Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω περασει την 1536 του kadilak εδω και 3 μηνες περιοπου και εχω παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πως 5 στις 10 φορες που θα με παρει καποιος οταν παω να το σηκωσω δεν λειτουργει το touch ενω ακουμπαω το στρογγυλο και προσπαθω να το συρω προς τα κατω δεν κουνιεται . ενω ολα τα υπολοιπα κουμπια λειτουργουν, οταν το τηλ κλεισει λειτουργουν ολα κανονικα και μπορω να καλεσω κλπ .. Καμια ιδεα?

 

Καλημέρα παιδιά.

Τον τελευταίο καιρό, καμιά φορά όταν με παίρνουν τηλέφωνο, η οθόνη ενώ δείχνει κανονικά και ποιος καλεί και τα κουμπιά απάντησης κλπ, δεν με αφήνει να πατήσω τίποτα. Παίζει το ringtone, φαίνεται ποιος καλεί, αλλά είναι σαν να "παγώνει" το touch. Με το που κλείνει αυτός που με καλεί το τηλέφωνο και ουσιαστικά σταματήσει να χτυπάει, μπορώ κανονικά να το ξεκλειδώσω, να κάνω κλήση κ.ο.κ., αλλά μπορεί πέντε λεπτά μετά, να με καλέσουν ξανά και να μου κάνει το ίδιο. Ξαναλέω δε συμβαίνει πάντα, αλλά αρκετά συχνά.

Το ίδιο συμβαίνει καμιά φορά και στο ξυπνητήρι, που χτυπάει και δε με αφήνει να το σύρω για να κλείσει. Έχει κανείς καμία ιδέα του τι μπορεί να φταίει;

Πάτηστε το Power για να κλείσει το τηλέφωνο και μετά πάτηστε παρατεταμένα το "Απενεργοποίηση" για να βγάλει την επιλογή επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία , ώστε να δούμε αν δουλεύει σωστά η κλήση. Αν δουλεύει σωστά σημαίνει ότι κάποια από τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει εσείς δημιουργεί το πρόβλημα (στην επόμενη επανεκκίνηση θα ξαναενεργοποιηθούν οι εφαρμογές που έχετε αλλά ίσως να χρειαστεί να ξαναβάλετε κάποια από τα widget που είχατε στην homescreen). Αν συνεχίζει σκέφτομαι μήπως είναι πάλι κάποια ρύθμιση στο Power manager που δημιουργεί το πρόβλημα ή στο Security. Mπορείτε να μου πείτε τι ρυθμίσεις έχετε πειράξει στο power manager?

Αν δεν είναι από το Power manager, σκέφτομαι μήπως κολλάει κάπου το πρόγραμμα διαχείρισης επαφών, το οποίο μπορεί να εξακριβωθεί κάνοντας το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6437671#post6437671 (εγώ έτσι το έχω)

Αν δεν είναι ούτε από το πρόγραμμα διαχείρισης επαφών, θα έλεγα να φλασάρισμα της 1536 με την 3η μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγε την πρώτη καλή του πτώση, warrior πραγματικά το κινητάκι, αγρατσούνιστο! Edited by jon_robocop
Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Textra για εφαρμογή SMS και το Truedialer για κλήσεις & επαφές. έχω παγώσει το contact manager και κάποιες φορές δεν μου έρχεται ειδοποίηση για εισερχόμενα μηνύματα με αποτέλεσμα να μην τα βλέπω αν δεν ανοίξω την εφαρμογή. Τι μπορεί να φταίει;

Any ideas;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Το τελευταίο διάστημα έχω παρατηρήσει ότι η μπαταρία τελειώνει πολύ γρήγορα από εκεί που τελείωνε μετά από 4 ώρες χρήσεις τώρα μόνο 1-2.σε διάστημα 7 λεπτών από 15% έσβησε. Έχω την τελευταία ρομ του kandilak έχετε να προτείνετε κάτι;

Σήμερα από 87% μέσα σε 8 ώρες χωρίς να χρησιμοποιείτε έσβησε. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το wakelock detector να δεις τί τρώει τη μπαταρία. Για να δεις με ένα πρώτο έλεγχο αν κάτι δεν πάει καλά από εφαρμογές, μιας και παίζει να το αφήσεις 8 ώρες αχρησιμοποίητο βαλ'το σε super power mode, έτσι θα απομονωσει όλες τις εφαρμογές και θα φανεί στο περίπου αν είναι εγγενές πρόβλημα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας... Με τις οδηγίες που έχετε βάλει εβαλα το twrp. Ηθελα να ρωτησω τι διαφορά θα δω στο τηλ αν βαλωω την 1536 του kadilak σε σχεση με την 1447 που εχω. Αξίζει για κάποιον σαν και εμένα που δεν εχω τρελές απαιτήσεις απο το τηλ. Το χρησιμοποιώ σαν τηλ και γισ πλοηγηση ίντερνετ. Δεύτερον πως μπορώ να αποθηκευσω καπου εκτος τηλ ολες μου τις επαφές;;;

Κάποια γνώμη κάνεις;

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Θέλω την βοήθειά σας!

Σήμερα έκλεισα το κινητό να κάνω reboot, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο και το κινητό πλέον rebootαρει από μόνο του.

Σε πρώτη φάση έβγαλα την κάρτα sim και το κινητό ξεκίνησε κανονικά.

Έβγαλα τον κωδικό από τη sim, την ξαναέβαλα, πάλι τα ίδια!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τί συμβαίνει!!

Σας παρακαλώ κάποιος ας δώσει τα φώτα του, γιατί θα μείνω χωρίς κινητό και μου είναι ΑΚΡΩΣ απαραίτητο αυτό το διάστημα.

Όταν βγάζω την κάρτα sim το κινητό δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!

Πληροφοριακά έχω την ROM VIBEUI V2_1506_7.195.1ST περιμένω για τις απαντήσεις σας!!!

 

Μετά από λίγο ψάξιμο η λύση βρέθηκε!!!

Προς γνώση και των υπολοίπων, η αιτία των συνεχόμενων reboot ήταν η μπαταρία. Ο λόγος που έκανε το reboot όταν έβαζα την κάρτα sim ήταν διότι κατά την εκκίνηση των υπηρεσιών της κινητής τηλεφωνίας(όταν προσπαθεί να πιάσει σήμα κλπ.) το κινητό χρειάζεται μεγάλη ποσότητα ενέργειας(όπως τα μηχανάκια που χρειάζονται δυνατή μπαταρία για να γυρίσει η μίζα). Αγοράστηκε καινούργια μπαταρία και τα προβλήματα λυθήκαν.

Το περίεργο της υπόθεσης ήταν ότι η μπαταρία έδειχνε να είναι σε υψηλά ποσοστά 90-87% και αυτό στην αρχή με μπέρδευε.

Οπότε σε παρόμοια περίπτωση πριν κάνετε οτιδήποτε, δοκιμάστε καινούργια μπαταρία. :up:

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γνώμη κάνεις;

Το modification περιλαμβάνει:

-Multilanguage rom (πληρέστερη ελληνική μετάφραση σε σχέση με την 1447, Syncit και Security είναι στα αγγλικά ενώ υπόλοιπες γλώσσες είναι στο επίπεδο της 1447)

-Έχει γίνει rooted με SuperSU, έχει γίνει εγκατάσταση του busybox.

-Εχει προστεθεί το βασικό πακέτο των Gapps σε πρόσφατη έκδοση (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) ,

-Έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework.

-Έχει προστεθεί το Developer options στο μενού ρυθμίσεων

-Έχει διορθωμένη την δυνατότητα προσθήκης πόλης στο Lenovo weather.

-Έχει διορθωμένη την δυνατότητα λήψης τοποθεσίας μέσω Wi-Fi και mobile δικτύων από τις εφαρμογές που το ζητούν.

-Έχει διορθωμένη την γραμματοσειρά για τους ελληνικούς χαρακτήρες στο συρτάρι ειδοποιήσεων

-Χρησιμοποιεί το Baseband v.36 αντί του v.34 (υπεύθυνο για της λειτουργίες δικτύων κινητής, Wifi)

-Προστέθηκε η επιλογή face unlock στις επιλογές κλειδώματος οθόνης.

-Η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών συμπεριφέρεται όπως στις AOSP rom (δεν γίνονται kill οι εφαρμογές και δεν επηρεάζονται τα push notifications).

 

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές (σε σχέση με την προηγούμενη δική μου 1536 έχουν αφαιρεθεί ακόμα κάποιες που κατάλαβα ότι δεν μας χρειάζονται --> https://www.dropbox.com/s/...-889.jpeg?dl=0) , ενώ σε κάποιες εφαρμογές έχει γίνει update (νεός lenovo launcher) και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro (ξέχασα να το αφαιρέσω...κάντε τον κόπο να το απεγκαταστήσετε αφού δεν χρειάζεται σ' αυτή την rom) , Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

Οι επαφές αποθηκεύονται στην κάρτα σαν vcf αρχειο από τις ρυθμίσεις των επαφών (κουμπί 3 παυλες)>εισαγωγή/εξαγωγή>εξαγωγή>εξαγωγή στο χώρο αποθήκευσης.

Αλλα μόνο αν είναι αποθηκευμένες στο τηλέφωνο, οχι στη google.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αντί για Download only , επέλεξε Format+Download. Σιγουρέψου ότι χρησιμοποιείς την σωστή Rom με το αντίστοιχο scatter.

 

Σημ. Δεν γνωρίζω κανένα "flashroot" . Πρόσεξε πολύ!!!!!!

 

Εκανα την διαδικασια όπως μου την περιγραφεις και έβγαλε σφαλμα: DRAM failled (συνημμενη εικονα)

 

ξερεις κάποιος πως συνεχίζω;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την διαδικασια όπως μου την περιγραφεις και έβγαλε σφαλμα: DRAM failled (συνημμενη εικονα)

 

ξερεις κάποιος πως συνεχίζω;

 

Ότι έπρεπε να σου πω στο είπα. Όπως βλέπω από το screenshot, προφανώς δεν με λαμβάνεις 100% υπόψιν σου. Στο link που σου έδωσα λέει ή δεν λέει ποια έκδοση SP flash tool να δουλέψεις? Επίσης αν το κάνεις σε win 8 ή 10 , βρες μηχάνημα με win 7 να το κάνεις.

 

 

edit: Όπα!!! Ένα ένα τα βλέπω. Μην κάνεις τίποτα.

 

Εσύ από το screenshot βλέπω ότι έχεις φορτώσει το scatter για να φλασαρεις TWRP. Εγώ σου έδωσα link για να φλασαρεις από την αρχή την 1447 rom. Συνέχισε έτσι και χλωμό το βλέπω να την βγάλει το τηλεφωνακι.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Ότι έπρεπε να σου πω στο είπα. Όπως βλέπω από το screenshot, προφανώς δεν με λαμβάνεις 100% υπόψιν σου. Στο link που σου έδωσα λέει ή δεν λέει ποια έκδοση SP flash tool να δουλέψεις? Επίσης αν το κάνεις σε win 8 ή 10 , βρες μηχάνημα με win 7 να το κάνεις.

 

 

edit: Όπα!!! Ένα ένα τα βλέπω. Μην κάνεις τίποτα.

 

Εσύ από το screenshot βλέπω ότι έχεις φορτώσει το scatter για να φλασαρεις TWRP. Εγώ σου έδωσα link για να φλασαρεις από την αρχή την 1447 rom. Συνέχισε έτσι και χλωμό το βλέπω να την βγάλει το τηλεφωνακι.

 

Φιλαρακο εισαι Αρχοντας!!!!

 

Respect :superman:

 

Το τηλεφωνακι λειτουργει Full speed!!! Ολα ρολοι

 

Σημειωση: Τελικα το Flash tool λειτουργεί και σε 8.

 

thanks::thanks::thanks:

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως άλλα πρόβληματα τώρα:

1)Δεν μπαίνει σε Δίκτυο.Είναι και ο λόγος που έκανα επαναφορά.Πριν ενώ έδειχνε full σήμα, όταν έπερνες τηλέφωνο έλεγε ότι θα ειδοποιηθεί ο συνδρομητής γιατί το έχει κλειστό.Τώρα δεν μπαίνει καθόλου σε δίκτυο.

2) Μου βγλάζει μύνημα μη έγκυρο ΙΜΕΙ.

 

Τι κάνω τώρα ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Έχω όμως άλλα πρόβληματα τώρα:

1)Δεν μπαίνει σε Δίκτυο.Είναι και ο λόγος που έκανα επαναφορά.Πριν ενώ έδειχνε full σήμα, όταν έπερνες τηλέφωνο έλεγε ότι θα ειδοποιηθεί ο συνδρομητής γιατί το έχει κλειστό.Τώρα δεν μπαίνει καθόλου σε δίκτυο.

2) Μου βγλάζει μύνημα μη έγκυρο ΙΜΕΙ.

 

Τι κάνω τώρα ρε παιδιά;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5787490#post5787490

Link to comment
Share on other sites

Το modification περιλαμβάνει:

-Multilanguage rom (πληρέστερη ελληνική μετάφραση σε σχέση με την 1447, Syncit και Security είναι στα αγγλικά ενώ υπόλοιπες γλώσσες είναι στο επίπεδο της 1447)

-Έχει γίνει rooted με SuperSU, έχει γίνει εγκατάσταση του busybox.

-Εχει προστεθεί το βασικό πακέτο των Gapps σε πρόσφατη έκδοση (Gmail, χάρτες, hangout κλπ δεν είναι προεγκατεστημένα αλλά όποια χρειάζεστε τα βάζετε από το playstore) ,

-Έχουν γίνει τ' απαραίτητα για την εγκατάσταση του xposed framework.

-Έχει προστεθεί το Developer options στο μενού ρυθμίσεων

-Έχει διορθωμένη την δυνατότητα προσθήκης πόλης στο Lenovo weather.

-Έχει διορθωμένη την δυνατότητα λήψης τοποθεσίας μέσω Wi-Fi και mobile δικτύων από τις εφαρμογές που το ζητούν.

-Έχει διορθωμένη την γραμματοσειρά για τους ελληνικούς χαρακτήρες στο συρτάρι ειδοποιήσεων

-Χρησιμοποιεί το Baseband v.36 αντί του v.34 (υπεύθυνο για της λειτουργίες δικτύων κινητής, Wifi)

-Προστέθηκε η επιλογή face unlock στις επιλογές κλειδώματος οθόνης.

-Η οθόνη πρόσφατων εφαρμογών συμπεριφέρεται όπως στις AOSP rom (δεν γίνονται kill οι εφαρμογές και δεν επηρεάζονται τα push notifications).

 

Ακόμα έχουν αφαιρεθεί κάποιες απολύτως άχρηστες κινέζικες εφαρμογές (σε σχέση με την προηγούμενη δική μου 1536 έχουν αφαιρεθεί ακόμα κάποιες που κατάλαβα ότι δεν μας χρειάζονται --> https://www.dropbox.com/s/...-889.jpeg?dl=0) , ενώ σε κάποιες εφαρμογές έχει γίνει update (νεός lenovo launcher) και έχουν προστεθεί τα Es file manager, Locale more pro (ξέχασα να το αφαιρέσω...κάντε τον κόπο να το απεγκαταστήσετε αφού δεν χρειάζεται σ' αυτή την rom) , Mobileuncle tool, Titanium backup και το xposed installer μαζί με τα modules Appsettings και Vibexpert.

 

Οι επαφές αποθηκεύονται στην κάρτα σαν vcf αρχειο από τις ρυθμίσεις των επαφών (κουμπί 3 παυλες)>εισαγωγή/εξαγωγή>εξαγωγή>εξαγωγή στο χώρο αποθήκευσης.

Αλλα μόνο αν είναι αποθηκευμένες στο τηλέφωνο, οχι στη google.

Σ ευχαριστώ, ολα αυτά τα εχω διαβάσει. Ρωταω στο πρακτικο κομμάτι τι διαφορά θα δω. Θα είναι πιο γρήγορο το τηλ; τι αντιληπτό θα εχει;

letv le1pro US model
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να εκφράσω ένα παράπονο, εσείς που γνωρίζετε 5-10 πράγματα παραπάνω, και θέλετε να βοηθήσετε κάντε το με ευχαρίστηση, δεν υπάρχει λόγος να βρίσκεστε μέσα στο forum και μόλις ρωτάμε κάτι που έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες , να μας λέτε έχει απαντηθεί αυτό και γιατί δεν διαβάζουμε τις περασμένες σελίδες. Δηλαδή συγγνώμη ,πόσο εύκολο είναι να βρεις αυτό που ψάχνεις μέσα σε 600 σελίδες?? Κι επειδή αυτό που θα απαντήσετε πάλι θα είναι να το ψάξουμε συγκεκριμένα στην αναζήτηση, εμένα όσες φορές το έκανα μου βγάζει 100 αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mimi (Μίμη ή Μιμή δεν ξερω) αυτο ειναι φορουμ, δεν ειναι ατακτες σημειωσεις παιδιου πρωτης γυμνασιου. Δε μπορει να επαναλαμβανονται τοσο πολυ πραγματα. Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που σε δυσκολευει η αναζητηση. Ουτε υπαρχει ενας γραμματεας απο πανω σου να σε εξυπηρετει με τον απολυτο τροπο, οταν πολλοι εχουμε αλλαξει τηλεφωνο, αλλα βοηθαμε εκει που μπορουμε. Και να σου βγαζει 100 αποτελεσματα, διαβασε τα, τι να κανουμε τωρα; Πατα "αναζητηση στο θεμα" ή κανε google search, αλλαξε λεξεις.

 

@Vargoul αυτο που ρωτας ειναι σαν να λες τι διαφορα θα δω με τη Lollipop σε σχεση με Kitkat, αν κανεις χρηση του κινητου μονο σαν τηλεφωνο, δε θα δεις τιποτα. Παντως εμενα παλια κολλαγε καμια φορα η εφαρμογη κλησεων/μηνυματων και περιμενα αρκετα δευτερολεπτα να ανοιξει, μετα εφτιαξε. Αλλα αν ολες οι παραπανω αλλαγες δεν σου λενε τιποτα (καλυτερο σημα, τοποθεσια, xposed), γιατι να μην εχεις την τελευταια εκδοση μιας και ειναι τοσο ευκολο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

μια "χαζή" ερώτηση, που ίσως έχει ήδη απαντηθεί και δε μπορώ εγώ να βρω το thread. Αν θέλω να σβήσω ΟΛΑ τα user data, για να πουλήσω το κινητό, τι θα πρέπει να κάνω?

 

ΑΚΥΡΟ, το θέμα λύθηκε. Ευχαριστώ.

Edited by pelorth
Link to comment
Share on other sites

Φιλε mimi (Μίμη ή Μιμή δεν ξερω) αυτο ειναι φορουμ, δεν ειναι ατακτες σημειωσεις παιδιου πρωτης γυμνασιου. Δε μπορει να επαναλαμβανονται τοσο πολυ πραγματα. Αυτος ακριβως ειναι ο λογος που σε δυσκολευει η αναζητηση. Ουτε υπαρχει ενας γραμματεας απο πανω σου να σε εξυπηρετει με τον απολυτο τροπο, οταν πολλοι εχουμε αλλαξει τηλεφωνο, αλλα βοηθαμε εκει που μπορουμε. Και να σου βγαζει 100 αποτελεσματα, διαβασε τα, τι να κανουμε τωρα; Πατα "αναζητηση στο θεμα" ή κανε google search, αλλαξε λεξεις.

 

Συγγνώμη αλλά ή εγώ μπερδεύω την έννοια του φόρουμ ή εσύ. Μάλλον στο μυαλό σου το φόρουμ σημαίνει εγκυκλοπαίδεια , όπου ότι γράφεται- όχι βέβαια με αλφαβητική σειρά- γράφεται μία φορά κι άλλη καμία. Στον δικό μου τον κόσμο φόρουμ σημαίνει συζήτηση και βοήθεια (στην προκειμένη περίπτωση). Τι να κάνουμε ίσως εμείς οι γυναίκες δεν τα πάμε καλά με την τεχνολογία και δεν ξέρουμε να ψάξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου κάνουν 558 σελίδες καθαρής βοήθειας, τότε σε διαπνεει μια γενικότερη αχαριστία προς αυτούς που την παρέχουν. Το πρώτο συμβαίνει, μπερδεύεις την έννοια του φορουμ, στους κανόνες λειτουργίας του οποίου αναφέρονται λέξεις όπως spam, off topic κ.ά. Οχι, δεν ειναι chat παντως

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου κάνουν 558 σελίδες καθαρής βοήθειας, τότε σε διαπνεει μια γενικότερη αχαριστία προς αυτούς που την παρέχουν. Το πρώτο συμβαίνει, μπερδεύεις την έννοια του φορουμ, στους κανόνες λειτουργίας του οποίου αναφέρονται λέξεις όπως spam, off topic κ.ά. Οχι, δεν ειναι chat παντως

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Δεν θέλω ναν γίνομαι ενοχλητικός, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος σχετικά με το πρόβλημα που έγραψα προχθές το βράδυ. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν περνάς την 1536 του Kandilak αρχικά να φύγει η σαβούρα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Προσπαθησα να αλλαξω το imei οπως περιγραφεται παραπανω και δεν τα καταφερα γιατι:

1) δεν ξερω το path για να βρω το imei.exe.

2)στα παραπανω βιντεο χρησιμοποιουν καποιες εφαρμογες που δεν ειναι free.

 

Ξερετε καποιο τροπο με free εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το κινητό κοντά ένα χρόνο, και πέρα από κάτι μικρά κολληματάκια, όλα ήταν μια χαρά. Εδώ και κανένα διήμερο όμως, κολλάει στα ξαφνικά (συνήθως αν είμαι σε εφαρμογή, όχι όμως κάποια συγκεκριμένη) και μάλιστα κολλάει ο launcher του κινητού (le desktop) με αποτέλεσμα να πρέπει να βγάλω την μπαταρία του για να ξεκολλήσει/κλείσει. Έχει κανείς καμιά ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?? Για να σας προλάβω, όχι δεν έπεσε, ούτε εγκαταστήθηκε κάτι πριν αρχίσει να κολλάει, και επίσης του έκανα και factory reset, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι :/ .
Link to comment
Share on other sites

Πάτηστε το Power για να κλείσει το τηλέφωνο και μετά πάτηστε παρατεταμένα το "Απενεργοποίηση" για να βγάλει την επιλογή επανεκκίνηση σε ασφαλή λειτουργία , ώστε να δούμε αν δουλεύει σωστά η κλήση. Αν δουλεύει σωστά σημαίνει ότι κάποια από τις εφαρμογές που έχετε εγκαταστήσει εσείς δημιουργεί το πρόβλημα (στην επόμενη επανεκκίνηση θα ξαναενεργοποιηθούν οι εφαρμογές που έχετε αλλά ίσως να χρειαστεί να ξαναβάλετε κάποια από τα widget που είχατε στην homescreen). Αν συνεχίζει σκέφτομαι μήπως είναι πάλι κάποια ρύθμιση στο Power manager που δημιουργεί το πρόβλημα ή στο Security. Mπορείτε να μου πείτε τι ρυθμίσεις έχετε πειράξει στο power manager?

Αν δεν είναι από το Power manager, σκέφτομαι μήπως κολλάει κάπου το πρόγραμμα διαχείρισης επαφών, το οποίο μπορεί να εξακριβωθεί κάνοντας το http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6437671#post6437671 (εγώ έτσι το έχω)

Αν δεν είναι ούτε από το πρόγραμμα διαχείρισης επαφών, θα έλεγα να φλασάρισμα της 1536 με την 3η μέθοδο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση! Μπήκα στις ρυθμίσεις και περιόρισα κάποιες λειτουργίες του power manager και μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα. Ελπίζω να ήταν αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...