Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Την βοήθεια σας παρακαλώ...

Το "λενοβο" a 806 που έχω μου κάνει το εξής πρόβλημα.

Το πρώτο είναι το παρακάτω..

Το WiFi του κινητού.. ενώ μέχρι χθες είχε γεμάτο σήμα μεσα στο σπιτι , από "σιμερα" είναι νεκρό.. απόσταση του κινητού από το router 3 μετρα. Εάν το σβήσω το κινητό και βγάλω την μπαταρία του για 1' και μετά το βάζω πάλι σε λειτουργία το WiFi του κινητού το σήμα του είναι foul...

Μόλις κάνω αποσύνδεση του WiFi του κινητού και μετά πάλι σύνδεση το σήμα του WiFi είναι πάλι νεκρό. Το ρουτερ ειναι οκ.. Ολες οι αλλες συσκευες που εχω στο σπιτι δουλευουνε μια χαρα. Μονο το λενοβο μου κανει προβλημα...

Το δεύτερο πρόβλημα που μου κάνει είναι το gps του κινητού. Δεν κάνει σύνδεση με τον δορυφόρο. Ενώ προσπαθεί δεν κάνει σύνδεση.

Επίσης να συμπληρώσω ότι αυτά τα 2 προβλήματα τα έβγαλε μαζί, μετά από αφαίρεση τις μπαταρίας (3 φορες) γιατί κολλούσε το κινητό.

θα το εκτιμούσα πολύ εάν κάποιος μου πει γιατί το κάνει αυτο το κινητό.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ τα εκλεκτά μέλη του forum και ενεργοποιώντας λίγο το topic ύστερα από αρκετό καιρό αδράνειας θέλω να ρωτήσω το εξής:

Κάτοχος σχεδόν τεσσάρων ετών παρά κάτι μηνών του εν λόγου τηλεφώνου μου παρουσίασε θέμα το ηχείο (μεγάφωνο) πριν λίγες ημέρες.

Συγκεκριμένα έχει σχεδόν καεί αφού βγάζει ήχο ξεχαρβαλωμένο αλλά ευτυχώς ακόμα ακούγεται (ήχο κλήσης, αναπαραγωγή βίντεο κλπ.)

Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί να επισκευαστεί (δλδ αλλαχτεί το ηχείο), και αν ναι τι κόστος μπορεί να έχει και που θα μπορούσα να το πάω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Χαιρετώ τα εκλεκτά μέλη του forum και ενεργοποιώντας λίγο το topic ύστερα από αρκετό καιρό αδράνειας θέλω να ρωτήσω το εξής:

Κάτοχος σχεδόν τεσσάρων ετών παρά κάτι μηνών του εν λόγου τηλεφώνου μου παρουσίασε θέμα το ηχείο (μεγάφωνο) πριν λίγες ημέρες.

Συγκεκριμένα έχει σχεδόν καεί αφού βγάζει ήχο ξεχαρβαλωμένο αλλά ευτυχώς ακόμα ακούγεται (ήχο κλήσης, αναπαραγωγή βίντεο κλπ.)

Το ερώτημα μου είναι αν μπορεί να επισκευαστεί (δλδ αλλαχτεί το ηχείο), και αν ναι τι κόστος μπορεί να έχει και που θα μπορούσα να το πάω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Κανείς; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα το μοναδικο προβλημα του κινητου ειναι η μπαταρια.

Μολις φτασει η μαμισια μπαταρια στο τελος της, δεν υπαρχουν αυθεντικες για να αγορασεις και οι μαιμου που υπαρχουν δεν ειναι για πολλα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα Κυριοι μολις αγορασα την 3η μπαταρια για το κινητο μου γτ οι προηγουμενες σχωρεθηκαν ,ειχα μονιμο restart μολις επεφτε κατω απο 20%.

 

Εχει διαφορα αν την φορτισω 12 ωρες συνεχομενες η ειναι παπατζιλικη οτι θα αντεξει περισσοτερο η μπαταρια ?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλα οπως γραφω και πιοο πισω "Μολις φτασει η μαμισια μπαταρια στο τελος της, δεν υπαρχουν αυθεντικες για να αγορασεις και οι μαιμου που υπαρχουν δεν ειναι για πολλα πολλα."
Link to comment
Share on other sites

Όντας κάτοχος 2 κινητών Α806 από το 2015 να πω μερικά πράγματα που ίσως ενδιαφέρουν.

1. Oι rom's που εγώ χρησιμοποιώ και δουλεύουν καλύτερα είναι οι MiUi και AOSP. Και στις δυο δουλεύει καλά το GPS, wi-fi κλπ. Στις μαμίσιες rom (vibeui) έκανα ευχέλαιο για να κλειδώσω δορυφόρο και μετά από πολύ ώρα αναμονής. Δυστυχώς αυτό το κινητό δεν είχε καλή υποστήριξη software από τη lenovo.

2. Η μπαταρία του είναι μικρή γι αυτό το κινητό. Εγώ άλλαξα μια φορά μπαταρία και πήρα αυτήν από Ελλάδα (https://www.electronicaeshop.eu/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-lenovo-golden-warrior-bl229-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-a8-a806.html) καθώς και αυτήν (https://www.aliexpress.com/item/HSABAT-3400mAh-BL229-Battery-Use-for-Lenovo-A8-A808T-A806-Mobile-Phone-Battery/32881344295.html?spm=2114.search0604.3.2.318f4ea65rhTwj&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_454_10083_10618_10304_10307_10820_10821_538_537_10302_536_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=0120240e-e6a6-4e22-8544-f86477d51058-0&algo_pvid=0120240e-e6a6-4e22-8544-f86477d51058) από Aliexpress. Και οι δυο δούλεψαν μια χαρά.

3. Και τα δυο είναι παροπλισμένα, αφού έχουν πρόβλημα με το μεγάφωνο. Δουλεύουν τα κινητά αλλά δεν ακούγεται τίποτα από το μεγάφωνο. Το ένα το επισκεύασα μια φορά (στο i-repair) αλλά ξαναχάλασε. Οπότε... πήρα ένα xiaomi και καθάρισα. Ωστόσο ψάχνοντας στο διαδίκτυο είχα βρεί ανταλλακτικά μεγαφωνάκια, αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία.

4. Οι επανεκκινήσεις του κινητού που αναφέρουν κάποιοι φίλοι, οφείλονται στην μπαταρία.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δε μαρεσει να αλλαζω τα πραγματα που αγοραζω μεχρι να χαλασουν οποτε μεχρι να τα φτυσει θα μεινω με αυτο ουτος η αλλως δε το βγαζω τα ματια Τεο.

 

Στηβ κ γω απο το ελληνικο μαγαζι που ποσταρες αγορασα μπαταρια κ προς το παρον με παει καλα 3 μερες κ ειμαι στο 34% οποτε θελω να πιστευω πως δεν ηταν σα την "μαιμου" προηγουμενη. Τωρα για ρομς κτλπ δεν εχω αλλαξει κατι ,εχω την αρχικη κ δε με εχει βγαλει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει 4 χρόνια με το συγκεκριμένο κινητό. μια φορά αλλαγη μπαταρίας. το δουλεύω με miui. το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δε χαλάει να το αλλαξω
Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει 4 χρόνια με το συγκεκριμένο κινητό. μια φορά αλλαγη μπαταρίας. το δουλεύω με miui. το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δε χαλάει να το αλλαξω

Δεκέμβρη 2014 το παρέλαβα κι εγώ οπότε κι εγώ 4ετια αλλά δεν έχω αλλάξει ΠΟΤΕ μπαταρία χωρίς φυσικά να σημαίνει πως έχει την διάρκεια αυτονομίας που είχε πρώτα. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ πως δεν χαλάει να το αλλάξω κι όχι μόνο αυτό αλλά έχει υποστεί πτώσεις (και σκληρές όχι αστεία) που άλλο τηλέφωνο, εκτός από τίποτα caterpillar, δεν θα άντεχε. Όπως είπε και ο φίλος πάνω από εσένα αν δεν τα φτύσει τελείως όπως και οτιδήποτε άλλο κι όχι μόνο σε συσκευές αλλά και ρούχα παπούτσια πχ. δεν αλλάζω. :lol:

 

Υ.Γ. Στο τελευταίο μου ποστ σε αυτό το νήμα είχα γράψει πως είχα θέμα με το μεγάφωνο και αν γνωρίζει κάποιος αν φτιάχνεται και που... Απάντηση δεν πήρα και δεν ξαναρώτησα γιατί μετά από λίγες μέρες έφτιαξε μόνο του. :lol:

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος πάνω από εσένα αν δεν τα φτύσει τελείως όπως και οτιδήποτε άλλο κι όχι μόνο σε συσκευές αλλά και ρούχα παπούτσια πχ. δεν αλλάζω. :lol:

Ουτε εγω θα το ειχα δωσει αλλα εμεινε χωρις κινητο ο αδερφος μου, του το εδωσα και πηρα εγω αλλο.:p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παιδια! χρονια πολλα!!

εγινα κατοχος ενος Α806

VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_baralajbi

το ειχε η κοπελα μου απο το 2014 τον δεκεμβρη και αλλαξε προσφατα κινητο και λεω να το κρατησω. γινεται να του κανω καποια αναβαθμιση? να το "μαζεψω" λιγακι?

μπορειτε να με βοηθησετε? με απλα και ευκολα βηματα αν γινεται γιατι δεν εχω ιδιαιτερη σχεση με κινητα και αναβαθμισεις..

το εκτιμω αφανταστα!! ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Ότι υπάρχει για τη συσκευή σου θα το βρεις στο xda-developers.com

 

δεν ξερω καλα αγγλικα. δεν θα βγαλω ακρη.

εχω το xiaomi redmi note 2 και του περναω νεες ρομ πολυ απλα μεσω twrp.

δεν υπαρχει τετοις τροπος να κανω στο lenovo?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Και εδώ με twrp θα παίξεις. Πρέπει όμως να κάνεις την αρχική διαδικασία στησίματος της συσκευής.

 

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post όπως το έχω φτιάξει με συγκεντρωμένες πληροφορίες. Δε σε παρέπεμψα εξαρχής γιατί έχω καιρό να το ενημερώσω.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ με twrp θα παίξεις. Πρέπει όμως να κάνεις την αρχική διαδικασία στησίματος της συσκευής.

 

Ρίξε μια ματιά στο πρώτο post όπως το έχω φτιάξει με συγκεντρωμένες πληροφορίες. Δε σε παρέπεμψα εξαρχής γιατί έχω καιρό να το ενημερώσω.

 

ποιο ειναι το πρωτο σου post να διαβασω?

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το πρωτο σου post να διαβασω?
Στο πρώτο ποστ του θέματος έχει πολλα λινκς με οδηγίες για το πώς να βάλεις twrp κλπ.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ποιο ειναι το πρωτο σου post να διαβασω?

 

Το πρώτο post του παρόντος θέματος... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=396793

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το πρωτο σου post να διαβασω?

Ακολούθησε αυτά που λέει το link: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5718435#post5718435

Πρέπει να περάσεις το twrp (αν δεν το έχει) με το spflash tool από το pc. Μετά τη διαδικασία την ξέρεις.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περάσεις κάποια MIUI rom ή την AOSP cleanOS v0.5 που δουλεύουν τέλεια με το Α806. Θα τις βρεις εδώ: https://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a800/a806/#

Καλά φλασαρίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...