Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, τόσο πρόβλημα έχεις με το ηχείο και μπαίνεις σε ιστορίες;

 

Ναι αδερφέ είχα έμα θεματάκι, όχι κάτι τρελό και ανέβασα λίγο από 84 αρχική τιμή τα πηγα 88...πολυ καλό τώρα! δεν χρειάζεται καν ένταση στο φουλ.

 

Άλλωστε μόλις βγει μια τελική σταθερή εκδοση χωρίς τόσα bugs θα την περάσω clean install και τέλος.

 

Κάτι άσχετο, με κάθε νέα αναβάθμιση που κάνω clean install, περνιέται και το νέο modem/radio ή θέλει ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια χαρα παιδια , εχω την 30r στο oneplus , αλλα θελω να περασω τη τελευται 33r ...

Ποιους απο ολους τους οδηγους να κοιταξω για να φλασαρω την 33r ?

Edited by fraris
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια , εχω την 30r στο oneplus , αλλα θελω να περασω τη τελευται 33r ...

Ποιους απο ολους τους οδηγους να κοιταξω για να φλασαρω την 33r ?

 

Κάνε clean install με τον οδηγό του @Davout!!! Πολυ εύκολο και γρηγορο! 3-4 σελιδες πισω ειναι

Link to comment
Share on other sites

Κάνε clean install με τον οδηγό του @Davout!!! Πολυ εύκολο και γρηγορο! 3-4 σελιδες πισω ειναι

 

Ευχαριστω!

Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακουστικά απο s5 καμια φορά δεν μου βγάζει σηματακι οτι έχει ακουστικά ενω παίζουν κανονικά και στο audio fix όλε οι ρυθμίσεις τοις καταλαβαίνεις.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!

Υπάρχει και στο πρώτο ποστ του τόπικ κάτω κάτω. Περιμένουμε σχόλια πώς πήγε η διαδικασία;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνουμε root χρειάζεται να ξεκλειδώσουμε υποχρεωτικά τον bootloader?? Κατάφερε κανείς να τo rootarei με εφαρμογή τύπου one click??
ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, πέρασα την 33, πρέπει να φλασαρω και το radio της 33 η περαστηκε?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα ! Έχω περιπου μια βδομάδα το κινητό και μπορω να πω οτι είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος ! Εκανα στην αρχή μια αναβάθμιση που μου ήρθε αλλά μετα μου ήρθε μια ακόμα με όνομα XNPH25R αλλά αφού την κατεβασω δεν μου την κανει install ! Το δοκιμασία πολλές φορες αλλά δεν ! Εκανα και reset αλλά παλι τίποτα ! Τώρα έχω κανει unlock και root και δοκιμασα μερικές ROM αλλά εκανα παλι restore την cm11 ! Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν κανει install το update ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και απο μένα ! Έχω περιπου μια βδομάδα το κινητό και μπορω να πω οτι είμαι παρα πολύ ικανοποιημένος ! Εκανα στην αρχή μια αναβάθμιση που μου ήρθε αλλά μετα μου ήρθε μια ακόμα με όνομα XNPH25R αλλά αφού την κατεβασω δεν μου την κανει install ! Το δοκιμασία πολλές φορες αλλά δεν ! Εκανα και reset αλλά παλι τίποτα ! Τώρα έχω κανει unlock και root και δοκιμασα μερικές ROM αλλά εκανα παλι restore την cm11 ! Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν κανει install το update ?

 

Οταν κανεις unlock ξεχνας τις OTA Updates.... Αυτες ειναι μονο για stock και αντε το πολυ με ενα Root. Εσυ όλα manual τωρα

 

----- προσθήκη μηνύματος 87 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παίδες, πέρασα την 33, πρέπει να φλασαρω και το radio της 33 η περαστηκε?

 

Καλή ερώτηση!! Κανεις οεο???

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να το κάνουμε root χρειάζεται να ξεκλειδώσουμε υποχρεωτικά τον bootloader?? Κατάφερε κανείς να τo rootarei με εφαρμογή τύπου one click??

 

Γινεται και χωρις να ξεκλειδωσεις bootloader....

 

Δες εδω : https://forums.oneplus.net/threads/root-your-one-4-4-4.85529/

Link to comment
Share on other sites

Αρα flashαρω κανονικά την cm11s σαν ROM ? Και που μπορώ να βρω την τελευταια έκδοση ? Αυτό που λέτε με το radio μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι και γιατί πρέπει να το flshαρουμε και αυτό ? Ευχαριστώ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρα flashαρω κανονικά την cm11s σαν ROM ? Και που μπορώ να βρω την τελευταια έκδοση ? Αυτό που λέτε με το radio μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι και γιατί πρέπει να το flshαρουμε και αυτό ? Ευχαριστώ

 

Είναι όλα στον οδηγό του Davout. Το ράδιο μην το πειράζεις αν δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, ο οδηγός θα σε βοηθήσει να περάσεις την πιο πρόσφατη έκδοση!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πρεπει να είναι unroot/root locked/ unlocked ?

οχι.... φαίνεται στην περιγραφή...

Ρίξε μια ματιά, δεν είναι κάτι δραματικό...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα με το θεμα της μπαταριας ημουν ετσι κι ετσι, περιμενα κατι καλυτερο με ολα αυτα που διαβαζα. Σιγα μην ''πανηγυριζω'' με 5 ωρες οθονη το 24ωρο.

Σημερα εβαλα xposed με gravitybox - greenify - complete action plus

Στο gravity ρυθμισα το smartradio να ''τρεχει'' στο αυτοματα και στα υπολοιπα μενου του gravity καποια λιγα πραγματακια :D

Στο greenify εφαλα ~120 εφαρμογες

Σημερα ειναι η πρωτη μερα με xposed +, απο αυριο - μεθαυριο πιστευω να δω καποια διαφορα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε ασχοληθεί με custom kernels, ή παραμένετε με τον stock;

 

Βλέπω γνωστούς kernel από το Nexus 4 (franco, AK) και ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα με το θεμα της μπαταριας ημουν ετσι κι ετσι, περιμενα κατι καλυτερο με ολα αυτα που διαβαζα. Σιγα μην ''πανηγυριζω'' με 5 ωρες οθονη το 24ωρο.

Σημερα εβαλα xposed με gravitybox - greenify - complete action plus

Στο gravity ρυθμισα το smartradio να ''τρεχει'' στο αυτοματα και στα υπολοιπα μενου του gravity καποια λιγα πραγματακια :D

Στο greenify εφαλα ~120 εφαρμογες

Σημερα ειναι η πρωτη μερα με xposed +, απο αυριο - μεθαυριο πιστευω να δω καποια διαφορα.

Δεν ξέρω τι χρήση κάνετε και τι συσκευή είχατε πριν.

Έχω 65 εφαρμογές γιατί τόσες μου χρειάζονται.

Μου βγάζει 6.5 ώρες οθόνη από το πρωί στις 9 μέχρι πολύ αργά το βράδυ.

Η χρήση μου περιλαμβάνει τα πάντα εκτός παιχνίδια και είναι 60-40 3g/wifi

3G όχι 4g γιατί δεν έχουμε LTE εδώ.

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα σαν greenify κλπ.

Μόνο root τίποτα άλλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι χρήση κάνετε και τι συσκευή είχατε πριν.

Έχω 65 εφαρμογές γιατί τόσες μου χρειάζονται.

Μου βγάζει 6.5 ώρες οθόνη από το πρωί στις 9 μέχρι πολύ αργά το βράδυ.

Η χρήση μου περιλαμβάνει τα πάντα εκτός παιχνίδια και είναι 60-40 3g/wifi

3G όχι 4g γιατί δεν έχουμε LTE εδώ.

 

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα σαν greenify κλπ.

Μόνο root τίποτα άλλο.

 

Κωστα παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Αν πχ κάνει κάποιος fb chat όλη μέρα, ε, και 10 εφαρμογές να έχει δε θα βγάλει 6 ώρες οθόνη.

Το ίδιο ισχύει και για εφαρμογές όπως viber, whatsapp, tapatalk κτλ.

Επίσης το σήμα του παροχου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Άρα θεωρώ ότι είναι λάθος αυτό που γίνεται στα φόρουμ με το screen on time γιατι ειναι καθαρά θέμα χρήστη.

Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι για να τη δίνουν, οπως δίνει την κατανάλωση βενζίνης ένας κατασκευαστης στο αυτοκίνητο. Με ιδανικές συνθήκες δηλαδή.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση πού κάνω σε καθημερινή συνηθισμένη χρήση είναι "στάνταρ" με όλα μου τα τηλέφωνα.

70% Wi-Fi - 30% 3g ανοικτή οθόνη.

Το Wi-Fi και τα data δεν τα κλείνω ποτέ σε καθημερινή χρήση, το Wi-Fi το κλείνω μόνο αν ξέρω ότι για της επόμενες 2+ωρες δεν θα βρεθώ σε Wi-Fi.

Παιχνίδια δεν παίζω.

Εφαρμογές facebook Skype whatsapp δεν έχω. Όλοι οι συγχρονισμοι είναι κλειστοί. Έχω Viber - tapatalk(χωρίς ειδοποιήσεις) .

Φωτεινότητα πάντα στην χαμηλότερη αποδέκτη σε εσωτερικούς χώρους, όταν βγαίνω έξω στους δρόμους την βάζω σχεδόν τέρμα στο 100% αλλά στο δρόμο εν κινήσει κάνω ελάχιστη χρήση οθόνης .

Η πρώτη εικόνα είναι προηγούμενη χρήση με χρήση οθόνης 75% Wi-Fi 25% 3g.

[ATTACH]49240[/ATTACH]

Η δεύτερη και τρίτη εικόνα είναι τωρινή, έχω πάρει ένα recovery backup καί έχω κάνει πολλά - πολλά reboot γιατί έβαλα xposed - gravitybox κλπ [ATTACH]49241[/ATTACH][ATTACH]49242[/ATTACH]

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αν τόση ιστορία έχει κάποιο νόημα. Εγώ στο S3 είχα έναν έξτρα φορτιστή και έναν αυτοκινήτου και το βάζα 2 και 3 φορές την ημέρα όταν χρειαζόταν. Όσες εφαρμογές και να έβαζα αν η μπαταρία δεν αντέχει τη χρήση δε νομίζω ότι γίνεται κάτι. Το opo με φουλ χρήση σε πάει μια μέρα άνετα. Με χρήση τηλεφώνου σε πάει 3 μέρες άνετα...
Link to comment
Share on other sites

Κωστα παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Αν πχ κάνει κάποιος fb chat όλη μέρα, ε, και 10 εφαρμογές να έχει δε θα βγάλει 6 ώρες οθόνη.

Το ίδιο ισχύει και για εφαρμογές όπως viber, whatsapp, tapatalk κτλ.

Επίσης το σήμα του παροχου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Άρα θεωρώ ότι είναι λάθος αυτό που γίνεται στα φόρουμ με το screen on time γιατι ειναι καθαρά θέμα χρήστη.

Ο μόνος λόγος για να υπάρχει είναι για να τη δίνουν, οπως δίνει την κατανάλωση βενζίνης ένας κατασκευαστης στο αυτοκίνητο. Με ιδανικές συνθήκες δηλαδή.

Σίγουρα αλλά καθένας έχει υπ όψη του τι αυτονομία είχε στην προηγούμενη συσκευή του με την ίδια περίπου χρήση αφού δεν αλλάζουμε συνήθειες, και κρίνει καταλλήλως την αυτονομία της νέας του συσκευής.

 

Μπορεί λοιπόν σε κάποιον άλλο να μην βγουν οι ίδιες ώρες οθόνης, αλλά ισχύει η βελτίωση.

Όταν κάποιος γράφει μου έβγαλε 7 ώρες και είναι εντυπωσιασμένος, σημαίνει ότι είναι πολύ καλύτερα από την προηγούμενη συσκευή του γι αυτό και ο ενθουσιασμός.

Γι αυτό ρωτάω πάντα ποια συσκευή είχαν πριν.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι η χρήση μας αυξάνεται χωρίς να το καταλαβαίνουμε όσο μεγαλώνει η οθόνη.

 

Παράδειγμα με το OPO αφήνω στην άκρη το tablet ενώ με το Μ8 όχι. Γι αυτό χρειάζεται παρακολούθηση πριν αποφανθουμε για την αυτονομία της συσκευής μας.

Και κάτι τελευταίο. Αν βρισκόμαστε πολλές ώρες έξω, ακόμα και με λιγότερη χρήση θα έχουμε αρκετά μικρότερη αυτονομία λόγο φωτεινότητας. Το έχω πάντα στο αυτόματο. Όταν είμαι έξω είναι σαν να το έχω σε foul φωτεινότητα.

Ή φωτεινότητα της οθόνης επηρεάζει τρομερά την κατανάλωση της μπαταρίας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μα αυτό ακριβώς είπα σε προηγούμενο post :)... Κρίνουμε βάση τις προσωπικές μας εμπειρίες και τη δική μας χρήση. Άλλοι εκεί και πέρα υπάρχει και η γενική αντικειμενικη άποψη ότι η μπαταρία του είναι πολύ καλή.

Θυμάμαι κάποιους όταν είχα το N5 που διάβαζα για 6 ώρες οθόνη και απλά γελούσα...

 

Στα δικά μας τώρα, δε ξέρω τι το έπιασε στα καλά καθούμενα, αλλά ξαφνικά εγώ και 3 μέρες η αυτονομία του άλλαξε ακόμα περισσότερο προς το καλύτερο.

Ο Franco έχει κάνει πολύ καλή δουλειά τελευταία :)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...