Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα άλλο θεματάκι της 5.0.2 πέρα από τις png φωτογραφίες και το wireless charging είναι και η μείωση ταχύτητας του 4G.

Θησείο με kitkat : To δικό μου 4 μπάρες - 75mbps download. Φίλος με P7, 4 μπάρες - 50mbps download. Πάροχος ίδιος.

Θησείο με lollipop: To δικό μου 3 μπάρες - 50mbps download. Φίλος με P7, 4 μπάρες - 50mbps download. Πάροχος ίδιος.

Κάθε test έγινε στο ίδιο σημείο, την ίδια ώρα, 3 διαφορετικές μέρες.

Την πτώση από το full 4G σήμα στις 3 μπάρες και τη μείωση της ταχύτητας download, την έχω παρατηρήσει και σε άλλες δύο περιοχές.

Μικρό το κακό ( χωρίς ουσία στο σερφάρισμα), απλά το αναφέρω για τους λάτρεις της 4G ταχύτητας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ένα άλλο θεματάκι της 5.0.2 πέρα από τις png φωτογραφίες και το wireless charging είναι και η μείωση ταχύτητας του 4G.

Θησείο με kitkat : To δικό μου 4 μπάρες - 75mbps download. Φίλος με P7, 4 μπάρες - 50mbps download. Πάροχος ίδιος.

Θησείο με lollipop: To δικό μου 3 μπάρες - 50mbps download. Φίλος με P7, 4 μπάρες - 50mbps download. Πάροχος ίδιος.

Κάθε test έγινε στο ίδιο σημείο, την ίδια ώρα, 3 διαφορετικές μέρες.

Την πτώση από το full 4G σήμα στις 3 μπάρες και τη μείωση της ταχύτητας download, την έχω παρατηρήσει και σε άλλες δύο περιοχές.

Μικρό το κακό ( χωρίς ουσία στο σερφάρισμα), απλά το αναφέρω για τους λάτρεις της 4G ταχύτητας.

 

αραγε η μειωση μιας μπαρας εχει αντικτυπο μονο στο downlaod η και στην ποιοτητα κλησης εκει που το σημα ειναι οριακο;

Link to comment
Share on other sites

αραγε η μειωση μιας μπαρας εχει αντικτυπο μονο στο downlaod η και στην ποιοτητα κλησης εκει που το σημα ειναι οριακο;

 

Πιστεύω δεν έχει αντίκτυπο στo κάτω όριο.

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη το αλφα της κοπέλας μου πήγε στη smartec. Έκανε συνεχόμενες επανεκκινήσεις και περιέργους ήχους. Ευτυχώς κάποια στιγμή του πήρα τα δεδομένα. Αλλαγή μητρικής και όλα καλά!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε η αναβάθμιση μέσω kies. Έχω ολλανδικό. Χρειάζεται να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων? Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Μόνο που έγινε χιονάτο. Πολύ ασπρίλα. Αν χρειάζεται επαναφορά πάω από το μενού / δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας /επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων? Θα σβήσουν τα πάντα στο τηλέφωνο, θα γίνει όπως το αγόρασα ή θα μείνουν οι φωτογραφίες και η μουσική και ότι έχω βάλει (όχι εφαρμογές το ξέρω αλλά αρχεία, pdf, έγγραφα κλπ)? Edited by ionskotis
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο την αναβάθμιση σε Lollipop που έκανα τις προάλλες παρατηρώ την ραγδαιά αύξηση κατανάλωσης της μπαταρίας. Μετά απο Wipe Cache Partition έρχεται στα ίσα του για λίγες ώρες αλλά το ξανακάνει. Έσβησα το Chrome που το εμφανίζει και 1ο σε κατανάλωση αλλά πάλι τα ίδια. Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο. Το Factory Reset θα κάνει δουλειά; Αρχίζει και γίνεται αρκετά ενοχλητικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε η αναβάθμιση μέσω kies. Έχω ολλανδικό. Χρειάζεται να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων? Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Μόνο που έγινε χιονάτο. Πολύ ασπρίλα. Αν χρειάζεται επαναφορά πάω από το μενού / δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας /επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων? Θα σβήσουν τα πάντα στο τηλέφωνο, θα γίνει όπως το αγόρασα ή θα μείνουν οι φωτογραφίες και η μουσική και ότι έχω βάλει (όχι εφαρμογές το ξέρω αλλά αρχεία, pdf, έγγραφα κλπ)?

Θα σβήσουν όλα. Κάνε backup μέσα από το kies αλλά όλες οι ρυθμίσεις σου (και στις εφαρμογές) θα χαθούν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά απο την αναβάθμιση σε Lollipop που έκανα τις προάλλες παρατηρώ την ραγδαιά αύξηση κατανάλωσης της μπαταρίας. Μετά απο Wipe Cache Partition έρχεται στα ίσα του για λίγες ώρες αλλά το ξανακάνει. Έσβησα το Chrome που το εμφανίζει και 1ο σε κατανάλωση αλλά πάλι τα ίδια. Έχετε να προτείνεται κάτι άλλο. Το Factory Reset θα κάνει δουλειά; Αρχίζει και γίνεται αρκετά ενοχλητικό.

Ναι στην αρχή θα δεις διαφορά αλλά δεν κρατάει πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορώ κι εγώ πλέον να πω επιβεβαιωμένα αφού πέρασαν κι άλλες μέρες χρήσης ότι η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα στη lollipop τόσο με ανοιχτή οθόνη όσο και στο deep sleep. Την κρατώ παρόλα αυτά γιατί έχει ένα καλό : Το smoothness χωρίς stutters στην κύλιση των αρχικών οθονών. Η kitkat παρουσιάζε κάποια σπασιματάκια που και που κατά την κύλιση των αρχικών οθονών.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μετά από 3 εβδομάδες, βλέπω τη μπαταρία στα ίδια επίπεδα και λίγο καλύτερη από τη kit kat. Στην αρχή ( τις πρώτες μέρες ) η διαφορά σε διάρκεια με τη lolipop ήταν εμφανέστατη. Στη πορεία μειώθηκε και έχει τώρα καμιά δεκαριά μέρες που είναι συνεχώς στα επίπεδα που προανέφερα.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουν δίκιο όλοι οι άλλοι με την lollipop για την μπαταρία. Αν συνεχίσει θα κάνω μια επαναφορά και θα δω αν φτιάξει.
Link to comment
Share on other sites

Όντως μπορώ κι εγώ πλέον να πω επιβεβαιωμένα αφού πέρασαν κι άλλες μέρες χρήσης ότι η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα στη lollipop τόσο με ανοιχτή οθόνη όσο και στο deep sleep. Την κρατώ παρόλα αυτά γιατί έχει ένα καλό : Το smoothness χωρίς stutters στην κύλιση των αρχικών οθονών. Η kitkat παρουσιάζε κάποια σπασιματάκια που και που κατά την κύλιση των αρχικών οθονών.

Κατι δεν κανετε σωστα η τελευταια αναβαθμιση 11/09 lollipop η μπαταρια ολη νυχτα πεφτει 1 με 2% δεν σου λεω για την ημερα γιατι ειναι υποκειμενικο αναλογα την χρηση αλλα και την ημερα δεν συγκρινεται τουλαχιστον με την γαλλικη lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν κανετε σωστα η τελευταια αναβαθμιση 11/09 lollipop η μπαταρια ολη νυχτα πεφτει 1 με 2% δεν σου λεω για την ημερα γιατι ειναι υποκειμενικο αναλογα την χρηση αλλα και την ημερα δεν συγκρινεται τουλαχιστον με την γαλλικη lollipop.

 

Format έκανα πριν και μετά και επίσης έχω κάνει ίδιο στήσιμο κινητού με kitkat ( ίδιος launcher, ίδιες εφαρμογές). Το 1-2% κατανάλωση στο deep sleep σε αντίθεση με σένα το είχα στην kitkat ( εσύ είχες μεγάλο εκεί ). Είμαστε αντίστροφες περιπτώσεις. Δεν έχω μετρήσει πόση κατανάλωση έχω στο deep sleep στην lollipop αλλά το σίγουρο είναι ότι φορτίζω αρκετά συχνότερα το κινητό.

 

Επίσης δεδομένα πλέον μπορώ να πω ότι με lollipop και Vodafone , στα μέρη όπου έπιανα 4 μπάρες με kitkat, τώρα πιάνω 3 και εκεί που έπιανα 3, τώρα πιάνω 2 με χαμηλότερες ταχύτητες download σε όλες τις περιπτώσεις. Έχασα μια μπάρα σήματος 4G δηλαδή με επίπτωση μια απώλεια ταχύτητας από 20 έως 30 mbps ανά περίπτωση. Πιο πολύ ψυχολογικά με ενοχλεί αυτό παρά στην πράξη.

 

Eπαναλαμβάνω πάντως πως η lollipop έχει κι ένα καλό και αυτό είναι η πιο smooth κύλιση χωρίς stutters.

Link to comment
Share on other sites

Format έκανα πριν και μετά και επίσης έχω κάνει ίδιο στήσιμο κινητού με kitkat ( ίδιος launcher, ίδιες εφαρμογές). Το 1-2% κατανάλωση στο deep sleep σε αντίθεση με σένα το είχα στην kitkat ( εσύ είχες μεγάλο εκεί ). Είμαστε αντίστροφες περιπτώσεις. Δεν έχω μετρήσει πόση κατανάλωση έχω στο deep sleep στην lollipop αλλά το σίγουρο είναι ότι φορτίζω αρκετά συχνότερα το κινητό.

 

Επίσης δεδομένα πλέον μπορώ να πω ότι με lollipop και Vodafone , στα μέρη όπου έπιανα 4 μπάρες με kitkat, τώρα πιάνω 3 και εκεί που έπιανα 3, τώρα πιάνω 2 με χαμηλότερες ταχύτητες download σε όλες τις περιπτώσεις. Έχασα μια μπάρα σήματος 4G δηλαδή με επίπτωση μια απώλεια ταχύτητας από 20 έως 30 mbps ανά περίπτωση. Πιο πολύ ψυχολογικά με ενοχλεί αυτό παρά στην πράξη.

 

Eπαναλαμβάνω πάντως πως η lollipop έχει κι ένα καλό και αυτό είναι η πιο smooth κύλιση χωρίς stutters.

Σε deep sleep η διαφορά με κιτκατ δεν είναι πολύ μεγαλη αν και εχω καιρο που εχω την lollipop από τον Απρίλιο μολις βγηκε η γαλλικη η οποία περα από το smooth και την σταθερότητα σε ότι αφορα την μπαταρία κα την ram δεν ημουνα ευχαριστημένος η τελευταια εκδοση όμως εχει μεγαλη βελτίωση τοσο στην μπαταρια αλλα και στην ram οσο για σταθερότητα παραμενει σε πολύ καλο επιπεδο.

εγω εχω cosmote και δεν μπορω να πω ότι εχω καποιο πρόβλημα με το σημα.

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι με το θέμα της εκφώνησης του ονόματος αυτού που σε παίρνει....

Μπορείτε να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία εσείς που έχετε lolllipop (Ρυθμίσεις - Γλώσσα και εισαγωγή - Εκφώνηση ειδοποίησης και τσεκάρουμε το "Κλήσεις από αγαπημένες επαφές"), να τσεκάρουμε αν σε κάποιον ΔΕΝ βγάζει τα παρακάτω προβλήματα, ώστε να φλασάρουμε την συγκεκριμένη lollipop?

Τα προβλήματα όταν είναι ενεργοποιημένο αυτό είναι τα εξής:

1) Η ένταση της εκφώνησης είναι τρομερά χαμηλή (σχεδόν δεν ακούγεται)

2) Όποτε παίρνω τηλέφωνο ενεργοποιείται από default το ηχείο (ανοιχτή ακρόαση)

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επανέρχομαι με το θέμα της εκφώνησης του ονόματος αυτού που σε παίρνει....

Μπορείτε να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία εσείς που έχετε lolllipop (Ρυθμίσεις - Γλώσσα και εισαγωγή - Εκφώνηση ειδοποίησης και τσεκάρουμε το "Κλήσεις από αγαπημένες επαφές"), να τσεκάρουμε αν σε κάποιον ΔΕΝ βγάζει τα παρακάτω προβλήματα, ώστε να φλασάρουμε την συγκεκριμένη lollipop?

Τα προβλήματα όταν είναι ενεργοποιημένο αυτό είναι τα εξής:

1) Η ένταση της εκφώνησης είναι τρομερά χαμηλή (σχεδόν δεν ακούγεται)

2) Όποτε παίρνω τηλέφωνο ενεργοποιείται από default το ηχείο (ανοιχτή ακρόαση)

Δυστυχώς σε εμένα ισχύουν και τα δύο που αναφέρεις. Έχω την Ελληνική ( μάλλον ) τη πέρασα μέσω Kies. Η συσκευή είναι unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε εμένα ισχύουν και τα δύο που αναφέρεις. Έχω την Ελληνική ( μάλλον ) τη πέρασα μέσω Kies. Η συσκευή είναι unbranded.

Ναι στην EUR και στην DBT ισχύουν σίγουρα...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

απο την καμερα ειστε ευχαριστημενοι?σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου πως τα παει?

θεωρειτε πως ειναι καλυτερο απο το Α5?(το uhd video δεν ενδιαφερει)

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

απο την καμερα ειστε ευχαριστημενοι?σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου πως τα παει?

θεωρειτε πως ειναι καλυτερο απο το Α5?(το uhd video δεν ενδιαφερει)

ευχαριστω!

Είναι αξιοπρεπέστατη για κινητό. Για σύγκριση με το Α5 δε μου έτυχε να κάνω, αλλά με S4 που σύγκρινα είναι αισθητά καλύτερο και με S5 σε παρόμοια επίπεδα ίσως ένα κλικ καλύτερο.

Αν αυτά σε βοηθούν έχει καλώς....

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σταμάτησε να πωλείται πλέον στην Ελλάδα?

Έχω άλλη επιλογή εκτός μεταχειρισμένου για να το προμηθευτώ?

 

Εχει σταματησει εδω και μηνες την παραγωγη του η Samsung οποτε ψαξε στο εξωτερικο μηπως το βρεις σε καλυτερη τιμη καινουριο.Απο το στοκ.

Παντως επιμενω οτι ηταν μεγαλη πατατα της Samsung να σταματησει την παραγωγη του..

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω την αναβάθμιση σε 5 ή έχετε δει περισσότερα μειονεκτήματα σε σχέση με την 4.4.4.;

Δεν έχω δει μειονεκτήματα αλλά και τίποτα σπουδαίο σε πλεονεκτήματα, το μοναδικό δηλαδή που έχω δει εγώ, είναι λίγο μεγαλύτερη διάρκεια της μπαταρίας. Κατά τα άλλα αλλαγή << περιβάλλοντος >> πολλή ασπρίλα που προσωπικά θα προτιμούσα τη << μαυρίλα >> της κιτ κατ.

Αν θες τη βάζεις κυρίως για ψυχολογικούς λόγους μιας κάποιας αλλαγής. Τίποτα το ουσιαστικό δε προσφέρει κατά τη γνώμη μου. Σχετικά με τη μπαταρία πάλι, εγώ όπως σου είπα έχω δει μια μικρή βελτίωση ( τις πρώτες μέρες ήταν θεαματικά καλύτερη, μετά έφτασε και παρέμεινε στα στάδια που είναι τώρα ) και άλλοι πάλι λένε μια μικρή χειροτέρευση, τώρα τι να σου πω; Πάντως μετά από σχεδόν ένα μήνα που την έχω βάλει και να μην την είχα δε θα έχανα και τίποτα. Η κύρια διαφορά τέλος για μένα είναι η << ασπρίλα >> που έχει. Αν σου αρέσει προχώρα, κατά 99% δε θα έχεις προβλήματα. Αν πάλι προτιμάς τη << μαυρίλα >> της κιτ κατ ( προσωπικά αλλά και στους περισσότερους μου άρεσε πιο πολύ ) μείνε ως είσαι, σίγουρα δε θα χάσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως επιμενω οτι ηταν μεγαλη πατατα της Samsung να σταματησει την παραγωγη του..

 

Συμφωνώ απόλυτα. Στην τιμή που είχε φτάσει να πωλείται ήταν απίστευτο value for money, είχε πάρει μπρος στις πωλήσεις και σίγουρα η Samsung δεν έμπαινε μέσα. Προφανώς ήθελε να βγάζει μεγαλύτερο κέρδος. Γενικά το λάθος που έκανε η Samsung με το Alpha δεν ήταν για μένα το ότι δεν έβαλε full hd οθόνη ή το ότι έβαλε μικρή μπαταρία αλλά το ότι στη ναυαρχίδα μιας νέας σειράς, άγνωστης πέρυσι στον περισσότερο κόσμο, έθεσε πολύ υψηλή αρχική τιμή. Αν το είχε ξεκινήσει στα 400€, θα πουλούσε τρελά. Δείτε πόσο καλά πάει το χειρότερο συγκριτικά Α5. Γιατί πάει τόσο καλά; Γιατί πολύ απλά ξεκίνησε στα 400€. Πολλοί γύρω μου όταν βλέπουν για 1η φορά το Alpha μου λένε "Ωραίο κινητό, το A5 είναι ;"

 

Να βάλω την αναβάθμιση σε 5 ή έχετε δει περισσότερα μειονεκτήματα σε σχέση με την 4.4.4.;

 

Για μένα το θετικό της lollipop είναι τα λιγότερα stutters. Stutter = όταν πχ κάνεις κύλιση μεταξύ των αρχικών οθονών να σου τύχει ένα μικρό τραυλισματάκι ( όχι lag) . Πιο πολύ εμφανές στην kitkat ήταν στο ανεβοκατέβασμα του πληκτρολογίου στη stock εφαρμογή sms. Ως αρνητικά θεωρώ τη χειροτέρευση μπαταρίας, τη χειροτέρευση 4g ταχύτητας στη Vodafone τουλάχιστον και το κακό rendering σε png φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...