Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι..........
εντάξει, άρα άκυρο σε αυτήν την rom...

 

θα μπορούσες να μου απαντήσεις λοιπόν σε αυτό αν θες, για να προχωρήσω;:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6080337#post6080337

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

εντάξει, άρα άκυρο σε αυτήν την rom...

 

θα μπορούσε να μου απαντήσεις λοιπόν σε αυτό αν θες, για να προχωρήσω;:)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6080337#post6080337

Μπαίνεις TWRP και παίρνεις backup. Μετά κάνεις install το zip της rom.

Μετά κάνεις restore το backup που πήρες και από τις επιλογές cache-dalvik-data-system-nvram επιλέγεις μόνο το data και το κάνεις restore.

Μετά reboot system και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνεις TWRP και παίρνεις backup. Μετά κάνεις install το zip της rom.

Μετά κάνεις restore το backup που πήρες και από τις επιλογές cache-dalvik-data-system-nvram επιλέγεις μόνο το data και το κάνεις restore.

Μετά reboot system και είσαι έτοιμος.

ευχαριστώ πολύ αλλά άλλο πράγμα ρώτησα...

 

προτού ξεκινήσω την όλη διαδικασία...

 

πως γίνεται να περάσω την 1501 και να βρίσκεται το τηλέφωνο όπως είναι τώρα με την 1447, δηλαδή με τις υπάρχουσες εφαρμογές ταξινομημένες όπως τις έχω και με τις ρυθμίσεις ως έχουν;

 

έντιτ: λάθος κατάλαβα εγώ... νόμισα πως μου απάντησες στην διαδικασία εγκατάστασης της ρομ αλλά μου απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα...

 

δυστυχώς δεν ξέρω να το διαγράψω το ποστ αυτό και αν γίνεται, οπότε άκυρο...

 

ευχαριστώ!

Edited by Vivere
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ αλλά άλλο πράγμα ρώτησα...

 

προτού ξεκινήσω την όλη διαδικασία...

 

πως γίνεται να περάσω την 1501 και να βρίσκεται το τηλέφωνο όπως είναι τώρα με την 1447, δηλαδή με τις υπάρχουσες εφαρμογές ταξινομημένες όπως τις έχω και με τις ρυθμίσεις ως έχουν;

Να το ξαναγράψω ή θα ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο μου post.?

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΥΧΙΑ kandilak !!!!!!!!!!!!:bow:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

(έπρεπε βέβαια να αγοράσω την PRΟ εκδοση του titanium αλλά δεν κολλησα μιας και τα αξιζει τα λεφτα της)...

 

να σε ρωτησω κάτι ακόμα: είχα στο sony το don't panic (Mireo viaGPS) ως εφαρμογη gps και ημουν πολυ ευχαριστημενος. Επειδη όμως μου είχε δοθεί δωρεάν από το Πλαίσιο (με την αγορά της συσκευής) και έχουν ήδη περάσει 2 χρόνια βλέπω ότι δεν μου δίνει δικαιώματα επανεγκατάστασής της σε άλλη συσκευή... ξέρουμε κανένα "πλάγιο" τρόπο να παρακάμψουμε το κώλυμα?

 

Αν όχι υπάρχει καμιά άλλη δωρεάν εφαρμογή που συμβουλεύεις να καταβάσω από το playstore?

(αν ξέρει και κάποιος άλλος εννει΄ται ότι είναι ευπρόσδεκτη η όποια υπόδειξη)

Εγώ έχω το here maps που ειναι free και είμαι πολύ ευχαριστημένος! Δοκιμασετο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου αυτο ηταν το βρηκα :p ευχαριστω παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου νόμιζα πως θα ήταν σαν ενότητα και το πρόσεξα τώρα που μου είπες ακριβώς που βρίσκεται...:rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο είχα πάθει όπως εσύ που όπως σωστά σου απάντησε ο φίλος περί ζελατίνας στις επαφές της μπαταρίας... αλλά και για να μην έχεις απαντήσει ακόμα φαίνεται πως τελικώς αυτό θα ήταν !

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης...

 

έχω την VIBEUI_V2.0_1447_7.39.1_DEV

 

με δεδομένο πως θέλω τα ελληνικά (δεν μιλάω φυσικά για την γλώσσα γραφής), υπάρχει καμιά νεότερη να περάσω;

 

Ναι τελικα αυτο ηταν το βρηκα αμεσως μετα.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια παρακαλώ!!!

Το επανέφερα στις εργοστασιακές και θέλω τώρα με τη βοήθεια του myphoneExplorer να συγχρονίσω...Προσπάθησα όμως να κατεβάσω το myphoneExplorer στο κινητό και μου το δείχνει σαν εγκατεστημένο, όπως και τα άλλα apps που είχα εγκατεστημένα, εγώ όμως δεν το βλέπω πουθενά. Επίσης δεν ανοίγει το play store της google. Μπορεί μήπως κάποιος να βοηθήσει, ώστε να περάσω τουλάχιστον τις επαφές; Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Πρόκειται για την official 1516_ST rom που βγήκε προχθές για το A808t τροποποιημένη κατάλληλα για να είναι συμβατή με το Α806.

Επιπλέον , έχει γίνει rooted , έχει προστεθεί το playstore (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) , έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework και έχουν γίνει οι γνωστές αλλαγές στο build.prop καθώς και η διόρθωση της γραμματοσειράς για να φαίνονται σωστά τα ελληνικά στο συρτάρι ειδοποιήσεων.

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro, Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

 

Προϋπόθεση για την εγκατάσταση αυτής της rom είναι να έχετε το TWRP recovery και να γνωρίζετε την χρήση του.

 

 

Εγκατάσταση:

Μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ δύο μεθόδων για το φλασάρισμα της rom.

 

  • A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom (χωρίς απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών, μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ ):
    Πριν ξεκινήσετε, μπείτε στο playstore και κάντε ενημέρωση σε όσες από τις εφαρμογές της google υπάρχει ενημέρωση που δεν έχει γίνει. Μετά κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (αν βγάλει).
     
     
  • Β. Κανονική μέθοδος (clean flash) για A806 με οποιαδήποτε rom (με απώλεια ρυθμίσεων και δεδομένων εφαρμογών , μηνυμάτων , αρχείου κλήσεων κλπ):
    Κατεβάζετε την rom - Μπουτάρεται στο TWRP και παίρνετε backup - Αν δεν πήρατε backup ξεκινάτε πάλι από την αρχή, αν πήρατε backup προχωράτε παρακάτω - Πηγαίνετε Wipe και κάνετε Swipe to Factory Reset - Κάνετε install το zip της rom - Κάνετε Wipe cache & dalvik - Πατάτε back και μετά Reboot system. Όταν μπουτάρει το τηλέφωνο πατάτε grant σε όλα τα μηνύματα του SuperSU! (θα βγάλει 4-5).

 

 

Για ελληνικά στις εφαρμογές χρησιμοποιήστε το Locale more pro.

 

Για όσους έχουν multilanguage rom VibeUI v2 και θέλουν να την δοκιμάσουν μπορούν να χρησιμοποιήσουν την γρήγορη μέθοδο με πιθανότητα όμως να μην κάτσει καλά το φλασάρισμα της νέας rom οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να χρησιμοποιήσουν την κανονική μέθοδο . Είτε με την μία είτε με την άλλη όμως , σίγουρα δεν θα έχουν ελληνικά στο menu ρυθμίσεων.

 

 

Download ROM --> VIBEUI_V2.0_1516_ST_moded.for.A806_root_play_xposed.zip

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

 

Να ρωτησω λιγο εχει και αυτη το xperia walkman και keyboard?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ειναι δυνατόν μην κανετε παραθεση ολόκληρο το post

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θέλω να ρωτήσω αν έχετε πρόβλημα με την εύρεση τοποθεσίας από τις εφαρμογές καιρού. Το τηλέφωνο είναι με την 1447 του vickmall και μέχρι πριν καμιά εβδομάδα με την εφαρμογή καιρού https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devexpert.weather&hl=el , όλα ήταν ο.κ.

Τώρα σταμάτησε να βρίσκει αυτόματα την τοποθεσία, όπως και τον 80% των εφαρμογών καιρού που προσπάθησα να περάσω.

Μόνο το yahoo weather δουλεύει.

Υπάρχει κάποια λύση;

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

[*]A. Γρήγορη Μέθοδος (dirty flash) για A806 με οποιαδήποτε official αγγλοκινέζικη VibeUI v2 rom

 

Καλημέρα.

Μια ερώτηση.

Πρέπει να είναι OFFICIAL rom;

Γιατί έχω την VIBE UI 2.0 1508 ST DEODEX που είναι custom.

Υπάρχει πρόβλημα αν γίνει dirty flash;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη λοιπόν η rom που σας υποσχέθηκα!!!:happy:

 

Καλά φλασαρίσματα!!!;)

 

Καλημέρα σε όλους! Φίλε kandilak μπορείς να μας πεις συνoπτικά τα πλεονεκτήματα της rom σε σχέση με την multi 1447 που έχω εγκατεστημένη από vickmall ?

 

Επίσης να μου περιγράψεις τί είναι το xposed και το Vibexpert ? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πχ. για το format των videos από .3gp σε .mp4

 

Τέλος, τί είναι το Appsettings που αναφέρεις ότι είναι προεγκατεστημένο και αν διατηρούνται τα security και dr. safety που έχω και στην 1447

 

Εφαρμογές ήδη εγκατεστημένες μπορώ να μεταφέρω από την τωρινή στην νέα rom ?

 

Σε τελική αξίζει να προχωρήσω στο φλασάρισμα ? Τα ελληνικά στις ρυθμίσεις είναι το μικροτερο πρόβλημα!

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μια ερώτηση.

Πρέπει να είναι OFFICIAL rom;

Γιατί έχω την VIBE UI 2.0 1508 ST DEODEX που είναι custom.

Υπάρχει πρόβλημα αν γίνει dirty flash;

Ευχαριστώ

Σε καμία περίπτωση δεν θα υπάρχει πρόβλημα όταν έχει γίνει backup.

1508ST --> Backup --> Dirty Flash 1516 rom --> OK --> A806 με 1516ST rom

1508ST --> Backup --> Dirty Flash 1516 rom --> ΠΡΟΒΛΗΜΑ --> Επαναφορά Backup --> A806 με 1508ST rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις φλασαρα την 1501 multilang ωραια ειναι αλλα ενα προβλημα ακομα εχω εχασα ολους τους αριθμους μου θπαρχει καποιος τροπος να τα βρω ενα backup

 

και κατι ακομα με αυτη τιν ρομ αναβαθμισεις μπορω να κανω?

Edited by huseyin_selves_
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξαφνικα μου πετάει μηνυμα superuser granded to power manager ασταματητα συνεχως. Τι παιζει με αυτο? Δεν το εκανε ολη την ωρα πριν. Τωρα το πεταει καθε 1 δευτερολεπτο.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Φίλε kandilak μπορείς να μας πεις συνoπτικά τα πλεονεκτήματα της rom σε σχέση με την multi 1447 που έχω εγκατεστημένη από vickmall ?

 

Επίσης να μου περιγράψεις τί είναι το xposed και το Vibexpert ? Κάπου είχε πάρει το μάτι μου πχ. για το format των videos από .3gp σε .mp4

 

Τέλος, τί είναι το Appsettings που αναφέρεις ότι είναι προεγκατεστημένο και αν διατηρούνται τα security και dr. safety που έχω και στην 1447

 

Εφαρμογές ήδη εγκατεστημένες μπορώ να μεταφέρω από την τωρινή στην νέα rom ?

 

Σε τελική αξίζει να προχωρήσω στο φλασάρισμα ? Τα ελληνικά στις ρυθμίσεις είναι το μικροτερο πρόβλημα!

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά!

Θεωρητικά οι ενημερώσεις στις rom γίνονται για να διορθωθούν προβλήματα προηγούμενων εκδόσεων ή να προστεθούν κάποιες βελτιώσεις. Η rom που έδωσα έχει βάση την τελευταία VIBEUI_V2.0_1516_7.195.1_ST_A808t (δυστυχώς οι official ενημερώσεις για το A806 δεν ακολουθούν αυτές του Α808t χωρίς να μπορώ να καταλάβω τον λόγο). Δεν είναι εύκολο να κάτσω να γράψω ποιες είναι οι διαφορές. Το σίγουρο για μένα είναι ότι το μόνο πλεονέκτημα που έχει η multilanguage rom είναι τα ελληνικά.

Όποια εφαρμογή θες από την rom που έχεις τώρα μπορείς να την κάνεις backup με το titanium backup και να την επαναφέρεις στην καινούργια rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Θέλω να ρωτήσω αν έχετε πρόβλημα με την εύρεση τοποθεσίας από τις εφαρμογές καιρού. Το τηλέφωνο είναι με την 1447 του vickmall και μέχρι πριν καμιά εβδομάδα με την εφαρμογή καιρού https://play.google.com/store/apps/details?id=com.devexpert.weather&hl=el , όλα ήταν ο.κ.

Τώρα σταμάτησε να βρίσκει αυτόματα την τοποθεσία, όπως και τον 80% των εφαρμογών καιρού που προσπάθησα να περάσω.

Μόνο το yahoo weather δουλεύει.

Υπάρχει κάποια λύση;

Και εγώ αυτή την εφαρμογή είχα.

Πριν κανα μήνα έκαναν αναβάθμιση και την κατάστρεψαν!!!!

Οι 3 επιλογές υπηρεσιών καιρού που είχες,έγιναν 2 με την 1η να κολάει συνέχεια και τη 2η να δείχνει ότι νά'ναι........Τη μέρα να σε δείχνει φεγγάρι,να έχει ήλιο μεσημεριάτικα με 20c και να λέει ότι χιονίζει.....

Έβαλα αυτό..... weather2umbrella

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Έχουμε άραγε κάποια διεύθυνση να κατεβάσουμε το apk αρχείο παλιότερων εκδόσεων του, που δούλευαν σωστά στο τηλέφωνο μας;

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να περάσω την 1501 και να βρίσκεται το τηλέφωνο όπως είναι τώρα με την 1447, δηλαδή με τις υπάρχουσες εφαρμογές ταξινομημένες όπως τις έχω και με τις ρυθμίσεις ως έχουν;

 

Μπαίνεις TWRP και παίρνεις backup. Μετά κάνεις install το zip της rom.

Μετά κάνεις restore το backup που πήρες και από τις επιλογές cache-dalvik-data-system-nvram επιλέγεις μόνο το data και το κάνεις restore.

Μετά reboot system και είσαι έτοιμος.

 

Kandilak μετά το backup που θα πάρω με το TWRP κάνω αμέσως isntall το zip της rom όπως γράφεις παραπάνω ή χρειάζεται και Factory Reset όπως αναφέρεται στον οδηγό εγκατάστασης της πρώτης σελίδας στο βήμα 7 αμέσως μετά το backup και πριν την εγκατάσταση της rom;

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να περάσω την 1501 και να βρίσκεται το τηλέφωνο όπως είναι τώρα με την 1447, δηλαδή με τις υπάρχουσες εφαρμογές ταξινομημένες όπως τις έχω και με τις ρυθμίσεις ως έχουν;

 

Μπαίνεις TWRP και παίρνεις backup. Μετά κάνεις install το zip της rom.

Μετά κάνεις restore το backup που πήρες και από τις επιλογές cache-dalvik-data-system-nvram επιλέγεις μόνο το data και το κάνεις restore.

Μετά reboot system και είσαι έτοιμος.

 

Kandilak μετά το backup που θα πάρω με το TWRP κάνω αμέσως isntall το zip της rom όπως γράφεις παραπάνω ή χρειάζεται και Factory Reset όπως αναφέρεται στον οδηγό εγκατάστασης της πρώτης σελίδας στο βήμα 7 αμέσως μετά το backup και πριν την εγκατάσταση της rom;

Στην 1501 multilanguage που θες να βάλεις δεν χρειάζεται γιατί το κάνει κατα το φλασάρσιμα της rom.
Link to comment
Share on other sites

Στην 1501 multilanguage που θες να βάλεις δεν χρειάζεται γιατί το κάνει κατα το φλασάρσιμα της rom.

 

kandilak έκανα εγκατάσταση την 1501 multi, όλα καλά και ευχαριστώ!

Μου βγάζει μήνυμα να κάνω αναβάθμιση τον SuperSU και έχει επιλογές "κανονική" και "TWRP/CWM" ποια να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...