Jump to content

[OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω χαθεί όλα αυτά που διαβαζω μου φαίνονται κινέζικα....μου ζητάει αναβάθμιση σε 25r και ενω κατεβαίνει δεν την κανει στο μενού μετα το instaling στην μαύρη σελιδα που ανοίγει τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πήρα το OPO σήμερα και λέει storage 12 Gb, ενώ έχω παραγγείλει το 64άρι. Μου έκανε μια αναβάθμιση σε 25R όταν το άνοιξα. Τι μου προτείνετε να κάνω, με ποια σειρά και πού θα βρω τον πλέον κατάλληλο οδηγό; Οδηγίες για αρχάριο παρακαλώ! Ευχαριστώ! :O :help: Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, μια που δε μου έχει έρθει ακόμα το τηλέφωνο (64αρι).

Partitions γίνεται να φτιάξουμε στην internal storage;

Ericsson T65 > Siemens S65 > SE W550i > Iphone 3GS > HP Pre 3 > Galaxy S3 + Note 8 > OnePlus One
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω χαθεί όλα αυτά που διαβαζω μου φαίνονται κινέζικα....μου ζητάει αναβάθμιση σε 25r και ενω κατεβαίνει δεν την κανει στο μενού μετα το instaling στην μαύρη σελιδα που ανοίγει τι να κάνω?

 

Μαύρη σελίδα ??

 

Πήρα το OPO σήμερα και λέει storage 12 Gb, ενώ έχω παραγγείλει το 64άρι. Μου έκανε μια αναβάθμιση σε 25R όταν το άνοιξα. Τι μου προτείνετε να κάνω, με ποια σειρά και πού θα βρω τον πλέον κατάλληλο οδηγό; Ευχαριστώ! :O

 

Κάπου υπάρχει οδηγός , το έχουν κάνει μερικά παιδια , διάβασε τα πίσω ποστ.

 

Άσχετο, μια που δε μου έχει έρθει ακόμα το τηλέφωνο (64αρι).

Partitions γίνεται να φτιάξουμε στην internal storage;

 

Πλάκα κάνεις έτσι , ένα Partition είναι όλο καλύτερα δε γίνεται, γιατί να το κάνεις αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το OPO σήμερα και λέει storage 12 Gb, ενώ έχω παραγγείλει το 64άρι.Τι μου προτείνετε να κάνω, με ποια σειρά και πού θα βρω τον πλέον κατάλληλο οδηγό;

post #216...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κανει restart δεν βγάζει μια σελιδα μαύρη που σου λέει τι να κανεις?

 

και τι λέει αυτή η "μαύρη" σελίδα ?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις έτσι , ένα Partition είναι όλο καλύτερα δε γίνεται, γιατί να το κάνεις αυτό ?

 

Να έμπαιναν σε ξεχωριστό οι φώτος και η μουσική πχ. Να μη χρειάζεται backup σε κάθε wipe. Νο?

Ericsson T65 > Siemens S65 > SE W550i > Iphone 3GS > HP Pre 3 > Galaxy S3 + Note 8 > OnePlus One
Link to comment
Share on other sites

Να έμπαιναν σε ξεχωριστό οι φώτος και η μουσική πχ. Να μη χρειάζεται backup σε κάθε wipe. Νο?

 

Για της φώτο δε χρειάζεσαι backup απλά ενεργοποίησε την αυτόματη δημιουργία αντιγράφων και θα σώζονται αυτόματα, στην τελική αδερφέ μου ένα καλώδιο στον υπολογιστή βάλε και πάρε αντίγραφο όλο το τηλέφωνο πριν απο κάθε αναβάθμιση αν φοβάσαι τόσο ,άσε που και της δύο αναβαθμίσεις που έχει κάνει το 1+1 δεν έχει χάσει δεδομένα :)

Link to comment
Share on other sites

Για της φώτο δε χρειάζεσαι backup απλά ενεργοποίησε την αυτόματη δημιουργία αντιγράφων και θα σώζονται αυτόματα, στην τελική αδερφέ μου ένα καλώδιο στον υπολογιστή βάλε και πάρε αντίγραφο όλο το τηλέφωνο πριν απο κάθε αναβάθμιση αν φοβάσαι τόσο ,άσε που και της δύο αναβαθμίσεις που έχει κάνει το 1+1 δεν έχει χάσει δεδομένα :)

 

Κάθε βδομάδα φλασάρω και διαφορετική rom στο s3, ξέρω τι σου λέω :)

Anyway, ας έρθει και θα τα βρούμε όλα

Ericsson T65 > Siemens S65 > SE W550i > Iphone 3GS > HP Pre 3 > Galaxy S3 + Note 8 > OnePlus One
Link to comment
Share on other sites

Πως ανεβαζω εικόνα να δεις?

 

Λίγο κάτω απο εκει που γράφεις υπάρχει η Επισύναψη Αρχείων

 

Κάθε βδομάδα φλασάρω και διαφορετική rom στο s3, ξέρω τι σου λέω :)

Anyway, ας έρθει και θα τα βρούμε όλα

 

Πιστεύω πως δε θα χρειαστεί να το κάνεις στο 1+1 θα μείνεις στη CM :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αργει το update λεω να βαλω την επισημη aosp που δινουν για το opo μας http://forum.xda-developers.com/oneplus-one/development/rom-oneplus-one-stock-aosp-flapped-v4-4-t2832938. Θα τραβηξω ενα μπακαπ γτ βαριεμαι να στηνω την ηδη υπαρχουσα και θα πω εντυπωσεις αυριο μεθαυριο
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ολη την εντολη βαζεις , μην ξεχνας το cd .

 

cd "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data"

 

και μετα μια μια τις υπόλοιπες εντολες

 

Σε ελληνικά μετάφραση

 

1. Κατεβασε το nexus root tookit απο το link http://www.wugfresh.com/nrt/. Το πρόγραμμα δεν θα χρειαστεί μετά απλός το κάνεις εγκατάσταση για κάποια αρχεία που έχει μέσα.

2.Κατεβασε την 64rom απο το link http://dist01.slc.cyngn.com/factory/bacon/cm-11.0-XNPH25R-bacon-signed-fastboot.zip.

3.Βαλε το τηλεφωνο σε fastboot mode , συνδεσε το με τον υπολογιστη , πατα το power button ωσπου να κλεισει και οταν θα παει να ξανα ανοιξει πατα το volume up μαζι

4.Αφου μπει σε fast boot το κινητο κανε αποσυμπίεση την rom που κατέβασες στο φακελο C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data . Σιγουρέψου οτι τα αρχεια εχουν γινει extract στον φακελο οπως πχ το boot.img

5.Ανοιξε κονσολα εντολων στα windows (Start -> Run -> Cmd.exe (enter))

6.Βαζεις τις επομενες εντολες μια μια , καλύτερα με copy paste , μην τυχον και κανεις λαθος.

 

cd "C:\Program Files (x86)\WugFresh Development\data"

 

fastboot

 

Μετα την εντολη fastboot θα πρεπει να δεις καποιες επιλογες που σημαίνει πως εισαι στον σωστο φακελο.

Για σιγουρια βαζεις την εντολη

 

dir *.img

 

και θα πρεπει να δεις στον φακελο τα αρχεια boot.img cache.img recovery.img userdata_64G.img . Αν δεν τα δεις σημαίνει πως δεν εκανες extract σωστα τα αρχεια ή στον σωστο φακελο.

 

7.Απο εδω και εμπρος με πολυ προσοχη βαζεις τις επομενες εντολες μια μια με προσοχη γιατι οποιοδήποτε λαθος μπορει να brikaρει το κινητο.

 

fastboot erase boot

fastboot erase cache

fastboot erase recovery

fastboot erase system

fastboot erase userdata

 

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash userdata userdata_64G.img

fastboot flash system system.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cache cache.img

fastboot flash modem NON-HLOS.bin

fastboot flash sbl1 sbl1.mbn

fastboot flash dbi sdi.mbn

fastboot flash aboot emmc_appsboot.mbn

fastboot flash rpm rpm.mbn

fastboot flash tz tz.mbn

fastboot flash LOGO logo.bin

 

Αν δεν σου έδωσε κάποιο error σε καθε εντολη ξεχωριστά βαζεις και την τελευταία για να κανει restart το κινητο.

 

fastboot reboot

 

To κινητο μπορει να κανει 2-3 λεπτα να ξεκινησει μην σε αγχωσει.

 

Σ'ευχαριστω φίλε.Ξεκινάω τωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

διορθωνοντας το πρόβλημα με την ενδειξη χωρητικοτητας, γίνεται και reset στο κινητό?

 

Από τις εντολές fastboot που βλέπω ότι πρέπει να εκτελεστούν δείχνει ότι το κινητό γίνεται reset

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κινητό γίνεται reset, χάνεται και root κλπ.

 

Πέρασα με τις οδηγίες (με μερικές διαφοροποιήσεις) του to2c τη ROM ξανά: διορθώθηκε το 16->64 (ελπίζω να ναι πραγματικό :lol:), αναβαθμίστηκε αμέσως μετά η CM25 (android 4.4.2) σε CM30 (android 4.4.4) και το κινητό πάει σφαίρα. Ευχαριστώ για τον οδηγό, το link τώρα που έχει μέσα είναι σωστό, παλαιότερα είχε ένα με λάθος αρχείο. Όποιος χρειαστεί βοήθεια είμαι στη διάθεσή του. :D

 

Μερικά αρχικά σχόλια:

1. Το κινητό πάει σφαίρα.

2. Η κιτρινίλα για την οποία πολύς λόγος γίνεται ούτε που φαίνεται.

3. Ηχεία και ακουστικό δεν έχω γνώμη ακόμα, αύριο θα βάλω τη sim.

4. Το βασικό θέμα είναι απ' ό,τι έχω καταλάβει να διορθώσεις τυχόν προβλήματα που έχεις, πχ από τους Κινέζους, και να περάσεις την τελευταία cyanogen (πράγμα που σημαίνει ότι σου αναβαθμίζεται παράλληλα το Android). Μετά όλα πάνε συνήθως καλά.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Ναι το κινητό γίνεται reset, χάνεται και root κλπ.

 

Πέρασα με τις οδηγίες (με μερικές διαφοροποιήσεις) του to2c τη ROM ξανά: διορθώθηκε το 16->64 (ελπίζω να ναι πραγματικό :lol:), αναβαθμίστηκε αμέσως μετά η CM25 (android 4.4.2) σε CM30 (android 4.4.4) και το κινητό πάει σφαίρα. Ευχαριστώ για τον οδηγό, το link τώρα που έχει μέσα είναι σωστό, παλαιότερα είχε ένα με λάθος αρχείο. Όποιος χρειαστεί βοήθεια είμαι στη διάθεσή του. :D

 

Μερικά αρχικά σχόλια:

1. Το κινητό πάει σφαίρα.

2. Η κιτρινίλα για την οποία πολύς λόγος γίνεται ούτε που φαίνεται.

3. Ηχεία και ακουστικό δεν έχω γνώμη ακόμα, αύριο θα βάλω τη sim.

4. Το βασικό θέμα είναι απ' ό,τι έχω καταλάβει να διορθώσεις τυχόν προβλήματα που έχεις, πχ από τους Κινέζους, και να περάσεις την τελευταία cyanogen (πράγμα που σημαίνει ότι σου αναβαθμίζεται παράλληλα το Android). Μετά όλα πάνε συνήθως καλά.

 

οταν κάνω το extract μου βγάζει οτι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση.Δοκίμασα να κάνω extract κάπου αλλού και γίνεται κανονικά... ???

Edited by arisdemijr
Link to comment
Share on other sites

οταν κάνω το extract μου βγάζει οτι δεν επιτρέπεται η πρόσβαση.Δοκίμασα να κάνω extract κάπου αλλού και γίνεται κανονικά... ???

 

Για όσους δε γίνεται extract, γιατί και εμένα μου έδινε κάποια error, αφού είμαστε 100% σίγουροι ότι το αρχείο είναι σωστό και έχει μέσα τα boot.img και όσα περιγράφονται, το κάνεις extract σε άλλο φάκελο και αντιγράφεις τα περιεχόμενα αυτού του φακέλου στο \data.

 

Να φτιάξω έναν πιο λεπτομερή οδηγό για το πρόβλημα 16->64 με κάποια καινούρια στοιχεία ή οι συσκευές έρχονται κανονικά φτιαγμένες πια;

 

Το ακουστικό σε μέγιστη ένταση ακούγεται ικανοποιητικά, κάνει όμως λίγο παράσιτα που και που.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Λίγο κάτω απο εκει που γράφεις υπάρχει η Επισύναψη Αρχείων

 

 

 

Πιστεύω πως δε θα χρειαστεί να το κάνεις στο 1+1 θα μείνεις στη CM :shifty:

 

λοιπον λεει

reboot system now

wipe dasta factory reset

wipe cache partition

wipe media

 

swipe up/down to change selections

swipe right to select

swipe left to go back

 

τι αποι ολα να κανω το κινητο το κινητο ειναι απο coolicool και νομιζω ειναι root?

Link to comment
Share on other sites

Να φτιάξω έναν πιο λεπτομερή οδηγό για το πρόβλημα 16->64 με κάποια καινούρια στοιχεία ή οι συσκευές έρχονται κανονικά φτιαγμένες πια;

 

Σήμερα παρέλαβα χωρίς κανένα πρόβλημα (αποστολή 30/7).

Όταν τους ρώτησα μου είπαν ότι είχε λυθεί το θέμα.

Οπότε λογικά τα επόμενα θα είναι εντάξει.

Ericsson T65 > Siemens S65 > SE W550i > Iphone 3GS > HP Pre 3 > Galaxy S3 + Note 8 > OnePlus One
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα το ξαναπω και αμα θέλετε βωηθειστε με δεν παιρνει την 25r μόλις βγαίνει το ανθρωπάκι και φορτώνει μου βγάζει ενα μενού που λέω ποιο πανω και γυρνάει σε 22r αυτά που γραφωνται εδώ μέσα είναι για χακεραδες και εγώ εμαι βλάχος σε αυτά μια απλή αναβάθμιση θέλω να κάνω διαβάζω και ξαναδιαβαζω και δεν περνώ ΓΡΙ σε αυτά που λέτε επείσης η μπαταρία δεν κρατάει το μεσημέρι θέλει φορτισμα μπωρει να διορθωθεί? Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus One] Αναβαθμίσεις - Τροποποιήσεις - ROM - Tweaks

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...