Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως γίνεται τόσο φτηνό, μήπως δεν πάει κάτι καλά?

Δεν το λες και φτηνο. Μια χαρα ειναι εκει και εχει χωρο να πεσει κι αλλο.

Τα αντιστοιχων hardware σε android παιζουν στα 180-250 ευρω.

 

Τωρα αν εννοεις το καταστημα, σαν τι; Να ειναι μεταχειρισμενο;

LG G8s Black

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Προς όσους έχουν καταφέρει μια σύγκριση, είμαι ανάμεσα σε ένα 930 μτχ και στο 830 καινούριο. Εκτός των glance screen και της επεκτάσιμης μνήμης (που ας πούμε πως δεν με ενδιαφέρουν) υπάρχουν άλλες "σοβαρές" διαφορές που να επιβάλουν την αγορά του 930 και όχι του 830; smoothness, camera, gaming, screen, battery... etc.

Υ.Γ Θα τολμήσω να πω πως εμφανισιακά αυτή την στιγμή με έλκει το 830. (Ίσως λόγω του ότι είναι νεότερο και το 930 το βλέπω καθημερινά λόγω του ότι το έχει η γυναίκα μου.)

3>4
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη ανάλυση, μεγαλύτερη χωρητικότητα, μεγαλύτερη μνήμη, καλύτερη οθόνη, καλύτερος επεξεργαστής. Υπάρχει δηλαδή διαφορά, η οποία όμως είναι υποκειμενικό στο πόσο επηρεάζει την απόφαση του καθενός.

 

Εγώ έχω την ίδια απορία μεταξύ 830 και 735. Έχουν ίδιο επεξεργαστή, ίδια μνήμη (συνεπώς ίδιες δυνατότητες και απόδοση) και το 735 έχει και AMOLED με ίδια ανάλυση. Πέρα από την εμφάνιση που το 830 είναι πιο ποιοτικό, δεν βρίσκω κανέναν λόγο όπου τα δύο αυτά κινητά έχουν κοστολογηθεί με 100€ διαφορά.

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη ανάλυση, μεγαλύτερη χωρητικότητα, μεγαλύτερη μνήμη, καλύτερη οθόνη, καλύτερος επεξεργαστής. Υπάρχει δηλαδή διαφορά, η οποία όμως είναι υποκειμενικό στο πόσο επηρεάζει την απόφαση του καθενός.

 

Εγώ έχω την ίδια απορία μεταξύ 830 και 735. Έχουν ίδιο επεξεργαστή, ίδια μνήμη (συνεπώς ίδιες δυνατότητες και απόδοση) και το 735 έχει και AMOLED με ίδια ανάλυση. Πέρα από την εμφάνιση που το 830 είναι πιο ποιοτικό, δεν βρίσκω κανέναν λόγο όπου τα δύο αυτά κινητά έχουν κοστολογηθεί με 100€ διαφορά.

 

Αυτα πρέπει να διορθώσει η MS.

Τόσες παραλλαγές συσκευών με ίδια specs κατα 99% πρέπει να μην υπάρχουν.

4-5 συσκευές μέγιστο απο 100 εως 500 ευρώ για ολα τα γούστα και βαλάντια που να υπάρχει σαφή διαφοροποιήσει σε χαρακτηριστικά.

Είναι δυνατόν το 930 που είναι πιο ακριβό να μην εχει glance και να εχει το 830 και μάλιστα με χειρότερη αυτονομία το 930;

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Καινούριος κάτοχος του 830 εδώ και λίγες ώρες.:) μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από το τηλέφωνο. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι πως μπορώ να του βάλω σε κατάσταση "do not disturb" που έχουν τα Android και το ios και το χρειάζομαι το βράδυ... Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Καινούριος κάτοχος του 830 εδώ και λίγες ώρες.:) μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος από το τηλέφωνο. Το μόνο που δεν βρίσκω είναι πως μπορώ να του βάλω σε κατάσταση "do not disturb" που έχουν τα Android και το ios και το χρειάζομαι το βράδυ... Μπορεί να με βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ!

 

Δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να το κάνει, η λειτουργία πτήσης δεν σου κάνει?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στα φιλαράκια!Νέος κάτοχος και γω του 830 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Κατι ομως που θελω να ρωτησω διοτι το βρισκω και εδω(830)και στο προηγουμενο κινητο μου(625)...Το φορτιζω μια χαρα(το εχω 4 μερες περιπου)και παει 100%.Το βγαζω απο την πριζα και σε λιγα λεπτα χωρις να κανω τιποτα απολυτως πεφτει μια γραμμουλα η μπαταρια...Γιατι να συμβαινει αυτο?δεν το ανοιγω καν αλλα τα παρακολουθησα σημερα λιγακι ουτε κλησεις ουτε τιποτα και πεφτει πολυ γρηγορα.μετα οκ κραταει μια μιση μερα αλλα η αρχη...τι να πω...Αν ξερει καποιος κατι ας μου πει.Επισης θελω να το χαμηλωνω το βραδυ τελειως η κατασταση πτησης τι κανει ακριβως?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.Να χαιρομαστε τα κινητα μας! :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχει κάτι τέτοιο δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να το κάνει, η λειτουργία πτήσης δεν σου κάνει?

 

όχι γιατί θέλω αυτόματα να μπαίνει σε αυτή την κατάσταση και αν με πάρουν δύο συνεχόμενες φορές να χτυπήσει το τηλέφωνο.

 

Κάτι άλλο, στο κουτί σας είχε ακουστικά; Εμένα οχι! Τι τσίπιδες :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς υπάρχει στα WP,

λέγεται Quiet hours και πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσεις την Cortana για να εμφανιστεί ως επιλογή.

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος λέει ότι το βασικότερο πρόβλημα των windows phone είναι το store,

η αλήθεια όμως είναι ότι δεν ξέρουν τι ζητάνε.

Δεν μπορούν να κυκλοφορούν ναυαρχίδες (έστω & περσινές) όπως το LG G2, στα 350€,

& εσύ να ζητάς για ένα κινητό μεσαίων χαρακτηριστικών, 400.

Πρέπει η τιμή να πέσει στα 300€, άμεσα, αν θέλουν να πουλήσουν κανένα κομμάτι.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος λέει ότι το βασικότερο πρόβλημα των windows phone είναι το store,

η αλήθεια όμως είναι ότι δεν ξέρουν τι ζητάνε.

Δεν μπορούν να κυκλοφορούν ναυαρχίδες (έστω & περσινές) όπως το LG G2, στα 350€,

& εσύ να ζητάς για ένα κινητό μεσαίων χαρακτηριστικών, 400.

Πρέπει η τιμή να πέσει στα 300€, άμεσα, αν θέλουν να πουλήσουν κανένα κομμάτι.

 

ενώ το g2 είναι κορυφαίων χαρακτηριστικών

1 εβδομάδα χρήσης και 2 δευτερόλεπτα lag για να βγεί ο dialer :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ενώ το g2 είναι κορυφαίων χαρακτηριστικών

1 εβδομάδα χρήσης και 2 δευτερόλεπτα lag για να βγεί ο dialer :rolleyes:

:respect:

Έτσι ακριβώς....και το χειρότερο... όλα συμβαίνουν όταν... βιάζεσαι;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς υπάρχει στα WP,

λέγεται Quiet hours και πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσεις την Cortana για να εμφανιστεί ως επιλογή.

 

Άρα δεν μπορούμε να έχουμε το Quiet hours γιατί για να ενεργοποιηθεί το Cortana πρέπει να αλλάξουμε τα regional settings. σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

ενώ το g2 είναι κορυφαίων χαρακτηριστικών

1 εβδομάδα χρήσης και 2 δευτερόλεπτα lag για να βγεί ο dialer :rolleyes:

 

Εννοείται ότι το windows phone είναι σταθερότερο & γρηγορότερο λειτουργικό από το android.

Δε νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να υποστηρίζει το αντίθετο.

Απλά η microsoft πρέπει να κάνει κάποια κίνηση για να προωθήσει το κινητό λειτουργικό της,

ειδικά τώρα που της ανήκει (τυπικά) & το hardware.

Ας ρίξει λίγο της τιμές. Σε καλό θα της βγει.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

ότι το πηρε και η κοπελα μου από το λιγο που επαιξα μαζι του αρκετα ποιοτικο και πολύ ωραια συσκευη

οθονη πολύ καλη μπορει να μην εχει το μαυρο του 1020 αλλα είναι πολύ ποιοτικη κ με σωστα χρωματα

φωτο για τα δεδομενα του πολύ καλες αυτό που μου εκνα θετικη εντυπωση η μπαταρια πραγματικα βγαζει χαλαρα μια μερα οσο κ να το σκισεις

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ σήμερα, από bestprice.gr

Μια ερώτηση για Θήκη τη χρησιμοποιείτε? Κυκλοφορεί αυθεντική Θήκη, έψαξα αλλά δεν βρήκα?

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα και εγώ σήμερα, από bestprice.gr

Μια ερώτηση για Θήκη τη χρησιμοποιείτε? Κυκλοφορεί αυθεντική Θήκη, έψαξα αλλά δεν βρήκα?

 

Αυθεντική θήκη είναι η CP-627. Σε amazon & e-shop.

Αν δεν θέλεις να δώσεις πάνω από 30€ που στοιχίζει η συγκεκριμένη,

& δεν σου αρέσουν οι θήκες που κλείνουν αλά notebook, ρίξε 1 ματιά & σε αυτή.

Έχω την ίδια σε xperia & είναι πραγματικά καλή.

 

Σκέφτομαι & εγώ να το πάρω. Αλλά κολλάω σε 2 πράγματα:

Πρώτον η τιμή. 400€?!? Ποιος ο λόγος? Το αλουμινένιο πλαίσιο?

Έχω & στο xperia sp & πιστέψτε με δεν αξίζει ούτε 50 cent στη συνολική εμπειρία χρήσης.

Μόνο η κάμερα από όσα διαβάζω ξεχωρίζει. Αλλά όχι για 400€.

& δεύτερον, αυτή η είδηση.

Ίσως το πιο δυνατό χαρτί των lumia (από άποψη εφαρμογών),

πηγαίνει στη microsoft. Άγνωστη δλδ στην τύχη του..

Edited by paschos76
Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Αυθεντική θήκη είναι η CP-627. Σε amazon & e-shop.

Αν δεν θέλεις να δώσεις πάνω από 30€ που στοιχίζει η συγκεκριμένη,

& δεν σου αρέσουν οι θήκες που κλείνουν αλά notebook, ρίξε 1 ματιά & σε αυτή.

Έχω την ίδια σε xperia & είναι πραγματικά καλή.

 

Σκέφτομαι & εγώ να το πάρω. Αλλά κολλάω σε 2 πράγματα:

Πρώτον η τιμή. 400€?!? Ποιος ο λόγος? Το αλουμινένιο πλαίσιο?

Έχω & στο xperia sp & πιστέψτε με δεν αξίζει ούτε 50 cent στη συνολική εμπειρία χρήσης.

Μόνο η κάμερα από όσα διαβάζω ξεχωρίζει. Αλλά όχι για 400€.

& δεύτερον, αυτή η είδηση.

Ίσως το πιο δυνατό χαρτί των lumia (από άποψη εφαρμογών),

πηγαίνει στη microsoft. Άγνωστη δλδ στην τύχη του..

 

400€ για το 830??? Ε, όχι. Δες εδώ και εδώ :) Τιμές (πολύ) κάτω από 300€!!!

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

400€ για το 830??? Ε, όχι. Δες εδώ και εδώ :) Τιμές (πολύ) κάτω από 300€!!!

 

Δυστυχώς περιμένω επιδότηση από Cosmote & μπορώ να την πάρω μόνο από Cosmote Shop.

& οι συγκεκριμένοι δεν φέρνουν ούτε το 735..

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς περιμένω επιδότηση από Cosmote & μπορώ να την πάρω μόνο από Cosmote Shop.

& οι συγκεκριμένοι δεν φέρνουν ούτε το 735..

Κανε υπομονη και θα πεσει και στην Cocmote συντομα!!!! 299 θα το παει!!! υπομονη λιγες μερες!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

Κανε υπομονη και θα πεσει και στην Cocmote συντομα!!!! 299 θα το παει!!! υπομονη λιγες μερες!!!!;)

 

:confused:

Υποθέτεις, ή όντως θα γίνει?

& αν ναι, θα προλάβουμε την 10η Ιανουαρίου που έρχεται η επιδότηση?

:whistle:

(σαν πολλά δεν ζητάω?)

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

:confused:

Υποθέτεις, ή όντως θα γίνει?

& αν ναι, θα προλάβουμε την 10η Ιανουαρίου που έρχεται η επιδότηση?

:whistle:

(σαν πολλά δεν ζητάω?)

ξερω οτι θα γινει τωρα τις γιορτες, συντομα. οποτε λογικα θα προλαβεις για 9 Ιανουαριου

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι θα γινει τωρα τις γιορτες, συντομα. οποτε λογικα θα προλαβεις για 9 Ιανουαριου

 

Γνωρίζουμε & για πόση μείωση μιλάμε? Θα πέσει στα 350€ ας πούμε ή & περισσότερο?

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε & για πόση μείωση μιλάμε? Θα πέσει στα 350€ ας πούμε ή & περισσότερο?

299 θα πάει

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μερικες ερωτησεις.miracast υποστιριζει;usb otg;ο ηχος στα ακουστικα ειναι καλος και δυνατος;ειχα παλιοτερα ενα925 και ο ηχος στα ακουστικα ηταν χαλια,ακομα και με καλα ακουστικα.ευαριστω
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...