Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα ίδια κάνει κάτι τις γυναίκας μου η μπαταρία.

Και

Τα κολλήματα συνεχίζονται.

Απλά παράτησαν το software πλέον στη μοίρα του.

Το Α5 του 16 δίπλα του πετάει αν και δεν είναι πιο δυνατό.

Όταν τον έχεις εντελώς άδειο ή να τα βασικά Ο.κ.

Μόλις του βάζει facebook messenger και τα δικά της άντε γεια μετά.

Και η μπαταρία απλά τραγική και με ίδια συμπτώματα με του φίλου του ποστ από πάνω ακριβώς.

Εμένα δε με νοιάζει γιατί το έχει έρωτα το κινητό λόγο μεγέθους οθόνης κ.α που της αρέσουν και το έχει αγαπήσει.

Αλλά είναι απλά τραγική αντιμετώπιση απ τη Samsung σε ένα κινητό που το πουλούσε τιμή ναυαρχίδας στα 700€ να το παρατήσει έτσι.

Υπόψιν..(πριν με κατηγορήσετε ορισμένοι για hater: ότι

Εγώ είμαι φαν της Samsung με όλες τις τοπ και όχι μόνο συσκευές της αγορασμένες πολλαπλώς

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα κολλήματα συνεχίζονται.

Απλά παράτησαν το software πλέον στη μοίρα του.

Το Α5 του 16 δίπλα του πετάει αν και δεν είναι πιο δυνατό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επαναλαμβανω για μια ακομη φορα οτι εαν μια συσκευη δεχθει αλλεπαληλες αναβαθμησεις βαραινει και τοτε εμφανιζονται τα lag και τα κολληματα.συνεπως αφου την παρατησαν ποιος ο λογος να κολλαει; αρα κατι αλλο συμβαινει. η μπαταρια ειναι ενας λογος διοτι αν παλιωσει ισως δεν δινει την ποιοτητα ρευματος που απαιτειται. τωρα το Α5 του 16 αν ειναι ετσι οπως τα λες (δεν ειναι ποιο δυνατο)και συμφωνουμε δεν ειναι. τοτε με την 6 που φοραει και ποιο βαρυ εγινε και περισσοτερη μπαταρια καταναλωνει.συνεπως η λυση για το προβλημα της γυναικας σου ειναι το fb light.ακομη και οι κατοχοι του S6 εχουν προτιμησει το light.ΤΟ SAMSUNG ALPHA εξακολουθει να ειναι ενα απο τα πολυ καλα κινητα παρ'ολη την ηλικια του.εγω παντως το εχω απειραχτο το κινητο με την loli την μανισια btu και παει σφαιρα.

ΥΓ1.οσο για την μπαταρια δεν το συζηταμε αλλαζει πανευκολα καθ'οτι ειναι ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ.κατι καταλαβαινουμε κι'εμεις οι απλοι χρηστες συσκευων που προτιμαμε να αλλαζουμε την μπαταρια ευκολα γρηγορα και οικονομικα.

ΥΓ2.το ποστ 2521 στο τοπικ του S7 δινει προβλημα με fb μετα την τελευταια αναβαθμιση. αρα το προβλημα ειναι της εφαρμογης και οχι της συσκευης.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Με τις ίδιες εφαρμογές στο Α5 που τις είχα δώσει 2 μέρες για δοκιμή πήγαινε αέρας σε σχέση με το ΑΛΦΑ.

Επαναλαμβάνω είναι κρίμα που το παράτησαν.

Η δύναμη του φαίνεται στο HDR δε κάνει κυκλάκι για να αποθηκεύσει μία φώτο ενώ το Α5 κάνει.

Αλλά στην καθημερινή χρήση με τις ίδιες εφαρμογές δυστυχώς είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το Α5.

Και δε μιλάω για μπαταρία, εκεί ούτε καν δεν υπάρχει σύγκριση.

Η γυναίκα μου όμως επιμένει σε αυτό καθότι της αρέσει πολύ και κυρίως τη βολεύει σα μέγεθος και βάρος.

Παρόλο που χάνει hands down σε νυχτερινές ή εσωτερικού χώρου φώτο επίσης δε τη νοιάζει.

Όσο για το ΦΒ όλοι ξέρουμε τι σκ@τα εφαρμογή είναι αλλά επίσης ότι δε μπορούν να κάνουν χωρίς αυτή πολλοί.

Το Lite δεν είναι λύση στην περίπτωση μας και επίσης το Α5 τρέχει απροβλημάτιστα το κανονικό ΦΒ με ίδιο σχεδόν hardware.

Όσο για μένα όταν πλέον το πιάνω στα χέρια μου να δω κάτι μετά απ το S7 edge έχω τώρα άστα καλύτερα.

Ένα μικρό παράδειγμα.

Έκανε update το δικό μου και έβγαλα κάτι φώτο απ τις γυναίκας μου το ΑΛΦΑ.

Πάω να τις στείλω μετά στο δικό μου, κάνω share μέχρι να εμφανιστεί η επιλογή του messenger νόμιζα κόλλησε το κινητό, τόση ώρα έκανε.

Επαναλαμβάνω, άδειο ή μόνο με τα μαμά πάνω πάει οκ αλλά όταν του βάζεις διάφορες βαριές ή κακογραμμένες (πλην όμως απαραίτητες πλέον) εφαρμογές πάνω τότε γίνεται τα ζώα μου πάνε αργά.

Τα έχω δίπλα και ξέρω τι λέω δε λέω αέρα πράγματα.

Και το κατηγορώ μου είναι να το πω τελευταία φορά πως το παράτησε ή Samsung γιατί το Α5 (δε μιλάω για το S7 edge) στα δύσκολα φορτία δουλεύει πολύ καλύτερα.

Αυτά και τέλος τη γκρίνια από μένα.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου κινητο δεν εχει αλλα κολληματα , περα απο αυτα που εγραψα παραπανω και εχουν σχεση με την μπαταρια.

Κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα.

Η βασικη αιτια του προβληματος υποθετω οτι ειναι το pokemon go που γονατιζει το κινητο και ειδικοτερα την μπαταρια.

Απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι το προβλημα ειναι στην μπαταρια και μονο , για να μην πεταω λεφτα τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου κινητο δεν εχει αλλα κολληματα , περα απο αυτα που εγραψα παραπανω και εχουν σχεση με την μπαταρια.

Κατα τα αλλα δουλευει μια χαρα.

Η βασικη αιτια του προβληματος υποθετω οτι ειναι το pokemon go που γονατιζει το κινητο και ειδικοτερα την μπαταρια.

Απλα ηθελα να σιγουρευτω οτι το προβλημα ειναι στην μπαταρια και μονο , για να μην πεταω λεφτα τζαμπα.

Ξηλωσε το pokemon go και παρακολουθα το.

Εδω γονατιζει κινητα με μεγαλυτερη μπαταρια αυτη η βλακεια..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει την 5.0.2 αλλά και την cm13 μπορώ να πω πως η καλύτερη rom παραμένει η kitkat.

Το θέμα της μπαταρίας είναι αναγκαστική υποχώρηση λόγω design ( διαστάσεις, βάρος). Με καινούρια μπαταρία max 3 ώρες sot με δεδομένα και bluetooth ανοικτά. Με ένα powerbank έλυσα το πρόβλημά μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρατησε λοιπον η samsung, το δεχομαστε, και το κινητο θυμωσε και μουλαρωνει καλο σαν σκεπτικο αλλα δεν εχει δρακο. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εδώ και μια μέρα το κινητό μου ζεσταίνεται συχνά, τρώει τη μπαταρία γρήγορα.. Η μπαταρία είναι σχετικά καινούργια, αγορασμένη από smartec... Και μου δείχνει αυτήν την εικόνα... Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το κενό στη χρήση της μπαταρίας;;;9de468a66f9256d4f609adb367b50ac3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κενό σημαίνει τηλέφωνο κλειστό (απενεργοποιημένο)

Στον οριζόντιο άξονα, το κομμάτι 17:00 - 21:00 χώρισε το σε ίσα τμήματα για τις ενδιάμεσες ώρες και θα βρεις με σχετική ακρίβεια την ώρα και την διάρκεια που ήταν το τηλέφωνο σου απενεργοποιημένο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κενό σημαίνει τηλέφωνο κλειστό (απενεργοποιημένο)

Στον οριζόντιο άξονα, το κομμάτι 17:00 - 21:00 χώρισε το σε ίσα τμήματα για τις ενδιάμεσες ώρες και θα βρεις με σχετική ακρίβεια την ώρα και την διάρκεια που ήταν το τηλέφωνο σου απενεργοποιημένο.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Μα εκεί είναι το περίεργο... Το έκλεισα για κανένα λεπτό, όταν αντιλήφθηκα το battery draining...

 

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σου άλλα λέει. Κάνε τις υποδιαιρέσεις και δες. Καμιά φορά ο χρόνος μας ξεγελάει.

 

Sent from my Galaxy Tab Pro, using Tapatalk

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Που μπορώ να βρω καλή μπαταρία για να αντικαταστήσω τη παλιά; Μιλάω για original

 

Παρε τηλεφωνο την Smartec στο Χαιδαρι.2105820000

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλεφωνο την Smartec στο Χαιδαρι.2105820000
"δυστυχώς η μπαταρία για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σε έλλειψη από το εργοστάσιο παραγωγής."

 

μου είπαν...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

"δυστυχώς η μπαταρία για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σε έλλειψη από το εργοστάσιο παραγωγής."

 

μου είπαν...

 

Γεια σου φιλε μου. Τσεκαρε στο σκρουτζ υπαρχουν αρκετα καταστηματα για αγορα γνησιας μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Τον τελευταίο καιρό έχω ένα πρόβλημα με το alpha μου με το κουμπί που ενεργοποιεί-απενεργοποιεί το wifi.

Δηλαδή μου απενεργοποιείται μόνο του το wifi και όταν πατάω να το ενεργοποιήσω δεν ανάβει (δεν πρασινίζει δηλαδή η ένδειξη) και μένει σε μια κατάσταση που δεν είναι ούτε αναμμένο ούτε σβηστό (αχνό πράσινο) και αυτό φτιάχνει μόνο με επανεκκίνηση.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα??? Τι μπορεί να φταίει???

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δοκιμάσεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αφού πρώτα κάνεις backup τα αρχεία σου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,πηγα να κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αν ξαναπερασω το firmware μεσω odin,και ενω οαλ πηγαν μια χαρα,οταν προσπαθησα να κανω root το κινητο μεσω odin παλι,οσες φορες και αν επαναλαβω τη διαδικασια η κανω factory reset μεσω recovery και ξαναπροσπαθησω,παντα το wifi μου βγαζει προβλημα..Μου εμφανιζει μονο ενα wifi με ονομα du mobile offload το οποιο δεν συνδεεται καπου...Προσπαθησα restart το κινητο η το ρουτερ ομως δεν αλλαξε κατι..Τι μπορω να κανω?

Ενημερωση:τελικα χωρις να εγκαταστησω root μετα την 1η επανεκκινιση μου το ξαναεβγαλε,και δεν μπορω να συνδεθω πουθενα..

Edited by gregkoutsikos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,πηγα να κανω μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αν ξαναπερασω το firmware μεσω odin,και ενω οαλ πηγαν μια χαρα,οταν προσπαθησα να κανω root το κινητο μεσω odin παλι,οσες φορες και αν επαναλαβω τη διαδικασια η κανω factory reset μεσω recovery και ξαναπροσπαθησω,παντα το wifi μου βγαζει προβλημα..Μου εμφανιζει μονο ενα wifi με ονομα du mobile offload το οποιο δεν συνδεεται καπου...Προσπαθησα restart το κινητο η το ρουτερ ομως δεν αλλαξε κατι..Τι μπορω να κανω?

Ενημερωση:τελικα χωρις να εγκαταστησω root μετα την 1η επανεκκινιση μου το ξαναεβγαλε,και δεν μπορω να συνδεθω πουθενα..

 

Προσπαθησε να κατεβασεις καποιο αλλο firmware.Επισης δοκιμασε και καποιο αλλο odin.Στο samfirmware λεει ποιο odin να χρησιμοποιησεις.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

με ποιο odin να περασω ενα firmware kitkat με το 1.85 η το 3.10? Edited by tsiou55
Link to comment
Share on other sites

Έχει μήπως κανείς χρησιμοποιήσει την εφαρμογή alpha web bank με το δακτυλικό αποτύπωμα σε kitkat 4.4.4 ?

Το εμφανίζει το δακτυλικό η είναι θέμα firmware και δεν το εμφανίζει?

Link to comment
Share on other sites

με ποιο odin να περασω ενα firmware kitkat με το 1.85 η το 3.10?

 

Εγώ έβαλα κιτκατ με το τελευταιο odin κ δεν είχα πρόβλημά.

Επίσης πρόσεχε στο downgrade απο llolipop πέφτει σε bootloop κάνε factory reset κ είσαι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα κιτκατ με το τελευταιο odin κ δεν είχα πρόβλημά.

Επίσης πρόσεχε στο downgrade απο llolipop πέφτει σε bootloop κάνε factory reset κ είσαι κομπλε

 

ειμαι ιδη με kitkat αλλα cosmote και θελω να βαλω no brand kitkat

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...