Jump to content

Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά είδα το Α3 και νομίζω μου αρέσει περισσότερο (μιας και μου αρέσουν τα μικρά τηλέφωνα με γωνίες τύπου i phone )

Εντάξει θα μου πείτε άλλη κατηγορία αλλά εγώ δεν είναι ότι θα κάνω και τρελά πράγματα με το κινητό που θα αγοράσω.

Ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για το Α3? Είναι μεταλλικό ολόκληρο?

Βοηθήστε να αποφασίσω.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά είδα το Α3 και νομίζω μου αρέσει περισσότερο (μιας και μου αρέσουν τα μικρά τηλέφωνα με γωνίες τύπου i phone )

Εντάξει θα μου πείτε άλλη κατηγορία αλλά εγώ δεν είναι ότι θα κάνω και τρελά πράγματα με το κινητό που θα αγοράσω.

Ξέρει κάποιος λεπτομέρειες για το Α3? Είναι μεταλλικό ολόκληρο?

Βοηθήστε να αποφασίσω.....

Αν και όπως είπες είναι άλλη κατηγορία, περίμενε πρώτα να έρθει, να δεις τιμές, να μάθεις το πως θα τα πάει γενικώς σε << συμπεριφορά >> να δεις αν θα είναι τόσο καλή όσο του Alpha και κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Την παρέλαβα σήμερα και είναι καταπληκτική :D Όμορφη, εφαρμόζει τέλεια, δεν αυξάνει πολύ τον όγκο και εξαιρετικό κράτημα :happy:

πιστεύω ότι για τέτοια τηλέφωνα καλύτερη θήκη είναι αυτές που μπαίνει όλο το κινητό μέσα (δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό το είδος), ώστε όταν το βγάζεις να το χαίρεσαι χωρίς θήκες κλπ, γυμνό...

 

Υ.Γ θυμήθηκα... τύπου pouch

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι για τέτοια τηλέφωνα καλύτερη θήκη είναι αυτές που μπαίνει όλο το κινητό μέσα (δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτό το είδος), ώστε όταν το βγάζεις να το χαίρεσαι χωρίς θήκες κλπ, γυμνό...

 

Υ.Γ θυμήθηκα... τύπου pouch

Σωστά. Συμφωνώ. Κι εγώ τέτοια χρησιμοποιώ (pouch ή αλλιώς sleeve) για να ευχαριστιέμαι "γυμνή" την συσκευή. Έχω παραγγείλει όμως από το e-bay και από μια από κάθε είδος για να τις δοκιμάσω και να αλλάζω όποτε μου κάνει κέφι. (Τύπου wallet, S-view, Σιλικόνης κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μοντέλα τα είδα στο πλαίσιο σήμερα ειναι πιο λεπτά απο το alpha αλλά δεν φτάνουν την ποιότητα τα του και τα specs του .Μιλαω για Α3 και Α 5 .(Είμαι σε ενα φοβερό δίλλημα alpha η lg G3 32gb ) ΤΟ πρώτο κόσμημα ρολάρει καλά και πολύ καλά specs το lg οθοναρα specs αλλά διαβάζω πολλα --Λαγκάρντ κολλήματα σβήσιματα κ.α ποσοστό αστοχίας μεγάλο δυστυχώς ΠΟια η γνώμη σας σε τιμή θα παίξει απο Σκρουτζ πάνω κάτω στα ίδια παιζουν παρακαλώ βοήθεια!!!!ΛΛΛΛΛ!
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα μοντέλα τα είδα στο πλαίσιο σήμερα ειναι πιο λεπτά απο το alpha αλλά δεν φτάνουν την ποιότητα τα του και τα specs του .Μιλαω για Α3 και Α 5 .(Είμαι σε ενα φοβερό δίλλημα alpha η lg G3 32gb ) ΤΟ πρώτο κόσμημα ρολάρει καλά και πολύ καλά specs το lg οθοναρα specs αλλά διαβάζω πολλα --Λαγκάρντ κολλήματα σβήσιματα κ.α ποσοστό αστοχίας μεγάλο δυστυχώς ΠΟια η γνώμη σας σε τιμή θα παίξει απο Σκρουτζ πάνω κάτω στα ίδια παιζουν παρακαλώ βοήθεια!!!!ΛΛΛΛΛ!

Αγαπητέ είχα το ίδιο ακριβώς δίλλημα πριν από ένα μήνα περίπου όταν και εγω ειχα καταλήξει να επιλέξω μεταξύ των Samsung Galaxy Alpha και του LG G3. Το LG ήταν πιο δημοφιλές δεδομένου ότι κυκλοφορούσε απο τον Απρίλιο και με τρομερά specs. Ομως τα specs του alpha με κάλυπταν επιςης και μάλιστα εχει πολυ καλα αποτέλεσματα σε benchmarks. Πολυ βαςικό το γεγονός ότι ήταν 4,7" έναντι των 5,5" που για μένα ειναι αρκετά μεγάλο. Θα έλεγα πως το μέγεθος του alpha ειναι ιδανικό αλλα και η εμφάνιςη του με κερδιςε. Τότε η διαφορά στην τιμή ήταν 60€ πιο ακριβό το LG.

Έχω τη συσκευή ένα μήνα τωρα και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος σε ολα τα επίπεδα και στο συνιστώ.

Edited by sski
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Συμφωνώ. Κι εγώ τέτοια χρησιμοποιώ (pouch ή αλλιώς sleeve) για να ευχαριστιέμαι "γυμνή" την συσκευή. Έχω παραγγείλει όμως από το e-bay και από μια από κάθε είδος για να τις δοκιμάσω και να αλλάζω όποτε μου κάνει κέφι. (Τύπου wallet, S-view, Σιλικόνης κτλ)

Έχεις να προτείνεις καμιά καλή sleeve? εννοώ που και να πέσει κάτω να μη σπάσει η οθόνη και επίσης να χωράει όλο μέσα χωρίς μεγάλα κενά?

Επίσης για όποιον έχει δοκιμάσει τα tempered glass προστατευτικά οθόνης, θα ήθελα γνώμες... Ποιο είναι δηλαδή αξιόπιστο και πολύ σημαντικό πιο έχει την καλύτερη ορατότητα (ποιο είναι πιο clear δηλαδή). Επίσης επειδή δεν έχω ξανά βάλει tempered glass, αν επηρεάζει καθόλου την ευαισθησία ανταπόκρισης της οθόνης...

 

Υ.Γ. Παρέλαβα το πρωί, είναι Ρουμάνικο, αλλά του φλάσαρα αμέσως την Ελληνική EUR... το έστησα και από το μεσημέρι το δουλεύω κανονικά... Υπέρ ευχαριστημένος σε όλα, πανέμορφο, απροβλημάτιστο...

Το μοναδικό μείον που έχω προσέξει, είναι αυτό που έχει ξαναγραφτεί σε σχέση με το S5 που είχα κ εγώ πριν, το σήμα. Όντως έχει πιο αδύναμο σήμα από το S5. Και είμαι σίγουρος για αυτό γιατί στο σπίτι μου με το S5 μιλούσα οριακά και με το Alpha δεν πιάνει κ μου έρχονται μηνύματα για κλήσεις...

Αλλά το κινητό είναι τέλειο...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις καμιά καλή sleeve? εννοώ που και να πέσει κάτω να μη σπάσει η οθόνη και επίσης να χωράει όλο μέσα χωρίς μεγάλα κενά?

 

Tom Tailor Sleeve "Crumpled Colors" σε μέγεθος L και χρώμα Grau ή ανθρακί.

20 ευρώ στην Γερμανία. Σαν να φτιάχτηκε για το Alpha!

Link to comment
Share on other sites

Tom Tailor Sleeve "Crumpled Colors" σε μέγεθος L και χρώμα Grau ή ανθρακί.

20 ευρώ στην Γερμανία. Σαν να φτιάχτηκε για το Alpha!

Ευχαριστώ πολύ...

Τελικά επειδή δεν μπορούσα να περιμένω παράγγειλα αυτή http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Bugatti-SlimFit-leather-case-Dermatini-thiki-Pouch-Black.1082676.html

 

Αν δεν έχει καλή εφαρμογή θα έχω υπόψιν μου αυτές που πρότεινες.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το πρωί, είναι Ρουμάνικο, αλλά του φλάσαρα αμέσως την Ελληνική EUR... το έστησα και από το μεσημέρι το δουλεύω κανονικά...

καλησπέρα

ερωτηση το δικο μου ειναι με ουγγρικη ρομ παω να φλασαρω την ελληνικη και δεν την δεχεται και το προβλημα ειναι μονο με την ελληνικη γιατι την γαλλικη ή την γερμανική που δοκιμασα ειναι οκ.

μπορει καποιος να δωσει απαντηση ενοειτε οτι το τηλεφωνο ειναι unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ...

Τελικά επειδή δεν μπορούσα να περιμένω παράγγειλα αυτή http://www.extreme-mobile.gr/p.Samsung-Galaxy-ALPHA-SM-G850F-Bugatti-SlimFit-leather-case-Dermatini-thiki-Pouch-Black.1082676.html

 

Αν δεν έχει καλή εφαρμογή θα έχω υπόψιν μου αυτές που πρότεινες.

 

Είναι πολύ καλή. Μαλακό δέρμα, άψογη εφαρμογή.

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να προτείνεις καμιά καλή sleeve? εννοώ που και να πέσει κάτω να μη σπάσει η οθόνη και επίσης να χωράει όλο μέσα χωρίς μεγάλα κενά?

Επίσης για όποιον έχει δοκιμάσει τα tempered glass προστατευτικά οθόνης, θα ήθελα γνώμες... Ποιο είναι δηλαδή αξιόπιστο και πολύ σημαντικό πιο έχει την καλύτερη ορατότητα (ποιο είναι πιο clear δηλαδή). Επίσης επειδή δεν έχω ξανά βάλει tempered glass, αν επηρεάζει καθόλου την ευαισθησία ανταπόκρισης της οθόνης...

 

Υ.Γ. Παρέλαβα το πρωί, είναι Ρουμάνικο, αλλά του φλάσαρα αμέσως την Ελληνική EUR... το έστησα και από το μεσημέρι το δουλεύω κανονικά... Υπέρ ευχαριστημένος σε όλα, πανέμορφο, απροβλημάτιστο...

Το μοναδικό μείον που έχω προσέξει, είναι αυτό που έχει ξαναγραφτεί σε σχέση με το S5 που είχα κ εγώ πριν, το σήμα. Όντως έχει πιο αδύναμο σήμα από το S5. Και είμαι σίγουρος για αυτό γιατί στο σπίτι μου με το S5 μιλούσα οριακά και με το Alpha δεν πιάνει κ μου έρχονται μηνύματα για κλήσεις...

Αλλά το κινητό είναι τέλειο...

 

Μεγεια φιλε! Εγω δεν εχω κάποιο πρόβλημα με το σήμα. ΜΜάλιστα εχω την εντύπωση ότι εχω και καλυτερο απο πριν με το Note 3.

Link to comment
Share on other sites

Μεγεια φιλε! Εγω δεν εχω κάποιο πρόβλημα με το σήμα. ΜΜάλιστα εχω την εντύπωση ότι εχω και καλυτερο απο πριν με το Note 3.

 

Άμα είχε χειρότερο απ το note 3, δεν θα έπιανε καθόλου:lol:

Link to comment
Share on other sites

Άμα είχε χειρότερο απ το note 3, δεν θα έπιανε καθόλου:lol:

 

Γιατί ειχε κακο σημα το Note3 ;;; Με wind παλιοτερα ειχε θέμα με οποια συσκευή κι αν είχα κι εχω την εντύπωση οτι δεν υπάρχει εταιρία με χειρότερο σημα. Με τη Vodafone τα πράγματα είναι πολυ καλύτερα. Περισσότερο θεμα εταιριας πιστευω πως είναι παρα συσκευής

 

Το μονο που εχω παρατηρησει ειναι καθε φορα που βγαίνω απ το σπίτι απ το ασανσέρ, το alpha εχει αμέσως γραμμη. Το note ηθελε κανα 2λεπτο για να πιασει αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειχα παραπονο με το σημα του note, μητε τωρα με το Alpha

Edited by hic_et_nunc
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω , εφόσον δεν το βλέπω στο manual, εάν το κινητό μπορεί να κάνει slow motion εγγραφή video, ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω , εφόσον δεν το βλέπω στο manual, εάν το κινητό μπορεί να κάνει slow motion εγγραφή video, ευχαριστώ.

 

Φυσικά. Ανοιγεις την καμερα, πατας την τροχαλια των ρυθμισεων πανω αριστερα και σου βγαζει ενα μενού. Καπου στην μέση γράφει "λειτουργία εγγραφής". Εκει μεσα θα βρεις και την επιλογή "αργη κίνηση"

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

ερωτηση το δικο μου ειναι με ουγγρικη ρομ παω να φλασαρω την ελληνικη και δεν την δεχεται και το προβλημα ειναι μονο με την ελληνικη γιατι την γαλλικη ή την γερμανική που δοκιμασα ειναι οκ.

μπορει καποιος να δωσει απαντηση ενοειτε οτι το τηλεφωνο ειναι unbranded.

Και εμένα μου συνέβαινε αυτό στο S5 όμως... πέρναγε όλες όσες δοκίμασα, εκτός την Ελληνική EUR...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

 

Τελικά η αυτοδυναμία είναι πολύ καλή... Δεν το περίμενα... την ίδια σχεδόν που είχα στο S5, με ακριβώς ίδιους συγχρονισμούς, ίδιες εφαρμογές, ίδια χρήση...

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ρομ που βλέπετε να σας βγάζει fail το Odin και να αδυνατεί να τις περάσει, είναι γιατί έχουν διαφορετικού μεγέθους hiden image από αυτό τής ρομ που έχει η συσκευή σας.Αν βρείτε το .pit file για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε και την φλασάρετε με pit + repartition θα περάσει.
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ρομ που βλέπετε να σας βγάζει fail το Odin και να αδυνατεί να τις περάσει, είναι γιατί έχουν διαφορετικού μεγέθους hiden image από αυτό τής ρομ που έχει η συσκευή σας.Αν βρείτε το .pit file για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε και την φλασάρετε με pit + repartition θα περάσει.

ευχαριστω για την απαντηση ...

γιατι το fail το βγαζει κυριολεκτικά στο τελος μολις παει να βγαλει το reset.

Αν δεν σου κανει κοπος πες μας αν ειναι επικινδυνο και αν οχι δωσε αν υπαρχει καποιος οδηγος και σε μας τους λιγοτερο σχετικους...

και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση ...

γιατι το fail το βγαζει κυριολεκτικά στο τελος μολις παει να βγαλει το reset.

Αν δεν σου κανει κοπος πες μας αν ειναι επικινδυνο και αν οχι δωσε αν υπαρχει καποιος οδηγος και σε μας τους λιγοτερο σχετικους...

και παλι ευχαριστω.

Ακριβώς, την ώρα που τελειώνει η διαδικασία βγάζει το fail.Αν προσέξεις, εκείνη τη στιγμή είναι που ξεκινάει να περάσει το hiden.img και αποτυγχάνει.

Όπως είπα πριν, πρέπει να βρείτε το pit file για την συγκεκριμένη ρομ ώστε να γίνει το φλασάρισμα με repartition.Με ένα search στο στο xda ή στο Google πιθανόν να βρεις κάτι τέτοιο.Να πω ότι η συγκεκριμένη διαδικασία εμπεριέχει κάποιο ποσοστό ρίσκου.Αν βρείτε το κατάλληλο pit file και θέλετε να συνεχίσετε σε φλασάρισμα βάλτε φωνή και θα σας πω λεπτομέρειες.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι το pit της συγκεκριμένης ROM ή το pit του συγκεκριμένου μοντέλου κινητού? Γιατί εγώ έχω δει pit μόνο για μοντέλο κινητού, όχι pit για συγκεκριμένη ROM.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεσαι το pit της συγκεκριμένης ROM ή το pit του συγκεκριμένου μοντέλου κινητού? Γιατί εγώ έχω δει pit μόνο για μοντέλο κινητού, όχι pit για συγκεκριμένη ROM.

Εγώ δεν χρειάζομαι τίποτα,αυτό το χρειάζεστε οσοί έχετε σκοπό να κάνετε την διαδικασία που ανέφερα και πρέπει να βρείτε το .pit για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε και η οποία είναι γραμμένη αποκλειστικά για την συσκευή σας.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάζομαι τίποτα,αυτό το χρειάζεστε οσοί έχετε σκοπό να κάνετε την διαδικασία που ανέφερα και πρέπει να βρείτε το .pit για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε και η οποία είναι γραμμένη αποκλειστικά για την συσκευή σας.

Καλησπέρα και γω κάτοχος μπομπα το τερατάκι (επιδόσεων κλπ κλπ τα έχουμε πει)ερώτηση θα πάρουμε lollipop ? όχι ότι με χαλάει το κιτ ΚΑΤ αλλά λέμε τώρα :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και γω κάτοχος μπομπα το τερατάκι (επιδόσεων κλπ κλπ τα έχουμε πει)ερώτηση θα πάρουμε lollipop ? όχι ότι με χαλάει το κιτ ΚΑΤ αλλά λέμε τώρα :shifty:

 

Φυσικά θα πάρουμε. Ως φαίνεται θα παμε απευθείας στην 5.0.2 και δε νομίζω να αργήσει πολυ ακομα το Update

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν χρειάζομαι τίποτα,αυτό το χρειάζεστε οσοί έχετε σκοπό να κάνετε την διαδικασία που ανέφερα και πρέπει να βρείτε το .pit για την συγκεκριμένη ρομ που θέλετε και η οποία είναι γραμμένη αποκλειστικά για την συσκευή σας.

το "χρειάζεσαι" δεν πήγαινε σε σένα...

Νόμιζα ότι το pit file ήταν ένα για κάθε μοντέλο... Δεν ήξερα ότι και κάθε ROM έχει το δικό της pit...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Alpha (SM-G850F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...