Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έβαλα και με χαρτάκι για να είναι σταθερή..ακόμα και όταν το βάζω για φόρτιση το ίδιο κάνει...αναβοσβήνει το λογότυπο(χωρίς να δείχνει ένδειξη για το αν φορτίζει!!)

θα έλεγα να δοκιμάσεις με μια άλλη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

τα αλλα;

 

 

[1]Κατεβαζεις τη notification bar Και λεει φαρδια πλατια auto rotate/smart rotate/rotate off εκει που αλλαζει αν θες τον προσανατολισμο της οθονης ή τον κλειδωνεις.

[2]εφαρμογη απο το play store, Κλεινει εφαρμογες που δε θες να τρεχουν

[6] με εφαρμογες απο το Play store ή με το "διαχειριση ενεργειας" της μαμας, βασικα δεν κερδιζεις τπτ

-εντάξει στο closed το αφήνω μιας και δεν θέλω να γυρνάει η οθόνη απλά δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει με την λειτουργία στο smart ή στο auto...

 

-αξίζει να την κατεβάσω; δεν μπορώ και με άλλα παρόμοια όπως το link2sd ή με το security να κάνω το ίδιο;

 

-και τότε γιατί λένε καλό είναι να κάνουμε καλιμπράρισμα στην μπαταρία για να αντέχει περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα να δοκιμάσεις με μια άλλη μπαταρία

Δοκίμασα γιατί έχω το ίδιο κινητό! το ίδιο κάνει...και στο κινητό μου δουλεύουν και οι δύο μπαταρίες !!!

Ουσιαστικά το κινητό πάει να bootάρει και κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. Υπάρχει κάποιος τεχνικός Ελλάδα να το στείλω?

Edited by giannis789
Link to comment
Share on other sites

- το smart rotation ειναι μια λειτουργια που προερχεται απο τη Samsung και εχει σκοπο να μη γυριζει η οθονη οταν δε θελουμε κατα τη διαρκεια που ειμαστε ξαπλωμενοι (χαιρω πολυ χαιροπουλος)

-οχι, με τα αλλα οπως το Link2sd Κανεις μονιμο παγωμα των εφαρμογων και πλεον ΔΕΝ χρησιμοποιουνται, με το greenify απλα τις κλεινει οταν ειναι κλειστη η οθονη και δεν τις χρησιμοποιεις

-καμια σχεση δεν εχει το καλιμπραρισμα με τη διαρκεια ζωης, εχει να κανει με την αξιοπιστια της ενδειξης (να μην πεφτει απο το 100 στο 90 σε 0 χρονο και απο το 20 εως το 0 να μην πεφτει), πραγμα που δεν το καταφερνει το καλιμπραρισμα ουτε αυτο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

- το smart rotation ειναι μια λειτουργια που προερχεται απο τη Samsung και εχει σκοπο να μη γυριζει η οθονη οταν δε θελουμε κατα τη διαρκεια που ειμαστε ξαπλωμενοι (χαιρω πολυ χαιροπουλος)

-οχι, με τα αλλα οπως το Link2sd Κανεις μονιμο παγωμα των εφαρμογων και πλεον ΔΕΝ χρησιμοποιουνται, με το greenify απλα τις κλεινει οταν ειναι κλειστη η οθονη και δεν τις χρησιμοποιεις

-καμια σχεση δεν εχει το καλιμπραρισμα με τη διαρκεια ζωης, εχει να κανει με την αξιοπιστια της ενδειξης (να μην πεφτει απο το 100 στο 90 σε 0 χρονο και απο το 20 εως το 0 να μην πεφτει), πραγμα που δεν το καταφερνει το καλιμπραρισμα ουτε αυτο

-ναι εντάξει γνωστό αυτό... άλλο ρώτησα αλλά τσπ...

 

-όταν λες δεν χρησιμοποιούνται τι εννοείς; να μην την χρησιμοποιώ πλέον την εφαρμογή (link2sd) και να την διαγράψω;

 

-μάλιστα... άρα δεν ασχολούμαι καθόλου με το θέμα calibration!:)

Link to comment
Share on other sites

Τι ρωτησες; Τρωει μπαταρία το smart rotation.

Οχι, εννοω τις εφαρμογές που κανει παγωμα, αδρανοποιουνται και δεν λειτουργούν μεχρι να ξεπαγωσουν. Το greenify απλα τις κλεινει οταν σβησει η οθονη. Το link2sd ειναι καλη εφαρμογή, αλλά για αλλες δουλειες.

Και παμε off topic....

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα και στην 1447 μπορει καποιος να κλειδωσει το κινητο με διπλο χτυπημα στην οθονη.

Παταμε επιλογες/ desktop settings/ more settings/ Desktop gesture settings/ Double tap/ επιλεγουμε Lock screen και μετα κανουμε εγκατασταση την εφαρμογη One Key Lock που 8α μας ζητηθει οταν πατησουμε διπλο tap στην κεντρικη οθονη.

 

 

μετά την υποβολή του προηγούμενου -----[/size]

 

[/color]κάτι λάθος λες...

 

Ρυθμίσεις/ Ρυθμίσεις δυνατότητας (που υπάρχει αυτό;)

Δες της εικονα http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6071703#post6071703

παρόμοια ακρίβεια στην πληκτρολόγηση εμφανίζει και στο δικό μου

Δηλαδη πατας δευτερη και τριτη φορα για να δωσει εντολη?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Τι ρωτησες; Τρωει μπαταρία το smart rotation.

Οχι, εννοω τις εφαρμογές που κανει παγωμα, αδρανοποιουνται και δεν λειτουργούν μεχρι να ξεπαγωσουν. Το greenify απλα τις κλεινει οταν σβησει η οθονη. Το link2sd ειναι καλη εφαρμογή, αλλά για αλλες δουλειες.

ρώτησα ποια η διαφορά της επιλογής smart από το auto...

 

σε όλα τα άλλα με κάλυψες και σε ευχαριστώ πολύ!

 

επίσης με την ευκαιρία, Χρόνια Πολλά & Καλά σ' εσένα και σε όλα τα μέλη του forum...

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ναι φίλε μου, σ' ευχαριστώ πολύ... μετά το κατάλαβα!:)
Link to comment
Share on other sites

ρώτησα ποια η διαφορά της επιλογής smart από το auto...

Χρησιμοποιει την μπροστινη καμερα για να κανει περιστροφη ,την εχει ανοιχτη ολη την ωρα αρα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα γιατί έχω το ίδιο κινητό! το ίδιο κάνει...και στο κινητό μου δουλεύουν και οι δύο μπαταρίες !!!

Ουσιαστικά το κινητό πάει να bootάρει και κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. Υπάρχει κάποιος τεχνικός Ελλάδα να το στείλω?

Παρότι από αυτά που λες νομίζω ότι η πιθανότητες να διορθωθεί η κατάσταση είναι λίγες, προτείνω να δοκίμασεις να φλασάρεις με το sp flash tool.

Δες αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871493#post5871493

και αυτό --> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5843833#post5843833

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει την μπροστινη καμερα για να κανει περιστροφη ,την εχει ανοιχτη ολη την ωρα αρα καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια.
ααα με την κάμερα είχε σχέση το rotation...

 

εγώ νόμιζα με την περιστροφή της οθόνης...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον μοιαζει Πρωταπριλιατικο. Στοιχημα, ουτε για τα υπολοιπα του post δεν θα εβαζα... ετσι οπως τρεχει η τεχνολογια (κι οι Κινεζοι)... :)

 

Παρεπιμπτοντως κι επειδη δεν το εχω ψαξει, γνωριζουμε αν εχει ουσιαστικες διαφορες το γλειφιντζουρι (lollipop) απο την γκοφρετα (kit kat);

Ως συντάκτης του εν λόγω ποστ, σου λέω ότι είναι ολόκληρο πρωταπριλιάτικο αστείο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εαν γινεται τα παρακάτω να μπουνε ΜΑΖΙ στο αρχικο ποστ για να μην τα ψαχνουμε...

 

 

 

 

 

Και αφου εγινε αυτο παμε στο επομενο.

 

κανω αναζήτηση για μια επαφη μου, πχ Γιαννακοπουλος.

 

γραφω "γιανν" και αντι να βγει πρωτος αυτος ή τουλαχιστον τα επιθετα που εχουν "γιανν" μεσα, εμφανίζονται ολοι οι Γιαννηδες, δηλαδή γινεται αναζήτηση πρώτα στα ονόματα και μετά στα επίθετα. Επειδη έχω πολλές επαφές γίνεται πραγματικα χαμός...

 

γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Το κάνω αυτό και μου εμφανίζει πρώτα επίθετο και μετά όνομα, η ταξινόμηση όμως είναι ακόμη ανά όνομα (πχ όλοι οι Γιώργηδες μαζί αντί να είναι όλοι οι Παπαδόπουλοι μαζί) οπότε είναι δώρο άδωρο. Edited by stefangsm

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

ααα με την κάμερα είχε σχέση το rotation...

 

εγώ νόμιζα με την περιστροφή της οθόνης...

 

Το Auto rotation αλλάζει όταν περιστρέφεις την συσκευή

 

Το Smart rotation ανιχνεύει την θέση των ματιών σε σχέση με την συσκευή με χρήση της κάμερας.

Αν αφήσεις κάτω το κινητό και αλλάξεις την θέση σου (το κοιτάξεις από το πλάι) αλλάζει η οθόνη.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

το έκανα αλλά δεν βλέπω στα settings να λέει πουθενά "developer options" Σε μετάφραση πως πρέπει να το γράφει γιατί αποκλείεται και ούτε έχει "επιλογές προγραμματιστή".

 

Κάτι κάνεις λάθος, διάβασε ξανά προσεκτικά αυτά που γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος, διάβασε ξανά προσεκτικά αυτά που γράφω.
ok, πάμε από την αρχή με την αρχική σου παράθεση...

 

Λοιπόν αρχικά πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

 

Πας στα "settings->about phone->device information" και πατάς συνεχόμενα το build number μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι είσαι developer.

 

Μετά από αυτό στα settings θα βγάλει το "developer options".

 

Εκεί έχει διάφορες ρυθμίσεις, δεν γνωρίζω όλες τι ακριβώς κάνουν. Δες αν θες και ρώτησε να σου πω εγώ ή κάποιος άλλος τι κάνει κάποια που δεν καταλαβαινεις .

 

Απλα χωρίς το tweak που γράφω βγάζει όλα κι όλα 3 ή 4 απ' οτι θυμάμαι.

είχα κάνει επιτυχώς αυτό...

"Πας στα "settings->about phone->device information" και πατάς συνεχόμενα το build number μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι είσαι developer."

(επειδή έχω ελληνικά εμένα μου το γράφει ως "Αριθμός Έκδοσης") αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου έγραψε την πρώτη φορά πατώντας το πάνω κάποια δεύτερα και μετά αφήνοντάς το που εντέλει μου έγραψε πως έγινε η διαδικασία...

 

τώρα λοιπόν επειδή το έχω κάνει στο παρελθόν και αρκούσε η μία φορά πατώντας πάνω στο "Αριθμός Έκδοσης" για λίγο (όχι απλό κλικ δηλαδή) μου γράφει αφήνοντάς το "Δεν χρειάζεται, είστε ήδη προγραμματιστής"... ελπίζω να με κατάλαβες τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! SetCPU ή AnTuTu CPU Master έχει δοκιμάσει κανείς; Για underclocking της CPU. Κάνει δουλειά ή το Android (1447 multi) διαχειρίζεται από μόνο του τις ταχύτητες τις CPU και δεν απαιτούνται εφαρμογές τέτοιου είδους; Ρωτάω γιατί έχω τυχαία reboot και υποπτεύομαι ότι φταίει το SetCPU.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα γιατί έχω το ίδιο κινητό! το ίδιο κάνει...και στο κινητό μου δουλεύουν και οι δύο μπαταρίες !!!

Ουσιαστικά το κινητό πάει να bootάρει και κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. Υπάρχει κάποιος τεχνικός Ελλάδα να το στείλω?

 

φιλε μου για κοιτα να δεις αν κανη καλη επαφη η καρτα σιμ ,γιατι αυτο παθενα και εγω με το Σ650 βγαλε την καρτα και πατησε λιγο την υποδοχη και ξαναβαλτη

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα γιατί έχω το ίδιο κινητό! το ίδιο κάνει...και στο κινητό μου δουλεύουν και οι δύο μπαταρίες !!!

Ουσιαστικά το κινητό πάει να bootάρει και κάνει επανεκκίνηση συνέχεια. Υπάρχει κάποιος τεχνικός Ελλάδα να το στείλω?

Επειδή Είχα πρόσφατα κάτι παρόμοιο με συσκευή άλλης μάρκας το πρόβλημα λύθηκε μόλις ανέβασα λίγο τις ακιδες που κάνει επαφή η μπαταρία με το κινητό

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

ok, πάμε από την αρχή με την αρχική σου παράθεση...

 

είχα κάνει επιτυχώς αυτό...

"Πας στα "settings->about phone->device information" και πατάς συνεχόμενα το build number μέχρι να σου βγάλει μήνυμα ότι είσαι developer."

(επειδή έχω ελληνικά εμένα μου το γράφει ως "Αριθμός Έκδοσης") αλλά δεν θυμάμαι τι ακριβώς μου έγραψε την πρώτη φορά πατώντας το πάνω κάποια δεύτερα και μετά αφήνοντάς το που εντέλει μου έγραψε πως έγινε η διαδικασία...

 

τώρα λοιπόν επειδή το έχω κάνει στο παρελθόν και αρκούσε η μία φορά πατώντας πάνω στο "Αριθμός Έκδοσης" για λίγο (όχι απλό κλικ δηλαδή) μου γράφει αφήνοντάς το "Δεν χρειάζεται, είστε ήδη προγραμματιστής"... ελπίζω να με κατάλαβες τώρα...

 

Αν σου γράφει οτι είσαι ήδη προγραμματιστής , στην αρχική οθόνη των ρυθμίσεων πάνε τέρμα κάτω , προτελευταία επιλογή ,θ λέει developer options ή επιλογές για προγραμματιστές .

 

Αν δεν σου το βγάζει δεν ξέρω τι φταίει . Η διαδικασία είναι κοινή για όλες τις συσκευές android.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 1447 αξίζει να αναβαθμιστώ σε πιο καινούρια έκδοση; Επίσης έχω ένα θέμα με το PlayStore, όταν το ανοίγω μου βγάζει συνέχει δεν υπάρχει σύνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 1447 αξίζει να αναβαθμιστώ σε πιο καινούρια έκδοση; Επίσης έχω ένα θέμα με το PlayStore, όταν το ανοίγω μου βγάζει συνέχει δεν υπάρχει σύνδεση.

Αφαιρεσε τον λογαριασμό google, κάνε μετά διαγραφή δεδομένων στο playstore και μετά ξαναπέρνα τον Google λογαριασμό

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!

Εχω περασμενη την 1447 και παρατηρησα οτι η προεγκατεστημενη εφαρμογη του twitter τρωει σχεδον το 20% της μπαταριας και μαλιστα με ελαχιστη (μην πω καθολου) χρηση της εφαρμογης.

Προσπαθησα να την απεγκαταστησω και μεσω του σεκιουριτι και απο το clean master αλλα δεν μπορεσα!

Υπαρχει καποιος τροπος να την βγαλω και να περασω την κανονικη εφαρμογη απο το playstore;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θα ειναι διαφορετικη εφαρμογη αυτη?

Με το link2SD μπορεις να την κανεις εφαρμογη χρηστη> επανεκκινηση> απεγκατασταση.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!

Εχω περασμενη την 1447 και παρατηρησα οτι η προεγκατεστημενη εφαρμογη του twitter τρωει σχεδον το 20% της μπαταριας και μαλιστα με ελαχιστη (μην πω καθολου) χρηση της εφαρμογης.

Προσπαθησα να την απεγκαταστησω και μεσω του σεκιουριτι και απο το clean master αλλα δεν μπορεσα!

Υπαρχει καποιος τροπος να την βγαλω και να περασω την κανονικη εφαρμογη απο το playstore;

 

 

Αν είσαι root περνάς απλά το titanium back up και την κάνεις απεγκατασταση ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...