Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι επειδή τη μετατροπή την κάνει το paypal. Αν θες να αγοράζεις με το balance δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αποφύγεις αυτό.

Αν θες να αγοράζεις χωρίς καθόλου προμήθειες μετατροπής κλπ η λύση ακούει στο όνομα revolut. Σε περίπτωση που δεν την έχεις υπόψη, δες εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Είναι επειδή τη μετατροπή την κάνει το paypal. Αν θες να αγοράζεις με το balance δεν μπορείς να κάνεις τίποτα για να το αποφύγεις αυτό.

Αν θες να αγοράζεις χωρίς καθόλου προμήθειες μετατροπής κλπ η λύση ακούει στο όνομα revolut. Σε περίπτωση που δεν την έχεις υπόψη, δες εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82/

 

Την έχω υπόψη μου αλλά βιάστηκα να βάλω χρήματα στο PayPal για να κάνω την αγορά. Γνωρίζεις αν το PayPal κρατάει προμήθεια σε περίπτωση που κάνω Withdraw Funds στον τραπεζικό λογαριασμό που έχω συνδεμένο ή αν μπορώ να στείλω χρήματα από το Paypal Balance μου χωρίς χρέωση σε ένα φίλο μου που έχει Revolut ;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα διαβάσει ότι το withdraw χρεώνεται με 3 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν είναι fee του pp ή προμήθεια των ελληνικών τραπεζών. Ψάχνοντας βρήκα αυτόν τον πίνακα:

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_display-withdrawal-fees-outside

αν δεις στο Greece λέει free στο withdrawal fee και 3 ευρώ στο return fee. Δεν έχω ιδεά τι είναι αυτό.

 

Από paypal σε revolut δεν γνωρίζω καν αν γίνεται. Ρώτα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=424345

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει προμήθεια από το PayPal για withdraw σε συνδεδεμένο λογαριασμό.

Αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν χρεώνει η τράπεζα για εισερχόμενο έμβασμα. Η winbank που έχω εγώ δεν χρεώνει τίποτα αλλά έχω την εντύπωση πως οι άλλες χρεώνουν 4€ για ποσά πάνω από 20€. Κοίταξε τις χρεώσεις προμήθειας της τράπεζας σου.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Κρατάνε ένα σεβαστό πόσο οι ελληνικές τράπεζες για εισερχόμενο εμβασμα
Link to comment
Share on other sites

Κρατάνε ένα σεβαστό πόσο οι ελληνικές τράπεζες για εισερχόμενο εμβασμα

οχι ολες και οχι για όλους τους λογαριασμούς....

 

π. χ winbank direct της Πειραιώς δεν κρατάει τιποτα

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Τελικά θα εκτελέσω τώρα την συναλλαγή από το PayPal αλλά την επόμενη φορά θα είμαι πιο "προσεκτικός".

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά από vickmall δεν χρειαζοταν να χρησιμοποιήσεις το balance. Γίνεται κανονικά με την κάρτα σου, όπως προ cc.
Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις referral code η promo code για revolut?

Πατα MSE και περνεις 5 GBP με top up πανω απο 10 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω μια αγορα απο Ιταλια αλλα το καταστημα σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους δεν στελνει Ελλαδα.

Υπαρχει καποια υπηρεσια οπως η aramex - forward2me η καποιος αλλος τροπος που να μπορεσω να κανω την αγορα και να σταλει στην διευθυνση μου? Πριν αρκετο καιρο ειχα διαβασει ενα παρομοιο θεμα αλλα δεν μπορω να το εντοπισω ισως να μην ειναι και μεσα απο το forum.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θελω να κανω μια αγορα απο Ιταλια αλλα το καταστημα σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους δεν στελνει Ελλαδα.

Υπαρχει καποια υπηρεσια οπως η aramex - forward2me η καποιος αλλος τροπος που να μπορεσω να κανω την αγορα και να σταλει στην διευθυνση μου? Πριν αρκετο καιρο ειχα διαβασει ενα παρομοιο θεμα αλλα δεν μπορω να το εντοπισω ισως να μην ειναι και μεσα απο το forum.

 

Για δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397537

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, προτιμώ τη διαδικασία μεταφοράς χρημάτων στο balance (topup), μέσω εμβάσματος, εάν έχουμε προσθέσει λογαριασμό τράπεζας στο paypal.

 

Εάν δεν έχουμε λογαριασμό, τον προσθέτουμε από το profile, θα πάρουμε άμεσα την απάντηση ότι δεν γίνεται και σε λίγο θα έρθει αυτοματοποιημένη απάντηση με διάφορες λύσεις. Απαντάμε σ' αυτό ζητώντας να μάς προσθέσουν το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ λογαριασμό.

 

Είτε θα το κάνουν είτε θα σας καλέσουν στο τηλέφωνο και, με μια γρήγορη διαδικασία ταυτοποίησης, θα ανοίξουν το σύστημα για να προσθέσετε το λογαριασμό. Εναλλακτικά μπορείτε να τους καλέσετε στο τηλέφωνο.

 

Αφού προστεθεί ο λογαριασμός, θα στείλουν ένα μήνυμα με τα (προσωπικά) στοιχεία που μπορείτε να στείλετε έμβασμα στην τράπεζα του Paypal.

Το σημαντικό είναι ότι μπορείτε να στείλετε έμβασμα 500€/μήνα από κάθε τράπεζα που έχετε λογαριασμούς και όχι αποκλειστικά από το συνδεδεμένο λογαριασμό. Με την επιλογή SHA (shared) πληρώνουμε 1€ προμήθεια στην τράπεζά μας.

Δύο ερωτήσεις:

1. Προφανώς για να κάνεις το τελευταίο, πρέπει να προσθέσεις περισσότερο από ένα λογαριασμό, σωστά;

2. Πρέπει οι λογαριασμοί να είναι αποκλειστικά στο όνομα μας, ή αν έχουν και συνδικαιούχο υπάρχει πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Όταν σύνδεσα λογαριασμό της ΕΤΕ, έστειλα χρήματα από αυτόν. Μετά από 1-2 μέρες σκέφτηκα να δοκιμάσω να στείλω χρήματα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας (Alpha) χωρίς να τον έχω προσθέσει. Μετά από μέρες, μπήκα στο paypal, για άλλο λόγο, και είδα με έκπληξη, ότι είχε προστεθεί ο λογαριασμός αυτός και, μάλιστα, είχε χαρακτηριστεί ως primary. Άλλαξα την προτεραιότητα, βέβαια, αλλά προστέθηκε ο λογαριασμός χωρίς να το ζητήσω ή να τον προσθέσω.

 

Αξίζει να πω ότι όταν, μετά από μέρες, θέλησα να προσθέσω και έναν ακόμη (δολαριακό σε ελληνική τράπεζα), το σύστημα αρνήθηκε και ακολούθησα πάλι τη διαδικασία και τον πρόσθεσα. Εκ των υστέρων, κατάλαβα ότι το paypal αναγνωρίζει, για τους Έλληνες πελάτες (δηλαδή με συνδεδεμένο λογαριασμό ελληνικής τράπεζας) μόνο το ευρώ, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να στείλω στο balance $, ακόμη και από τον δολαριακό, γιατί αυτά μετατρέπονται σε ευρώ !!!.

 

2. Όχι, στους λογαριασμούς που έχω συνδέσει είναι συνδικαιούχος η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια παραγγελια , παρηγγειλα δυο κινητα απο Banggood. αξιας 160 ευρω.

Τους ζητησα να σπασουν την παραγγελια και να τα στειλουν ξεχωριστα. Αρνηθηκαν.

Δυο κινητα στο ιδιο πακετα.... βρωμαει!

Εχει τυχει σε κανενα φιλο? Περασανε η θα προβαρω κουστουμι? :O

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη δηλωμένη αξία στο αυτοκόλλητο.

 

Εννοουσα οτι λογικα θα εχει αυξημενο ογκο. Και ελεγα οτι ολο και σε καποιον φιλο θα εχει τυχει κατι αντιστοιχο.

Με την ευκαιρια να σου οω φιλε μου ενα μπραβο και ενα ευχαριστω για την δουλεια σου στο νημα αυτο.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια παραγγελια , παρηγγειλα δυο κινητα απο Banggood. αξιας 160 ευρω.

Τους ζητησα να σπασουν την παραγγελια και να τα στειλουν ξεχωριστα. Αρνηθηκαν.

Δυο κινητα στο ιδιο πακετα.... βρωμαει!

Εχει τυχει σε κανενα φιλο? Περασανε η θα προβαρω κουστουμι? :O

 

3 φορές έχω λάβει από 2 κινητά και 1 τρία μαζί (από minideal).

Σε καμία από τις 4 παραγγελίες δεν είχα κάποιο πρόβλημα...αλλά όπως είπε και ο makap είναι τι ποσό θα σου δηλώσουν στην συσκευασία.

 

Αφορασε κανεις από Abercrombie&Fitch τελευταια;

 

Είχα δοκιμάσει από Hollister με paypal πριν καμια 15αριά μέρες και δεν μπόρεσα,ίδια εταιρεία είναι

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
:X
Link to comment
Share on other sites

3 φορές έχω λάβει από 2 κινητά και 1 τρία μαζί (από minideal).

Σε καμία από τις 4 παραγγελίες δεν είχα κάποιο πρόβλημα...αλλά όπως είπε και ο makap είναι τι ποσό θα σου δηλώσουν στην συσκευασία.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Τελικα τους απειλησα οτι δεν θα ξαναψωνισω απο αυτους και δεχθηκαν να μου σπλιταρουν την παραγγελια.

Τουλαχιστον ας ελαχιστοποιησω το ρισκο.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει από Hollister με paypal πριν καμια 15αριά μέρες και δεν μπόρεσα,ίδια εταιρεία είναι

 

Από ποιο site; Νομίζω τα στέλνουν από USA. Ή μήπως βρήκατε αποθήκη τους Ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Συμβαίνει κάτι με τα ΕΛΤΑ? Εχω παραγγείλει κάποια ψιλοπραγματα απο eBay απο 4/2

11/2015....

Δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση. Συμβαίνει κάτι με τα ΕΛΤΑ? Εχω παραγγείλει κάποια ψιλοπραγματα απο eBay απο 4/2

11/2015....

Δεν έχει έρθει τίποτα ακόμα..

 

Αν ρίξεις μια ματιά στις τελευταίες σελίδες στα αντίστοιχα νήματα ( των ΕΛΤΑ και στο αγορές από Κίνα) θα δεις ότι πολλοί περιμένουμε τα δέματα μας. Υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...