογή θες και τη βάζεις σε διπλό παράθυρο;

2. Από επιδόσεις πώς πάει; Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν είναι της κατηγορίας Snaprdragon 800 ή 801 αλλά μήπως μας αρκεί;

3. Το GPS δουλεύει καλά και γρήγορα;

4. Το ότι το κινητό βρίσκεται στη σκιά του Z2 Pro θα μας απασχολήσει μελλοντικά, με την έννοια ότι μπορεί να μη βγουν πολλά updates ή custom roms;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μια original flip case cover στη χώρα μας:

http://www.e-lenovo.gr/p.Flip-Cover-Lenovo-Vibe-Z2.1146849.html

αλλά, απ' ότι καταλαβαίνω, ΔΕΝ έχει το μαγνητικό διακόπτη για την αυτόματη εναλλαγή από sleep σε wake mode.

Edited by plin
Link to comment
Share on other sites

Το σημείο 4 είναι το σημαντικότερο, η συσκευή είναι πολύ καλή, την είδα από κοντά. Καλοφτιαγμένη, μηδενικό lag, καλά χρώματα κ.λ.π. αλλά επισκιάζεται από τον μεγάλο αδελφό. Googlάρεις και κάνεις αμάν να βρείς κάτι για αυτό, σου κοτσάρουν το "pro" δίπλα και χάνεσαι. Ακόμα δεν έχω βρεί κάτι για root, πόσο μάλλον για rom κ.λ.π. Το παίρνεις - γιατί είναι εξαιρετικό ως έχει - και για τα υπόλοιπα βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.

1. Multitasking έχει; Αν ναι, διαλέγεις όποια εφαρμογή θες και τη βάζεις σε διπλό παράθυρο;

2. Από επιδόσεις πώς πάει; Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν είναι της κατηγορίας Snaprdragon 800 ή 801 αλλά μήπως μας αρκεί;

3. Το GPS δουλεύει καλά και γρήγορα;

4. Το ότι το κινητό βρίσκεται στη σκιά του Z2 Pro θα μας απασχολήσει μελλοντικά, με την έννοια ότι μπορεί να μη βγουν πολλά updates ή custom roms;

 

Ευχαριστώ.

καλησπέρα,

4.όλοι λένε πως κάνει το κινητό 2-3 αναβαθμίσεις και παίρνει την 4.4.4, τωρα η λενόβο, ανακοίνωσε πως μαζί με το pro θα αναβαθμίσει και το απλο Z2 σε lolipop, δεν μένει παρα να φανεί.

Πάντως στο youtube, ebay amazon κυριαρχέι το Ζ2 pro, δυσκολα βρίσκεις στοιχεία ή προϊόντα γαι το Ζ2, αλλά αν δεις πιο πίσω κάποιοι ανέβασαν θήκες κια tempered glass

για το 2. δεν ξέρω αυτό με φρενάρει αν κια στα προηγούμενα σχόλια δεν αναφέρεται κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανεις να το κανει root??έχω δοκιμάσει τα παντα!!Αύριο θα το λουσω με ultrex και θα δω!σοβαρά τώρα καμια ιδέα κανένα περίεργο tool??επίσης σήμερα διαπιστωσα πως με τα ακουστικά ο ήχος δεν είναι πολύ δυνατός.προφανώς τον κόβουν για λόγους ασφαλείας λογο ευρωπαϊκής ένωσης.το A850 που είχα επαιζε ποιο δυνατά.δοκιμαδα διάφορα προγράμματα αλλά μπαρμ******λα

 

Μια και το παράγγειλα κι εγώ, δεν μας λες με ποια προσπάθησες και απέτυχες για να μην παλεύουμε τζάμπα?

Περιμένοντας να παραλάβω έχω κατεβάσει τα εξής:

- impactor v.09.14

- root genius

- mobilego

- moborobo

- android root

- vroot 1.7.8

- iRoot 1.7.9

Τα δυο τελευταία ειναι "ύποπτα" οπότε δοκιμάζεις ΠΡΙΝ κάνεις λογαριασμό google στο τηλέφωνο, και μετά ένα local scan με ένα καλό antivirus...

Link to comment
Share on other sites

Μια και το παράγγειλα κι εγώ, δεν μας λες με ποια προσπάθησες και απέτυχες για να μην παλεύουμε τζάμπα?

Περιμένοντας να παραλάβω έχω κατεβάσει τα εξής:

- impactor v.09.14

- root genius

- mobilego

- moborobo

- android root

- vroot 1.7.8

- iRoot 1.7.9

Τα δυο τελευταία ειναι "ύποπτα" οπότε δοκιμάζεις ΠΡΙΝ κάνεις λογαριασμό google στο τηλέφωνο, και μετά ένα local scan με ένα καλό antivirus...

 

με το καλό να το παραλάβεις, μπορείς να δεις εδώ http://www.how-to-root.club/mp3-0/lenovo-vibe-z2-6642.html,

από που το παρήγγειλες;

Link to comment
Share on other sites

Από εδώ http://stechi.skroutzstore.gr/shop/products με 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπίας. Παρέλαβα σήμερα και είναι στην φόρτιση, ενώ έχει κάνει και 2 αναβαθμίσεις...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...