Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτο το προβατο, τελος παντων. :p

 

Το bench μολις τωρα.

 

είσαι αρχιερέας!!!:D:D

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ενας καπως πιο ευκολος τροπος για αθορυβο με δονηση, ειναι πατημα μια φορα το πανω η το κατω κουμπι vol μετα πατας στο τηλεφωνακι που βγαζει στην μπαρα της εντασης. Πατώντας το, μια φορα, σε παει σε αθορυβο απευθειας κ αν το ξαναπατησεις, με ηχο κανονικα.

 

επισης κατι ακομα, ξερει κανεις πως γινεται και αν γινεται, οταν κλειδωνει απο μονο του, να μην μενει εκει που το αφησα τελευταια φορα οταν το ξεκλειδωσω αλλα να ξεκιναει απο την αρχικη οθονη παλι?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Δοκίμασα να εγκαταστήσω τον xposed installer στο κινητό αλλά όταν πήγα να κάνω αναβάθμιση του framework μου έβγαλε το μήνυμα οτι δεν είναι συμβατό με την έκδοση του SDK ή την αρχιτεκτονική του επεξεργαστή.

Το τηλέφωνο φοράει την Oxygen rom.

 

Τελικά βρέθηκε λύση ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό:

Edited by cksot
Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που έχω τις τελευταίες ημέρες είναι η μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας Στο gmail που έχω τέσσεριςς λογαριασμούς email.....μιλάμε έχει φτάσει μέχρι το 28%!

Καμία ιδέα; Είμαι με την τελευταία validus 5.1

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ένα θέμα που έχω τις τελευταίες ημέρες είναι η μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας Στο gmail που έχω τέσσεριςς λογαριασμούς email.....μιλάμε έχει φτάσει μέχρι το 28%!

Καμία ιδέα; Είμαι με την τελευταία validus 5.1

 

Παίρνοντας αφορμή απ'το post του φίλου μας, δίνω μερικές πληροφορίες για το πολυσυζητημένο lollipop και τα θέματα μπαταρίας που αντιμετωπίζει. Απότι διαβάζω στο internet και ψάχνοντας πολύ, το lollipop γενικά έχει ένα τεράστιο θέμα με την μπαταρία και τα δεδομένα δικτύου. Για να γίνω πιο διευκρινιστικός:

Όταν είμαστε σε wifi και έχουμε ανοιχτές εφαρμογές που χρησιμοποιούνε δεδομένα στο παρασκήνιο η μπαταρία πέφτει κανονικά όπως και στο kitkat. Το πρόβλημα είναι στα data/3G/LTE. Το lollipop έχει πρόβλημα στον τερματισμό της σύνδεσης data των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά? Ότι όταν έχετε data ανοιχτά, ότι και να κάνετε, όσες εφαρμογές και να κλείσετε, όσα δεδομένα παρασκηνίου και να κλείσετε και γενικά και χωρίς εφαρμογές να έχετε το κινητό σας, το lollipop θα κρατήσει ανοιχτή τη σύνδεση του android system/os στον πάροχο ακόμη και σε αδράνεια/sleep.

 

Το αποτέλεσμα είναι να καταναλώνεται μπαταρία για αυτό το σκοπό. Αυτό μπορείτε και μόνοι σας να το διαπιστώσετε αν πάτε στα δεδομένα ανοίξετε το android os/system και κοιτάξετε τo "mobile radio active". Πρακτικά το σύστημα δεν επιτρέπει το μπλοκάρισμα των δεδομένων παρασκηνίου για το android os/system και κρατώντας ανοιχτά τα δεδομένα για το σύστημα είναι προφανές ότι η μπαταρία θα πέφτει πιο γρήγορα.

 

Οι wakelock detectors δεν ανιχνεύουν τίποτα. Δεν υπάρχουν wakelocks στο lollipop αν δεν έχετε βάλει κάποια chat εφαρμογή. Δεν ανιχνεύουν όμως την διατήρηση των δεδομένων παρασκηνίου aka "mobile radio active". Επίσης δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής εργαλεία για να κλείσουν τα δεδομένα αυτά.

 

Για τον μοναδικό παραπάνω λόγο, η μπαταρία του lollipop είναι χειρότερη απτου kitkat. Δεν ξέρω τι έκανε η google και για πιο λόγο το project volta πήρε την κάτω volta, αλλά είναι ένα τεράστιο bug που πρέπει να διορθοθεί.

 

Είμαι αγανακτισμένος με αυτό το πράγμα και μάλλον θα γυρίσω σε kitkat γιατί όταν αγοράσαμε κινητό κυρία google δεν μας κάνατε δώρο και power bank, δυστυχώς!

 

--Edit. Επίσης να απαντήσω και στο φίλο taliban, μέχρι στιγμής δεν έχει διορθοθεί το παραπάνω πρόβλημα σε καμμία nightly 5.1, 5.1.1 της AOSP/CM και συνεπώς και σε καμμία ROM που τρέχει 5.1/5.1.1. Είδωμεν.

Edited by vprasinos
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως μπορούμε να έχουμε τελείως αθόρυβη λειτουργία στο one, χωρίς τη δόνηση. Από το πλαϊνό πλήκτρο έντασης, κλείνουμε με το μείον την ένταση, που σημαίνει ότι έχει μόνο δόνηση. Όταν μειώσουμε την ένταση, στο παράθυρο που μας βγάζει πατάμε «προτεραιότητα» και έτσι θα δούμε επάνω δεξιά δύο σύμβολα, που σημαίνει ότι δεν έχουμε ήχο, ούτε δόνηση. Έχουμε όμως έτσι αφύπνιση και μάλιστα εάν πατήσουμε κάτω από την «προτεραιότητα, ή το «κανένα» που έχει δίπλα το αόριστο, μπορούμε να ρυθμίσουμε τι είδους ήχους θέλουμε.
Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αφορμή απ'το post του φίλου μας, δίνω μερικές πληροφορίες για το πολυσυζητημένο lollipop και τα θέματα μπαταρίας που αντιμετωπίζει. Απότι διαβάζω στο internet και ψάχνοντας πολύ, το lollipop γενικά έχει ένα τεράστιο θέμα με την μπαταρία και τα δεδομένα δικτύου. Για να γίνω πιο διευκρινιστικός:

Όταν είμαστε σε wifi και έχουμε ανοιχτές εφαρμογές που χρησιμοποιούνε δεδομένα στο παρασκήνιο η μπαταρία πέφτει κανονικά όπως και στο kitkat. Το πρόβλημα είναι στα data/3G/LTE. Το lollipop έχει πρόβλημα στον τερματισμό της σύνδεσης data των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά? Ότι όταν έχετε data ανοιχτά, ότι και να κάνετε, όσες εφαρμογές και να κλείσετε, όσα δεδομένα παρασκηνίου και να κλείσετε και γενικά και χωρίς εφαρμογές να έχετε το κινητό σας, το lollipop θα κρατήσει ανοιχτή τη σύνδεση του android system/os στον πάροχο ακόμη και σε αδράνεια/sleep.

 

Το αποτέλεσμα είναι να καταναλώνεται μπαταρία για αυτό το σκοπό. Αυτό μπορείτε και μόνοι σας να το διαπιστώσετε αν πάτε στα δεδομένα ανοίξετε το android os/system και κοιτάξετε τo "mobile radio active". Πρακτικά το σύστημα δεν επιτρέπει το μπλοκάρισμα των δεδομένων παρασκηνίου για το android os/system και κρατώντας ανοιχτά τα δεδομένα για το σύστημα είναι προφανές ότι η μπαταρία θα πέφτει πιο γρήγορα.

 

Οι wakelock detectors δεν ανιχνεύουν τίποτα. Δεν υπάρχουν wakelocks στο lollipop αν δεν έχετε βάλει κάποια chat εφαρμογή. Δεν ανιχνεύουν όμως την διατήρηση των δεδομένων παρασκηνίου aka "mobile radio active". Επίσης δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής εργαλεία για να κλείσουν τα δεδομένα αυτά.

 

Για τον μοναδικό παραπάνω λόγο, η μπαταρία του lollipop είναι χειρότερη απτου kitkat. Δεν ξέρω τι έκανε η google και για πιο λόγο το project volta πήρε την κάτω volta, αλλά είναι ένα τεράστιο bug που πρέπει να διορθοθεί.

 

Είμαι αγανακτισμένος με αυτό το πράγμα και μάλλον θα γυρίσω σε kitkat γιατί όταν αγοράσαμε κινητό κυρία google δεν μας κάνατε δώρο και power bank, δυστυχώς!

 

--Edit. Επίσης να απαντήσω και στο φίλο taliban, μέχρι στιγμής δεν έχει διορθοθεί το παραπάνω πρόβλημα σε καμμία nightly 5.1, 5.1.1 της AOSP/CM και συνεπώς και σε καμμία ROM που τρέχει 5.1/5.1.1. Είδωμεν.

 

Εγώ πάντως σαν προσωρινή λύση έβαλα το smart network module από το xposed για να μου γυρίζει σε 2G το σήμα όταν είναι κλειστή η οθόνη και σε 3g/LTE όταν έχω ανοιχτή την οθόνη. Ημίμετρο αλλά έτσι τουλάχιστον χάνει γύρω στο 1,5% μπαταρίας / h.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρωτη εικονα η τελευταια εκδοση lollipop που περασα χθες μεχρι και σημερα φαινεται πολυ καλη. Στο θεμα μπαταριας οπως ημουν πριν, ειμαι κ τωρα χωρις καποια αλλαγη στην καταναλωση να εχει γινει. Περισσοτερα τις επομενες μερες...παντως φαινεται πολυ δυνατη.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τη μέρα μου την αρχίζω με 65-70% μπαταρία, από εκεί που άρχιζα με 95% με κιτκατ, γιατί από 100% πέφτει μέσα σε 8 ώρες το βράδυ. Τραγικό.
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως τη μέρα μου την αρχίζω με 65-70% μπαταρία, από εκεί που άρχιζα με 95% με κιτκατ, γιατί από 100% πέφτει μέσα σε 8 ώρες το βράδυ. Τραγικό.

Με 5.1 διορθώνεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να απαντήσω και στο φίλο taliban, μέχρι στιγμής δεν έχει διορθοθεί το παραπάνω πρόβλημα σε καμμία nightly 5.1, 5.1.1 της AOSP/CM και συνεπώς και σε καμμία ROM που τρέχει 5.1/5.1.1. Είδωμεν.

 

Με 5.1 διορθώνεται το πρόβλημα.

 

Ποιός έχει δίκιο εδώ και ποια 5.1 προτείνετε τότε; Nightly;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω λιγο...οι επιλογη στις ρυθμισεις και στις επιδοσεις, τι ακριβως κανει? Να το εχω ενερ η απενερ?

 

Επισης στις ρυθμισεις οταν μπαινεται σε μια κατηγορια και πατατε βελακι για να παει πισω, εχετε προσεξει πως δεν παει αμεσα αλλα αργει καποια 1-2" για να γυρισει πισω? Λογο του εφε γινεται αυτο η εχω καποια ρυθμιση λαθος? Γιατι στην 4.4.4 πηγαινε σφαιρα πισω.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιος φούρνος γκρέμισε αλλά αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση χειροκίνητα! Βασικά διάβασα ότι ετοιμάζεται να την πάρει το gpad μου, και λέω έλεος, αν προλάβει η lg τη cyanogen, δεν θα το αντέξω :lol:

 

Έχω ερώτηση. Φυσικά :p Τι διαφορά έχει η προσαρμοστική από την προσαρμοζόμενη φωτεινότητα;; Έχω καταλάβει περίπου τι κάνει η προσαρμοστική. Σε αντίθεση με την αυτόματη που υπήρχε παλιά, η προσαρμοστική δεν ρυθμίζει τη φωτεινότητα σε όλο το φάσμα από 0 ως 100%, αλλά έχει ένα slider που περιορίζεις το πεδίο μέσα στο οποίο θα κινείται η φωτεινότητα ανάλογα με το εξωτερικό φως. Αν πχ το πάω ψηλά (το slider) δίνει υψηλή φωτεινότητα ακόμη και στο σκοτάδι.

Την προσαρμοζόμενη, είτε ανοιχτή την έχω, είτε κλειστή, δεν βλέπω διαφορά...

 

Και μια παρατήρηση: δεν βγάζει ένδειξη ότι είναι ο φακός ανοιχτός!! :wacko:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ κλείνω 2 μερες με 4-5 ώρες οθόνης κάθε φορά....

 

Δεν μας λες τι ROM έχεις, πόσο wifi και πόσο 3G/LTE έχεις και ποιές εφαρμογές που ρουφάνε έχεις εγκατεστημένες (viber, whatsapp, hangouts κλπ). Αν είσαι συνέχεια με wifi λογικό μου ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Κανείς να βοηθήσει;

 

Δοκιμασμένες από χρήστες εδώ μέσα είναι Blisspop, Euphoria. Αν θες customisation τότε κοίτα αυτές που αναφέρω. Επίσης πολύ καλά λόγια ακούγονται και για την CyanideL που είναι βασισμένη στο UBER toolchain το οποίο κατα την γνώμη μου προσφέρη ταχύτητα.

 

Αν θες να μείνεις με την 5.0.2 τότε προτείνω ανεπιφύλακτα την SlimLP Slimsaber. Ταχύτατη και με την καλύτερη μπαταρία απ΄όλες που έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που φλασαρα την official cm os 12 και τον ak kernel έχω την εντύπωση οτι το κινητό lagαρει, οπότε λέω να απεγκαταστήσω τον ak kernel σε πρώτη φάση.

 

Οι οδηγείες παρακάτω έιναι απο το thread του kernel στο xda, δεν εξηγεί ούτε πως κάνουμε ''Rename'' το mpdecsion binary

ούτε για το zip.

Το zip πρέπει απλά να το φλασάρω μέσω twrp και αυτό θα απεγκαταστήσει το UKM και τον kernel και θα εγκαταστήσει τον stock cm12 os kernel ετσι απλά???

 

[ UNINSTALL UKM & AK KERNEL ]

 

What my kernel does is:

# Rename mpdecsion binary

mv $ bindir / mpdecision $ bindir / mpdecision-rm

 

if you want you can return by renaming "mpdecision", and than reboot the phone.

 

It was enough to report it in my thread.

 

however, I have created a zip for revert after seeing this exchange:

http://ak.hiddenbytes.org/

 

UKM_AK_uninstaller_v3.zip

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που φλασαρα την official cm os 12 και τον ak kernel έχω την εντύπωση οτι το κινητό lagαρει, οπότε λέω να απεγκαταστήσω τον ak kernel σε πρώτη φάση.

 

Οι οδηγείες παρακάτω έιναι απο το thread του kernel στο xda, δεν εξηγεί ούτε πως κάνουμε ''Rename'' το mpdecsion binary

ούτε για το zip.

Το zip πρέπει απλά να το φλασάρω μέσω twrp και αυτό θα απεγκαταστήσει το UKM και τον kernel και θα εγκαταστήσει τον stock cm12 os kernel ετσι απλά???

 

[ UNINSTALL UKM & AK KERNEL ]

 

What my kernel does is:

# Rename mpdecsion binary

mv $ bindir / mpdecision $ bindir / mpdecision-rm

 

if you want you can return by renaming "mpdecision", and than reboot the phone.

 

It was enough to report it in my thread.

 

however, I have created a zip for revert after seeing this exchange:

http://ak.hiddenbytes.org/

 

UKM_AK_uninstaller_v3.zip

 

Τίποτα απ΄όλα αυτά. Φλασάρεις dirty (χωρίς wipes) την στοκ Cyanogen 12 πάνω απ΄αυτή που έχεις και γίνεται overwrite ο kernel με τον στοκ της ROM. Διαγράφεται αυτόματα και ο UKM.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απ΄όλα αυτά. Φλασάρεις dirty (χωρίς wipes) την στοκ Cyanogen 12 πάνω απ΄αυτή που έχεις και γίνεται overwrite ο kernel με τον στοκ της ROM. Διαγράφεται αυτόματα και ο UKM.

 

Χμμ... ευχαριστώ για την απάντηση,

έτσι το έκανα πάντα και στο S3 μου, απλά το OPO το φοβάμαι ακόμα (νέος κάτοχος), δεν είμαι εξοικιωμένος όσο θα ήθελα και στην συγκεκριμένη περίπτωση με τον kernel δλδ το γεγονός οτι εκτώς απο το zip του kernel έπρεπε να φλασαρω και το άλλο zip ukm με ξένισε λιγάκι μιάς και δεν ξέρω τι έιναι και τί κάνει γενικά:):)

 

Πάντως προσωπικά δεν μου φάνηκε χρήσιμη κάποια λειτουργία του ak kernel. Τον έβαλα εξαρχής για να ανεβάσω τα charging currents αλλά δεν είδα να περνάει τελικά όσο ρεύμα το ρύθμισα, και έιναι και το θέμα με τα χρώματα στην οθόνη που δεν με βόλεψε και δεν κατάφερα μέσω synapse να τα επαναφέρω στις stock τιμές.

Πειραματιζόμενος με διάφορες ρυθμίσεις στο synapse έιδα οτι όταν έβγαινα και ξαναέμπαινα στην εφαρμογή δεν μου κράταγε τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμία σημασία. Το one συνεχίζει να υποστηρίζεται κανονικά και απλά το two δεν θα τρέχει cyanogen OS.

 

ε ναι έχει πάρει χρήμα από τόσες πωλήσεις γι'αυτή την συσκευή δεν μπορεί να την παρατήσει....θα ασχολούνται....μακάρι η oxygen να γίνει καλύτερη και να πάρει πολλά από cyano...π.χ themes...

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...