Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και κάτι μέρες έχω ένα πρόβλημα με το κινητό, αλλά σήμερα ήταν πολύ εντονοτερο, το πρόβλημα έχει ως εξής, πατιεται η οθόνη χωρίς να ακουμπώ σε διάφορα σημεία και πες φορές μου; νοιάζει και μέσα στην τσέπη, είναι πρόβλημα hardware ή με ένα φλασαρισμα θα έρθει στα ίσια του(χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες μια επιπληρωμη ROM) ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και κάτι μέρες έχω ένα πρόβλημα με το κινητό, αλλά σήμερα ήταν πολύ εντονοτερο, το πρόβλημα έχει ως εξής, πατιεται η οθόνη χωρίς να ακουμπώ σε διάφορα σημεία και πες φορές μου; νοιάζει και μέσα στην τσέπη, είναι πρόβλημα hardware ή με ένα φλασαρισμα θα έρθει στα ίσια του(χρησιμοποιώ εδώ και αρκετούς μήνες μια επιπληρωμη ROM) ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σε ενα jiayu που ειχα μετα τον χρονο αρχισε να κανει το ιδιο πραγμα ακριβώς. Θέμα hardware ηταν γιατι οσες ρομ και αν αλλαξα δε γινόταν τίποτα. Ελπίζω σε εσενα να μην είναι αυτο. Ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικος.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα jiayu που ειχα μετα τον χρονο αρχισε να κανει το ιδιο πραγμα ακριβώς. Θέμα hardware ηταν γιατι οσες ρομ και αν αλλαξα δε γινόταν τίποτα. Ελπίζω σε εσενα να μην είναι αυτο. Ας απαντήσει κάποιος πιο ειδικος.

Johnsp13 Μήπως το έριξες ή το χτύπησες? Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ σε ένα tablet μετά από πτώση και χωρίς ορατή βλάβη ή ραγισμα και έπαθε το digitizer. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου το ebay βρίθει από digitizer για το a806.

Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Johnsp13 Μήπως το έριξες ή το χτύπησες? Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ σε ένα tablet μετά από πτώση και χωρίς ορατή βλάβη ή ραγισμα και έπαθε το digitizer. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου το ebay βρίθει από digitizer για το a806.

 

Προσπάθησα να αλλάξω το digitizer από το 806 αλλά σταμάτησα γιατί έχει ένα εξαρτηματάκι όταν αφαιρείς το board που είναι με κόλληση με 2 μικρά καλωδιάκια,σαν μικρο κομπι, σαν μπαταρια ρολογιου και δεν είχα κολλητήρι. Πώς το ξεπέρασες;

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, όχι δεν το έχω με το ξεβιδωμα των κινητών, οπότε πρέπει να αρχίσω να ψάχνω κινητό, το φλασαρα σήμερα αλλά όπως ήταν αναμενόμενο δεν άλλαξε κάτι, στην περίπτωση που βρω κάποιον να μου το φτιάξει υπαρχει κανένα online store στην Ελλάδα που να πουλάει digitizer για το α806, γιατι απο το λίγο που το ψαξα δεν το βρηκα πουθενα Edited by johnsp13
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα βλάβη στο 806, απλά ενημέρωσα ότι υπάρχουν διαθέσιμα digitizer στο ebay σε περίπτωση που θέλει να το επιχειρήσει κάποιος. Παρ'ολα αυτά η τακτική που ακολουθώ πάντα είναι να βρω κάποιο βίντεο με κάποιον που το έχει κάνει πριν από μένα.
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Johnsp13 Μήπως το έριξες ή το χτύπησες? Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ σε ένα tablet μετά από πτώση και χωρίς ορατή βλάβη ή ραγισμα και έπαθε το digitizer. Πάντως αν πιάνουν τα χέρια σου το ebay βρίθει από digitizer για το a806.

 

Μπήκα στο ebay και έχει απλό digitizer και digitizer με lcd display screen, ποιο από τα δύο πρέπει να παραγγείλω

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο ebay και έχει απλό digitizer και digitizer με lcd display screen, ποιο από τα δύο πρέπει να παραγγείλω

 

Για να είσαι σίγουρος θα σου πρότεινα να το πάς για έλεγχο σε κάποιο τεχνικό που κατέχει το αντικείμενο και να πάρεις τη γνώμη του. Με βάση αυτήν προχωράς. Πάντως γενικά αν η οθόνη λειτουργεί, δεν έχει ράγισμα ή κάποια σταθερή κηλίδα/σημάδι που δε μεταβάλλεται, τότε είναι digitizer και όχι lcd. Απ την άλλη αν το κόστος είναι αμελητέο κι έχεις αμφιβολίες, παραγγέλνεις το σετ.

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ χρόνια πολλά!!έχω πάρει στην κοπέλα μου το Α806 κ παρόλα τα μικροκολλήματακια που κάνει είναι πολύ καλό..μου έχει βγάλει μια αναβάθμιση νέα να κάνω. Η current version είναι η VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_baralajbi και μου βγάζει New version found VIBEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_A806..λέτε να την κάνω την αναβάθμιση η θα μπλέξω με κινέζικα;;; Επίσης όταν συνδέομαι στο ίντερνετ μου βγάζει συνέχεια δυστυχώς οι υπηρεσίες google play έχουν σταματήσει.. Τι να φταίει;;μπορείτε να βοηθήσετε;;ευχαριστώ εκ των προτέρων κ χρόνια πολλά σε όλους!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κ χρόνια πολλά!!έχω πάρει στην κοπέλα μου το Α806 κ παρόλα τα μικροκολλήματακια που κάνει είναι πολύ καλό..μου έχει βγάλει μια αναβάθμιση νέα να κάνω. Η current version είναι η VIBEUI_V2.0_1447_7.48.1_ST_A806_baralajbi και μου βγάζει New version found VIBEUI_V2.0_1536_7.184.1_ST_A806..λέτε να την κάνω την αναβάθμιση η θα μπλέξω με κινέζικα;;; Επίσης όταν συνδέομαι στο ίντερνετ μου βγάζει συνέχεια δυστυχώς οι υπηρεσίες google play έχουν σταματήσει.. Τι να φταίει;;μπορείτε να βοηθήσετε;;ευχαριστώ εκ των προτέρων κ χρόνια πολλά σε όλους!!!

 

για το google play διαβασε λιγο εδω την συζητηση http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6398982#post6398982

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια τις τελευταιες μερες μου κολλαει η αφη οταν με παιρνουν κλησεις δεν μπορω να το σηκωσω αλλα μολις σταματαει να χτυπαει ολα κομπλε και αν κανω reboot και με ξαναπαρουν μετα μπορω να το σηκωσω...το εχει παθει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τις τελευταιες μερες μου κολλαει η αφη οταν με παιρνουν κλησεις δεν μπορω να το σηκωσω αλλα μολις σταματαει να χτυπαει ολα κομπλε και αν κανω reboot και με ξαναπαρουν μετα μπορω να το σηκωσω...το εχει παθει κανεις?

 

εμένα εδώ και περίπου ένα μήνα κολλάει αρκετά όταν μπαίνω στα contacts και γενικά σε ότι έχει θέμα με επαφές και τηλέφωνα. Συγκεκριμένα, κάνει πολύ ώρα να φορτώσει επαφές, όταν μπαίνω στο call log μου δείχνει τηλέφωνα για αρκετή ώρα και αν περιμένω μετα μετατρέπονται σε ονόιματα επαφών και τέλος όταν με καλούν και πάλι δεν μου εμφανίζεται η επαφή και πρέπει να περιμένω και πολλές φορές δεν μπορώ να απαντήσω και την κλήση γιατί φένεται να μην ανταποκρίνεται η οθόνη. Η ανταπόκριση επανέρχεται όταν εμφαννιστεί το όνομα της επαφής. ROM VIBEUI_V2.0_1536_ST_A806_rgxk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε ολους…. Ημουνα σε νήμα του xiaomi και διαβασα οτι με απλη αλλαγη ρομ μπορεί το τηλεφωνο απο tdcdma να γυρισει σε wcdma… .εχω το a808t απο λαθος παραγγελια πριν κανα χρονο και προσπαθώ να βρω ακρη μηπως και δεν παει χαμενο το καημένο… Γνωριζει κανεις μήπως εχει αλλαξει κατι με το θεμα αυτο..? (Εχω διαβασει τις πρωτες σελιδες που αναφερουν οτι δεν υπάρχειτροπος…………… .Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ήδη ρομ που λειτουργεί ως 2g

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει ήδη ρομ που λειτουργεί ως 2g

 

Το τηλεφωνο λειτουργεί κανονικα απλά ειναι χωρις δεδομένα…. Κανει κλησεις, δέχεται, συνδέεται με wifi… ολα του δουλεύουν εκτος των δεδομενων… και ψαχνω τωρα μηπως βρω τροπο μέσα απο το φορουμ καποια λυση ….

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!

θα ηθελα τα φωτα σας ποια ειναι η ποιο σταθερη και καλυτερα μεταφραζμενη rom για την συγκεκριμενη συσκευη

οσο γινεται να μην εχει σφαλματα κ λοιπα ....και αν γινεται δωστε λινκ!!

ευχαριστω !

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!

θα ηθελα τα φωτα σας ποια ειναι η ποιο σταθερη και καλυτερα μεταφραζμενη rom για την συγκεκριμενη συσκευη

οσο γινεται να μην εχει σφαλματα κ λοιπα ....και αν γινεται δωστε λινκ!!

ευχαριστω !

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6309206#post6309206

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα, μια βοηθεια, οταν μπαινω στο ιντερνετ μου κολαει η οθονη και για να ξεκολλησει πρεπει να πατησω το κεντρικο πληκτρο για να βγω και ξανα μπαινω και δουλευει κανονικα μεχρι να το ξανακανει. Παλιοτερα μου κολλουσε για 2 δευτετα πετουσε μια διαφημηση πατουσα το χ και συνεχιζα.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα tempered glass και μια θήκη από ποιο site προτείνετε να παραγγείλω

 

απο τα εδω λεγομενα καλα μαγαζια του φορουμ http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=22

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ kantilak

εχει θεμα μαλλον ομως το κινητο πριν ειχε την 1432

τωρα του kandilak αλλα και στα δυο rom δεν εχει καλο σημα και ας αλαζω το 3g - 4g και wifi

μπορει να μου πει καποιος τη συμβαινει ?

ενω καποιο αλο κινητο εχει 2 γραμμες αυτο διπλα του ειναι εκτος δυκτιου ....

---------------------------------------------------------------------------------------------

να προσθεσω οτι το κινητο ειναι καινουργιο την τεταρτη το παρελαβα...

εχω αγορασει αλλα δυο και τα πουλισα αυτο σταθηκε με θεμα σε καποιον που το πουλισα ....αν μπορειτε α φωτα σας..

Edited by ddesign

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Έχεις wind?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

cosmote και εγω και το ατομο που το αγορασε και δοκιμαστηκε και με vodafone

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια από όποιον ξέρει. Είχα πάρει το Α806 πέρυσι από ΤΟ2C και φορούσε μία rom που νομίζω ξεκινούσε απο 94.. Έπειτα είχα εγκαταστήσει την 1506 αγλλοκινέζικη. Τώρα ήρθε η ώρα να πουλήσω το κινητό κι έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Το κινητό ξεκινάει με κινέζικα αλλά δε δουλεύει σωστά και βγάζει μια κινέζικη προειδοποίηση και φαίνεται να κολλάει σε αυτό το σημείο. Προσπάθησα να εγκαταστήσω άλλη ρομ και TWRP με flashtool αλλά μου βγάζει συνεχώς σφάλμα τo OBTAIN VRAM FAILED. Έχω ακολουθήσει πιστά όλους τους οδηγούς της πρώτης σελίδας, έχω δοκιμάσει άλλα καλώδια μέχρι και άλλο υπολογιστή παίρνοντας συνεχώς το ίδιο σφάλμα. Υπάρχει πιθανότητα να πρέπει να εγκατασταθεί η αρχική ρομ 94...κάτι για να το επαναφέρω? Κάποιος άλλος τρόπος φλασαρίσματος??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...