Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πόση ωρα κανει να bootαρει την πρωτη φορά ρε παιδια; Είναι κάνα 15 στην οθόνη με το σήμα του one plus one powered by sndroid... Κάτι δε παει καλά μάλλον ε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω την περασα μεσω TWRP στο τελος μου ειπε για root το εκανα και ειναι κομπλε ως τωρα ολα κομπλε εκτος απο ενα θεματακι με καποια παιχνιδια που θελουν συνδεση μεσω FB που βγαζει error

Σε ευχαριστώ φίλε evolutiOn, φαντάζομαι ήσουν με την προηγούμενη της κυανής ρομ και όχι με κάποια άλλη ρομ;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα στο OpO forum. OTA μου κατέβηκε και την εγκατέστησα. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ format, επιτηδες, για να δω αν υπάρχουν κολλήματα. Φυσικά, δεν θα ρίξω ευθύνες για τέτοια, δικό μου το ρίσκο.

Το πρώτο boot παίρνει κανα 10λεπτο για να ξεκινήσει μετά το update (εχω μια 100άδα εφαρμογές)

Εκτος από αρκετά themes που είχα και τα οποία βγήκε μνμ οτι ΔΕΝ εγκαταστάθηκαν, ολα λειτουργούν κανονικά (εκ πρώτης όψεως)

 

update μετά απο λίγες ώρες χρήσης: ΑΠΙΘΑΝΗ!

Νομιζα οτι θα κρατιόμουν, αλλα το OTA update με έβαλε σε πειρασμό και δεν μετάνιωσα.!

Το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά, κάνει install σε themes πολυ πιο γρήγορα από την CM11, ειναι σταθερό. ΤΟ μονο crash το είχα με την εφαρμογή Messaging αλλα έκανα Force stop, Clear Data και συνήλθε.

Σύντομα θα δοκιμάσω και root...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ακυρο το factory image που εβαλα πιο πανω. Λειπει το userdata_64G.img με αποτελεσμα μετα το reset, ο χωρος μενει στα 16GB και οχι στα 64GB. Αναμενουμε καλυτερα καινουργιο Link.
Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση μιας που αφού βγαίνει η 12s, θα φύγω από την 44 για την 05Q να είμαι έτοιμος.

 

Έχει κατέβει το update ota και πατάω στο εγκατάσταση. Τότε μου κάνει επανεκκίνηση και μπαίνει στο twrp recovery. Πού ακριβώς βρίσκω το update και πώς το βάζω. Σημειώνω ξανά ότι μιλάω για το προτελευταίο update με το SwiftKey και το maxxxaudio.

 

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι ενώ είμαι σε περιβάλλον twrp βγάζει ένα error στο installation και μετά με βγάζει στο κεντρικό menu του recovery. Υποθέτω ότι δεν πειράζει που είμαι root με greenify, λέτε να φταίει κανένα άλλο πρόγραμμα;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

update μετά απο λίγες ώρες χρήσης: ΑΠΙΘΑΝΗ!

Νομιζα οτι θα κρατιόμουν, αλλα το OTA update με έβαλε σε πειρασμό και δεν μετάνιωσα.!

Το τηλέφωνο λειτουργεί υποδειγματικά, κάνει install σε themes πολυ πιο γρήγορα από την CM11, ειναι σταθερό. ΤΟ μονο crash το είχα με την εφαρμογή Messaging αλλα έκανα Force stop, Clear Data και συνήλθε.

Σύντομα θα δοκιμάσω και root...

 

Είναι καλό που ακούγονται θετικά σχόλια! Μήπως θα μπορούσες να μας ενημερωσεις κ για την συμπεριφορα της μπαταρίας σε σε σχέση με cm11s? Γιατί κυρίως σ' αυτον τον τομέα χωλαινει η lolli σε σχέση με kitkat...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε evolutiOn, φαντάζομαι ήσουν με την προηγούμενη της κυανής ρομ και όχι με κάποια άλλη ρομ;

ειχα https://forums.oneplus.net/threads/rom-5-0-2-official-nightly-ota-exodus-android-lollipop.278548/

κατέβασα το αρχείο σε ένα στικακι έκανα format τα πάντα(εκτος απο το OTG) και μετά install to zip

Ακυρο το factory image που εβαλα πιο πανω. Λειπει το userdata_64G.img με αποτελεσμα μετα το reset, ο χωρος μενει στα 16GB και οχι στα 64GB. Αναμενουμε καλυτερα καινουργιο Link.

 

Το Userdata μπορείς να πάρεις από την παλιά cm11s (https://cyngn.com/support)

Μιας και το μόνο που κάνει είναι να κάνει format τα partion data όποτε δεν έχει διάφορα

Edited by evoluti0n
Link to comment
Share on other sites

Να σας γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση μιας που αφού βγαίνει η 12s, θα φύγω από την 44 για την 05Q να είμαι έτοιμος.

 

Έχει κατέβει το update ota και πατάω στο εγκατάσταση. Τότε μου κάνει επανεκκίνηση και μπαίνει στο twrp recovery. Πού ακριβώς βρίσκω το update και πώς το βάζω. Σημειώνω ξανά ότι μιλάω για το προτελευταίο update με το SwiftKey και το maxxxaudio.

 

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι ενώ είμαι σε περιβάλλον twrp βγάζει ένα error στο installation και μετά με βγάζει στο κεντρικό menu του recovery. Υποθέτω ότι δεν πειράζει που είμαι root με greenify, λέτε να φταίει κανένα άλλο πρόγραμμα;

 

δεν μπορείς να κάνεις ota update με custom recovery, αναγκαστικά την περνάς χειροκίνητα.

 

 

Τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση μου με την cm12s.. μόλις βγάλω συμπεράσματα για την μπαταρία θα ποστάρω.

 

υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποιο τρόπο εκτός από xposed για να μικρύνω την navbar?

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό που ακούγονται θετικά σχόλια! Μήπως θα μπορούσες να μας ενημερωσεις κ για την συμπεριφορα της μπαταρίας σε σε σχέση με cm11s? Γιατί κυρίως σ' αυτον τον τομέα χωλαινει η lolli σε σχέση με kitkat...

 

Μεσα σε 4 ωρες, τι διαρκεια μπαταριας να καταλαβει βρε συ?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να κάνεις ota update με custom recovery, αναγκαστικά την περνάς χειροκίνητα.

 

 

Τώρα κάνω την πρώτη φόρτιση μου με την cm12s.. μόλις βγάλω συμπεράσματα για την μπαταρία θα ποστάρω.

 

υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάποιο τρόπο εκτός από xposed για να μικρύνω την navbar?

Να ανακεφαλαιώσω τι με συμφέρει να κάνω; Είμαι με 44 και TWRP και απ' ό,τι καταλαβαίνω υπάρχουν 2 λύσεις:

 

1) Να περάσω χειροκίνητα μέσω της twrp τη 12S. Ένας φίλος μου λέει πρέπει να περάσω χειροκίνητα την 05Q και μετά τη 12S.

 

2) Να κάνω ένα clean install. Αν ναι σε ποια έκδοση;

 

Η ερώτηση είναι μπορώ απλά να βάλω τη 12S καθαρή στο κινητό;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω τον stock kernel της 12S.

Γιατι φλασαρα Franco από συνήθεια και δεν το κράτησα backup.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα σε 4 ωρες, τι διαρκεια μπαταριας να καταλαβει βρε συ?

Δεν εχεις κι άδικο Φώτη, απλα καμια φορά αν η μπαταρία πέφτει αισθητά πιο γρήγορα σε σχέση με πριν, το καταλαβαίνουμε.. Αλλά όντως, παραειμαι ανυπόμονη.

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε μπερδέψει. ..με twrp από ποιο link πρέπει να κατεβάσω? Και το φλασαρισμα θα γίνει πατροπαραδοτα όπως και με τις nightlies? Wipe everything except internal?
Link to comment
Share on other sites

Με έχετε μπερδέψει. ..με twrp από ποιο link πρέπει να κατεβάσω? Και το φλασαρισμα θα γίνει πατροπαραδοτα όπως και με τις nightlies? Wipe everything except internal?

Αν κατεβάσεις το ota πρέπει να έχεις από πριν 05q. Τα wipe είναι δικιά σου υπόθεση, αν θες τα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Να ανακεφαλαιώσω τι με συμφέρει να κάνω; Είμαι με 44 και TWRP και απ' ό,τι καταλαβαίνω υπάρχουν 2 λύσεις:

 

1) Να περάσω χειροκίνητα μέσω της twrp τη 12S. Ένας φίλος μου λέει πρέπει να περάσω χειροκίνητα την 05Q και μετά τη 12S.

 

2) Να κάνω ένα clean install. Αν ναι σε ποια έκδοση;

 

Η ερώτηση είναι μπορώ απλά να βάλω τη 12S καθαρή στο κινητό;

 

Να τονίσω ότι έχει χαλάσει το VOL UP κουμπί στο κινητό μου. Θα έχω θέμα αν πάω να κάνω clean install; Σε fastboot μπορώ να μπω από το μενού επανεκκίνησης. Μετά χρειάζεται κάπου;;;

Link to comment
Share on other sites

ειχα https://forums.oneplus.net/threads/rom-5-0-2-official-nightly-ota-exodus-android-lollipop.278548/

κατέβασα το αρχείο σε ένα στικακι έκανα format τα πάντα(εκτος απο το OTG) και μετά install to zip

 

 

Το Userdata μπορείς να πάρεις από την παλιά cm11s (https://cyngn.com/support)

Μιας και το μόνο που κάνει είναι να κάνει format τα partion data όποτε δεν έχει διάφορα

Τελικά, όπως το περίμενα, την βγάλανε ρουταρισμένη στο xda ;) και την έχω βάλει εδώ και καμία ώρα με ak kernel.Πολύ ωραία γρήγορη, σταθερή και όμορφη ειδικά με τα θέματα και το πείραγμα του kernel σε super amoled θέσεις, τέλεια.Τώρα για μπαταρία θα δούμε ασφαλέστερα τις επόμενες ημέρες:D

Εντωμεταξύ, όταν περνάμε καινούργια ρομ, κάνουμε πάντα ένα calibration.Play store & battery calibration χρησιμοποιώ προσωπικά γι'αυτήν την δουλειά.

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να τονίσω ότι έχει χαλάσει το VOL UP κουμπί στο κινητό μου. Θα έχω θέμα αν πάω να κάνω clean install; Σε fastboot μπορώ να μπω από το μενού επανεκκίνησης. Μετά χρειάζεται κάπου;;;

Μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση στο fastbood μέσω της recovery αλλά και με το flashify, το κατεβάζεις από το play store.Όχι όταν φλασάρεις δεν χρειάζεται να ξανα χρησιμοποιήσεις fastbood.Εάν τα κάνεις μέσω υπολογιστή, θα τα κάνεις όλα με εντολές από εκεί, τουτέστιν, για σένα καλύτερα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα από το κινητό

Edited by sikuonas
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=193941&dateline=1426239248
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, όπως το περίμενα, την βγάλανε ρουταρισμένη στο xda ;) και την έχω βάλει εδώ και καμία ώρα με ak kernel.Πολύ ωραία γρήγορη, σταθερή και όμορφη ειδικά με τα θέματα και το πείραγμα του kernel σε super amoled θέσεις, τέλεια.Τώρα για μπαταρία θα δούμε ασφαλέστερα τις επόμενες ημέρες:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπορείς να κάνεις επανεκκίνηση στο fastbood μέσω της recovery αλλά και με το flashify, το κατεβάζεις από το play store.Όχι όταν φλασάρεις δεν χρειάζεται να ξανα χρησιμοποιήσεις fastbood.Εάν τα κάνεις μέσω υπολογιστή, θα τα κάνεις όλα με εντολές από εκεί, τουτέστιν, για σένα καλύτερα, δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα από το κινητό

 

Μέσω υπολογιστή αν θυμάμαι καλά από τον οδηγό που κάποτε είχα γράψει :p αρκεί να μπεις με fastboot και μετά όλα γίνονται μόνα τους με τις εντολές. Η ερώτηση για έξτρα ασφάλεια αν μου διαφεύγει κάτι είναι αν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ξανά το VOL UP κάποια στιγμή, όχι το fastboot. Μην ξεκινήσω κανένα clean install και στη μέση μου μείνει επειδή δεν δουλεύει το κουμπί...

 

Επίσης, μόνο η 44 είναι που μπορώ να κάνω clean install, η 05Q δεν υπάρχει; Με το clean install αλλάζει και το recovery σε στοκ;

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά την μπαταρία, μόλις φλάσαρα το μεσημέρι την 12S, μπλόκαρα τις γνωστές τρεις επιλογές στο Google play services. Στην αναμονή δείχνει καλή συμπεριφορά για την ώρα. Διατηρώ επιφύλαξη για τη συμπεριφορά του με την οθόνη ανοιχτή.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη να μου έρθει ρε παιδιά......υπάρχει κανένας τρόπος για να έρθει πιο γρήγορα;;;;

Ναι, flashαρε το

Link to comment
Share on other sites

@Sikuonas

 

Δυο ερωτησουλες φιλε μου γιατι ειμαι καινούριος στο θεμα..μολις 2 μερες με το OpO..περασα και την cm12s ρουταρισμενη.Ποιον AK kkernel εβαλες?ποιος ειναι συμβατος με την ρομ και σχετικα με τον κερνελ και τα super amoled χρωματα που ανεφερες τι εννοεις θες να με βοηθησεις λιγο τι και πως το κανουμε?πρωην κατοχος note 3 και καταλαβαινεις μου ελειψε λιγο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι με την μαμίσια cm11s 05Q, έχω όμως κάνει root και έχω βάλει twrp recovery.

Θα μου έρθει η cm12s μέσω ota ή άδικα θα περιμένω (λόγω root και twrp)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι με την μαμίσια cm11s 05Q, έχω όμως κάνει root και έχω βάλει twrp recovery.

Θα μου έρθει η cm12s μέσω ota ή άδικα θα περιμένω (λόγω root και twrp)?

 

Πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Δες εδώ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι με την μαμίσια cm11s 05Q, έχω όμως κάνει root και έχω βάλει twrp recovery.

Θα μου έρθει η cm12s μέσω ota ή άδικα θα περιμένω (λόγω root και twrp)?

 

Είμαι στην ίδια φάση, έχω κατεβάσει και το OTA που λένε (571mb) και είμαι έτοιμος για πέρασμα με twrp αν αργήσει λίγο ακόμα... Βέβαια δεν ξέρω ποιά wipes ΔΕΝ κάνω, αλλά μπορεί και να μην κάνω κανένα... :wacko::D

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...