Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή ανάσταση.

Χρειάζομαι βοήθεια..εχθές μου έκανε το κινητό επανεκκίνηση και από τότε όταν πατήσω να ανοίξει βγάζει το λογότυπο της LENOVO και αναβοσβήνει ανά 5 δευτερόλεπτα. Άλλαξα μπαταρία και τπτ. Προσπάθησα να μπω σε recovery mode αλλά και πάλι τπτ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

Δοκίμασα γιατί έχω το ίδιο κινητό! το ίδιο κάνει...και στο κινητό μου δουλεύουν και οι δύο μπαταρίες !!!

Ουσιαστικά το κινητό πάει να bootάρει και κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. Υπάρχει κάποιος τεχνικός Ελλάδα να το στείλω?

 

Παρότι από αυτά που λες νομίζω ότι η πιθανότητες να διορθωθεί η κατάσταση είναι λίγες, προτείνω να δοκίμασεις να φλασάρεις με το sp flash tool.

Δες αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

και αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

 

Επειδή Είχα πρόσφατα κάτι παρόμοιο με συσκευή άλλης μάρκας το πρόβλημα λύθηκε μόλις ανέβασα λίγο τις ακιδες που κάνει επαφή η μπαταρία με το κινητό

 

Καλησπέρα, μετά από επικοινωνία με vickmall, που αγόρασα το κινητό, μου είπαν μην ανησυχώ και να ξαναπεράσω τη ρομ. (Μου έστειλαν σε mail τη ρομ, τους drivers και το sp flash tool, καθώς και οδηγίες.) Τα έκανα αλλά το κινητό πάλι τα ίδια, αναβοσβήνει το λογότυπο ανά 5 δευτερόλεπτα. Τους ξαναέστειλα και μου έστειλαν την official ρομ του κινητού (την αγγλοκινέζικη). Την πέρασα αλλά και πάλι τπτ, εκτός από ότι άλλαξε το λογότυπο όταν αναβοσβήνει το κινητό. Ξαναεπικοινώνησα και μου είπαν να τους το στείλω να μου το φτιάξουν.(λογικά είναι θέμα hardware.)

 

*Βάζω όλη την συνομιλία γιατί μπορεί να τύχει σε κάποιον(Φυσικά και δεν το εύχομαι). Ευχαριστώ πολύ όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν και κυρίως το kandilak για την άμεση απάντησή του.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν έχω καμία σχέση με τις φωτογραφικές γενικά αλλά περίμενα ότι μια φωτογραφική 13ΜΡ θα έβγαζε καλύτερες φώτο από μια των 8ΜΡ,εδώ μιλάμε ότι βγάζει χειρότερες από το NEO V των 5ΜΡ,βγάζω φώτο και τα πρόσωπα βγαίνουν θολά,τα χρώματα όχι έντονα,τράβηξα μια σε σκοτάδι μαζί με το neo v και ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ :(

Από ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει κάτι.

Δες τις ρυθμίσεις ,εμένα Όταν ήρθε η φωτογραφική ήταν στα 1.3 μόλις την έβαλα στα 13 mp όλα ΟΚ :-)

Μη ξεχνάς το σημείο εστίασης ,πάτα πάνω στην οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον απο δω ασχολείται με το xposed βγήκε σήμερα αναβάθμιση του vibeXpert που υποστηρίζει 100% το κινητό μας. Υπάρχουν πολλά tweaks για τις επαφές (νομίζω αυτό που έχει με την ταξινόμηση των επαφών ανάλογα με το επίθετο έχει ερωτηθεί στο φόρουμ), έχει δικό του fix για να εμφανίζεται το όνομα στα μηνυματα, crt animation στο κλείσιμο της οθόνης, αποθήκευση των βίντεο σε mp4 και όχι 3gp, επιλογές για reboot στο recovery, και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγες πληροφορίες σχετικά με το πως περνάμε launcher.

Απλά κατεβάζουμε από το store αυτό που θέλουμε?Αν θέλουμε να επιστρέψουμε στο παλιό τι κάνουμε?

Γενικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να αλλάξω launcher οπότε είμαι εντελώς άσχετος!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον απο δω ασχολείται με το xposed βγήκε σήμερα αναβάθμιση του vibeXpert που υποστηρίζει 100% το κινητό μας. Υπάρχουν πολλά tweaks για τις επαφές (νομίζω αυτό που έχει με την ταξινόμηση των επαφών ανάλογα με το επίθετο έχει ερωτηθεί στο φόρουμ), έχει δικό του fix για να εμφανίζεται το όνομα στα μηνυματα, crt animation στο κλείσιμο της οθόνης, αποθήκευση των βίντεο σε mp4 και όχι 3gp, επιλογές για reboot στο recovery, και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

Ωραίος....... θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

..............

Το μειονεκτημα της μαμας εφαρμογης ειναι το .3gp βιντεο.

Όχι πλέον με το νέα έκδοση του vibeXpert module στο xposed. Έχει επιλογή να το αποθυκεύει σε mp4 container.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα λίγες πληροφορίες σχετικά με το πως περνάμε launcher.

Απλά κατεβάζουμε από το store αυτό που θέλουμε?Αν θέλουμε να επιστρέψουμε στο παλιό τι κάνουμε?

Γενικά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να αλλάξω launcher οπότε είμαι εντελώς άσχετος!

Το κατεβάζεις ,το ανοίγεις,κάνεις τις ρυθμίσεις σου και διαλέγεις πιο από τα 2 κρατάς για βασικό.Το launcher της Lenovo παραμένει και το αλλάζεις όποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

1ον.

Σχετικα με την φωτογραφικη μηχανη.Ως φωτογραφος θα σας πω οτι δεν πρεπει να μπερδευετε τα megapixel με την ποιοτητα της φωτογραφιας.Αυτο ειναι θεμα επεξεργαστη.Επισης ολα αυτα τα 13mp και κατι αλλα κουφα περι 20mp που λενε για αλλα τηλεφωνα ειναι μπαρουφες.Αν δεν μπορει ο επεξεργαστης να επεξεργαστει τα δεδομενα και 100mp να ειχε το τηλεφωνο το αποτελεσμα θα ηταν ιδιο.Μια φωτογραφια με μια DSLR των 13mp ειναι περιπου 4 με 5 megabyte ενω με το τηλεφωνο φτανει με το ζορι το 1mb.Αυτο και μονο λεει πολλα!Οποτε μην τρελλαινεστε...τηλεφωνο των 140€ ειναι!

2ον.

Απεγκατεστησα την προεγκατεστημενη εφαρμογη του twitter που ετρωγε σχεδον 20% απο την μπαταρια και την περασα απο το playstore.Η διαφορα ειναι τεραστια.Απο το 20% επεσε στο 7%.Με ιδια χρηση του twitter και στις 2 περιπτωσεις.

(εχω την 1447)

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζεις ,το ανοίγεις,κάνεις τις ρυθμίσεις σου και διαλέγεις πιο από τα 2 κρατάς για βασικό.Το launcher της Lenovo παραμένει και το αλλάζεις όποτε θες.

 

Δεν χάνεις τα δεδομένα σου με την αλλάγη δηλαδή?

Οκ άρα απλά κατεβάζω όποιον θέλω και εγκαθιστάται μόνος του και αν μετά το βαρεθώ διαλέγω απλά αυτόν της Lenovo και αλλάζει?

Link to comment
Share on other sites

Oχι, δε χανεις καθολου δεδομενα, μονο τις θεσεις των εικονιδιων που ειχες, τα widget που ειχες κλπ.. Διαλεγεις ποιος θα ειναι ο default και αλλαζεις οποτε θες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ καποιες μερες εχει εμφανιστει μια εφαρμογη στο κινητο, η οποια δεν υπηρχε παλιοτερα κ δεν την εχω εγκαταστησει εγω. Λεγεται "WeQR" κ απο οτι καταλαβα ειναι QR Scanner. Eπισης ανακαλυψα οτι ειναι εφαρμογη συστηματος κ οχι χρηστη. Να την κανω απεγκατασταση με το Titanium ή θα παθω καμια νιλα?
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ καποιες μερες εχει εμφανιστει μια εφαρμογη στο κινητο, η οποια δεν υπηρχε παλιοτερα κ δεν την εχω εγκαταστησει εγω. Λεγεται "WeQR" κ απο οτι καταλαβα ειναι QR Scanner. Eπισης ανακαλυψα οτι ειναι εφαρμογη συστηματος κ οχι χρηστη. Να την κανω απεγκατασταση με το Titanium ή θα παθω καμια νιλα?
Ακριβώς το ίδιο και σε μένα φίλε μου... (εμένα μου εμφανίζεται ως "WeQR!")

 

εμφανίστηκε στα καλά του καθουμένου (5-6-7 μέρες τώρα)...

 

δοκίμασα να την αφαιρέσω μέσω του link2sd αλλά ΔΕΝ υπάρχει πουθενά, όπως επίσης και στην λίστα των εφαρμογών μέσα από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου...

 

 

 

Και μιας και δεν έχω πάρει ακόμα μία απάντηση (ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος γνώστης)

 

ξαναπαραθέτω...

 

 

έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV

 

με δεδομένο πως θέλω τα ελληνικά (δεν μιλάω φυσικά για την γλώσσα γραφής), υπάρχει καμιά νεότερη να περάσω;

Ευχαριστώ!:) Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Όχι πλέον με το νέα έκδοση του vibeXpert module στο xposed. Έχει επιλογή να το αποθυκεύει σε mp4 container.

 

Ρε παιδιά για εξηγήστε μας λίγο αυτό με το xposed και το video format ? Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι αποθηκεύονται σε .3gp !!! Θα έχουμε πρόβλημα με αυτό το format για να διαβάσουμε αρχεία σε άλλες συσκευές , πχ. windows ?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806, αλλά δεν μου ανοίγει πλέον το google play και το youtube. Κι ενώ το youtube το έβγαλα εντελώς, όταν πάω στο google play του υπολογιστή και συγχρονίσω, μου λέει για το youtube "εγκαταστάθηκε", ενώ δεν υπάρχει στις εφαρμογές του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες την VIBEUI_V2.0_1508_7.85.1_ST_A806, αλλά δεν μου ανοίγει πλέον το google play και το youtube. Κι ενώ το youtube το έβγαλα εντελώς, όταν πάω στο google play του υπολογιστή και συγχρονίσω, μου λέει για το youtube "εγκαταστάθηκε", ενώ δεν υπάρχει στις εφαρμογές του κινητού.

Η official 1508 δεν έχει playstore και δεν είναι root . Για να την περάσεις και να τα έχεις πρέπει να το κάνεις σύμφωνα με τον οδηγό αναβάθμισης (link υπάρχει στο 1o post του νήματος)

Link to comment
Share on other sites

Με τη 1447 χρησιμοποιεί κάνεις το AthensBook; Μπορεί να βρει την τοποθεσία σας χωρίς τη χρήση GPS; Ό,τι κι αν έχω προσπαθήσει, δε μπορώ να το καταφέρω...

ΥΓ Έχω βάλει την έξτρα γραμμή στο build.prop σχετικά με το region.

Link to comment
Share on other sites

Η official 1508 δεν έχει playstore και δεν είναι root . Για να την περάσεις και να τα έχεις πρέπει να το κάνεις σύμφωνα με τον οδηγό αναβάθμισης (link υπάρχει στο 1o post του νήματος)

 

Ευχαριστώ πολύ, αλλά επειδή δε νοιώθω...που ακριβώς θα βρω το link...ή μήπως να μην μπλέξω και να βάλω πάλι καμιά παλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ευχαριστώ πολύ, αλλά επειδή δε νοιώθω...που ακριβώς θα βρω το link...ή μήπως να μην μπλέξω και να βάλω πάλι καμιά παλιά.

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-vibeui-2-0/

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο forum (και ψιλοάσχετος).

Μόλις παρέλαβα το Α806 από to2c.com και προσπαθώ να ενημερωθώ από το forum σας για τη διαχείρισή του....

 

Καταρχάς οφείλω να πω ότι οι πληροφορίες σας για root, rom κ.τ.λ. στην αρχική σελίδα ήταν θεϊκές [παρεμπιπτόντως ο kandilak είναι ο Δίας] και τις χρησιμοποίησα με επιτυχία (έβαλα τη rom 1447....)

Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής:

Θέλω να μεταφέρω τα δεδομένα του whatssapp (μηνύματα κτλ) από το παλιό κινητό (sony ericsson) στο καινούργιο και θα ήθελα να με βοηθήσετε... Μπορεί να γίνει με κάποιο τρόπο? (π.χ. με αντιγραφή κάποιου φακέλου από τη μνήμη του παλιού κινητού στο νέο ή με κάποια εφαρμογή?)

Ομοίως, θέλω να μεταφέρω τα μνμ από το παλιό κινητό μου..... [είχα την εφαρμογή Handcent SMS αν έχει σημασία]. Γίνεται?

 

Αναμένω την απάντησή σας ή την παραπομπή σας σε κάποιο άλλο link...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :up:

Link to comment
Share on other sites

Με το titanium backup θα μεταφερεις οποια εφαρμογη θες, μαζι με τα δεδομενα τις. (Και απο κει και περα απευθυνσεσαι στις "γενικες εφαρμογες ΙΙ" )

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV

 

με δεδομένο πως θέλω τα ελληνικά (δεν μιλάω φυσικά για την γλώσσα γραφής), υπάρχει καμιά νεότερη να περάσω;

Link to comment
Share on other sites

έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV

 

με δεδομένο πως θέλω τα ελληνικά (δεν μιλάω φυσικά για την γλώσσα γραφής), υπάρχει καμιά νεότερη να περάσω;

Βάλε την http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ . Η βάση είναι η ίδια αλλά είναι ποιο περιποιημένη από την 1447.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ . Η βάση είναι η ίδια αλλά είναι ποιο περιποιημένη από την 1447.
μιας και είσαι σχετικός σε σχέση με εμένα...

 

μου την προτείνεις σε σχέση με αυτήν που έχω;

 

και αν ναι μπορείς να μου δώσεις έναν οδηγός εγκατάστασης;:)

 

έντιτ: βάσει του λινκ που μου έστειλες είναι με πληρωμή...;)

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...