Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά αύριο θα κάνει dispatch το amazon.com το view master virtual reality μαζί με τα πακέτα του.Κανενα πρόβλημα με τη χρέωση της πιστωτικής από Eurobank.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, εγω παρελαβα προσφατα πακετο απο Γερμανια με DHL ελεγε Γερμανιας και το tracking number μονο στο Γερμανικο site dhl.de εδειχνε απλα ηρθε σε εμενα με ELTA courier....επισης υποψην οτι τα Γερμανικα ταχυδρομεια εχουν την DHL στην Γερμανια οποτε ειναι το ιδιο και το αυτο!

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Η DHL εξαγόρασε το 1995 το γερμανικό ταχυδρομείο που λέγεται πλέον Deutsche Post DHL.

Η μεταφορική (courier) DHL λειτουργεί ΚΑΙ στη Γερμανία όπως και σε άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Αναποδα ειπα ποιος εξαγορασε ποιον οκ, αλλα τοτε πως υπαρχει και DHL courier? παντως ειναι γεγονος οτι εμενα μου εστειλαν πακετο απο Γερμανια με DHL, το tracking number εμφανιζοταν ΜΟΝΟ στο Γερμανικο DHL.DE και εμενα ηρθε εδω με ΕΛΤΑ κουριερ και οχι με DHL...ειχα παρει μαλιστα τηλεφωνο στην DHL hellas και μου ειπαν μολις ειπα το νουμερο οτι απο Γερμανια ερχονται με ΕΛΤΑ κουριερ και οχι με "εμας".
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι η αποστολή του δέματός σου έγινε με το γερμανικό ταχυδρομείο, που έχει εξαγοραστεί από την DHL, και το παρέλαβες από τα ΕΛΤΑ;

Και ότι αυτή η διαδικασία είναι διαφορετική από την αποστολή με courier DHL;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι η αποστολή του δέματός σου έγινε με το γερμανικό ταχυδρομείο, που έχει εξαγοραστεί από την DHL, και το παρέλαβες από τα ΕΛΤΑ;

Και ότι αυτή η διαδικασία είναι διαφορετική από την αποστολή με courier DHL;

 

δεν καταλαβαινω τι λες.....

παμε ξανα, εστειλε με DHL το ειπε ο ιδιος!!!!!!! το tracking number ηταν της DHL και εμφανιζοταν ΜΟΝΟ στο DHL.DE και εδω ηρθε με ΕΛΤΑ κουριερ οπως ειπαν επειδη εχουν εξαγοραστει οπως ειπες ο ιδιος, ετσι ειπαν στα ΕΛΤΑ κουριερ που πηρα τηλεφωνο. Αυτα.....

τι ακριβως δεν καταλαβες απο οσα ειπα? :wacko:

το αν υπαρχει και κανονικο DHL και ερχεται εδω με DHL δεν με ενδιαφερει καθολου....

εμενα με ενδιαφερει οτι αυτο που πηρα το βιαζομουνα, παραγγειλα απο αυτον επειδη ελεγε οτι ειναι ΑΓΓΛΙΑ και οτι στελνει με ROYAL MAIL που σε εμενα ΠΑΝΤΑ ερχονται σε 4-5 μερες το ΠΟΛΥ και εστειλε με DHL με ενα tracking που δεν εβρισκα που να το δω, και να το ψαχνω στο dHL και εσκασε με ΕΛΤΑ κουριερ, εκτος αυτου μου εφαγε μια εδβομαδα παραπανω.....

ΑΙΣΧΟΣ απλα.....γιατι μιλαμε περι εξαπατησης απο τον πωλητη κιολας, δεδομενου οτι εγω το προτιμησα για την τοποθεσια του και για το R.M.

Eνταξει τι να κανουμε δλδ δεν δουλευουμε ολοι στο μαντειο των δελφων......

ενας γνωστος μου τι να πει που ο κινεζος του εστειλε με DHL χωρις να το ξερει ο αλλος και του εσκασε μπουγιουρντι απο τελωνειο +130 ευρω?

γιαυτο ακριβως δεν ηθελα να παρω απο κινα και για τον παραπανω χρονο που τελικα ο χρονος δεν θα ειχε και διαφορα σημαντικη.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Ας μην το συνεχίσουμε, δεν αξίζει.

 

Όποιος θέλει να κατάλαβει, κατάλαβε ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Γενικά αγοράζω από το αγγλικό amazon και δεν είχα δοκιμάσει από γερμανικό, γαλλικό κτλ

Αυτή τη φορά θέλω να αγοράσω κάτι από το γερμανικό και βλέπω μια συγκεκριμένη τιμή και το προϊόν πηγαίνει με αυτή στο καλάθι, όταν προχωράω στο checkout η τιμή αυτή αυξάνεται. Το δοκίμασα και με άλλα προϊόντα και συμβαίνει το ίδιο.

Εννοείται μιλάμε πριν από τα μεταφορικά. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει;

Στο αναλυτικό στο τέλος μπαίνει VAT αλλά μπαίνει επί μιας άλλης αρχικής τιμής.

Στο αγγλικό amazon και στο αμερικάνικο ποτέ δεν έχω δει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση οφείλεται, μάλλον, στον ελληνικό ΦΠΑ που υπολογίζει το amazon και όχι το γερμανικό.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ελληνικό ΦΠΑ? Το γερμανικό ΦΠΑ θα έπρεπε να παίζει ρόλο αν δεν κάνω λάθος εφόσον το αγοράζει από Γερμανία.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις λάθος γιατί τα ευρωπαικά amazon έχουν πλέον ελληνικούς ΑΦΜ και στους έλληνες πελάτες χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ

Εξαίρεση αποτελούν οι τρίτοι πωλητές του amazon που χρεώνουν τον εθνικό τους ΦΠΑ, αφού δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ.

Το αγγλικό ήταν το πρώτο που ξεκίνησε αυτή τη διαδικασία πριν από κάποια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις λάθος γιατί τα ευρωπαικά amazon έχουν πλέον ελληνικούς ΑΦΜ και στους έλληνες πελάτες χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ

Εξαίρεση αποτελούν οι τρίτοι πωλητές του amazon που χρεώνουν τον εθνικό τους ΦΠΑ, αφού δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ.

Το αγγλικό ήταν το πρώτο που ξεκίνησε αυτή τη διαδικασία πριν από κάποια χρόνια.

 

Οκ, αν έχουν ελληνικό ΑΦΜ τότε δικαιολογείται να χρεώνουν τον ελληνικό.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Και, μάλλον, τον αποδίδουν.

 

Κάλα δεν βάζουμε και το χέρι μας στην φωτιά.:p

Πάντως το amazon uk με τα δωρεάν μεταφορικά είχε κλείσει πολλά μαγαζάκια... Συν ότι η τράπεζα δεν σε χρέωνε το 2% για μετατροπή των pounds.

Πάνε αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι η τράπεζα δεν σε χρέωνε το 2% για μετατροπή των pounds.

Πάνε αυτά...

 

Η προμήθεια 2% δεν είναι για τη μετατροπή του συναλλάγματος σε ευρώ αλλά για την αγορά σε συνάλλαγμα.

 

Από όσα γνωρίζω (τιμολόγια εργασιών των τραπεζών), μόνο η ΕΤΕ δεν χρεώνει αυτή την προμήθεια ενώ όλες οι άλλες χρεώνουν κάποια ποσά ή ποσοστά.

 

Η μετατροπή του συναλλάγματος είναι διαφορετικό θέμα. Τα amazon έχουν δική τους ισοτιμία, όπως και το paypal, οι οποίες είναι χειρότερες για τον αγοραστή από εκείνες που χρησιμοποιούν οι οργανισμοί (MasterCard/Visa) που εκδίδουν τις κάρτες. Έτσι, είναι προτιμότερο, γενικά, να αγοράζουμε σε συνάλλαγμα και η μετατροπή να γίνεται από την τράπεζά μας, με βάση την ισοτιμία του οργανισμού.

 

Αναλυτικά στοιχεία, για τα παραπάνω θέματα, βρίσκονται στα αντίστοιχα κεφάλαια του οδηγού της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάνεις λάθος γιατί τα ευρωπαικά amazon έχουν πλέον ελληνικούς ΑΦΜ και στους έλληνες πελάτες χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ

Εξαίρεση αποτελούν οι τρίτοι πωλητές του amazon που χρεώνουν τον εθνικό τους ΦΠΑ, αφού δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ.

Το αγγλικό ήταν το πρώτο που ξεκίνησε αυτή τη διαδικασία πριν από κάποια χρόνια.

 

Τελικά ίσως είναι αυτό που λες. Και το κάνει και στο αγγλικό μάλλον, αλλά δεν το είχα προσέξει για κάποιον λόγο.

Η τιμή που βλέπεις στην αρχική σελίδα αγοράς πάει στο basket ίδια και στη συνέχει αλλάζει. Η τιμή αυτή όμως ήδη έχει VAT.

Δηλαδή (χονδρικά το παράδειγμα, μην πάτε να κάνετε πράξεις), βλέπεις κάτι 480€ και στην πορεία γίνεται 490€. Στην τελική ανάλυση σου λέει τιμή 400, VAT 90, σύνολό 490. Μπορεί να υπολογίζουν τη διαφορά και να τη βάζουν. Ελλάδαρα είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική τιμή προορίζεται για όλο τον πλανήτη. Όταν, όμως, κάνεις login και βάλεις το αντικείμενο στο καλάθι, το ευρωπαικό κατάστημα καταλαβαίνει ότι είσαι Έλληνας πελάτης και υπολογίζει τον ελληνικό ΦΠΑ.

 

Ειδικά, το αγγλικό είχε ξεκινήσει τη διαδικασία αυτή πριν από 3-4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική τιμή προορίζεται για όλο τον πλανήτη. Όταν, όμως, κάνεις login και βάλεις το αντικείμενο στο καλάθι, το ευρωπαικό κατάστημα καταλαβαίνει ότι είσαι Έλληνας πελάτης και υπολογίζει τον ελληνικό ΦΠΑ.

 

Ειδικά, το αγγλικό είχε ξεκινήσει τη διαδικασία αυτή πριν από 3-4 χρόνια, αν θυμάμαι καλά.

 

Κάπως έτσι, απλά γίνεται αρκετά αργότερα. Όχι στο καλάθι δηλαδή (εκεί και logged in αν είσαι βλέπεις την αρχική τιμή), αλλά στο checkout. Και όπως είπες έχει να κάνει με τον seller. Ίσως γι' αυτό δεν το είχα πάρει χαμπάρι και στο αγγλικό amazon. Οι αγορές μου τα τελευταία χρόνια ήταν από τρίτους πωλητές του amazon.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ερώτηση έβγαλα νέα κάρτα αναλήψεων και prepaid και θέλω να την βάλω στο paypal

θα την κάνει την χρέωση το paypal ώστε να πάρω την τράπεζα για τον κωδικό η να μην ασχοληθώ ακόμα με τα capital

Link to comment
Share on other sites

Η όποια νέα κάρτα δεν σου εξασφαλίζει την αγορά οποιουδήποτε προιόντος από οποιοδήποτε κατάστημα ή ιδιώτη, μέσω paypal.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω να μου πει όποιος γνωρίζει σχετικά με την έκδοση τιμολογίου σπό τρίτες χώρες. Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω από το aliexpress και να εκδοθεί τιμολόγιο. Θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να περάσει από τελωνείο ή μπορεί απλά να έρθει κανονικά όπως σε κάθε άλλη περίπτωση; Η τιμή του προϊόντος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ. Ευχαριστώ. Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι θελω να κανω μια αγορα απο αμερικη με USPS priority mail αξιας αγορας 35€ θα πληρωσω κατι παραπανω??διαβαζω διαφορα στο φορουμ αλλα ο καθενας λεει και κατι δικο του.οποιος εχει εμπειρια ας μου πει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω να μου πει όποιος γνωρίζει σχετικά με την έκδοση τιμολογίου σπό τρίτες χώρες. Συγκεκριμένα θέλω να αγοράσω από το aliexpress και να εκδοθεί τιμολόγιο. Θα πρέπει σε αυτή την περίπτωση να περάσει από τελωνείο ή μπορεί απλά να έρθει κανονικά όπως σε κάθε άλλη περίπτωση; Η τιμή του προϊόντος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ. Ευχαριστώ. Κάθε απάντηση καλοδεχούμενη.

 

Δεν αναφέρεις το λόγο για τον οποίο θέλεις το τιμολόγιο.

Αν το θέλεις για να το περάσεις στα βιβλία σου (Εφορία), πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για το αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Σε κάθε περίπτωση, το "invoice" που εκδίδει ο πωλητής είναι στην ουσία τιμολόγιο. Επομένως, ο πωλητής δεν χρειάζεται να εκδώσει διαφορετικό παραστατικό.

 

Το εάν το δέμα σου σταματήσει ή όχι στο τελωνείο δεν εξαρτάται από το "τιμολόγιο" αλλά, βασικά, από τον τρόπο αποστολής (πχ με courier). Και, βέβαια, για αγορά αξίας 20€ δεν πρέπει να ανησυχείς αφού η ατέλεια είναι 22€ για εισαγωγές από τρίτες χώρες.

 

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι η πληρωμή στο aliexpress, η οποία δεν γίνεται με ελληνικές κάρτες.

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα και παλι θελω να κανω μια αγορα απο αμερικη με USPS priority mail αξιας αγορας 35€ θα πληρωσω κατι παραπανω??διαβαζω διαφορα στο φορουμ αλλα ο καθενας λεει και κατι δικο του.οποιος εχει εμπειρια ας μου πει ευχαριστω

 

Δεν αναφέρεις αν θέλεις να αγοράσεις από κατάστημα (πχ amazon) ή ιδιώτη.

Επίσης, αφού θέλεις να αγοράσεις από Αμερική, πρέπει να γνωρίζεις ότι στην αξία προστίθενται και τα (σχετικά υψηλά) μεταφορικά, για την αξία CIF, στην οποία υπολογίζεται ο ΦΠΑ κλπ.

 

Σε καταστήματα όπως το amazon συνυπολογίζουν και τον ΦΠΑ, όταν προχωρήσεις την παραγγελία και δει το σύστημα ότι ο αγοραστής είναι Έλληνας. Άλλα καταστήματα και ιδιώτες δεν ακολουθούν αυτή τη διαδικασία και αφού έρθει το δέμα στην Ελλάδα διεκπεραιώνεται από τα ΕΛΤΑ χωρίς προβλήματα γι' αυτή την αξία.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις το λόγο για τον οποίο θέλεις το τιμολόγιο.

Αν το θέλεις για να το περάσεις στα βιβλία σου (Εφορία), πρέπει να συνεννοηθείς με το λογιστή σου για το αν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Σε κάθε περίπτωση, το "invoice" που εκδίδει ο πωλητής είναι στην ουσία τιμολόγιο. Επομένως, ο πωλητής δεν χρειάζεται να εκδώσει διαφορετικό παραστατικό.

 

Το εάν το δέμα σου σταματήσει ή όχι στο τελωνείο δεν εξαρτάται από το "τιμολόγιο" αλλά, βασικά, από τον τρόπο αποστολής (πχ με courier). Και, βέβαια, για αγορά αξίας 20€ δεν πρέπει να ανησυχείς αφού η ατέλεια είναι 22€ για εισαγωγές από τρίτες χώρες.

 

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις είναι η πληρωμή στο aliexpress, η οποία δεν γίνεται με ελληνικές κάρτες.

 

 

 

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω να κάνω μεταπώληση. Νομίζω το invoice με καλύπτει, θα ρωτήσω και τον λογιστή. Το invoice εκδίδεται ύστερα από συνεννόηση με τον πωλητή, έτσι δεν είναι; Πρέπει να τον ενημερώσω δηλαδή πρώτα ότι θέλω invoice ή κάνω λάθος; Τέλος, νομίζω ότι η ατέλεια είναι για ποσά ως 150 ευρώ από τρίτες χώρες.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...