Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@AGRIOS34

Τότε αγαπητέ δεν έχεις συνδέσει κανένα λογαριασμό google στο τηλέφωνο σου. Τι να αφαιρέσεις? Αν έκανες login σε google στον browser αυτό είναι άσχετο με τον λογαριασμό που θα συνδέσεις το τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και παλι δεν δουλεψε τιποτα απο τα δυο..

Ποια rom φλασαρες με το sp flash tool?

Σου δείχνει το imei της συσκευής ή σου βγάζει invalid?

Link to comment
Share on other sites

@AGRIOS34

Τότε αγαπητέ δεν έχεις συνδέσει κανένα λογαριασμό google στο τηλέφωνο σου. Τι να αφαιρέσεις? Αν έκανες login σε google στον browser αυτό είναι άσχετο με τον λογαριασμό που θα συνδέσεις το τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια rom φλασαρες με το sp flash tool?

Σου δείχνει το imei της συσκευής ή σου βγάζει invalid?

 

Τη 1447 με το sp flash tool και ξαναπερασα τη 1536 με το twrp...στο Imei βγαζει Unknown

Link to comment
Share on other sites

@AGRIOS34

Τότε αγαπητέ δεν έχεις συνδέσει κανένα λογαριασμό google στο τηλέφωνο σου. Τι να αφαιρέσεις? Αν έκανες login σε google στον browser αυτό είναι άσχετο με τον λογαριασμό που θα συνδέσεις το τηλέφωνο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποια rom φλασαρες με το sp flash tool?

Σου δείχνει το imei της συσκευής ή σου βγάζει invalid?

Και πως συγχονιστηκαν οι επαφές στο τηλέφωνο αφού δεν έχω συνδεδεμένο λογαριασμό? Η και πως μπαίνω στο Google play ενώ δεν έχω ενεργοποιήσει λογαριασμό?

Αυτό είπα ότι συνδεσα είδη 2 λογαριασμούς και δεν τους εμφανίζει ενώ ανοίγω τις ρυθμίσεις Google και φαίνονται ότι υπάρχουν 2

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

Και πως συγχονιστηκαν οι επαφές στο τηλέφωνο αφού δεν έχω συνδεδεμένο λογαριασμό? Η και πως μπαίνω στο Google play ενώ δεν έχω ενεργοποιήσει λογαριασμό?

Αυτό είπα ότι συνδεσα είδη 2 λογαριασμούς και δεν τους εμφανίζει ενώ ανοίγω τις ρυθμίσεις Google και φαίνονται ότι υπάρχουν 2

Κατάλαβα,

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις google - Σύνδεση και ασφάλεια, και με επιλεγμένο πανω πάνω τον λογαριασμό που δεν θες να έχεις στο τηλέφωνο, επέλεξε Συσκευές που χρησιμοποιήθηκαν ( θα ανοίξει browser) και στην σελίδα που θ'ανοιξει θα βρεις το Lenovo Golden Warrior ,θα το επιλέξεις και μετά θα πατήσεις Κατάργηση.

 

Για την επόμενο πρόβλημα που θα συναντήσεις με την rom που σου έχει βάλει το κινεζομαγαζο που αγόρασες το τηλέφωνο εγώ δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω.

Η δική μου συμβουλή είναι να αλλάξεις την rom τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τη 1447 με το sp flash tool και ξαναπερασα τη 1536 με το twrp...στο Imei βγαζει Unknown

Με το imei.exe θα έπρεπε να διορθώνει (προσωρινά έστω) το πρόβλημα. Νομίζω ότι κάτι δεν κάνεις σωστά στην διαδικασία. Με ποιον root file manager κάνεις την διαδικασία αντικαταστασης του αρχείου που δημιουργεί το imei.exe? Πρέπει να έχεις κάνει mount R/W τη ρίζα για να πάρει την οποία αλλαγή κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα,

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις google - Σύνδεση και ασφάλεια, και με επιλεγμένο πανω πάνω τον λογαριασμό που δεν θες να έχεις στο τηλέφωνο, επέλεξε Συσκευές που χρησιμοποιήθηκαν ( θα ανοίξει browser) και στην σελίδα που θ'ανοιξει θα βρεις το Lenovo Golden Warrior ,θα το επιλέξεις και μετά θα πατήσεις Κατάργηση.

 

Για την επόμενο πρόβλημα που θα συναντήσεις με την rom που σου έχει βάλει το κινεζομαγαζο που αγόρασες το τηλέφωνο εγώ δεν θα μπορέσω να σου απαντήσω.

Η δική μου συμβουλή είναι να αλλάξεις την rom τώρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το imei.exe θα έπρεπε να διορθώνει (προσωρινά έστω) το πρόβλημα. Νομίζω ότι κάτι δεν κάνεις σωστά στην διαδικασία. Με ποιον root file manager κάνεις την διαδικασία αντικαταστασης του αρχείου που δημιουργεί το imei.exe? Πρέπει να έχεις κάνει mount R/W τη ρίζα για να πάρει την οποία αλλαγή κάνεις

Σε ευχαριστώ ναι θα κοιτάξω να την αλλάξω γιατί θα έχω και αλλά προβλήματά!!!!!

"G.M.L."

Phone: LG Optimus L90 D405

Rom: ResurrectionRemix 5.8.5

Recovery: T.W.R.P. 3.2.2-0

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Με το imei.exe θα έπρεπε να διορθώνει (προσωρινά έστω) το πρόβλημα. Νομίζω ότι κάτι δεν κάνεις σωστά στην διαδικασία. Με ποιον root file manager κάνεις την διαδικασία αντικαταστασης του αρχείου που δημιουργεί το imei.exe? Πρέπει να έχεις κάνει mount R/W τη ρίζα για να πάρει την οποία αλλαγή κάνεις

 

Με τον es explorer. Και παω στις ιδιοτητες του αρχειου και κανω τα permissions οπως τα εχει στη φοτο στον οδηγο.

Link to comment
Share on other sites

Με τον es explorer. Και παω στις ιδιοτητες του αρχειου και κανω τα permissions οπως τα εχει στη φοτο στον οδηγο.

Αν κλείσεις το τηλέφωνο, αφαιρέσεις την sim , και ξανανοίξεις το τηλέφωνο αλλάζει κάτι όσον αφορά το imei? Δεν μπορώ να σκεφτώ που βρίσκεται το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κλείσεις το τηλέφωνο, αφαιρέσεις την sim , και ξανανοίξεις το τηλέφωνο αλλάζει κάτι όσον αφορά το imei? Δεν μπορώ να σκεφτώ που βρίσκεται το πρόβλημα.

 

Οχι δεν αλλαζει τιποτα. Να σε ρωτησω τα Permissions τα κανω οπως στην εικονα για το αρχειο που δημιουργω ετσι? Επισης υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν ειναι προβλημα του hardware?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αλλαζει τιποτα. Να σε ρωτησω τα Permissions τα κανω οπως στην εικονα για το αρχειο που δημιουργω ετσι? Επισης υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν ειναι προβλημα του hardware?

Ανέβασε κάπου το αρχείο που έφτιαξες με το imei.exe και στείλε μου link (σε προσωπικό μυνημα) να το κατεβάσω να δω αν υπάρχει κάποιο λάθος. Μαζί γραψε μου και το imei της συσκευής σου (όχι εδώ, σε προσωπικό μύνημα)

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό είπα να ενεργοποιησω το Α806 μου και αφου το αλλαξα μπαταρια και οθονη του πέρασα και του πέρασα την εξης ROM cleanOS [AOSP]. Έχω θέμα όμως οτι με το home button δεν μου βγαζει task manager και δεν μου ξεκλειδωνει την οθόνη με διπλο πάτημα οταν ειναι κλειστή. το ιδιο θέμα είχα και με την 1536. Υπάρχει κάποια λύση; Στο κινητό έχω αλλαξει οθόνη γιατι έσπασε..
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο καιρό είπα να ενεργοποιησω το Α806 μου και αφου το αλλαξα μπαταρια και οθονη του πέρασα και του πέρασα την εξης ROM cleanOS [AOSP]. Έχω θέμα όμως οτι με το home button δεν μου βγαζει task manager και δεν μου ξεκλειδωνει την οθόνη με διπλο πάτημα οταν ειναι κλειστή. το ιδιο θέμα είχα και με την 1536. Υπάρχει κάποια λύση; Στο κινητό έχω αλλαξει οθόνη γιατι έσπασε..
στην 1536 πρέπει να το ενεργοποιήσεις από της ρυθμίσεις δυνατοτήτων. Στο cleanOS δεν ξέρω αν το υποστηρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Και στην 1536 που το ενεργοποιησα παλι δεν λειτουργουσε καποιο αλλο θεμα ειναι. Αλλα κυριως με ενδιαφέρει που δεν εμφανίζεται το task manager με παρατεταμενο πατημα του home button
Link to comment
Share on other sites

Και στην 1536 που το ενεργοποιησα παλι δεν λειτουργουσε καποιο αλλο θεμα ειναι. Αλλα κυριως με ενδιαφέρει που δεν εμφανίζεται το task manager με παρατεταμενο πατημα του home button

Μήπως το κάνει με το πλήκτρο μενού?

Αν δεν κάνω λάθος η cleanOS είναι AOSP based rom. Βάλε xposed + gravity box και μπορείς να βάλεις τα κουμπιά να κάνουν διάφορες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το κάνει με το πλήκτρο μενού?

Αν δεν κάνω λάθος η cleanOS είναι AOSP based rom. Βάλε xposed + gravity box και μπορείς να βάλεις τα κουμπιά να κάνουν διάφορες ενέργειες.

 

Θα το δοκιμασω γιατι δεν μου λειτουργουν ουτε τα κουμπια στο handsfree ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει αξίζει ακόμα και σήμερα το συγκεκριμένο για αγορά ως μεταχειρισμένο?

Τεράστιο θέμα για να διαβάσω τα πάντα. Έχει σοβαρά προβλήματα?

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κι από μένα,αγόρασα πριν μια βδομάδα το Α806 αλλά έχω κάποια θεματακια με τη μετάφραση κάτι με +30 (το διόρθωσα διαβάζοντας τις οδηγίες). Χρησιμοποιησα το king root κ το ρουταρα μετά πέρασα κ το super SU ME,ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω?Που βρισκω την 1536 ρομ πουδιαβαζω οτι ειναι η πιο σταθερη? Edited by jason13gr
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κι από μένα,αγόρασα πριν μια βδομάδα το Α806 αλλά έχω κάποια θεματακια με τη μετάφραση κάτι με +30 (το διόρθωσα διαβάζοντας τις οδηγίες). Χρησιμοποιησα το king root κ το ρουταρα μετά πέρασα κ το super SU ME,ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω?Που βρισκω την 1536 ρομ πουδιαβαζω οτι ειναι η πιο σταθερη?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βγηκε νεα twrp mds 3.0.2 χωρις αλλα παλι εχω ενα προβλημα, σε δικια μου ported rom, οριστε το log:

http://pastebin.com/raw/qNa9BeMU

Στο TWRP 3.0.2 πήγαινε στο Mount και δες αν το "Mount system read only" είναι τσεκαρισμενο και αν είναι , ξετσεκαρε το. Κάνε μετά και ένα reboot στο recovey και ξαναπροσπάθησε.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6898828#

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο TWRP 3.0.2 πήγαινε στο Mount και δες αν το "Mount system read only" είναι τσεκαρισμενο και αν είναι , ξετσεκαρε το. Κάνε μετά και ένα reboot στο recovey και ξαναπροσπάθησε.

 

Ευχαριστω πολυ το δοκιμαζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι, το τσεκαρα ψτες, ηταν το πρωτο που κοιταξα. Η clean os μπαινει κανονικα. Το updater-script ειναι του mtkroms

Ρώτα λοιπόν εκεί να σου πουν πως θα προσαρμοσεις το script να ταιριάζει στο A806. Πάντως για lollipop το είχα κάποια στιγμή προσπαθήσει αλλά δεν μου συνδεόταν σε δίκτυο κινητής και το παράτησα όπως και πολλοί άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Είχα προσπαθήσει με μία CM 12 αν θυμάμαι καλά, αλλά κατάλαβα ότι δεν ήταν δουλειά για μένα και το παράτησα. Απ' ότι έχω δει και σε 4pda και στο ισπανικό forum δεν υπάρχει , lollipop rom για το A806 που σήμαινε ότι κάπου κολλάει το project. Μία χαρά (για να μην πω καλύτερη) είναι ή kitkat στο A806.....
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα κι από μένα,αγόρασα πριν μια βδομάδα το Α806 αλλά έχω κάποια θεματακια με τη μετάφραση κάτι με +30 (το διόρθωσα διαβάζοντας τις οδηγίες). Χρησιμοποιησα το king root κ το ρουταρα μετά πέρασα κ το super SU ME,ποιο είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να κάνω?Που βρισκω την 1536 ρομ πουδιαβαζω οτι ειναι η πιο σταθερη?

 

Καλησπέρα. Αγόρασα και εγώ το ίδιο κινητό την προηγούμενη εβδομάδα και έχω και εγώ το πρόβλημα με το +30 στον τηλεφωνικό κατάλογο. Θα μπορούσες να μου πεις τα βήματα που ακολούθησες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα στο γραψω στα αγγλικα γιατι ετσι ειναι και σε μενα ακομα.Πατας την εφαρμογη Phone μετα το πληκτρο του τηλεφωνου για να εμφανιστουν οι ρυθμισεις των επαφων,,μετσ More features and settings,More display options,matching digits of number κ τελος 7 digits
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...