Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 735


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...και μετά από αυτό βεβαιώνεσαι ότι όντως στην περιοχή που βρίσκεσαι υπάρχει 4G στο δίκτυό σου.

 

Πάντως για να το βλέπεις ως επιλογή από το κινητό σου, μου φαίνεται ότι είναι ήδη ενεργοποιημένο το 4G από τον πάροχο. Αν θυμάμαι καλά, πριν αλλάξω τη δική μου SIM σε 4G, δεν είχα αυτήν την επιλογή από το μενού.

 

Δεν έχει σημασία αν έχει ή όχι την επιλογή 4G. Αν δεν την ενεργοποιήσεις από τον πάροχό σου δεν θα έχεις ποτέ 4G! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 330
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οκ θα ρωτήσω για το 4g, ευχαριστώ. Για το άλλο θέμα με την οθόνη ξέρει κάποιος αν γίνεται και αν ναι κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί;
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ρωτήσω για το 4g, ευχαριστώ. Για το άλλο θέμα με την οθόνη ξέρει κάποιος αν γίνεται και αν ναι κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να μπορεί;

 

Για το 4G ρώτα τον πάροχό σου να το ενεργοποιήσεις πρώτα. Σε κάθε εταιρεία κινητής στέλνεις ένα μήνυμα και στο ενεργοποιούν. Ρώτα και στα αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ και θα σου πούνε. Όσο για την οθόνη δυστυχώς πάει μαζί με την πλακέτα και κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ. Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει όπως λες γιατί είναι κολλημένη με την πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο Σκρουτζ βλέπω ότι έχει μαύρο και άσπρο... Αν θες άλλο χρώμα πήγαινε σε κάποιο Nokia Care όπου και να μην έχουν θα σου παραγγείλουν ένα...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στο Σκρουτζ βλέπω ότι έχει μαύρο και άσπρο... Αν θες άλλο χρώμα πήγαινε σε κάποιο Nokia Care όπου και να μην έχουν θα σου παραγγείλουν ένα...

 

κοιτα το θέμα Nokia Care είναι περίεργη ιστορία γιατί πριν λίγο καιρό πήρα το πράσινο από εκεί. όμως δεν ήταν και τόσο εντάξει γιατί λέγανε ότι το καπάκι είναι 100% γνήσιο Nokia όμως στην παραλαβή το καπάκι είχε μόνο NFC και όχι και ασύρματη φόρτιση!!! και μου το χρέωσαν 20€! το θέμα είναι ότι μετά από επικοινωνία με την Microsoft μου είπαν ότι τα γνήσια έχουν και τα 2! NFC και ασύρματη φόρτιση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τυχαίες επανεκκινήσεις; Έχω το τηλέφωνο στην οικογένεια απ' τον Ιούλιο και έκανε restart από μόνο του σχεδόν απ' όταν το πήραμε. Στην αρχή ήταν μια φορά στο τόσο (γι' αυτό δεν το πολυκαταλάβαμε) αλλά με τον καιρό το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί σε σημείο που σήμερα έκανε restart 7 φορές μέσα στη μέρα!! Εννοείται έχω περάσει τελευταίες ενημερώσεις.

 

Καμιά συμβουλή; Φαντάζομαι θα μου πείτε να κάνω κάνα reset - υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω backup δεδομένα; Γενικά το έχει δει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα - υπάρχει τρόπος επίλυσης;

 

Επίσης αν χρειαστεί service ποια είναι η αντιπροσωπεία; Η Arvato;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς άλλος πρόβλημα με τυχαίες επανεκκινήσεις; Έχω το τηλέφωνο στην οικογένεια απ' τον Ιούλιο και έκανε restart από μόνο του σχεδόν απ' όταν το πήραμε. Στην αρχή ήταν μια φορά στο τόσο (γι' αυτό δεν το πολυκαταλάβαμε) αλλά με τον καιρό το πρόβλημα έχει επιδεινωθεί σε σημείο που σήμερα έκανε restart 7 φορές μέσα στη μέρα!! Εννοείται έχω περάσει τελευταίες ενημερώσεις.

 

Καμιά συμβουλή; Φαντάζομαι θα μου πείτε να κάνω κάνα reset - υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνω backup δεδομένα; Γενικά το έχει δει και κάποιος άλλος αυτό το πρόβλημα - υπάρχει τρόπος επίλυσης;

 

Επίσης αν χρειαστεί service ποια είναι η αντιπροσωπεία; Η Arvato;

 

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με επανεκκινήσεις εδώ και 6 μηνές που έχω το κινητό, παρότι βάζω-βγάζω εφαρμογές συνεχώς. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις ένα hard reset πριν το πας για service και μείνεις χωρίς συσκευή/πιθανώς πληρώσεις για κάποια βλάβη κλπ. Ούτως ή άλλως είναι πιθανό να σου κάνουν hard reset στο service, οπότε δεν θα το γλυτώσεις...backup κάνεις εύκολα μέσα από το λειτουργικό (Settings/Backup, αν θυμάμαι καλά, έχω περασμένα τα 10άρια τώρα και έχουν αλλάξει οι επιλογές). Μπορεί να σου κρατήσει ένα image με ρυθμίσεις, εφαρμογές, SMS κλπ (έχει διάφορες επιλογές).

 

Αν δεν κάνω λάθος, το επίσημο service point είναι το Nokia Care Hellas - έχει διάφορα σε όλη την Ελλάδα (https://www.facebook.com/Nokia-Care-GR-112397495490833/info?tab=page_info). Αν θυμάμαι καλά, το δικό μου 720 είχε πάει όντως στην Arvato μέσω του Nokia Care Αλεξάνδρας για επισκευή, οπότε είσαι σωστός.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά υπάρχει ο παρακάτω οδηγός από την Microsoft.

Αποτροπή επανεκκίνησης του τηλεφώνου μου

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με

 

- ανοιχτά data και wifi

- κλειστό Bluetooth και GPS,

- φωτεινότητα στο χαμηλό

- airplane mode τα βράδυα

 

μου βγάζει μιάμιση μέρα χαλαρά.

 

Χρήση μπαραρίας την τελευταία εβδομάδα:

Σύστημα: 39.6%

Οθόνη: 54.0%

WiFi: 5.5%

Δεδομένα κίνησης: 0.8%

 

Σε χρήση: 61.3%

Παρασκήνιο: 38.7%

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Με

 

- ανοιχτά data και wifi

- κλειστό Bluetooth και GPS,

- φωτεινότητα στο χαμηλό

- airplane mode τα βράδυα

 

μου βγάζει μιάμιση μέρα χαλαρά.

 

Χρήση μπαραρίας την τελευταία εβδομάδα:

Σύστημα: 39.6%

Οθόνη: 54.0%

WiFi: 5.5%

Δεδομένα κίνησης: 0.8%

 

Σε χρήση: 61.3%

Παρασκήνιο: 38.7%

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα τεστ με αυτόματο φωτισμό, διότι στο χαμηλό στον ήλιο δεν φαίνεται τίποτα. Λοιπόν....

 

Στατιστικά τελευταίας εβδομάδας:

Με χαμηλό:

Σύστημα: 39.6%

Οθόνη: 54.0%

WiFi: 5.5%

Δεδομένα κίνησης: 0.8%

 

Σε χρήση: 61.3%

Παρασκήνιο: 38.7%

 

Με αυτόματο:

Σύστημα: 29.7%

Οθόνη: 66.1%

WiFi: 3.2%

Δεδομένα κίνησης: 1.1%

 

Σε χρήση: 65.5%

Παρασκήνιο: 34.5%

 

...και η μιάμιση ημέρα που λέγαμε είχε μειωθεί

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά μετά από κάτι μήνες που έχω την συσκευή ξαφνικά έβγαλε πρόβλημα στη φόρτιση και αργεί πάρα πολύ. Θέλει 30 λεπτά για 1%. Υπάρχει καμιά ιδέα; η εγγύηση της Microsoft έχει ιδέα κανείς που είναι ;
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από κάτι μήνες που έχω την συσκευή ξαφνικά έβγαλε πρόβλημα στη φόρτιση και αργεί πάρα πολύ. Θέλει 30 λεπτά για 1%. Υπάρχει καμιά ιδέα; η εγγύηση της Microsoft έχει ιδέα κανείς που είναι ;

 

 

Άλλο φορτιστή δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο μαμίσιος φορτιστής του 735 (αυτός που ήταν στη συσκευασία, με το καλώδιο κολλημένο στο φορτιστή και όχι σαν αποσυνδεόμενο καλώδιο USB όπως συνηθίζεται) ήταν εξαιρετικά αργός (750mA οutput, αν θυμάμαι καλά). Από την πρώτη μέρα χρησιμοποιούσα τον πολύ καλύτερο φορτιστή του 720 (1,3Α output) που έχει και αποσπώμενο καλώδιο.

 

Ελπίζω να είναι θέμα φορτιστή - δοκίμασε με κάποιον άλλο, δυνατότερο φορτιστή (όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα) για μερικές φορτίσεις, έτσι ώστε να "ξυπνήσει" η μπαταρία και να έρθει στα ίσια της. Είναι νωρίς για να πας για αλλαγή μπαταρίας, εκτός κι αν την έχεις κακομεταχειριστεί ιδιαίτερα...

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, ο μαμίσιος φορτιστής του 735 (αυτός που ήταν στη συσκευασία, με το καλώδιο κολλημένο στο φορτιστή και όχι σαν αποσυνδεόμενο καλώδιο USB όπως συνηθίζεται) ήταν εξαιρετικά αργός (750mA οutput, αν θυμάμαι καλά). Από την πρώτη μέρα χρησιμοποιούσα τον πολύ καλύτερο φορτιστή του 730 (1,3Α output) που έχει και αποσπώμενο καλώδιο.

 

Ελπίζω να είναι θέμα φορτιστή - δοκίμασε με κάποιον άλλο, δυνατότερο φορτιστή (όπως είπε και ο φίλος νωρίτερα) για μερικές φορτίσεις, έτσι ώστε να "ξυπνήσει" η μπαταρία και να έρθει στα ίσια της. Είναι νωρίς για να πας για αλλαγή μπαταρίας, εκτός κι αν την έχεις κακομεταχειριστεί ιδιαίτερα...

Άλλον φορτιστή έχει το 735 και άλλον το 730; Πολυ περίεργο! Γιατί αυτή η διαφορα μέσα στη συσκευασία; Εγώ νόμιζα ότι όλα τα Lumia είχαν τον αποσπώμενο φορτιστή, που ειναι και ο καλύτερος!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Άλλον φορτιστή έχει το 735 και άλλον το 730; Πολυ περίεργο! Γιατί αυτή η διαφορα μέσα στη συσκευασία; Εγώ νόμιζα ότι όλα τα Lumia είχαν τον αποσπώμενο φορτιστή, που ειναι και ο καλύτερος!

 

Λάθος μου, αναφερόμουν στο 720 που είχα (και έχω). Διορθώνω και το προηγούμενο post για να αποφύγουμε το μπέρδεμα. :O

 

Πάντως αυτό με το μη-αποσπώμενο καλώδιο του φορτιστή του 735 ισχύει και είναι παράξενο (και εξαιρετικά μη-βολικό).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, αναφερόμουν στο 720 που είχα (και έχω). Διορθώνω και το προηγούμενο post για να αποφύγουμε το μπέρδεμα. :O

 

Πάντως αυτό με το μη-αποσπώμενο καλώδιο του φορτιστή του 735 ισχύει και είναι παράξενο (και εξαιρετικά μη-βολικό).

Δηλαδή ευτυχώς που δεν το πήρα! Στην αρχή το 735 ήθελα να πάρω, αλλά επειδή δεν είχε έρθει ακόμα στην αγορά, πήρα το 830 που το είχαν διαθέσιμο άμεσα, το οποίο εχει αποσπώμενο φορτιστή, ευτυχώς!!! :)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...