Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

LG G2 παρόλο που είναι 2 χρονών είναι ακόμα πολλή καλή πρόταση σε αυτά τα χρήματα http://www.skroutz.gr/s/3690169/LG-G2-16GB.html.

Αλλιώς LG G3 που έχει καλύτερη κάμερα από το G2 αλλά χάνει σε μπαταρία http://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html.

Θα συμφωνησω.. Αλλιως lumia 930) δες σε διπλανο φορουμ με αγγελίες).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να είναι φοβερό καμεροτηλέφωνο αλλά κλείνει δύο χρόνια στην αγορά... Εγώ θα σου πρότεινα Lumia 930 που έχει εξίσου εξαιρετική κάμερα αλλά και σύγχρονα σπεκς αφού δεν έχει συμπληρώσει ακόμα χρόνο...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λενε οι απο πανω ειναι η κατασταση...

Αν πραγματικα θες το κορυφαιο παρε το 1020, αλλα τη σημερον ημερα σοφοτερη επιλογη ειναι το 930...

Θα παρεις τη δευτερη καλυτερη καμερα δηλαδη που σε ποιοτητα (εξαιροντας το xenon flash) ειναι μια τριχα πισω απο το 1020, αλλα αποκει και περα θα παρεις πολυ πιο συγχρονο hardware, πολυ καλυτερη μπαταρια, οθονη και αμεση αναβαθμιση σε windows10...

Δηλαδη μονο το Xenon αν σε ενδιαφερει ιδιαιτερα μπορει να πει κανεις οτι ειναι ΔΙΑΦΟΡΑ και αξιο να σκεφτεσαι ακομα το 1020...

Επισης το 930 για διαφορους λογους (κυριως την προσφορα που ειχε ο Γερμανος με το xbox) το βρισκεις και σε πολυ καλες τιμες στα μεταχειρησμενα ακομα και σχεδον σφραγισμενο.... παιζει ενα ρολο και αυτο, στα λεφτα που δινεις "δεν υπαρχει" το κινητο αυτο... Ενω η τιμη του 1020 ειναι καπως παρωχυμενη για μοντελο 2ετιας.

 

Θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο, αλλα αποτι φαινεται μαλλον δε θα υπαρξει διαδοχος του 1020 συντομα. Περιμενε μονο αν θες να πας ο καλοκαιρι στο 940 το οποιο θα ειναι ακομα πιο συγχρονο-τουμπανο και με ~25mp pureview camera, αλλα δε ξερω αν αξιζει η αναμονη γιατι και να βγει θα πρεπει να σκασεις και τα διπλα λεφτα (500ρικο) αλλιως παλι αναμονη αρκετους μηνες για να ερθει σε πιο λογικα επιπεδα.... Το 930 σημερα ειναι ληστεια στην τιμη του....σε βαθμο που μπορεις και να σκεφτεις "το παιρνω κανω τη δουλεια μου και αν μου αρεσει σε 3 μηνες τοσο πολυ το 940 το πουλαω το 930 και δε χανω πανω απο 30-50ε τα οποια στην τελικη τα εχω "βγαλει" με τη χρηση τοσους μηνες"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Πριν λίγες μέρες παρρήγειλα πρώτη φορά κινητό από τη Κίνα και τώρα ζήλεψε ένας φίλος.

Εγώ προσωπικά πήρα το Lenovo k3 note λόγο των χρημάτων που είχα.

Αλλά μιας και ο φίλος μου διαθέτει κάτι λίγα περισσότερα,μου ζήτησε εάν μπορώ να του βρω κάτι καλύτερο.

 

Τα specs που θέλει είναι πάνω κάτω όπως το lenovo

5άρα οθόνη ή 5.5''

τουλάχιστον 2 gb ram

τετραπύρηνο ή 8πύρηνο ( προτιμότερο το 8πύρηνο )

τουλάχιστον 1.7+ cpu

και μια αξιοσέβαστη κάμερα για να συμπληρώσει το σύνολο

τα χρήματα που μπορεί να διαθέσει είναι 200-220 ( καθόλου παραπάνω )

 

Προς το παρόν μόνο το meizu m1 note 32gb μπορώ να του πώ,το jiayu s3 ( αν κι αυτό θα ήθελα να το αποφύγω μιας και τις λίγες μέρες που έψαχνα για μένα και τώρα για αυτόν,έχω διαβάσει αρκετά προβλήματα.) και τελευταίο το lenovo που πήρα κι εγώ

 

Όπως λέω και στον τίτλο ,όποιος έχει λίγο χρόνο ας μου πει την γνώμη του γι'αυτά τα 3 ή κάποιο άλλο μπας και δεν το χω δει ακόμα από μόνος μου.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός tablet εώς 250 ευρώ, τουλάχιστον 8 ίντσες, με πολύ καλή ανάλυση, να μπορεί να τρέχει αρκέτα παιχνίδια και να είναι καλή κατασκευή με την προοπτική να το κρατήσω χρόνια.

 

Έχω βάλει στο μάτι το συγκεκριμένο μοντέλο http://www.skroutz.gr/s/4574766/Samsung-Galaxy-Tab-Pro-8-4-Wi-Fi-16GB.html

 

Γνωρίζει κανείς να μου προτείνει καλύτερες προσφορές από το παραπάνω μοντέλο; Αν υπάρχει κάποιο άλλο καλύτερο μοντέλο που μου ξέφυγε; (και από άλλες εταιρίες)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να βρεις κάποιο καλό μεταχειρισμένο 1020, με λίγο λιγότερα από 200€.

 

Κατά τα λοιπά, το 930 είναι σαφώς πιο σύγχρονο και πλήρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι μου,

 

απέκτησα το καινούργιο μου phablet, ένα πανέμορφο Lenovo z2 pro στις 6 ίντσες

και θέλω να δώσω το προηγούμενο Asus zenfone 6. εδώ

Το έχω αγοράσει πριν 10 μήνες από Κίνα, είναι σε άριστη κατάσταση, με όλα τα παρελκόμενα και 2 έχτρα θήκες

αλλά δυσκολεύομαι να το αξιολογήσω σε μία fair τιμή.

 

Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει στην εκτίμηση, είναι ευπρόσδεκτος:)

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 τα βρισκω στα ~350ε μεταχειρησμενα που ειναι και το ανω οριο μου.

Και τα 2 θεωρητικα με καλυπτουν.... Προτιμω pure android αλλα και το xperia δεν ειναι μακρια...και σε καμερα νομιζω και τα 2 ειναι καλα, ενα κλικ κατω απο την κορυφη αν εχω καταλαβει σωστα...

 

Με το μεγεθος δεν εχω προβλημα (οκ δε με χαλαει να ειναι μικροτερο αλλα το Ζ3 που ειναι μικροτερο δεν κανει τοσο καλη εκμεταλευση του μεγεθους του οποτε μια η αλλη το νιωθω)

 

Αρκετα διαφορετικα κινητα....τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μοντέλα. Πιο θεωρείτε καλύτερο; Με ενδιαφέρει πολύ η αυτονομία και θέλω να ρωτήσω αν σε αυτό το λειτουργικό αν αποθηκεύσεις σταθμούς στο ραδιόφωνο πατώντας το πλήκτρο στο hands free αν αλλάζει σταθμούς.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Το 720 δεν είναι λίγο παλιό (Φλεβάρη του 13')? Εκτός κι αν λες κάποιο άλλο...

 

Παιδιά ζητώ συγγνώμη. Το 730DS εννοώ. Φίλε madman έχεις δίκιο :lol:

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το δικό μου zenfone 5 αξίας 165 ευρώ και μόνο δυο μήνες χρήσης το έδωσα για 100 ευρώ αλλιώς θα μου έμενε.
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση εχεις

γραψε ram και rom

V2.21.40.39 for WW SKU

και σε 2-3 μέρες, μέχρι τέλους Απριλίου παίρνει lollipop

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν και μεγάλες διαφορές. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρουν οι selfies (καλύτερη μπροστινή κάμερα το 730) και η λειτουργία NFC τότε μάλλον πας για το 640 που έχει καλύτερη μπαταρία και είναι και πιο καινούργιο. :)
Link to comment
Share on other sites

γραψε ram και rom

Δεν έχω τη συσκευή μαζί μου στο γραφείο,

το βράδυ από το σπίτι θα σου δώσω τα στοιχεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ το δικό μου zenfone 5 αξίας 165 ευρώ και μόνο δυο μήνες χρήσης το έδωσα για 100 ευρώ αλλιώς θα μου έμενε.

οκ. παίρνω μια ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ψαχτει πολυ λεω jiayu s3!!! αν ειναι ενας μεσος χρηστης ο φιλος σου (τηλ επικοινωνια γκουγκλαρισμα skype με αξιοπρεπεστατη φωτογραφικη κλπ) ειναι το ιδανικο(για μενα) και λεγοντας την γνωμη μου και για το lenovo k3 note δεν υπαρχει συγκριση jiayu s3 kai note k3 μα και ουτε στα αντιστοιχα κινητα της κατηγοριας του..σε συγριση δε με meizu m1 παλι ειναι καλυτερο..ετοιμαζομαι να το παραγγειλω στα 173 ευρω!!! το μοντελο με τα 3gb...(http://www.jiayu-store.com/jiayu-s3-4g-5-5-inch-mt6752-octa-core-ram-3gb-1080p-screen-dual-sim-4g-lte-mobile-phone.html)
Link to comment
Share on other sites

Από τα 2 θα έπαιρνα μάλλον το Z3.

 

Αλλά με 350 ευρώ διαθέσιμα γιατί να μην πάρεις κάποιο καινούργιο?

 

εψαχνα το κατι παραπανω...

σε καινουριο σε αυτα τα λεφτα παω σε G3 32gb το οποιο το ειχα και το εδωσα, και σε S5 που δε το πλησιαζω λογω δεκαδων λογων (touchwiz, εμφανηση, πλαστικουρα, 2gb ram κλπ κλπ)

 

Αν υπηρχε το Ζ2 στα 310ε οπως ηταν καποτε μπορει να πηγαινα σε αυτο, αλλα πλεον δε βλεπω κατι σε καινουριο που να εχει "σωστη" τιμη και να με ελκυει...

 

Γενικα μου αρεσει το stock android, και το Nexus6 αν και δεν εχει καλη τιμη, το δινουν αρκετα φτηνοτερα στα μεταχειρησμενα και ερχεται σε σωστη τιμη...

Απο την αλλη το Ζ3 ειναι νομιζω πιο ολοκληρωμενη συσκευη (και χωρις πολυ bloat αλλιως δε θα το συζητουσα) ειναι πιο στανταρακι, αλλα χωρις τα ωφελη του nexus στο software...

 

Αν τα λεφτα δεν ηταν τοσο ζητημα μπορει να πηγαινα στο S6 επειδη δινω μεγαλη βαρυτητα στην καμερα και επειδη το εχουν ελαφρυνει απο bloat, αλλα το βλεπω με κυαλια οικονομικα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από την τιμή του και με ποια σειρά πάνε τα μοντέλα της ASUS αλλά μόλις είδα

Asus fonepad 7

110 €

Καινούργιο στην κούτα του με εγγύηση.

Δεν ξέρω κατά το πόσο ισχύουν κι ολας ( αν και το ''καινούργιο'' δε το νομίζω αλλά είναι μια πληροφορία κι αυτή

Link to comment
Share on other sites

Πήρε το μάτι μου και το xiaomi mi3 16gb είναι σε κάποιο site στα λεφτά του και το παράγγειλα μιας και δεν είχα κάποια γνώμη,ευχαριστώ φίλε μου πάντως.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...