Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι...να γνωρισουν (και να εκτιμησουν) τα meizu περισσοτεροι γιατι εχουμε βαρεθει να ακουμε xiaomi αυτο xiaomi εκεινο...οχι οτι εχω τιποτα με την εταιρεια, για να μην παρεξηγηθω, απεναντιας την θεωρω ποιοτικη και αξιοπιστη.

 

Εξαλλου το ειχε αναφερει και ο προεδρος της εταιρειας οτι με το mx4 θελουν να γινουν ευρεως γνωστοι για αυτο κρατησαν χαμηλα την τιμη απο την αρχη.

 

Το preorder ειναι ακομα ανοιχτο τωρα 16:00 οποιος προλαβει...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά στο χρυσό αν ξέρετε είναι μόνο το στεφάνι ή και όλο το πίσω μέρος...

Θα γούσταρα πολύ χρυσό στεφάνι και λευκό πίσω.

 

Το πισω καπακι αλλαζει...θα βγουν πολλα σχεδια και χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε αυτό με το χρυσό περίγραμμα είναι αυτό που με κερδίζει εμένα + ακόμα ένα λευκό καπάκι σε περίπτωση που το δικό του είναι χρυσό.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Άμα γίνει preorder σήμερα ποτε θα είναι στα χέρια μας; τελικά αυτό με το τελωνείο ισχύει και για Ελλάδα;;
Link to comment
Share on other sites

Αφου λεει Ευρωπη...στην ουσια αφηνει απο εξω μονο την Λατινικη Αμερικη

 

στειλε μαιλ στο mzcs@meizu.com για 100% σιγουρια.

 

20 σεπτ. αποστελλεται η πρωτη φαση preorder, αυτη ειναι η δευτερη φαση δεν λενε κατι συγκεκριμενο προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η δεύτερη; το έκανα κράτηση για Γερμανία σε έναν θείο μου που έχω και αν είναι θα σταλεί εκεί. Μην κάνει κανα μήνα μόνο να φτάσει
Link to comment
Share on other sites

Με την ρομ που δεν έχει ελληνικά τι κάνουμε? Morelocate και τα σχετικά? Ή υπάρχουν άλλες custom ρομς να βάλουμε?

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

το morelocale2 που εχω δοκιμασει στο mx3 ειναι ημιμετρο καθως το μενου συστηματος και καποιες εφαρμογες ειναι στα αγγλικα...ευτυχως βεβαια οι γνωστες εφαρμογες ειναι στα ελληνικα δηλ. play store, maps, whatsapp κτλ.

 

Λογω της εκδοσης 4 του flyme ισως κατι να αλλαξε προς το καλυτερο στο, προσωρινο θεωρω, προβλημα αυτο...ομως 2014 εχουμε, ποσοι ειναι αυτοι που δεν ξερουν γρι αγγλικα; μεχρι τριτη λυκειου κανουν στα σχολεια...και αν υπαρχουν ειναι μια καλη ευκαιρια να στρωθουν να μαθουν 10-20 λεξεις...

 

καστομ ρομ γιοκ προς το παρον...και ποιος ο λογος ξαναλεω...κατι ακουγεται για ενα yun os αλλα δεν ξερω πολλα

 

http://www.gizmochina.com/2014/09/04/meizu-to-release-pro-edition-of-mx4-with-yun-os-enables-payment-by-fingerprint/

 

αναμενουμε ubuntu touch που θα επρεπε ηδη να εχει βγει

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

περιμενω πως και πως.

Αμεσως θα κανω τεστ και συγκριση με Μ8/iP6 ειδικα στις φωτογραφιες.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω πως και πως.

Αμεσως θα κανω τεστ και συγκριση με Μ8/iP6 ειδικα στις φωτογραφιες.

 

 

 

Το παρήγγειλες και αυτό ρε θηρίο;; :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να έχουνε καλύτερη τιμολογιακή πολιτική.

Και αναφέρομαι φυσικά στην διαφορά τιμών μεταξύ Κίνας και Ευρώπης.

Αυτό δεν είναι δείγμα μεγάλης εταιρίας. Εν αντιθέση με τα προιόντα τους που τα ''σπάνε''....

Edited by MORRISSEY4
Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να έχουνε καλύτερη τιμολογιακή πολιτική.

Και αναφέρομαι φυσικά στην διαφορά τιμών μεταξύ Κίνας και Ευρώπης.

Αυτό δεν είναι δείγμα μεγάλης εταιρίας. Εν αντιθέση με τα προιόντα τους που τα ''σπάνε''....

 

Φανταζομαι θα προσεξες στα προηγουμενα ποστ οτι η τιμη που πωλειται η συσκευη απο το επισημο site (ποσες σοβαρες εταιρειες απο κινα ξερεις που εχουν επισημο site και ευρωπαϊκα παραρτηματα; )

περιλαμβανει ΤΕΛΩΝΕΙΟ και 2 ΕΤΗ εγγυηση με ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ συσκευης. Επισης αν και δεν ειμαι σιγουρος για αυτο θα περιλαμβανει ενδεχομενως και τα καλα ακουστικα της meizu. Αν αυτο δεν ειναι δειγμα σοβαρης εταιρειας τοτε τι ειναι; Τζαμπα να το δωσουνε;

 

Οποιος θελει να αγορασει κοντα στις τιμες κινας εχει 2 επιλογες:

-περιμενει λιγες ημερες να στοκαρουν τα κινεζομαγαζα, με τη γνωστη αναμονη και το 1 ετος "κινεζικης" εγγυησης.

-βρισκει καποιον που θα ταξιδεψει κινα για να το παρει απο εκει

 

Για οσους ενδιαφερονται να δουν εγκαταστασεις της εταιρειας και τι...τρωνε οι εργαζομενοι(αν δεν ειναι στημενο το τελευταιο τους ζηλευω):

 

http://bbs.meizu.cn/thread-4571657-1-1.html

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή δουλειά έχουν κάνει εκεί στην meizu παιδιά.

Εγώ θα περιμένω το χρυσό με extra καπάκι σε λευκό χρώμα.

Πιστεύω ότι θα είναι εμφανισιακά ουαου...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα ήθελα να έχουνε καλύτερη τιμολογιακή πολιτική.

Και αναφέρομαι φυσικά στην διαφορά τιμών μεταξύ Κίνας και Ευρώπης.

Αυτό δεν είναι δείγμα μεγάλης εταιρίας. Εν αντιθέση με τα προιόντα τους που τα ''σπάνε''....

Νομίζω ότι είναι λάθος η προσέγγιση που επιχειρείς. Αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι πρωτοπόροι αν ξεκινήσουν αποστολές παγκόσμια μέσα από το ηλεκτρονικό μαγαζί τους. Σε ότι αφορά τις τιμές οφείλονται στην διαφορετική φορολογία και τους δασμούς, δεν μπορεί να είναι ίδια τιμή. Άλλωστε καμιά εταιρία ακόμα και αυτά που έρχονται όπως έρχονται δεν τα έχουν τιμές Κίνας.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ηταν 50 € πιο φθηνο, μιας και το ελαφρως χειροτερο one+1 στα 64mb "μπορεις" να το βρεις 100€ φθηνοτερα απο το 32αρι της Meizu.

Θεωρω οτι εκτος απο τα specs, την ποιοτητα και το design που σιγουρα ειναι πολυ καλα το κυριο προτερημα της εταιριας ειναι η τιμη της.

Πως θα προσελκυσει κοσμο εκτος Κινας αν με 80-100€, μπορει να βρει (χειροτερες βεβαια) επιλογες απο επωνυμους κατασκευαστες (οπως lg, nexus)?

Νομιζω οτι τα 120€ παραπανω που κοστιζει απο την Κινα ειναι πολλα (50% παραπνω για το 16αρι). Γιατι να μην ειναι 50-70 αντιστοιχα? Γιατι στην Κινα δεν πληρωνουν μεταφορικα,φορους? Ποσο παραπανω να τους βγαινει για το εξωτερικο? Ισως και να τα βγαλουν και με το παραπανω με τετοιες τιμες.

Και απο την αλλη σκεφτομαι, δηλαδη το pro ποσο θα χει? Οπως εχουν πει θα ειναι αρκετα ακριβοτερο δηλαδη θα πηγαινει σε τιμες πανω απο g3, s5 κλπ, που δεν θα συγκρινονται εννοειται, αλλα με προβληματιζει πως θα πεισουν τον κοσμο να τους επιλεξει οταν δεν τους γνωριζει με τετοιες τιμες.

Προσωπικα θα περιμενω να δω το επομενο nexus και το pro και τις αντιστοιχες τιμες τους, αλλα αν παρω το απλο θα το παρω απο κινεζομαγαζο, με 60+ πιο φθηνα, με τις θηκες και τα διαφορα εξτρα που δινουν και ας περιμενω και ενα μηνα. Λες και απο την Meizu θα ερθει σε 2 μερες... Το μονο θεμα ειναι η εγγυηση. Αν και πιστευω οτι αν σου τυχει προβληματικο τηλεφωνο θα το διαπιστωσεις σχετικα νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλες και αυτό ρε θηρίο;; :Ρ

 

ετυχε.

μου αρεσει πολυ το led και το σχημα του.

Ειναι πανεμορφο.

 

τωρα ομως ξετρελαθηκα με το ασπρο :)

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ηταν 50 € πιο φθηνο, μιας και το ελαφρως χειροτερο one+1 στα 64mb "μπορεις" να το βρεις 100€ φθηνοτερα απο το 32αρι της Meizu.

Θεωρω οτι εκτος απο τα specs, την ποιοτητα και το design που σιγουρα ειναι πολυ καλα το κυριο προτερημα της εταιριας ειναι η τιμη της.

Πως θα προσελκυσει κοσμο εκτος Κινας αν με 80-100€, μπορει να βρει (χειροτερες βεβαια) επιλογες απο επωνυμους κατασκευαστες (οπως lg, nexus)?

Νομιζω οτι τα 120€ παραπανω που κοστιζει απο την Κινα ειναι πολλα (50% παραπνω για το 16αρι). Γιατι να μην ειναι 50-70 αντιστοιχα? Γιατι στην Κινα δεν πληρωνουν μεταφορικα,φορους? Ποσο παραπανω να τους βγαινει για το εξωτερικο? Ισως και να τα βγαλουν και με το παραπανω με τετοιες τιμες.

Και απο την αλλη σκεφτομαι, δηλαδη το pro ποσο θα χει? Οπως εχουν πει θα ειναι αρκετα ακριβοτερο δηλαδη θα πηγαινει σε τιμες πανω απο g3, s5 κλπ, που δεν θα συγκρινονται εννοειται, αλλα με προβληματιζει πως θα πεισουν τον κοσμο να τους επιλεξει οταν δεν τους γνωριζει με τετοιες τιμες.

Προσωπικα θα περιμενω να δω το επομενο nexus και το pro και τις αντιστοιχες τιμες τους, αλλα αν παρω το απλο θα το παρω απο κινεζομαγαζο, με 60+ πιο φθηνα, με τις θηκες και τα διαφορα εξτρα που δινουν και ας περιμενω και ενα μηνα. Λες και απο την Meizu θα ερθει σε 2 μερες... Το μονο θεμα ειναι η εγγυηση. Αν και πιστευω οτι αν σου τυχει προβληματικο τηλεφωνο θα το διαπιστωσεις σχετικα νωρις.

 

Χοντρικα αν υποθεσουμε οτι το τελωνειο ειναι κανα 50 η ταχυμεταφορα(dhl) κανα 15-20 και η εκτεταμενη εγγυηση αλλα 30 (στο meri την χρεωνουν 59$ αν δεν κανω λαθος) φτανουμε στο ποσο της διαφορας που ανεφερες. Ενταξει ας βγαλουν και κανα δεκαρικο παραπανω, χαλαλι.

 

Και οταν θα το πιασει καποιος στα χερια του θα νομιζει οτι κοροιδεψε τους κινεζους...και τους το πηρε κοψοχρονια! αυτη ειναι η αληθεια...εδω το s5 κατασκευαστικα φαινεται φτηνιαρικο μπροστα στο mx3 των 200+ ευρω.

 

Ασε τον κοσμο να χρυσοπληρωνει τα "επωνυμα"...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λάθος η προσέγγιση που επιχειρείς. Αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι πρωτοπόροι αν ξεκινήσουν αποστολές παγκόσμια μέσα από το ηλεκτρονικό μαγαζί τους. Σε ότι αφορά τις τιμές οφείλονται στην διαφορετική φορολογία και τους δασμούς, δεν μπορεί να είναι ίδια τιμή. Άλλωστε καμιά εταιρία ακόμα και αυτά που έρχονται όπως έρχονται δεν τα έχουν τιμές Κίνας.

 

Η διαφορετική τιμή δεν έχει σχέση με την φορολογία και τους δασμούς φίλε μου.

Και το iphone στην Κίνα παράγεται. Τώρα θα μου πεις πως η Meizu δεν είναι Apple.

Σωστά, αλλά θέλει να γίνει χαλίφης στην θέση του χαλίφη. Εξ ου και η πολύ καλή ποιότητα των μοντέλων της.

Και οι πολύ καλές τιμές που τα πουλάνε. Θέλουν να αποκτήσουν μερίδιο αγοράς και να καθιερωθούν σαν leader.

Και καλά κάνουν!

Anyway, η συζήτηση δεν είναι Meizu Vs. Apple....

Όταν λοιπόν η Meizu (και κάθε άλλη εταιρία) πουλάει στην Ευρώπη 30% πάνω από Κίνα, αυτομάτως δίνεις αφορμή για παραεμπόριο.

Για μεσάζοντες αμφιβόλου αξιοπιστίας που μπορεί να κάνουν πολλά ''κολπάκια'' εις βάρος της εταιρίας.

Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο ποστ μου.

Cheers!

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

ετυχε.

μου αρεσει πολυ το led και το σχημα του.

Ειναι πανεμορφο.

 

τωρα ομως ξετρελαθηκα με το ασπρο :)

 

Μη μας τα λες ετσι αποτομα ζηλευουμε.... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

Όταν λοιπόν η Meizu (και κάθε άλλη εταιρία) πουλάει στην Ευρώπη 30% πάνω από Κίνα, αυτομάτως δίνεις αφορμή για παραεμπόριο.

Για μεσάζοντες αμφιβόλου αξιοπιστίας που μπορεί να κάνουν πολλά ''κολπάκια'' εις βάρος της εταιρίας.

Αυτό εννοούσα στο προηγούμενο ποστ μου.

Cheers!

 

Μα τοση ωρα λεμε οτι στην ουσια απο την ευρωπη πουλαει εφοσον εισαγει και πληρωνει δασμους μεσω των παραρτηματων της...

Link to comment
Share on other sites

Μη μας τα λες ετσι αποτομα ζηλευουμε.... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα τοση ωρα λεμε οτι στην ουσια απο την ευρωπη πουλαει εφοσον εισαγει και πληρωνει δασμους μεσω των παραρτηματων της...

 

Συγνώμη φίλε μου, δεν το κατάλαβα αυτό, αν θέλεις γίνε λίγο πιο αναλυτικός....

Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Μη μας τα λες ετσι αποτομα ζηλευουμε.... :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μα τοση ωρα λεμε οτι στην ουσια απο την ευρωπη πουλαει εφοσον εισαγει και πληρωνει δασμους μεσω των παραρτηματων της...

 

ακριβως φιλε μου.

Δεν θα το αγοραζα αν δεν ειχα την εγγυηση που το εργοστασιο το ιδιο προσφερει στην Ιταλια.

2 χρονια με τον νομo,και αντικατασταση συσκευης στα προτυπα της apple.

Aξιζουν τα 40Ε παραπανω που εδωσα ,αν βαλεις και το οτι στελνουν απο Ιταλια τοτε ακομα καλυτερα δεν εχω δασμους κλπ

 

Ασε που και σαν μεταπωληση να το παρεις παλι αξιζει,αλλιως πουλας κατι απο Κινα αλλιως κατι που εχει εγγυηση στην Ευρωπη επισημη.

Αρα πολλες φορες το λιγο πιο ακριβο μπορει να αποδειχθει καλυτερο μακροπροθεσμα.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...