Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο χθες εχω το εξης προβλημα: εστειλα sms και σε καποια δεν μου ηρθε αναφορα παραδοσης ενω οι παραληπτες τα ελαβαν. Ξερετε τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απο χθες εχω το εξης προβλημα: εστειλα sms και σε καποια δεν μου ηρθε αναφορα παραδοσης ενω οι παραληπτες τα ελαβαν. Ξερετε τι μπορει να φταιει;

 

Ναι,να μην εχεις ενεργοποιηση την αναφορα απο τις ρυθμισεις SMS

Link to comment
Share on other sites

Ναι,να μην εχεις ενεργοποιηση την αναφορα απο τις ρυθμισεις SMS

Την εχω ενεργοποιησει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ψάχνοντας στο Ίντερνετ για να διαβάσω κάτι σχετικά με ενα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε με το κινητό μου, βρήκα το συγκεκριμένο φόρουμ.

Γράφτηκα λοιπόν κι εγώ προκειμένου να αναφέρω το πρόβλημα μήπως και γνωρίζει κάποιος τι παίζει για να με βοηθήσει.

 

Είμαι κάτοχος ενός samsung galaxy alpha εδώ και 3 μήνες περίπου. Γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος απο το τηλεφωνο. Εδώ και 3-4 μέρες όμως και χωρίς να εχω κατεβάσει κάτι νεο, η συσκευή ζεστενεται πολυ γρήγορα και μπορω να πω χωρίς να κανω κάτι. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η μπαταρία να μου κρατάει πλέον γύρω στις 4-5 ώρες χωρίς χρήση. Αυτό ειναι περίεργο γιατι μεχρι πριν λίγες μέρες με Bluetooth, mobile data, location και όλες τις εφαρμογές να κάνουν ανανέωση στο background το κινητό δε ζεστενεται ποτέ και μπαταρία κράταγε γύρω στις 8-9 ώρες.

 

Φανταστείτε ότι χωρις να το χρησιμοποιώ δλδ κλειδωμένο απο το 44%επεσε στο 31% μέσα σε 20' μονο!!!!

 

Παρακαλώ οποίος μπορεί ας βοηθήσει γιατι δεν ξέρω τι να κοιτάξω η τι να αλλάξω....

 

Ευχαριστω εκ των προτέρων.

 

Υ.γ. Εχω παρατηρήσει ότι ζεσταίνεται πατά πολυ την ωρα που φορτίζει επίσης. Αυτό δεν το έκανε καθόλου πριν. Μπορω να πω ότι ήταν σχεδόν κρύα η συσκευή. Επίσης και κλειδωμένο όταν ειναι και δέντρο εχω ξεκλειδώσει, η πλάτη του παραμένει αρκετά ζέστη χωρις χρήση της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Giwrgos35 πολυ πιθανο καποια εφαρμογη να σου εκανε την ζημια.Προσπαθησε να απεγκαταστησεις καποια απο τις τελευταιες που εβαλες,κι αν δεν δεις να στρωνει πας για επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

 

Ασχετο αλλα η lollipop 5.0.2 βγηκε για το AT&T μοντελο G850A που φοραει τον snapdragon.Λογικα δεν θα αργησουμε οι υπολοιποι...Για Απριλη ειχαν πει.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

 

Δοκίμασε καμία εφαρμογή τύπου Clean Master για να δεις σε τι θερμοκρασία τρέχεις και ποιες εφαρμογές χρειάζεται να κλείσεις για να πέσει αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα η lollipop 5.0.2 βγηκε για το AT&T μοντελο G850A που φοραει τον snapdragon.Λογικα δεν θα αργησουμε οι υπολοιποι...Για Απριλη ειχαν πει.

 

Μάλλον η πιο σωστή έκφραση είναι από Απρίλη,

αν λάβεις υπ' 'οψιν πότε ξεκίνησε η αναβάθμιση σε Note 3 & 4 που δεν έχει φτάσει ακόμα ούτε στους μισούς.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η πιο σωστή έκφραση είναι από Απρίλη,

αν λάβεις υπ' 'οψιν πότε ξεκίνησε η αναβάθμιση σε Note 3 & 4 που δεν έχει φτάσει ακόμα ούτε στους μισούς.

Ναι σωστα.Το διατυπωσα οπως θα το σκεφτομουν εγω.Η πρωτη που θα βγει θα την φλασαρω μεσω odin.Φυσικα δεν το προτεινω,δικο μου τηλεφωνο οτι και να γινει.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Λοιπόν επισυνάπτω 2-3 screenshot μήπως μπορέσετε να καταλάβετε κάτι.

Να σημειώσω πως εχω κάνει restart τη συσκευή. Επίσης χρεισιμοποιω το du master, το gram battery και το cooler master για να χαλαρώνω τη συσκευή μου...

 

Κλείνοντας να προσθέσω πως πάλι μέσα σε 10' χρήσης η μπαταρία έπεσε 10% απο 100% πήγε 90%. Και η χρήση που του έγινε ήταν ενα τηλεφωνο και ενα καθάρισμα με du master...

 

Παραθέτω άλλο μια εικόνα.

 

Και άλλη μια. Συγνώμη που το κανω τμηματικά αλλα η εφαρμογή δεν μου επιτρέπει να κανω 2-3 τη φορά.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

@Giwrgos35 Μπορείς να χρησιμοποιήσεις την επιλογή τροποποίηση την επόμενη φορά, στο αρχικό σου μύνημα και να προσθέσεις ότι θέλεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου είμαι κι εγώ περήφανος κάτοχος ενός Alpha!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους συμφορουμίτες για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις τους εδώ. Πραγματικά με βοηθήσατε σε πολλές απορίες που είχα.

 

Να αναφέρω ότι την αγορά την έκανα τελικά από σκρουτζομάγαζο του κέντρου στα 319 euro. Έψαξα και την προσφορά του Γερμανού στα 329 αλλά από τα κεντρικά μου είπαν ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πουθένα σε όλη την Αττική σε μαύρο. Από τα άλλα χρώματα στην ουσία μόνο μπλε υπήρχε διαθέσιμο.

 

Βάση του phone info, CSC Country βγάζει UK και ναι έχει και εμένα το Computrace Agent που δεν μπορείς να το ξεφορτωθείς.

Δεν φαίνεται να είναι branded πάντως.

 

Στις 6 μέρες που το έχω η μπαταρία κρατάει περίπου 2 μέρες με πολύ πολύ light χρήση.

Αυτά για την ώρα, θα επανέλθω αν προκύψει τίποτα ενδιαφέρον.

 

 

υ.γ. Από την πρώτη μέρα μου εμφανίζει μήνυμα για ενημέρωση λογισμικού. Υποθέτω είναι η 5.0

Αξίζει να την κάνω ή να περιμένω λίγο ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η 5 θα το καταλάβεις κι από το μέγεθος.

Ότι και να ναι κανε την και μετά ένα reset.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

υ.γ. Από την πρώτη μέρα μου εμφανίζει μήνυμα για ενημέρωση λογισμικού. Υποθέτω είναι η 5.0

Αξίζει να την κάνω ή να περιμένω λίγο ακόμα?

 

Αν εχεις εφαρμογες Voda και λογικα ειναι στα 140mb η αναβαθμιση, ΔΕΝ είναι η 5.0.

 

Και μένα μου την εμφάνισε αλλά δε τη περνάω με τπτ. Μια χαρά ρολάρει και τώρα :p

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εφαρμογες Voda και λογικα ειναι στα 140mb η αναβαθμιση, ΔΕΝ είναι η 5.0.

 

Και μένα μου την εμφάνισε αλλά δε τη περνάω με τπτ. Μια χαρά ρολάρει και τώρα :p

 

 

Έχω συμβόλαιο Cosmote με 400ΜΒ το μήνα και μου έβγαλε ειδοποίηση ότι το μέγεθος της ενημέρωσης ξεπερνάει τα ΜΒ μου, οπότε...

Δεν έχει κάνει κάνεις ακόμα το βήμα σε 5.0?

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας την official rom σε εξουσιοδοτημένο service της samsung,υπάρχει πρόβλημα με τον knox και την εγγύηση??

Παρακαλώ απαντήστε.

Αν περαστεί από ΕΠΙΣΗΜΟ service της samsung, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο Cosmote με 400ΜΒ το μήνα και μου έβγαλε ειδοποίηση ότι το μέγεθος της ενημέρωσης ξεπερνάει τα ΜΒ μου, οπότε...

Δεν έχει κάνει κάνεις ακόμα το βήμα σε 5.0?

 

Δεν έχει βγει για κανένα Alpha του κόσμου από όσο γνωρίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν περαστεί από ΕΠΙΣΗΜΟ service της samsung, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

 

Προβλέπεται τέτοια διαδικασία ;

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει για κανένα Alpha του κόσμου από όσο γνωρίζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Προβλέπεται τέτοια διαδικασία ;

Γιατί να μην προβλέπεται? Από τα πρώτα πράγματα που κάνουν συνήθως στα επίσημα service όταν πάει μια συσκευή με πρόβλημα, είναι να σου ξαναπεράσουν το firmware.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Έχω συμβόλαιο Cosmote με 400ΜΒ το μήνα και μου έβγαλε ειδοποίηση ότι το μέγεθος της ενημέρωσης ξεπερνάει τα ΜΒ μου, οπότε...

Δεν έχει κάνει κάνεις ακόμα το βήμα σε 5.0?

 

Σιγουρα δεν είναι η 5.0 δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Είναι μια ενημερωση που εμφανιζει την LTE επιλογη σε οσους δεν υπαρχει, και κανει και ενημερώσεις σε διαφορες εφαρμογες.

Δεν επιρεαζει καθολου τη λειτουργια του κινητου αυτή η ενημερωση.

Δοκιμασε να την κατεβασεις με Wi Fi να μην χαλασεις και τα mb σου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν είναι η 5.0 δεν εχει κυκλοφορησει ακομα.

Είναι μια ενημερωση που εμφανιζει την LTE επιλογη σε οσους δεν υπαρχει, και κανει και ενημερώσεις σε διαφορες εφαρμογες.

Δεν επιρεαζει καθολου τη λειτουργια του κινητου αυτή η ενημερωση.

Δοκιμασε να την κατεβασεις με Wi Fi να μην χαλασεις και τα mb σου.

 

Α ok, ευχαριστώ για την απάντηση.

Με προβλημάτιζε το μέγεθος (πάνω απο 400ΜΒ) γι'αυτό σκέφτηκα την 5.0

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην προβλέπεται? Από τα πρώτα πράγματα που κάνουν συνήθως στα επίσημα service όταν πάει μια συσκευή με πρόβλημα, είναι να σου ξαναπεράσουν το firmware.

 

Eίχα στο μυαλό μου πιο πολύ πέρασμα από branded σε unbranded λογισμικό.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με συνεχείς επανεκκινήσεις στο κινητό. Ακόμα και σε ασφαλή λειτουργία μου το κάνει. Άρα δεν πρόκειται για κάποια 3rd party εφαρμογή που δημιουργεί πρόβλημα. Να ελπίζω ότι η αναβάθμιση σε lollipop θα λύσει το πρόβλημα? Ή να το πάω στο service και να ξαναπεραστεί το firmware?
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να έχω πρόβλημα με συνεχείς επανεκκινήσεις στο κινητό. Ακόμα και σε ασφαλή λειτουργία μου το κάνει. Άρα δεν πρόκειται για κάποια 3rd party εφαρμογή που δημιουργεί πρόβλημα. Να ελπίζω ότι η αναβάθμιση σε lollipop θα λύσει το πρόβλημα? Ή να το πάω στο service και να ξαναπεραστεί το firmware?

 

Για ποιο λόγο δεν κάνεις ένα factory reset με πλήρη διαγραφή πριν το πας στο service ; Aν το έχεις κάνει ήδη τότε ναι πήγαινε service κατευθείαν. Δεν κάνει επανεκκινήσεις το Alpha ( δεν έχω διαβάσει ούτε στο xda τέτοιο πρόβλημα ) άρα είναι συγκεκριμένα στη συσκευή σου το θέμα. Το ίδιο ισχύει και για το φίλο που του υπερθερμαίνεται και έχει πρόβλημα με τη φόρτιση.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...