Jump to content

Sony Xperia Z3 Tablet Compact


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Bλέπεις πρόσφατα κάποια παραφωνία στην μπαταρία; Ή με τον καιρό το χεις παρατηρήσει; Γιατί τελευταίως τα Facebook και Messenger έχουν ξεσαλώσει και σε αυτά οφείλεται το drain.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε νομιζω να ειναι λογω firmware.η αληθεια ειναι οτι στα τελη που το ειχα με ΚΚ παρατηρησα μειωση.μετα στο καπακι τον τελευταιο μηνα με LP συνεχισε με ιδια SOT και τελευταια τωρα ξαναεπεσε κ αλλο..εχω κ ενα αλλο θεμα.μολις φτασει 16% η μπαταρια,πεφτει σα σιφουνας...το ταμπλετ δουλεύει πολλες ωρες τη μερα 1 χρονο σχεδον τωρα με 5 φορες φορτιση τη βδομαδα...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι λογω firmware.η αληθεια ειναι οτι στα τελη που το ειχα με ΚΚ παρατηρησα μειωση.μετα στο καπακι τον τελευταιο μηνα με LP συνεχισε με ιδια SOT και τελευταια τωρα ξαναεπεσε κ αλλο..εχω κ ενα αλλο θεμα.μολις φτασει 16% η μπαταρια,πεφτει σα σιφουνας...το ταμπλετ δουλεύει πολλες ωρες τη μερα 1 χρονο σχεδον τωρα με 5 φορες φορτιση τη βδομαδα...

 

Δες την εφαρμογή που σου είπα και πες μας τι λέει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα, αφού βάλεις την εφαρμογή να κάνεις ένα κύκλο αποφόρτισης και μετά πλήρους φόρτισης και τότε να δεις τι wear σου βγάζει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Υπάρχει τρόπος να μου δείχνει αν έχω σήμα 4g στο ταμπλετ η όχι; Δεν μου δείχνεις

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, ενεργοποίησα χθες το μηχανάκι για πρώτη φορά ;)

 

Πρώτη εντύπωση άψογη! Εντυπωσιάστηκα από το πόσο σφαίρα πάνε όλα με Android 4.4.4 και το πόσες επιλογές για customization είχε από τότε η Sony στο UI της.

 

Μόνο αρνητικό το γεγονός ότι έχει ατέλειωτο bloatware (είχε ακόμα και εφαρμογές της Cosmote), αλλά ευτυχώς όλες οι "άχρηστες" εφαρμογές είτε απενεργοποιούνται είτε απεγκαθιστούνται, οπότε μπορεί να κρατήσει ο καθένας όποιες του είναι χρήσιμες.

 

Από το Update Center μου λέει ότι έχω το τελευταίο λειτουργικό, περίεργο... Με έβαλε σε σκέψεις μήπως "φοράει" κάποια customized rom της cosmote.

 

 

Καλησπέρα παιδιά

Υπάρχει τρόπος να μου δείχνει αν έχω σήμα 4g στο ταμπλετ η όχι; Δεν μου δείχνεις

Ευχαριστώ

 

Εννοείς με ανοιχτά τα δεδομένα? Εάν ναι τότε το μόνο που χρειάστηκε για να έχω data (και την αντίστοιχη ένδειξη 4G) αφού τοποθέτησα τη sim ήταν να πάω στις Ρυθμίσεις->Περισσότερα->Ρυθμίσεις Internet και να κάνω λήψη ρυθμίσεων. Επίσης κλασικά πρέπει να έχεις και επιλεγμένο στις Ρυθμίσεις->Περισσότερα->Δίκτυα κινητής τηλ->Λειτουργία Δικτύου το LTE.

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

http://xperiafirmware.com/8-firmware/77-sony-xperia-z3-tablet-compact

βαλε η kitikat η lollipop απο εδω και αν βαλεις custom recovery φλασαρε αυτο https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/kk-debloating-script-xperia-phones-t3192846 να βγαλει σαβουρα μπολικη.ειναι για kk.αν θες εχει και για lollipop script..

 

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/wip-debloat-lp-690-correct-functioning-t3076161

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

http://xperiafirmware.com/8-firmware/77-sony-xperia-z3-tablet-compact

βαλε η kitikat η lollipop απο εδω και αν βαλεις custom recovery φλασαρε αυτο https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/kk-debloating-script-xperia-phones-t3192846 να βγαλει σαβουρα μπολικη.ειναι για kk.αν θες εχει και για lollipop script..

 

https://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/wip-debloat-lp-690-correct-functioning-t3076161

 

Σε ευχαριστώ φίλε, θα τα κοιτάξω.

 

EDIT: Τραγικό πάντως να μην παίρνει update ΟΤΑ και να χρειάζεται να κατεβάσεις το sony companion η το Flashtool από το url που μου έστειλες! Πρωτόγονες καταστάσεις :lol:

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει καλυτερα,τις ΟΤΑ δε τις εμπιστευομαι δεν ειναι και λιγοι αυτοι που ειχανε lags η battery drains!πλεον μονο flashtool η μεσω recovery prerooted rom..
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει καλυτερα,τις ΟΤΑ δε τις εμπιστευομαι δεν ειναι και λιγοι αυτοι που ειχανε lags η battery drains!πλεον μονο flashtool η μεσω recovery prerooted rom..

 

Είπα να προχωρήσω για αρχή με την "επίσημη" οδό και αν είναι προβληματική τότε βλέπουμε...

Με το xperia companion (στα windows7 είχε θέμα με την εγκατάσταση και ήθελε ένα fix για το kernel32.dll :wacko:) μου το έκανε upgrade κατευθείαν από την 4.4.4 στην 6.0.1, έριξα και ένα hard reset να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Θα φανεί σε κανά 2 βδομάδες τι ψάρια πιάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες στις ΜΜ δε ξερω τι παιζει αλλα ειναι αναγκαιο κατευθειαν το f.reset.εχω ενα moto x play και αυτο λαγκαρε σε τρελο βαθμο μια φορα που το εκανα unroot για να λαβω μια ΟΤΑ.Το εκανα f.reset στο καπακι κ ξαναπεταει..
Link to comment
Share on other sites

Είπα να προχωρήσω για αρχή με την "επίσημη" οδό και αν είναι προβληματική τότε βλέπουμε...

Θα θες να γυρίσεις ΚΚ trust me, τον έχω κάνει τον κύκλο. Το μηχανάκι είναι φτιαγμένο για ΚΚ και από αυτονομία και από απόκριση. Ο μόνος λόγος να γυρίσω πάλι σε lp ή m είναι ένα app της autodesk για τη δουλειά μου που δεν τρέχει σε ΚΚ, αλλά ακόμη και γι αυτό δεν καίγομαι γιατί ξέρω τι θα χάσω :)

Link to comment
Share on other sites

Θα θες να γυρίσεις ΚΚ trust me, τον έχω κάνει τον κύκλο. Το μηχανάκι είναι φτιαγμένο για ΚΚ και από αυτονομία και από απόκριση. Ο μόνος λόγος να γυρίσω πάλι σε lp ή m είναι ένα app της autodesk για τη δουλειά μου που δεν τρέχει σε ΚΚ, αλλά ακόμη και γι αυτό δεν καίγομαι γιατί ξέρω τι θα χάσω :)

 

Πολύ πιθανό φίλε :)

Πάντως μέχρι στιγμής το ταμπλετάκι σε απόκριση είναι ένα κλίκ πιο γρήγορο με την 6.0.1 σε σχέση με την 4.4.4, επίσης είναι και πιο όμορφο το UI ;) Για μπαταρία δεν μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δεν το τέσταρα αρκετές μέρες με την 4.4.4

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ιδεα πως μπορω να περασω την τελευταια MM prerooted για δοκιμη μεσω recovery?ειμαι LP..

Επισης μολις εμαθα οτι ενα μοντ που χρησιμοποιω μαλλον ξαναυποστηριζεται απο kitkat.μπορω μεσω recovery να φλασαρω κατευθείαν την kitkat prerooted με f.reset?και μετα αν τελικα δεν υποστηρ. Να κανω restore τη LP που ειχα??

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Πήρα και 'γω ένα και πραγματικά έχω να πω τα καλύτερα!! Έχει την 4.4.4 και ΔΕΝ θα την αναβαθμίσω, αφού έχω καεί από αναβαθμίσεις στο παρελθόν ( βλέπε moto x play, samsung note κτλ). Έτσι κι' αλλιώς για internet kai ταινίες το θέλω.

 

Πήρα αυτή τη θήκη, την έχει κανένας?? https://www.amazon.co.uk/iGadgitz-Premium-Leather-Multi-Angle-Protector/dp/B00QX7ZCXE/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1485066154&sr=8-4&keywords=sony+z3+tablet+case

 

Για αντάπτορα mhl έχουμε τίποτα πιο φθηνό από τον μαμά?

:food: www.chefsunderground.gr
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέδωσα το LTE μου στην Arvato, για ξεκολημένη οθόνη στην κάτω πλευρά. Είναι εντός εγγύησης και θα περιμένω νέα τους μεθαύριο όπως μου είπαν.

 

Στάλθηκε από το P8 Lite μου

Edited by stoum
"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

παιδια δουλευω τωρα ενα ποντικι ασυρματο και δουλευει αψογα ακομα και η ροδελα του scroll.σε αντιθεση με το galaxy tab 3 που ειχα που για να κανει screen scroll ηθελε να κρατας το αριστερο κλικ κρατημενο και να κουνας το ποντικι..απλως θα με βολευε παρα πολυ αν καποιος ξερει τροπο να ορισω το δεξι κλικ ως πληκτρο back.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέδωσα το LTE μου στην Arvato, για ξεκολημένη οθόνη στην κάτω πλευρά. Είναι εντός εγγύησης και θα περιμένω νέα τους μεθαύριο όπως μου είπαν.

 

Στάλθηκε από το P8 Lite μου

Ακριβώς 1 εβδομάδα αργότερα, η Arvato πιστή στην φήμη της(του κάκιστου σέρβις), κατόπιν της άρνησής μου να "επισκευάσει" την ταμπλέτα στο κόστος των 234€, για αντικατάσταση και τοποθέτηση νέας οθόνης.

Αρνήθηκε να με καλύψει με την 2ετη εγγύηση, γιατί κάποιος "φωστήρας" "τεχνικός", διαπίστωσε κακή χρήση, σπασμένο εσωτερικά πλαίσιο, ότι δηλαδή, αυτό προκάλεσε το ξεκόλημα της οθόνης στην κάτω αριστερή γωνία, συνολικού μήκους 5 εκατοστών...

Τώρα πως μπόρεσε να το διαπιστώσει αυτό, με την οθόνη και το πλαίσιο στην θέση τους, είναι απορίας άξιο, αλλά φωστήρες είναι αυτοί, όλα τα βλέπουν.

 

Συμπέρασμα πρώτο, μέσω εγγύησης δεν διορθώνεται.

Συμπέρασμα δεύτερο, δεν είναι πια αδιάβροχο.

Συμπέρασμα τρίτο, ή θα βρω κάποιον αξιόλογο επισκευαστή να το διορθώσει ή θα το κάνω μόνος μου, πάρα πολύ προσεκτικά να μην δημιουργήσω άλλο πρόβλημα.

 

Πιθανές προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

Στάλθηκε από το Z3 Tablet Compact μου

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς 1 εβδομάδα αργότερα, η Arvato πιστή στην φήμη της(του κάκιστου σέρβις), κατόπιν της άρνησής μου να "επισκευάσει" την ταμπλέτα στο κόστος των 234€, για αντικατάσταση και τοποθέτηση νέας οθόνης.

Αρνήθηκε να με καλύψει με την 2ετη εγγύηση, γιατί κάποιος "φωστήρας" "τεχνικός", διαπίστωσε κακή χρήση, σπασμένο εσωτερικά πλαίσιο, ότι δηλαδή, αυτό προκάλεσε το ξεκόλημα της οθόνης στην κάτω αριστερή γωνία, συνολικού μήκους 5 εκατοστών...

Τώρα πως μπόρεσε να το διαπιστώσει αυτό, με την οθόνη και το πλαίσιο στην θέση τους, είναι απορίας άξιο, αλλά φωστήρες είναι αυτοί, όλα τα βλέπουν.

 

Συμπέρασμα πρώτο, μέσω εγγύησης δεν διορθώνεται.

Συμπέρασμα δεύτερο, δεν είναι πια αδιάβροχο.

Συμπέρασμα τρίτο, ή θα βρω κάποιον αξιόλογο επισκευαστή να το διορθώσει ή θα το κάνω μόνος μου, πάρα πολύ προσεκτικά να μην δημιουργήσω άλλο πρόβλημα.

 

Πιθανές προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

Στάλθηκε από το Z3 Tablet Compact μου

γιατι δεν το στελνεις σε αλλο service point. π.χ. στην omnitech..

εμενα εκει μου εχουν αλλαξει 2 τηλεφωνα και στο 1 ειχε ξεκολλησει κι'εμενα η οθονη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν το στελνεις σε αλλο service point. π.χ. στην omnitech..

εμενα εκει μου εχουν αλλαξει 2 τηλεφωνα και στο 1 ειχε ξεκολλησει κι'εμενα η οθονη.

Ξεκίνησα από την Arvato μήπως και με κάλυπταν λόγω εγγύησης.

Θα επικοινωνήσω σήμερα και με την Omnitech, που δεν γνώριζα ότι υπάρχει και ευχαριστώ πολύ για την γνωστοποίηση.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα από την Arvato μήπως και με κάλυπταν λόγω εγγύησης.

Θα επικοινωνήσω σήμερα και με την Omnitech, που δεν γνώριζα ότι υπάρχει και ευχαριστώ πολύ για την γνωστοποίηση.

και η omnitech ειναι επισημο service και ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ και εγω προσωπικα ειμαι ευχαριστημενος απο την αντιμετωπιση.και αλλα μελη του forum που εχουν απευθυνθει στην omnitech ειχαν θετικη εξελιξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω μπαταρία ; Βρήκα μόνο σε ένα κατάστημα αλλά δεν μπορούνε να μου πούνε αν είναι φρέσκια . Γιατί και καινούργια να την πάρω αν έχει ένα χρόνο που κάθεται σίγουρα θα είναι πεσμένη . Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δύσκολα θα μπορείς να γνωρίζεις πόσο καιρός έχει περάσει από την ημερομηνία παραγωγής.

Καλύτερα απευθύνσου στο επίσημο σέρβις (καλύτερα omnitech) να στην αλλάξουν να έχεις μία σιγουριά.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω μπαταρία ; Βρήκα μόνο σε ένα κατάστημα αλλά δεν μπορούνε να μου πούνε αν είναι φρέσκια . Γιατί και καινούργια να την πάρω αν έχει ένα χρόνο που κάθεται σίγουρα θα είναι πεσμένη . Ευχαριστώ

Μην πάρεις από το συγκεκριμένο κατάστημα, έχει πολλές αρνητικές αξιολογήσεις από ότι βλέπω. ;);)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3 Tablet Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...