Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα το πολυαγαπημένο Α806 να μπει στο συρτάρι για back up phone. Μια ερώτηση (noobικη), να το αφήσω με την μπαταρία πάνω η ξεχωριστά ? :)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε η miui 9 στο moviledualsim για το κινητό μας.

Από ότι έχω δει μέχρι τώρα πάει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται βγήκε η miui 9 στο moviledualsim για το κινητό μας.

Από ότι έχω δει μέχρι τώρα πάει μια χαρά.

Ενδιαφέρομαι αλλά δεν βρίσκω οδηγίες έστω στα Ελληνικά και download link. Όλα στα Ισπανικά είναι. Αν μπορείς δώσε τα φώτα σου.

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι κ εγω την ιδια Ρομ εχω, αλλα αργει παρα πολυ... :mad::mad:

συμφωνώ και επαυξάνω με g_mos

και μάλιστα το έχω σε βάση στο παρμπρίζ.

eliasrigas πόσο σύγχρονο είναι το όχημά σου; ενδέχεται να έχει built in re radiating antenna?

είναι εξαιρετικά απλό και φθηνό ως κατασκευή, ως κατασκευαστή θα μου κόστιζε περί των 5 ευρώ και πολλά λέω πχ GPS-X-08014

εγώ έχω ibiza του 2004 οπότε αποκλείεται, πχ αναγκάστηκα να βάλω και μετασχηματιστή των 4 βολτ που απαιτούσε η εξωτερική κεραία.

να το ίδιο με λίγο διαφορετικά λόγια https://www.engadget.com/2006/03/28/how-to-add-your-own-external-gps-antenna/

Edited by atsimas
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι αλλά δεν βρίσκω οδηγίες έστω στα Ελληνικά και download link. Όλα στα Ισπανικά είναι. Αν μπορείς δώσε τα φώτα σου.

Κατέβασε την από εδώ

https://mega.nz/#!yNZVCS7a!AmM80E1ufixyPR5oZTM1ZZU17xDoPkSBxn629Anm1dY

Η εγκατάσταση μέσω twrp

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω την ρομ vibeui v2.0 1536 και δεν μου ανοιγει τα πιο πολλα παιχνιδια στο messenger το εχει παθει κανεις?υπαρχει λυση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, μόλις τώρα έκανα εγγραφή αφού παρακολούθησα τις περισσότερες σελίδες και τελικά βρήκα στη σελίδα 678 το alani48 να παραθέτει το δικό μου πρόβλημα στη με αυξον αριθμό δημοσίευση 10165 , με λίγα λόγια και το δικό μου Α806 κάνει συνέχεια reboot ασταμάτητες επανεκκινήσεις. Το πήγα σε μαγαζί με κινητά το είδα και μου είπε θέλει μητρική. Το πήρα το 2015 από μπανγκόκ. Είδα ότι οι περισσόπτεροι από εσάς εδώ μέσα το λύσατε το πρόβλημα. Εγώ όμως από τεχνολογία είμαι ΤΟΥΒΛΟ !!! Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάποιος κοντά στη Δράμα που βρίσκομαι να βοηθησεί; Συγνώμη αν κούρασα ....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα, μόλις τώρα έκανα εγγραφή αφού παρακολούθησα τις περισσότερες σελίδες και τελικά βρήκα στη σελίδα 678 το alani48 να παραθέτει το δικό μου πρόβλημα στη με αυξον αριθμό δημοσίευση 10165 , με λίγα λόγια και το δικό μου Α806 κάνει συνέχεια reboot ασταμάτητες επανεκκινήσεις. Το πήγα σε μαγαζί με κινητά το είδα και μου είπε θέλει μητρική. Το πήρα το 2015 από μπανγκόκ. Είδα ότι οι περισσόπτεροι από εσάς εδώ μέσα το λύσατε το πρόβλημα. Εγώ όμως από τεχνολογία είμαι ΤΟΥΒΛΟ !!! Τι μπορώ να κάνω; Υπάρχει κάποιος κοντά στη Δράμα που βρίσκομαι να βοηθησεί; Συγνώμη αν κούρασα ....

Αλλαγή μπαταρίας και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Συγνώμη για το :offtopic: αλλά θέλω τα φώτα όποιων γνωρίζουν.

Κάτοχος κι εγώ του Lenovo A806 από τον Δεκέμβριο του 2014 και γενικά αρκετά ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά

επειδή τα έχει φτύσει μετά από τόσα χρόνια έντονης χρήσης αλλά και παλαιότητας μήπως υπάρχουν κάποιες (καλές) προτάσεις για

καμιά νέα κινεζιά τελευταίας τεχνολογίας με τις καλύτερες επιδόσεις, 5-5,5inch οποιασδήποτε μάρκας και με την καλύτερη δυνατή τιμή, vfm που λέμε.

Να σημειώσω πως με αυτό το σκεπτικό είχα αγοράσει το Lenovo A806 από τα πρώτα οκταπύρηνα με κορυφαίες επιδόσεις για την εποχή του, δοκιμασμένο από Έλληνες χρήστες και με ελληνικά επίσης, αλλά και τέλος σε πολύ καλή τιμή τότε.

Κάτι ανάλογο ψάχνω και τώρα οποιασδήποτε κινέζικης μάρκας να το φέρω απ' έξω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Συγνώμη για το :offtopic: αλλά θέλω τα φώτα όποιων γνωρίζουν.

Κάτοχος κι εγώ του Lenovo A806 από τον Δεκέμβριο του 2014 και γενικά αρκετά ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά

επειδή τα έχει φτύσει μετά από τόσα χρόνια έντονης χρήσης αλλά και παλαιότητας μήπως υπάρχουν κάποιες (καλές) προτάσεις για

καμιά νέα κινεζιά τελευταίας τεχνολογίας με τις καλύτερες επιδόσεις, 5-5,5inch οποιασδήποτε μάρκας και με την καλύτερη δυνατή τιμή, vfm που λέμε.

Να σημειώσω πως με αυτό το σκεπτικό είχα αγοράσει το Lenovo A806 από τα πρώτα οκταπύρηνα με κορυφαίες επιδόσεις για την εποχή του, δοκιμασμένο από Έλληνες χρήστες και με ελληνικά επίσης, αλλά και τέλος σε πολύ καλή τιμή τότε.

Κάτι ανάλογο ψάχνω και τώρα οποιασδήποτε κινέζικης μάρκας να το φέρω απ' έξω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ πήγα στο Mi A1

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή μπαταρίας και καθάρισες.

 

Ο τυπος που το πηγα μου ειπε δοκιμασε και αλλη μπαταρια που ειχε εκει και εκανε πάλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

καμιά νέα κινεζιά τελευταίας τεχνολογίας με τις καλύτερες επιδόσεις, 5-5,5inch οποιασδήποτε μάρκας και με την καλύτερη δυνατή τιμή, vfm που λέμε.

Κοιτα για κανα xiaomi. Λογικα το xiaomi redmi note 4 ειναι ενα πολυ καλο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος που το πηγα μου ειπε δοκιμασε και αλλη μπαταρια που ειχε εκει και εκανε πάλι τα ιδια.

Αν έχεις εμπιστοσύνη του τύπου που το πήγες τότε πάσο..... Εγώ πάντως πιστεύω μόνο αυτά που βλέπω με τα μάτια μου και κρατάω και κάποιες επιφυλάξεις μήπως είνα οφθαλμαπάτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδια καλημερα

 

βγηκε το παλιο μου λενοβο απο το συρταρι μεχρι να βρεθει αντικαταστατης

 

επειδη το κινητο δε φαινεται να θελει να πολυδουλεψει, τρωει κατι περιεργα σκαλωματα, μηπως ασχολειται κανεις ακομα και ξερει να μου πει καμμια ρομ της προκοπης να του περασω μπας και δουλεψει παλι αξιοπρεπως?

Link to comment
Share on other sites

@djaris,

-Κατέβασε την 1536 multilanguage rom από το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

-Κατέβασε το mobileuncle tool από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nX0hyZW40N3l4QzQ και εγκατέστησέ το στο τηλέφωνό σου.

-Κατέβασε το recovery_twrp.img από το https://drive.google.com/open?id=0B-XVUy6BeG0nWXk5bnR3RXh5RXc και αποθήκευσέ το χύμα (όχι σε φάκελο) στην microSD.

Μετά κάνεις το παρακάτω

 

Αφού έχεις φλασάρει επιτυχημένα το TWRP , μου λες και προχωράμε παρακάτω για το φλασάρισμα της rom. Διαφορετικά μου λες που κόλλησες να σου πω πως θα ξεκολλήσεις.

 

Έχω απανωτά "unfortunately the process android.process.acore has stopped" unfortunately system ui has stopped" :wacko:

Καμια ιδεα;

edit: κανω την φαση με vol +- + power on εκανα clear cache και παω και κανω install την 1536

Edited by bern
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Μου έδωσε ένας φίλος το Α806 που του έπεφτε σε bootloop. Είχε CleanOS οπότε είπα να του περάσω stock για αρχή. Το site με τις official ROMs φαίνεται να είναι down και στο needrom η vibe 1536 που κατέβασα φαίνεται να είναι branded (vertex mobile). Παρόλ'αυτά άνοιξε το κινητό κανονικά και είπα να του περάσω μία άλλη vibe 1507 που βρήκα από twrp, για να φύγει το branding στο logo και μετά να του βάλω τη ρομ του kandilak. Και με τις δυο μου κολλάει στο boot κάνοντας έναν ήχο ανατριχιαστικό. Του ξαναπέρασα την προηγούμενη που μου bootαρε κανονικά αλλά πλεον το κάνει και με αυτήν. Η μπαταρία φαίνεται να είναι ότι χειρότερο έχω δει. Μία δείχνει 100, μία 0, μία 20... Διαβάζω ότι μάλλον φταίει η μπαταρία και για το bootloop. Να την αλλάξω; Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε μια περίπτωση που είχα bootloop άλλαξα μπαταρία και όλα έφτιαξαν

η cleanos είναι αρκετά καλη αλλά δεν μου δούλευε σωστά το bluetooth

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα σου προτεινα την miui 8 που θα βρεις εδω

https://www.movilesdualsim.com/tema/miui-9-1-lenovo-a806-a808t_eu-actualizacion-de-2-11-2017-por-rotabator.174518/

μην κατεβασεις miui 9 γιατί μου φαίνεται οτι ειναι αρκετά αργη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή χρονιά σε όλους,

 

Με το ζήτημα της μεγάλης καθυστέρησης στο κλείδωμα του GPS (με την ROM του Κandilak), εχει βρεθεί καμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά! Χρειάζομαι βοήθεια. Έχω την 1536 του kandilac. όλα μια χαρά, το δούλευα με sim cosmote. Προχτές του έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων προκειμένου να το πουλήσω. Μετά από αυτό, ενώ ενεργοποιώ τα δεδομένα, δε γίνεται σύνδεση στο ίντερνετ (με sim Q τώρα, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο απλά το αναφέρω) Επίσης, κάθε φορά που πάω να κάνω κλήση, βγάζει μήνυμα ότι "Η κάρτα SIM που σκοπεύεται χρησιμοποιήσετε είναι σε περιαγωγή. Θέλετε να συνεχίσετε"

Όμως η περιαγωγή δεδομένων είναι απενεργοποιημένη. Τι συμβαίνει, ξέρει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

Το κινητό πέρασε στα χέρια μου (από την σύζυγο μου) και το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο αλλά θα ήθελα να αλλάξω κάποια πραγματάκια!!!

Με το SP Flash Tool περασα το TWRP.

Τώρα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να το κάνω root ?

Μετά για εγκατάστασή rom αν χρειαστω κάποια βοήθεια θα ρωτήσω ξανά!!!!!

Ευχαριστώ!!!!

 

Edit:

Εντάξει μετά από αρκετές προσπάθειες το έκανα root με το kingroot. Προσπαθω τώρα να περάσω από το kingroot στο supersu αλλά δεν πετυχαίνει καμία μέθοδος.

Και τελευταία ερώτηση ποια rom προτείνετε για καθημερινή χρήση?

Ευχαριστώ!!!!

Edited by AGRIOS34

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!

Το κινητό πέρασε στα χέρια μου (από την σύζυγο μου) και το χρησιμοποιώ σαν δεύτερο αλλά θα ήθελα να αλλάξω κάποια πραγματάκια!!!

Με το SP Flash Tool περασα το TWRP.

Τώρα θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο πιο ασφαλής τρόπος για να το κάνω root ?

Μετά για εγκατάστασή rom αν χρειαστω κάποια βοήθεια θα ρωτήσω ξανά!!!!!

Ευχαριστώ!!!!

 

Edit:

Εντάξει μετά από αρκετές προσπάθειες το έκανα root με το kingroot. Προσπαθω τώρα να περάσω από το kingroot στο supersu αλλά δεν πετυχαίνει καμία μέθοδος.

Και τελευταία ερώτηση ποια rom προτείνετε για καθημερινή χρήση?

Ευχαριστώ!!!!

Αν έχεις βάλει το twrp γιατί θες να το κάνεις root. Όλες οι rom που κυκλοφορούν είναι ήδη rooted.

Θα σου πρότεινα την miui 9.2 που θα βρείς στο παραπάνω link που έδωσα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Το κινητο μου εδω κ 2 μηνες (ναι...τωρα αποφασισα να ασχοληθω λογω 2 μικρων παιδιων... χαχαχα) παρουσιαζει το εξης προβλημα:

Το κουμπι για τι wifi αναβοσβηνει διαρκως (οπως κανει κατα την ενεργοποιηση του wifi), αλλα δεν ανοιγει το wifi. Ακομα κ να επανεκκινησω το κινητο... με την εναρξη (κ χωρις να πατησω ή να κανω κατι) εμφανιζεται να αναβοσβηνει.[Παρεμπιπτοντως το αναβοσβησμα δεν σβηνει καθολου οσο το κινητο ειναι ανοικτο]

Ομοιως στις ρυθμισεις δεν μου δινει τη δυνατοτητα να κανω κατι για το wifi, γιατι τα σχετικα πεδια ειναι γκριζαρισμενα..

Αποτελεσμα ειναι να μην εχω ιντερνετ...

Εχετε καποια ιδεα τι μπορω για να το ενεργοποιησω ?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να σβησεις το

/data/misc/wifi/wpa_supplicant.conf

 

Μάλλον δεν καταλαβες οτι ειμαι ψιλοασχετος...χαχαχα

Τεσπα...ακου τι εκανα...

Με αναζητηση της λεξης data στον es εξερευνητη βρηκα καποιους φακελους data...αλλα ο μονος που ειχε misc.. το μονο που ειχε μεσα ηταν ενα αρχειο progectConfig.mk ... οποτε δεν καταφερα να βρω αυτο που μου ειπες...

Αν μπορεις να βοηθησεις λιγο παραπανω θα σου ημουν υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε απο το play store to x-plore. ειναι μια δωρεαν εφαρμογη διαχειρισης αρχειων (και πολυ καλύτερη απο τον es).

οταν το τρέξεις θα δεις ότι σου εμφανίζει δύο ξεχωριστές οθόνες, ώστε να μπορείς να βρισκεσαι σε εναν φακελο απο τη μια οθονη και σε άλλον φάκελο στην άλλη.

πήγαινε σε όποια οθόνη θες.

θα δεις να γραφει έναν φάκελο root. πατα τον και θα σου ζητήσει κατ αρχην προσβαση το supersu. πατησε χορηγησε.

μολις ανοίξει ο φάκελος root πηγαινε στο φακελο data μετα στο misc και μετα στο wifi. εκει θα βρεις το αρχείο που σου ειπα. πατησε συνεχόμενα πανω του για να το επιλέξεις και στη συνέχεια πατα το εικονιδιο delete στο xplore (κοκκινο τενεκεδακι).

κανε επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...