Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήταν πολύ ωραίο αυτά τα useful posts να τα έχουμε σε ξεχωριστά threads με σχετικό τίτλο και εκεί να γίνονται οι ερωτήσεις του κάθε χρήστη, όπως αυτά με τις αγορές - αναβαθμίσεις - γενικά. Έτσι σε λίγο καιρό δε θα χρειάζεται να ψάχνει ένας νέος κάτοχος τι και πως και να ρωτάει τους παλιούς.

 

Γιατί δεν υπάρχει ακόμη ξεχωριστό θέμα one plus one?

 

Προστέθηκε ο οδηγός του Davout στο πρώτο post.

 

Είμαι χαζός που δεν τα είχα παρατηρήσει και έκανα bookmark κάθε σελίδα. :p

Edited by RustyTank
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος με τη μπαταρία στην 33 θέλω να την περάσω ξανά καθαρή!

Με τον οδηγό που περιγράψατε θα το κάνω και βλέπουμε!

Να ρωτήσω, εκτός από τις εφαρμογές χάνονται και τα data του κινητού???

Φωτογραφίες κτλ?

Ευχαριστώ πολύ!

Προστέθηκε ο οδηγός του Davout στο πρώτο post.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτήσει το ίδιο κάποιες μέρες πριν.Αναλυτικά με την 25r έχω αυτονομία 24 ωρες με 6 σχεδόν ωρες on-screen time...το wifi μονίμως ανοιχτό...Στην 33 είναι αντίστοιχη η κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναρωτήσει το ίδιο κάποιες μέρες πριν.Αναλυτικά με την 25r έχω αυτονομία 24 ωρες με 6 σχεδόν ωρες on-screen time...το wifi μονίμως ανοιχτό...Στην 33 είναι αντίστοιχη η κατάσταση?

Είναι λίγο χειρότερη, κυρίως σε κατάσταση idle (αναμονής).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το σήμα μου δεν είναι καλό ουτε το wifi μπορω να κάνω κάτι με τα radios που λέτε;

 

Επίσης, τώρα που εχω clean την 33r και το τηλέφωνο, αν το κάνω root θα παίρνω κανονικά τα ota updates;

Edited by macaronas
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που το σήμα μου δεν είναι καλό ουτε το wifi μπορω να κάνω κάτι με τα radios που λέτε;

Ναι, να τα δοκιμάσεις και να δεις...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα συμφωνα με τον οδηγο CLEAN INSTALL (FORMAT) ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ CYANOGEN 33 και τη βοηθεια του Davout σε 1 16αρι και εγινε με πολυ επιτιχια ευχαριστω τα μελη Davout για τη βηθεια του σημερα και τον efrai γαι αλλες φορες που του ζητησα βοηθεια ακι ηταν προθυμος
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα συμφωνα με τον οδηγο CLEAN INSTALL (FORMAT) ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ CYANOGEN 33 και τη βοηθεια του Davout σε 1 16αρι και εγινε με πολυ επιτιχια ευχαριστω τα μελη Davout για τη βηθεια του σημερα και τον efrai γαι αλλες φορες που του ζητησα βοηθεια ακι ηταν προθυμος

 

Να μας πεις εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4 μέρες έχω περάσει την Mahdi ROM. Το καλό της είναι ότι είναι πολύ παραμετροποιήσιμη, πιο σταθερή από την CM11s και έχει πολύ καλή αυτονομία. Ένα screenshot για να πάρετε μια ιδέα για την αυτονομία[ATTACH]48986[/ATTACH][ATTACH]48987[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Αν μετά το clean install κάνω το κινητό Root θα συνεχίσω να παίρνω κανονικά τα OTA Updates?

 

Ναι........

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αν μετά το clean install κάνω το κινητό Root θα συνεχίσω να παίρνω κανονικά τα OTA Updates?

Και να προσθεσω οτι σε καθε OTA θα χανεις το root και θα πρεπει να ξαναρουταρεις μετα το update

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πιστέυω οτι το καλύτερο που έχουμε δοκιμάσει ώς τώρα ειναι η 25R,ταχύτητα,μπαταρία αλλού,σταθερότητα,δεν έχω το παραμικρο πρόβλημα,θα δοκιμάσω και 1-2 rom που μου γυάλισαν αλλα για stock δεν το συζητάω καθόλου

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω με τη σειρα μου.εχω ακομα την 25 και δεν την αλλαζω προς το παρον.ομως διαπιστωνω οτι δεν εχω πολυ καλο σημα wifi και 3g.μπορω να πειραξω αυτα τα radios που λετε χωρις να αλλαξω την 25.και πως το κανω??
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται.

Πάρτα από εδώ: http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/general/ref-oneplus-one-modem-collection-t2858734

Το είχε αναφέρει ο prioxxx στην προηγούμενη σελίδα

 

blade_, :worry:με ποια rom είσαι; Πάντως και σε μένα, στην 22 δεν έκανε καλούς χρόνους η μπαταρία.

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα το radio.μπορεί κάποιος να μου πει πως το περναω??παταω power button+volume down και μετα κάνω install το zip και μετα reboot??αυτό είναι το flash που λένε??
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ας μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με το τελευταίο "στήσιμο" του επίσημου firmware που μέχρι στιγμής μου έχει δώσει το καλύτερο αποτέλεσμα από την στιγμή που έχω τη συσκευή, και σε θέμα μπαταρίας αλλά και σε απόδοση.

Καταρχήν κατέβασα και πέρασα μέσω custom recovery τη τελευταία επίσημη με full wipe από το παρακάτω νήμα :

http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-stock-rooted-4-4-4-xnph33r-t2855276

Στη συνέχεια δε πέρασα το backup του titanium, αλλά προτίμησα να κατεβάσω τις περισσότερες εφαρμογές μια μια και να τις σετάρω.

Έβαλα franco kernel και κατέβασα την εφαρμογή trickster mod (υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες) όπου έκανα underclocking στα 2265 και u/v - 25.

Ανέβασα επίσης τις τιμές για τον ήχο μιας που έχει επιλογή και άλλαξα το καλιμπραρισμα της οθόνης σε 235 240 255 (thanks του afilopou).

Εγκατέστησα την εφαρμογή autostarts οπου επέλεξα να μη ξεκινάνε με το άνοιγμα της συσκευής πολλές εφαρμογές.

Τέλος εγκατέστησα xposed framework και modules greenify, bootmanager, αλλά και nipunbounce (the next big thing) που με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να αυξήσει το χρόνο που τα Google services "ξυπνάνε" τη συσκευή.

 

Μετά από μια μέρα η διάρκεια της μπαταρίας μου έχει αυξηθεί αρκετά, δεν έχω κανένα bug και η απόδοση της συσκευής είναι υποδειγματικη.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@elthis δώσε και τις τιμές για screen (hue saturation κτλ).Είμαι με το Μ8 αλλά πρέπει να είναι 0,0.26,0,40

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα το κινητό από το γερμανικό site με invite που πήρα, ακολουθώντας τον οδηγό που βρήκα εδώ μέσα στο forum.

 

Μπορείτε να μου πείτε όσοι έχετε πάρει με τον ίδιο τρόπο το κινητό, αν έρχεται με ξεκλείδωτο τον bootloader ή όχι;

Με ενδιαφέρει από τη 1η στιγμή να του περάσω CM11 Nightly.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

@elthis δώσε και τις τιμές για screen (hue saturation κτλ).Είμαι με το Μ8 αλλά πρέπει να είναι 0,0.26,0,40

 

Σωστά Αργύρη...

 

Παρήγγειλα το κινητό από το γερμανικό site με invite που πήρα, ακολουθώντας τον οδηγό που βρήκα εδώ μέσα στο forum.

 

Μπορείτε να μου πείτε όσοι έχετε πάρει με τον ίδιο τρόπο το κινητό, αν έρχεται με ξεκλείδωτο τον bootloader ή όχι;

Με ενδιαφέρει από τη 1η στιγμή να του περάσω CM11 Nightly.

 

Ευχαριστώ.

 

Κλειδωμένος έρχεται.... Με ένα κλικ ξεκλειδωνει.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κλειδωμένος έρχεται.... Με ένα κλικ ξεκλειδωνει.

 

Λογικά αναφέρεσαι στο "Κλείδωμα - Ξεκλείδωμα Bootloader χωρίς factory reset (by efrai)", οπότε θα ψάξω να βρω και αρχείο για την αλλαγή του recovery (απ' ότι είδα υπάρχει TWRP).

 

Σ' ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...