Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το titanium backup θα μεταφερεις οποια εφαρμογη θες, μαζι με τα δεδομενα τις. (Και απο κει και περα απευθυνσεσαι στις "γενικες εφαρμογες ΙΙ" )

 

Ξέχασα να αναφέρω πως το παλιο μου κινητό δεν είναι root.... κάνοντας install το titanium στο παλιο κινητό μου λέει ότι πρέπει να είναι root... οπότε δεν μπόρεσα να κάνω αυτό που μου λές.....

Εαν το κάνω root, θα κρατήσει τα δεδομένα των εφαρμογών ή θα τα σβήσει?

Εαν τα κρατήσει τότε μου προτείνεται απλά να κάνω root και το παλιό κινητό? Kαι αν ναι, θα πρέπει να κοιτάξω για σχετικό root στο λινκ (εαν υπάρχει) για το κινητό sony ericsson xperia neo v?

.... ή υπάρχει άλλος τρόπος χωρίς root?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

μια ερωτηση, το rotation στο τηλεφωνο εχει νεκρωσει... δεν λειτοθργει. το ειχα πειραξει καποτε απο το start up το ενεργοποιησα παλι αλλα δεν βλεπω να λειτουργει.

 

Καμια ιδεα ?

ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΥΜΠΑΣ... ΔΙΑΒΑΣΕ ΨΑΞΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...

Lenovo A8 806 Golden Warrior

Link to comment
Share on other sites

Στην Lenovo A806 Multi lang 1501_7.80.1_DEV το walkman και το xperia keyboard δουλευουν κανονικα??Και γενικα αξιζει πιο πολυ απο την official 1508(αυτη εχω εγω)??Επισης εχει παρουσιασει κανενα bug(πχ οσον αφορα την μπαταρια)?Ευχαριστω. Edited by pantskom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

μια ερωτηση, το rotation στο τηλεφωνο εχει νεκρωσει... δεν λειτοθργει. το ειχα πειραξει καποτε απο το start up το ενεργοποιησα παλι αλλα δεν βλεπω να λειτουργει.

 

Καμια ιδεα ?

 

Κράτησέ το πατημένο και θα σε πάει ή πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Προβολή. Εκεί βάλε Auto rotation στις επιλογές για την περιστροφή οθόνης.

Παύλος Meizu Pro 6 Plus :)
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την http://www.needrom.com/download/lenovo-a806-multi-lang-1501_7-80-1_dev/ . Η βάση είναι η ίδια αλλά είναι ποιο περιποιημένη από την 1447.

 

Πως μπορω να την κατεβασω κ εγώ θα περάσω την 1501 multi αφού είναι καλύτερη απο την 1447

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να την κατεβασω κ εγώ θα περάσω την 1501 multi αφού είναι καλύτερη απο την 1447

 

Μπες στο λινκ, κάνε account και κατέβασε το αρχείο. Νομίζω πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το adblocker για να δεις το link για να το κατεβάσεις αν θυμάμαι καλά.

Μετά ακολούθησε τις οδηγίες από εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6036475#post6036475

Link to comment
Share on other sites

Που κάνω λογ δεν μ βγαζεε

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπες στο λινκ, κάνε account και κατέβασε το αρχείο. Νομίζω πρέπει να έχεις απενεργοποιήσει το adblocker για να δεις το link για να το κατεβάσεις αν θυμάμαι καλά.

Μετά ακολούθησε τις οδηγίες από εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6036475#post6036475

 

Σε ευχαριστώ φιλέ μ θερμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν δεν γίνεται πιο σαφείς με το πρόβλημα που έχετε είναι δύσκολο να προτείνουμε κάτι. Εσένα όταν λες δεν κάνει καλή επαφή τι εννοείς? Καλύτερα να περιγράψετε το πρόβλημα παρά να βγάζετε το πόρισμα για το τι φταίει. Ο άλλος θέλει να κάνει καλιμπράρισμα στην οθόνη ! Να υποθέσω ότι εννοεί ότι έχει πρόβλημα με το touchscreen ή με τα χρώματα στην οθόνη?

 

Πρόβλημα με το touch screen υπάρχει.. Σκέφτομαι ότι μπορεί να άρχισε επειδή το είχα βάλει σε στενή τσέπη..γιατί από τότε άρχισε να παρουσιάζει αυτό το πράγμα..σαν να μην κάνει καλή επαφή το touch screen ..δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω :p

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον απο δω ασχολείται με το xposed βγήκε σήμερα αναβάθμιση του vibeXpert που υποστηρίζει 100% το κινητό μας. Υπάρχουν πολλά tweaks για τις επαφές (νομίζω αυτό που έχει με την ταξινόμηση των επαφών ανάλογα με το επίθετο έχει ερωτηθεί στο φόρουμ), έχει δικό του fix για να εμφανίζεται το όνομα στα μηνυματα, crt animation στο κλείσιμο της οθόνης, αποθήκευση των βίντεο σε mp4 και όχι 3gp, επιλογές για reboot στο recovery, και κάποια άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα.

 

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum. Μια ερώτηση. Εγκατέστησα τον Xposed Installer (ver. 2.6.1 stable) και όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το Xposed μου εμφανίζει ένα μήνυμα με κόκκινα γράμματα που αναφέρει: "Φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα ("Aliyun OS") με τη ROM σας. Η εγκατάσταση του Xposed μπορεί να μη δουλέψει ή να οδηγήσει σε σοβαρά προβλήματα."

 

Είναι ασφαλές να προχωρήσω με την εγκατάσταση; Έχω τη 1501 ROM.

 

Ευχαριστώ.

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum. Μια ερώτηση. Εγκατέστησα τον Xposed Installer (ver. 2.6.1 stable) και όταν πάω να κάνω εγκατάσταση το Xposed μου εμφανίζει ένα μήνυμα με κόκκινα γράμματα που αναφέρει: "Φαίνεται να υπάρχει ένα πρόβλημα ("Aliyun OS") με τη ROM σας. Η εγκατάσταση του Xposed μπορεί να μη δουλέψει ή να οδηγήσει σε σοβαρά προβλήματα."

 

Είναι ασφαλές να προχωρήσω με την εγκατάσταση; Έχω τη 1501 ROM.

 

Ευχαριστώ.

Όχι, χρειάζεται κάποια προετοιμασία για να δουλέψει το xposed. Κάνε search για το xposed στο θέμα και θα βρεις λεπτομέρειες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόβλημα με το touch screen υπάρχει.. Σκέφτομαι ότι μπορεί να άρχισε επειδή το είχα βάλει σε στενή τσέπη..γιατί από τότε άρχισε να παρουσιάζει αυτό το πράγμα..σαν να μην κάνει καλή επαφή το touch screen ..δεν ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω :p

Αν το παρατηρείς κατα την πληκτρολόγηση , δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την δόνηση στο πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 1508 κι έχω κάποια προβλήματα(δεν ανοίγει το store και δε μπορω να κατεβάσω apps)

Μπορώ να να κάνω επαναφορά συστήματος; Αν όχι, πώς μπορώ να βάλω την VIBEUI_V2.0_1447 ή την VIBEUI_V2.0_1501_7.80.1_DEV_A806 (938 dls)

Σημειώνω πως δεν γνωρίζω αν το τηλέφωνο είναι root.

Edited by s0g0l
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 1508 κι έχω κάποια προβλήματα(δεν ανοίγει το store και δε μπορω να κατεβάσω apps)

Μπορώ να να κάνω επαναφορά συστήματος; Αν όχι, πώς μπορώ να βάλω την VIBEUI_V2.0_1447 ή την VIBEUI_V2.0_1501_7.80.1_DEV_A806 (938 dls)

Σημειώνω πως δεν γνωρίζω αν το τηλέφωνο είναι root.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6077932#post6077932

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μπορούν να "ζήσουν" χωρίς ελληνικά στο menu ρυθμίσεων του τηλεφώνου τους , μέχρι αύριο το βράδυ πιστεύω να μπορώ να μοιραστώ την rom που δουλεύει στο κινητό μου. Υπομονή!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=59646&stc=1&d=1429304041

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι.. Θα ειναι rooted? Δεν εχω αλλαξει ακομα γιατί δεν έχω αποφασίσει αν θελω να κλείνουν οι εφαρμογές οριστικά με το καθαρισμα ή να τρέχουν τα services....

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι.. Θα ειναι rooted? Δεν εχω αλλαξει ακομα γιατί δεν έχω αποφασίσει αν θελω να κλείνουν οι εφαρμογές οριστικά με το καθαρισμα ή να τρέχουν τα services....

Θα είναι root , με playstore και έχει γίνει η προετοιμασία που απαιτεί το xposed framework. Επίσης υπάρχει κανονικά το security και δουλεύει όπως δούλευε πάντα, ανάλογα με το αν έχει μπει στο build.prop το ro.lenovo.region=row .

Link to comment
Share on other sites

A ναι, μου διεφυγε προς στιγμην, αλλα επειδη μου δημιουργησε καποια προβληματα το ξαναβγαλα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Στην Lenovo A806 Multi lang 1501_7.80.1_DEV το walkman και το xperia keyboard δουλευουν κανονικα??Και γενικα αξιζει πιο πολυ απο την official 1508(αυτη εχω εγω)??Επισης εχει παρουσιασει κανενα bug(πχ οσον αφορα την μπαταρια)?Ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για όσους μπορούν να "ζήσουν" χωρίς ελληνικά στο menu ρυθμίσεων του τηλεφώνου τους , μέχρι αύριο το βράδυ πιστεύω να μπορώ να μοιραστώ την rom που δουλεύει στο κινητό μου. Υπομονή!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=59646&stc=1&d=1429304041

Τι χαρακτηριστικα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κολλήσει καμμιά ζελατίνα,temprered glass?

Έβγαλες την αρχική ζελατίνα?

Έβγαλα ότι ζελατίνα υπήρχε και πάλι το ίδιο

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι, χρειάζεται κάποια προετοιμασία για να δουλέψει το xposed. Κάνε search για το xposed στο θέμα και θα βρεις λεπτομέρειες.

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Αν το παρατηρείς κατα την πληκτρολόγηση , δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την δόνηση στο πληκτρολόγιο.

Είναι σε συγκεκριμένα σημεία δε έχει να κάνει το πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες την 1508 στο κινητό και παρατηρώ ότι έχει ένα προβληματάκι. Το rotation της οθόνης είναι μόνιμα ενεργοποιημένο. Ακόμα και off όταν το έχω η οθόνη περιστρέφεται. Γνωρίζει κανείς κάποια λύση για το θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Παρελεβα και γω το δικο μου Α8 επιτελους απο vickmall. Ευχαριστημενος ειμαι σε γενικες γραμμες, αλλου περιμενα τα πραγματα καλυτερα αλλου χειροτερα.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι μαλλον την πατησα με το 4G. Mε το 3G ολα καλα. Οταν πηγα να ενεργοποιησω το 4G δεν δουλεψε.

Για δειτε ρε παιδια αυτη τη φωτογραφια, ειναι απο το κουτι που μου στειλανε. Ειναι η δεν ειναι για Ελλαδα. Οχι οτι με πολυ απασχολει αλλα για το ****το. Ευχαριστω για τον χρονο σας....

 

http://s284.photobucket.com/user/Super_Goofy/library/Mobile%20Uploads?sort=3&page=1

Link to comment
Share on other sites

Για όσους μπορούν να "ζήσουν" χωρίς ελληνικά στο menu ρυθμίσεων του τηλεφώνου τους , μέχρι αύριο το βράδυ πιστεύω να μπορώ να μοιραστώ την rom που δουλεύει στο κινητό μου. Υπομονή!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=59646&stc=1&d=1429304041

 

Φιλε kandilak να σε ρωτησω τι ωρα μπορει να την ανεβασεις?? γτ σημερα θελω να την αλλαξω και εγω εχω την 1447

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

@supergoofy Η φοτο δε φαινεται. Τελικα παρελαβες ή δεν παρελαβες; Δλδ παιζει να σου στειλανε 808 αντι για 806? (επειδη λες για το κουτι). Αυτο θα ειναι πολυ ακυρο να συμβει

Τι εταιρια εχεις και τι περιοχη; Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει η περιοχη σου

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Παρελεβα και γω το δικο μου Α8 επιτελους απο vickmall. Ευχαριστημενος ειμαι σε γενικες γραμμες, αλλου περιμενα τα πραγματα καλυτερα αλλου χειροτερα.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι μαλλον την πατησα με το 4G. Mε το 3G ολα καλα. Οταν πηγα να ενεργοποιησω το 4G δεν δουλεψε.

Για δειτε ρε παιδια αυτη τη φωτογραφια, ειναι απο το κουτι που μου στειλανε. Ειναι η δεν ειναι για Ελλαδα. Οχι οτι με πολυ απασχολει αλλα για το ****το. Ευχαριστω για τον χρονο σας....

 

http://s284.photobucket.com/user/Super_Goofy/library/Mobile%20Uploads?sort=3&page=1

Αν το 3G δεν έχει πρόβλημα τότε έχεις το A806. Για το 4G πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις για να πιάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φιλε kandilak να σε ρωτησω τι ωρα μπορει να την ανεβασεις?? γτ σημερα θελω να την αλλαξω και εγω εχω την 1447

Ευχαριστω προκαταβολικα

Ώρα δεν μπορώ να σου πώ αλλά μέχρι το βράδυ, αν δεν μου τύχει τίποτα απρόοπτο θα την έχετε.

Link to comment
Share on other sites

@supergoofy Η φοτο δε φαινεται. Τελικα παρελαβες ή δεν παρελαβες; Δλδ παιζει να σου στειλανε 808 αντι για 806? (επειδη λες για το κουτι). Αυτο θα ειναι πολυ ακυρο να συμβει

Τι εταιρια εχεις και τι περιοχη; Το πιο πιθανο ειναι να μην εχει η περιοχη σου

 

Sorry για την καθυστερηση να απαντησω.

Παρελαβα κανονικοτατα.

Για δοκιμασε παλι αυτο το λινκ.

 

http://s284.photobucket.com/user/Super_Goofy/library/Mobile%20Uploads?sort=3&page=1

 

Εχω cosmote και μενω Γερακα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το 3G δεν έχει πρόβλημα τότε έχεις το A806. Για το 4G πρέπει να πληρείς κάποιες προϋποθέσεις για να πιάνει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ώρα δεν μπορώ να σου πώ αλλά μέχρι το βράδυ, αν δεν μου τύχει τίποτα απρόοπτο θα την έχετε.

 

Να υποθεσω οτι ειναι παλια η sim μου;

Η συνδεση ειναι απο το 2009 ή 2010, δεν θυμαμαι ακριβως. Απο τοτε εχω αυτη την καρτα.

Η περιοχη που μενω ειναι ο Γερακας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...