Jump to content

Meizu MX4


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγνώμη φίλε μου, δεν το κατάλαβα αυτό, αν θέλεις γίνε λίγο πιο αναλυτικός....

 

Νομιζω οτι σε προηγουμενα ποστ εχω γραψει αναλυτικα γιατι αυτη η διαφορα.

 

Δεν κανει οτι κανουν τα κινεζομαγαζα, δηλαδη παρακαμψη τελωνειου...οπως ολα τα προιοντα εκτος εε υποχρεουνται να πληρωσουν δασμους ετσι και η meizu τα στελνει με ΗΔΗ πληρωμενους αυτους τους δασμους. Αν βαλουμε και την γρηγορη αποστολη, την ολοκληρωμενη εγγυηση και το διαχειριστικο κοστος ολα εξηγουνται...

 

τωρα θα πει καποιος γιατι και στην κινα δεν το δινει παραπανω; γιατι πολυ απλα εκει δεν χρειαζεται να πληρωσει κανενα τελωνειο, τα εξοδα αποστολης εινα μικροτερα αλλα και γιατι το βιοτικο επιπεδο ειναι χαμηλοτερο και δεν σηκωνει μεγαλα περιθωρια κερδους....

 

τελως παντων εστειλα εμαιλ στο customer support για λεπτομερειεε, να δουμε αν θα απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα μπορουσε να ηταν 50 € πιο φθηνο, μιας και το ελαφρως χειροτερο one+1 στα 64mb "μπορεις" να το βρεις 100€ φθηνοτερα απο το 32αρι της Meizu.

Θεωρω οτι εκτος απο τα specs, την ποιοτητα και το design που σιγουρα ειναι πολυ καλα το κυριο προτερημα της εταιριας ειναι η τιμη της.

Πως θα προσελκυσει κοσμο εκτος Κινας αν με 80-100€, μπορει να βρει (χειροτερες βεβαια) επιλογες απο επωνυμους κατασκευαστες (οπως lg, nexus)?

Νομιζω οτι τα 120€ παραπανω που κοστιζει απο την Κινα ειναι πολλα (50% παραπνω για το 16αρι). Γιατι να μην ειναι 50-70 αντιστοιχα? Γιατι στην Κινα δεν πληρωνουν μεταφορικα,φορους? Ποσο παραπανω να τους βγαινει για το εξωτερικο? Ισως και να τα βγαλουν και με το παραπανω με τετοιες τιμες.

Και απο την αλλη σκεφτομαι, δηλαδη το pro ποσο θα χει? Οπως εχουν πει θα ειναι αρκετα ακριβοτερο δηλαδη θα πηγαινει σε τιμες πανω απο g3, s5 κλπ, που δεν θα συγκρινονται εννοειται, αλλα με προβληματιζει πως θα πεισουν τον κοσμο να τους επιλεξει οταν δεν τους γνωριζει με τετοιες τιμες.

Προσωπικα θα περιμενω να δω το επομενο nexus και το pro και τις αντιστοιχες τιμες τους, αλλα αν παρω το απλο θα το παρω απο κινεζομαγαζο, με 60+ πιο φθηνα, με τις θηκες και τα διαφορα εξτρα που δινουν και ας περιμενω και ενα μηνα. Λες και απο την Meizu θα ερθει σε 2 μερες... Το μονο θεμα ειναι η εγγυηση. Αν και πιστευω οτι αν σου τυχει προβληματικο τηλεφωνο θα το διαπιστωσεις σχετικα νωρις.

Η χειρότερη επιλογή είναι το nexus 5? Μη τρελαθούμε και τελείως..

Πανέμορφο, και θα το έπερνα αύριο αν δεν είχα nexus 5 το οποίο και μόνο η υποστήριξη του από το xda του δίνει μια αξία τελείως διαφορετική.

Μακάρι σε smoothness να φτάνει το nexus.

Με έχει τρελάνει το λευκό αλλά θα περιμένω 1-2 μήνες να δω τι θα γίνει με το pro που λένε και να δω φυσικά και το νέο nexus που αναμένεται.

Τη δεδομένη στιγμή εκτός από το design δεν βρίσκω κανένα λόγο για αλλαγή.

Έρωτας το λευκό...

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Η χειρότερη επιλογή είναι το nexus 5? Μη τρελαθούμε και τελείως..

 

Περα απο την υποστηριξη απο xda, το smoothness και τις αμεσες αναβαθμησεις ναι υστερει σε σχεση με το mx4.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο την υποστηριξη απο xda, το smoothness και τις αμεσες αναβαθμησεις ναι υστερει σε σχεση με το mx4.

Έχεις δίκιο.. Πέρα απ όλα τα πιο σημαντικά υστερεί.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχουμε βγει offtopic λεω αυτο και τελειωνουμε.

Με βαση τα specs και μονο (αφου δεν εχει κυκλοφορησει ακομα το mx4) το nexus 5 ειναι χειροτερη συσκευη απο το mx4.

Θες να μιλησουμε για benchmarks που δεν λενε τιποτα, για το αθλιο ηχειο, την κακη καμερα και την μικρη μπαταρια του nexus 5?

Τα nexus απεθυνονται σε οσους θελουν αυτα που ειπαμε παραπανω και για αυτα που προσφερει στην τιμη του ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη. Αλλα δεν ενδιαφερονται οι περισσοτεροι για αυτα. Γνωμη μου (αν και προσωπικα ενδιαφερομαι και για αυτο εχω το galaxy nexus).

Και να σου πω και το αλλο και σταματω. Οσοι θελουν να παρουν το Nexus 5 για αυτα τα πραγματα θα το ειχαν παρει εδω και καιρο, μιας και εδω και ενα εξαμηνο, απο τοτε που το εφεραν τα περισσοτερα μαγαζια (στο σκρουτζ αναφερομαι, γιατι οποιοι μπορουσαν να το προμηθευτουν απο τη google θα το ειχαν κανει οταν βγηκε), ειναι σχεδον στην ιδια τιμη και επιπλεον αναμενεται το επομενο κιντητο της σειρας. Οποτε πρακτικα για αυτην την χρονικη περιοδο το mx4 ειναι καλυτερη επιλογη απο το nexus 5.

Σταματω και ζηταω συγγνωμη απο τους υπολοιπους που μας ανεχτηκαν για το offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Το ηξερα οτι αργα ή γρηγορα θα γινοταν vs το θεμα...τουλαχιστον οσοι εκφερουν γνωμη καλο θα ηταν να εχουν εμπειρια απο meizu για να ξερουν τι συγκρινουν με τι...δεν εχουμε αναγκη απο ανουσιους φανμποϊσμους λες και εχουμε συμφερον.

 

και εγω ειχα αμφιβολιες γιατι το τοπικ του mx3 ηταν νεκρο την στιγμη που για το καθε απιθανο κινητο-συνονθύλευμα σπεκ γραφονταν αναλυσεις επι αναλυσεων και λεπτομερειες επι λεπτομερειών για ρομ που θα αρκουσαν για αρκετα διδακτορικα...ομως εκατσα και εψαξα σε αλλες πηγες και εμαθα αυτα που ηθελα.

 

θα το γραφω μεχρι να το συνειδητοποιησουν οι σπεκόπληκτοι οτι αν θελουν νουμερα ή vfm ή καθημερινη αλλαγη ρομ να μην παρουν meizu...εστω και αν τα προσφερει!

 

Δεν λεω οτι ειναι το τελειοτερο υπαρχουν και αλλα επισης καλα αναλογα τα γουστα και τις προτεταιοτητες.

 

Ας συνεχισουμε περι της συσκευης...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον βλέπουμε οτι το mx2 περνει flyme4, γιατί όχι κ αυτό να μη το πάνε μέχρι flyme6 ας πούμε?

Δε νομίζω οτι θέλουμε κάτι παραπάνω σε θεμα rom, μια χαρά δείχνει η meizu σε αυτό το θέμα.

Τώρα άμα θες το τελευτεο android, pure χωρις shell κτλ κοιτας nexus, silver και motorola μονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν τέθηκε κανένα ουσιαστικό θέμα σύγκρισης.. Απλά όταν έχεις nexus 5 που απλά πετάει σκέφτεσαι αν όντως αξίζει η αλλαγή. Από την άποψη απλά τι παραπάνω χρειάζεσαι.

Είναι καταγοητευμενος από το κινητό, ειδικά το λευκό αλλά θα περιμένω να δω λίγο τις εξελίξεις μέχρι τα Χριστούγεννα.

Αντε να βγουν στην αγορά να δούμε κάνα review της προκοπής.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν τέθηκε κανένα ουσιαστικό θέμα σύγκρισης.. Απλά όταν έχεις nexus 5 που απλά πετάει σκέφτεσαι αν όντως αξίζει η αλλαγή. Από την άποψη απλά τι παραπάνω χρειάζεσαι.

Είναι καταγοητευμενος από το κινητό, ειδικά το λευκό αλλά θα περιμένω να δω λίγο τις εξελίξεις μέχρι τα Χριστούγεννα.

Αντε να βγουν στην αγορά να δούμε κάνα review της προκοπής.

 

σιγουρα με το L το Νexus 5 θα γινει ακομα γλυκο στην χρηση,η καμερα καλυτερη και θα κερδισει αυτονομια...αλλα αντε να κερδισει 1 ωρα το πολυ.

 

Αρα στην ερωτηση σου τι χρειαζεσαι παραπανω εχω να σου πω μπαταρια πανω απο 6 ωρες οθονη,καμερα παρομοια με τα αλλα top και πολυτελεια στο χερι.

Μαζι με την δουλεια στο συστημα ηχου (κορυφαιος ηχος στα ακουστικα για αναπαραγωγη μουσικης) πιστευω αξιζει το upgrade απο ενα Ν5 σε mx4

εννοειται καποιος αν θελει μπορει να περιμενει το Ν6/N5(2014) αλλα προσωπικα το design του Mx4 με ξετρελαινει.

http://i61.tinypic.com/2ahrwhu.jpg

 

 

να και το ασπρο!!!!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα με το L το Νexus 5 θα γινει ακομα γλυκο στην χρηση,η καμερα καλυτερη και θα κερδισει αυτονομια...αλλα αντε να κερδισει 1 ωρα το πολυ.

 

Αρα στην ερωτηση σου τι χρειαζεσαι παραπανω εχω να σου πω μπαταρια πανω απο 6 ωρες οθονη,καμερα παρομοια με τα αλλα top και πολυτελεια στο χερι.

Μαζι με την δουλεια στο συστημα ηχου (κορυφαιος ηχος στα ακουστικα για αναπαραγωγη μουσικης) πιστευω αξιζει το upgrade απο ενα Ν5 σε mx4

εννοειται καποιος αν θελει μπορει να περιμενει το Ν6/N5(2014) αλλα προσωπικα το design του Mx4 με ξετρελαινει.

http://i61.tinypic.com/2ahrwhu.jpg

 

 

να και το ασπρο!!!!

Τα bezel του, το λευκό του, η μπαταρία του είναι έρωτας..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

http://www.gizchina.com/2014/09/13/meizu-claims-gathered-7-7-million-pre-orders-mx4/ πολύ ενδιαφέρον.... 7,7 εκατομμύρια pre orders...
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό το nexus όταν βγήκε..το meizu χάνει Μόνο στα updates..έχει εξαιρετική Κατασκευή,πολύ όμορφο ui η μπαταρία αντέχει τον διπλάσιο χρόνο...το nexus Γενικά το πέρνεις για την χαμηλή τιμή και τα updates άλλα δεν είναι και ότι καλύτερο...

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανει κανεις preorder στο to2c για το mx4?

Σημερα το 32GB το εχει ριξει στα 308€.

Ελπιζω οταν στοκαρουνε και ξεκινησουν τις αποστολες να μην ζητησουν επιπλεον χρηματα,καμια διαφορα τιμης εννοω προκειμενου να το στειλουν.

Θεωρω οτι ισχυει η τιμη την ωρα που καταθετεις την παραγγελια.

Τι λετε να τους εμπιστευτουμε?

Ειναι κανεις που εχει κανει preorder απο το συγκεκριμενο site το mx4?

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε φιλε δεν το ειχα προσεξει,ειπα κι εγω...ειπαμε προσιτη τιμη αλλα...μου φανηκε πολυ καλο για να ειναι αληθινο
Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει κανει κανεις preorder στο to2c για το mx4?

Σημερα το 32GB το εχει ριξει στα 308€.

Ελπιζω οταν στοκαρουνε και ξεκινησουν τις αποστολες να μην ζητησουν επιπλεον χρηματα,καμια διαφορα τιμης εννοω προκειμενου να το στειλουν.

Θεωρω οτι ισχυει η τιμη την ωρα που καταθετεις την παραγγελια.

Τι λετε να τους εμπιστευτουμε?

Ειναι κανεις που εχει κανει preorder απο το συγκεκριμενο site το mx4?

 

Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει για 50€ διαφορά να μπλέξεις με resellers. Ευρωπαϊκό κατάστημα 2 χρόνια εγγύηση αντικαταστασης και γρήγορη αποστολή.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο meizumart επικοινωνησα μαζι τους αν υπαρχουν επιπλεον δασμοι για Ελλαδα και η απαντηση τους ειναι η εξης:

What is the percentage of taxes in Greece? Please help check with local customs to let me know, so that I can confirm weather it is free taxes for you or not?

Δεν ηξερα τι να απαντησω και το αφησα ετσι..

Δεν ξερω υπαρχει καποιος που να εκανε preorder απο το επισημο site και να εχει επιβεβαιωσει οτι δεν υπαρχουν επιπλεον δασμοι και τελωνια περα απο την αναγραφομενη τιμη του προιοντος?

Αν εχει βγαλει καποιος ακρη ρε παιδια ας μας πει γιατι και η εγγυηση 2 χρονων αξιζει και η αντικατασταση που δινει αλλα οχι να μας βρει και κανενας μπελας απο τελωνια.

Αν δεν κανω λαθος το στελνουν με DHL

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο meizumart επικοινωνησα μαζι τους αν υπαρχουν επιπλεον δασμοι για Ελλαδα και η απαντηση τους ειναι η εξης:

What is the percentage of taxes in Greece? Please help check with local customs to let me know, so that I can confirm weather it is free taxes for you or not?

Δεν ηξερα τι να απαντησω και το αφησα ετσι..

Δεν ξερω υπαρχει καποιος που να εκανε preorder απο το επισημο site και να εχει επιβεβαιωσει οτι δεν υπαρχουν επιπλεον δασμοι και τελωνια περα απο την αναγραφομενη τιμη του προιοντος?

Αν εχει βγαλει καποιος ακρη ρε παιδια ας μας πει γιατι και η εγγυηση 2 χρονων αξιζει και η αντικατασταση που δινει αλλα οχι να μας βρει και κανενας μπελας απο τελωνια.

Αν δεν κανω λαθος το στελνουν με DHL

 

Αυτό που ρωτάς απάντηθηκε στην 9η σελίδα πριν αρχίσουν ορισμένοι τα vs με διάφορες συσκευές! 2 σελίδες είναι τα ποστ που το συγκρινουν με το n5.:mad:

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Εντός Ευρώπης αποστολές δεν υπάρχουν δασμοι και τελωνεια..

 

Ναι αυτο προφανως και ισχυει...ομως το θεμα ειναι απο ΠΟΥ στελνει στους αγοραστες τα πακετα. Αν τα εισαγει στην ΕΕ και τα στελνει μεσω των ευρωπαικων παραρτηματων-warehouses, που ειναι το φυσιολογικο και το πιθανοτερο, ολα οκ και ισχυει το παραπανω, δηλαδη καμμια επιβαρυνση. Αυτο σημαινει και ευρωπαικη εγγυηση οπως λεει και ο pik. . Αν τα στελνει απευθειας απο κινα με dhl, δεν ξερω αν γινεται και πως γινεται να προπληρωνει δασμους, φπα κτλ καθως δεν ειμαι ειδικος σε αυτα...

 

Ακριβως αυτη την απορια απεστειλα στο customer support και περιμενω...εκτος αν υπαρχει καποιος εδω στο φορουμ που ειναι ειδημων στις εισαγωγες και στα τελωνεια για να μας διαφωτισει. Αλλα θεωρω οτι τζαμπα ανησυχουμε...πιθανον ο κινεζος που απαντησε στον andktrip να μην ξερει καν οτι η Ελλαδα ειναι στην ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι σε προηγουμενα ποστ εχω γραψει αναλυτικα γιατι αυτη η διαφορα.

 

Δεν κανει οτι κανουν τα κινεζομαγαζα, δηλαδη παρακαμψη τελωνειου...οπως ολα τα προιοντα εκτος εε υποχρεουνται να πληρωσουν δασμους ετσι και η meizu τα στελνει με ΗΔΗ πληρωμενους αυτους τους δασμους. Αν βαλουμε και την γρηγορη αποστολη, την ολοκληρωμενη εγγυηση και το διαχειριστικο κοστος ολα εξηγουνται...

 

τωρα θα πει καποιος γιατι και στην κινα δεν το δινει παραπανω; γιατι πολυ απλα εκει δεν χρειαζεται να πληρωσει κανενα τελωνειο, τα εξοδα αποστολης εινα μικροτερα αλλα και γιατι το βιοτικο επιπεδο ειναι χαμηλοτερο και δεν σηκωνει μεγαλα περιθωρια κερδους....

 

τελως παντων εστειλα εμαιλ στο customer support για λεπτομερειεε, να δουμε αν θα απαντησουν.

 

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι φίλε μου.

Έτσι πρόχειρα σου αναφέρω το παράδειγμα η Xiaomi.

Το online shop της Xiaomi έχει ευρωπαϊκή αποθήκη (EU Warehouse) με την ίδια τιμή.

Αυτοί δηλαδή δεν πληρώνουν δασμούς και τελωνείο;

Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.

Υ.Γ: Περιμένω κι εγώ την απάντηση του customer support!

Edited by MORRISSEY4
Π.Α.Ο.Κ. 1926
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι φίλε μου.

Έτσι πρόχειρα σου αναφέρω το παράδειγμα η Xiaomi.

Το online shop της Xiaomi έχει ευρωπαϊκή αποθήκη (EU Warehouse) ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ.

Αυτοί δηλαδή δεν πληρώνουν δασμούς και τελωνείο;

Αν κάνω λάθος, διορθώσέ με.

Υ.Γ: Περιμένω κι εγώ την απάντηση του customer support!

 

δεν υπαρχει ευρωπαικο shop Xiaomi

reseller ειναι...

 

οσον αφορα τα Μeizu εγω ξερω αποκλειστικα για Ιταλια.

Δυστυχως δεν ξερω απο αλλα μερη :(

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι έτσι φίλε μου.

Έτσι πρόχειρα σου αναφέρω το παράδειγμα η Xiaomi.

Το online shop της Xiaomi έχει ευρωπαϊκή αποθήκη (EU Warehouse) ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ.

Αυτοί δηλαδή δεν πληρώνουν δασμούς και τελωνείο;

Αν κάνω λάθος, διορθώσέ με.

Υ.Γ: Περιμένω κι εγώ την απάντηση του customer support!

 

Εχει δικιο ο pik. .... μην ξεγελιομαστε απο domain names που "ταιριαζουν" με το ονομα εταιρειων...ειναι γνωστο και παλαιο το τρικ των resellers...

 

edit: η xiaomi πουλαει μονο μεσω τριτων, η meizu εχει πολλα φυσικα καταστηματα στην κινα, ορισμενα ρωσσια, online δικο της καταστημα για αγορες απο ολο τον κοσμο και τοπικα online παραρτηματα σε ιταλια, γαλλια, ρωσια απο οσο ξερω...επισης τελευταια εχει κανει συμφωνια με παροχο της τσεχιας. Καμμια σχεση το επιχειρηματικο μοντελο των δυο εταιρειων. Δεν το λεω για συγκριση ενημερωνω απλως.

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...