Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε δεν περάστηκαν στην μνημη του τηλεφώνου από το PC. Σιγουρέψου λοιπόν ότι πέρασες τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου και μετά ξεκίνα τον οδηγό. Έκανες διαγραφή τον φάκελο TWRP\BACKUP για να ελευθερώσεις χώρο στην εσωτεριή μνήμη, όπως σου είπα?

 

Ναι το εχω κανει..τα μεταφερω τα αρχεια,σιγουρευομαι,αποσυνδεω pc με κινητο κ μετα παω να τα ψαξω ειτε στην κανονικη λειτουργεια ειτε στο recovery αλλα τζιφος!!Αν το ελυνα αυτο απο οτι ειδα τα επομενα βηματα θα τα εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι επιλεγεις την σωστη sd οταν ψαχνεις το αρχειο?Και τον εσωτερικο χωρο τηλεφωνου sd τον γραφει οπως και την sd την εξωτερικη..
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν περάστηκαν στην μνημη του τηλεφώνου από το PC. Σιγουρέψου λοιπόν ότι πέρασες τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου και μετά ξεκίνα τον οδηγό. Έκανες διαγραφή τον φάκελο TWRP\BACKUP για να ελευθερώσεις χώρο στην εσωτεριή μνήμη, όπως σου είπα?

 

Ναι το εχω κανει..τα μεταφερω τα αρχεια,σιγουρευομαι,αποσυνδεω pc με κινητο κ μετα παω να τα ψαξω ειτε στην κανονικη λειτουργεια ειτε στο recovery αλλα τζιφος!!Αν το ελυνα αυτο απο οτι ειδα τα επομενα βηματα θα τα εκανα...

Πριν βγάλεις το καλώδιο που συνδέει το τηλέφωνο στο PC, κάνεις Ασφαλή αποσύνδεση συσκευής USB?

Link to comment
Share on other sites

Μ βγάζει μήνυμα το superuser:" The SU binary needs to be updated"

Το κάνω; Ρωτάω γιατί είχα δει κάποια προβλήματα σε προηγούμενα ποστ.

 

EDIT: Το έκανα Normal update γιατί σπάμαρε συνέχεια ότι έδινε άδεια στο power manager να λειτουργεί και μου ΄σπαγε τα νεύρα. Όλα πήγαν καλά! :)

Edited by uvris
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καιι απο μενα .....Παρηγγειλα αποψε το lenovo a806 απο minideal ....απο αυτα που διαβασα εδω εκ των υστερων καταλαβα οτι δεν επρεπε να ζητησω να μου βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες. Επειδη μου ειπαν απο μινιδεαλ οτι η παραγγελια θα φυγει αππο κει δευτερα εχω το χρονο να τους πω να μην τις αφαιρεσουν τελικα. Θα ειναι προβλημα αυτο για μενα; ( εννοω στη χρηση).. τι κανουμε μετα ; πως τις αφαιρουμε; ευχαριστω εκ των προτερων ασχετως αν λαβω απαντηση....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπως καταλαβατε ειμαι ασχετος απο τετοια κινητα....Εχω ακομα το Nokia 6303i....

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου ειπαν απο μινιδεαλ οτι η παραγγελια θα φυγει αππο κει δευτερα εχω το χρονο να τους πω να μην τις αφαιρεσουν τελικα..

Στειλτε μαιλ και δες τι θα σου πουν αλλα αφου δεν τους ειπες να βγαλουν τις κινεζικες εφαρμογες λογικα δεν θα τις βγαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξα σημερα το τηλεφωνο και μου βγαζει συνεχεια unfortunately notification canter has stopped.. Δεν φτιαχνεται με τιποτα.. Τι κανουμε τωρα αλλη ρομ??
Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα και το έλυσα αλλάζοντας ρομ (χίλια ευχαριστώ στον kandilak). Έβαλα την 1443. Απ΄ότι είδα σε επόμενο μήνυμά σου έβαλες την κομμένη 9432. Αν θέλεις την άποψή μου, να βάλεις την 1443 ή περίμενε λίγες μέρες να βγει η 1445 stable.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι κandilaκ,αλλα μπορω να πω οτι δεν ειναι οτι πιο ευκολο κανει!!Απο τις οδηγιες σου εχω τις αποριες κ ρωταω!
Φίλε μου, πιο αναλυτικές οδηγίες από αυτές του Kandilak δε θα βρεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου χάνεις το δρόμο σου. Προσπάθησε να ακολουθήσεις πιστά τα βήματα και θα τα καταφέρεις.

Shake my body release my soul

Punish my senses lose control

THE JAMES

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.Για οσους ενδιαφερονται χρησιμοποιω την 1439 του needrom εδω κι 1,5 μηνα που εχει το multilanguage και το κινητο τα παει περιφημα.Τα ελληνικα του ειναι πολυ καλα.Πολυ καλυτερα απο την 9432.

Καποια παιδια αναφεραν οτι τους ειχε βγαλει προβλημα με μια εφαρμογη incall_ui αλλα εμενα παει μια χαρα.

Απο κει και περα το κινητο ειναι διαμαντι.Απλα δεν εχει αντιπαλο μεχρι τα 200€.

 

Υ.γ. συντεκνε kandilak βαστα γερα...σε λιγο θα αναλαβεις το επισημο service του κινητου....

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και συγχαρητήρια στους γνώστες που βοηθούν τους υπολοίπους να λύσουν τα προβλήματα με το κινητό. Έχω παραλάβει πριν μια εβδομάδα το κινητό από vichmail με την έκδοση VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 και έχω σοβαρό πρόβλημα με την μπαταριά.Με ήπια χρήση του κινητού (μισή ορά ομιλία και άλλο τόσο ίντερνετ) μου κρατάει περίπου 12 ώρες:mad: .Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση θέλω το κινητό να έχει οπωσδήποτε ελληνικά.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το greenify,το du battery booster για ποια γρήγορα και εύκολα ή να περάσεις την slim rom που ανέβασε ο kandilak χωρίς τις περιττές εφαρμογές ή να κάνεις 3-4 φορτίσεις τη μπαταρία για να δεις πως πάει.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος μιά απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Οταν συνδέω το κινητό με το pc βλέπω αυτή την εικόνα. Στο προηγούμενο κινητό μου εκεί που εμφανίζεται το Lenovo suite,υπήρχε ο σκληρός δίσκος του κινητού. Πως γίνεται να εμφανιστεί ο σκληρός του κινητού,όπως εμφανίζεται η SD κάρτα?

Σύνδεση στο pc μέσω usb και τσεκαρισμένο το " εντοπισμός σφαλμάτων "

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και συγχαρητήρια στους γνώστες που βοηθούν τους υπολοίπους να λύσουν τα προβλήματα με το κινητό. Έχω παραλάβει πριν μια εβδομάδα το κινητό από vichmail με την έκδοση VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 και έχω σοβαρό πρόβλημα με την μπαταριά.Με ήπια χρήση του κινητού (μισή ορά ομιλία και άλλο τόσο ίντερνετ) μου κρατάει περίπου 12 ώρες:mad: .Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση θέλω το κινητό να έχει οπωσδήποτε ελληνικά.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Το ειχα και εγω το προβλημα αυτο και το ελυσα αλλαζοντας ρομ.. Τωρα το κινητο κραταει 2 μερες χαλαρα...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος μιά απάντηση στο παρακάτω ερώτημα:

Οταν συνδέω το κινητό με το pc βλέπω αυτή την εικόνα. Στο προηγούμενο κινητό μου εκεί που εμφανίζεται το Lenovo suite,υπήρχε ο σκληρός δίσκος του κινητού. Πως γίνεται να εμφανιστεί ο σκληρός του κινητού,όπως εμφανίζεται η SD κάρτα?

Σύνδεση στο pc μέσω usb και τσεκαρισμένο το " εντοπισμός σφαλμάτων "

Τους drivers του έχεις εγκαταστήσει? Μέσα στο Lenovo suite θα βρεις το LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe . Τρέξε το για να εγκατασταθούν οι drivers.

Link to comment
Share on other sites

πάτα τα κουμπιά συνεχόμενα έως ότου ανοίξει στο TWRP. Μην τα αφήσεις στην 1η δόνηση. Πρόσεξε να χρησιμοποιήσεις 3 δάκτυλα για να τα πατήσεις

 

Ολα καλσ,ευχαριστω πολυ,και κατι ακόμα,επειδη σβηστικε to power manager που είχε,υπάρχει σε κάποιο apk να το κατεβασω ?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και συγχαρητήρια στους γνώστες που βοηθούν τους υπολοίπους να λύσουν τα προβλήματα με το κινητό. Έχω παραλάβει πριν μια εβδομάδα το κινητό από vichmail με την έκδοση VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 και έχω σοβαρό πρόβλημα με την μπαταριά.Με ήπια χρήση του κινητού (μισή ορά ομιλία και άλλο τόσο ίντερνετ) μου κρατάει περίπου 12 ώρες:mad: .Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση θέλω το κινητό να έχει οπωσδήποτε ελληνικά.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις:) θα περιμένω λίγες ημέρες μήπως βελτιωθεί η κατάστασή αλλιώς θα προσπαθήσω να περάσω την slim rom που ανέβασε ο kandilak αν και αγχώνομαι λίγο γιατί δεν το έχω ξανακάνει ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και συγχαρητήρια στους γνώστες που βοηθούν τους υπολοίπους να λύσουν τα προβλήματα με το κινητό. Έχω παραλάβει πριν μια εβδομάδα το κινητό από vichmail με την έκδοση VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806 και έχω σοβαρό πρόβλημα με την μπαταριά.Με ήπια χρήση του κινητού (μισή ορά ομιλία και άλλο τόσο ίντερνετ) μου κρατάει περίπου 12 ώρες:mad: .Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση θέλω το κινητό να έχει οπωσδήποτε ελληνικά.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Απενεργοποίησε το smart rotate, αν θέλεις να γυρίζει η οθόνη όταν γυρνάς το κινητό βάλε την επιλογή auto rotate!

Link to comment
Share on other sites

Τους drivers του έχεις εγκαταστήσει? Μέσα στο Lenovo suite θα βρεις το LenovoUsbDriver_autorun_1.0.12.exe . Τρέξε το για να εγκατασταθούν οι drivers.

 

Εχω κάνει set up το Lενοvo Mobile Assistant . Η εφαρμογή που έχω στο τηλέφωνο ειναι στα κινέζικα. Ετρεξα πάντως και το .exe απο το τηλέφωνο αλλά τπτ δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι εντυπωσιασμενος με τα tutorials που εχετε εδω!

Ευτυχως εγω το πηρα με τις κινεζικες εφαρμογες μεσα (αφου ειχα δει οτι εχετε προβληματα) και δουλευει ρολοι. Το μονο προβλημα που εχω ειναι το θεμα με το +30 το οποιο δεν λυνεται με καποιο απο τα προγραμματα που προσθετουν/αφαιρουν το +30 στις επαφες. Ο λογος ειναι οτι καποια μνμ/κλησεις εμπεριεχουν το +30 και καποια αλλα οχι, οποτε αναλογα πως εχουμε το νουμερο αποθηκευμενο στις επαφες το αναγνωριζει η οχι.

Γιαυτο λοιπον θα κανω την αναβαθμιση σε νεα rom μεσω TWRP βασιζομενος στον πολυ απλο οδηγο του kadilak (ευχαριστω).

 

Το θεμα ειναι τι ρομ να βαλω. 1443 που ειναι stable, 1445 (εχει προβληματα? εχει βγει stable εκδοση?), ή aosp (εχει προβληματα? Κατι διαβασα σε ενα ποστ αλλα δεν ηταν ξεκαθαρο.) που μου καθεται καλυτερα στο ματι λογω συνηθειας (ετρεχα aokp σε neoV);

 

υγ1: Με τα OTA updates και τα updates των εφαρμογων ειδα οτι υπαρχουν θεματα. Γινονται αυτοματα η μας ρωταει το UI πρωτα? Απενεργοποιουνται με καποιο τροπο?

υγ2: πωπωπω...88 σελιδες διαβασμα. ουτε για πανελαδικες χαχαχαχαχα

Edited by kkmspm
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα κι εγω :P καλησπερα σε ολους βλεπω οτι οι κρητικοί αυξανόμαστε :).. αντε να παμε για καφε χαχα ... μια ερωτηση εχω την 1443 περασμενη με την βοήθεια του οδηγού του Kandilac για να παω τωρα στην 1445 ή αργοτερα σε νεοτερη θα πρέπει μονο να γινει το undate απο το κινητό ή θα χρειαστει και κατι αλλο?

Φανταζομαι δεν χανονται προγραμματα και τηλεφωνα, ετσι?

PC : AMD FX-6300, SSD EVO 850 250GB, VGA HD7790 OC 1GB

Mobile :Xiaomi Note 4X 3GB/16GB 8Core 2,00Ghz

Tablet: κενο....

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει set up το Lενοvo Mobile Assistant . Η εφαρμογή που έχω στο τηλέφωνο ειναι στα κινέζικα. Ετρεξα πάντως και το .exe απο το τηλέφωνο αλλά τπτ δεν κάνει.

Γιατί δεν το συνδέεις με τσεκαρισμένο το Συσκευή πολυμεσων MTP. Έτσι το έχω και δείχνει και την Internal και την External μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

παιδες επειδη εγω το παρηγγειλα για παιδι ασχετο με αυτα(root,rom κτλ)απλα του εβαλα google play+root και τονισα να μην βγαλουν εφαρμογες ετσι οπως θα ερθει θα ειναι μια χαρα ετσι?δεν θα εχει θεματα.ουτε το σκαλιζει ουτε τιποτα!επειδη διαβαζω για προβληματακια μην τον καψω τον ανθρωπο!απλα θελει...να το χρησιμοποιει τιποτα περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

Ηρθα κι εγω :P καλησπερα σε ολους βλεπω οτι οι κρητικοί αυξανόμαστε :).. αντε να παμε για καφε χαχα ... μια ερωτηση εχω την 1443 περασμενη με την βοήθεια του οδηγού του Kandilac για να παω τωρα στην 1445 ή αργοτερα σε νεοτερη θα πρέπει μονο να γινει το undate απο το κινητό ή θα χρειαστει και κατι αλλο?

Φανταζομαι δεν χανονται προγραμματα και τηλεφωνα, ετσι?

Το TWRP είναι ένα εργαλείο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κάνεις όποιες δοκιμές θες με την ασφάλεια που σου δίνει το backup που μπορείς να πάρεις πριν οποιαδήποτε αλλαγή. Το αν θα χάσεις και τι θα χάσεις εξαρτάται από το με ποίο τρόπο θα κάνεις το update.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται ένα μικρό fix για να φαίνονται κάπως καλύτερα τα ελληνικά στην notification bar.

Κατεβάζετε το greek_font_fiz.zip και το αποθηκεύετε στην sdcard . Μπαίνεται στο TWRP recovery , πατάτε "Install", επιλέγεται το greek_font_fix.zip και κάνετε "Swipe to confirm Flash" και μετά "Reboot system"

Mια πιο απλη λυση ειναι πηγαινοντας στο Themes Center/ Category/ Font/ και διαλεγουμε μια αλλη γραμματοσειρα (εγω διαλεξα την regular)/ και παταμε apply.

 

Aπ οτι φαινεται το προβλημα ηταν στην γραμματοσειρα που δεν μπορουσε να "διαβασει" σωστα τα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Mια πιο απλη λυση ειναι πηγαινοντας στο Themes Center/ Category/ Font/ και διαλεγουμε μια αλλη γραμματοσειρα (εγω διαλεξα την regular)/ και παταμε apply.

 

Aπ οτι φαινεται το προβλημα ηταν στην γραμματοσειρα που δεν μπορουσε να "διαβασει" σωστα τα ελληνικα.

 

Που βρηκες τη "regular"? εμενα μονο κινεζικα μου δειχνει....

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδες επειδη εγω το παρηγγειλα για παιδι ασχετο με αυτα(root,rom κτλ)απλα του εβαλα google play+root και τονισα να μην βγαλουν εφαρμογες ετσι οπως θα ερθει θα ειναι μια χαρα ετσι?δεν θα εχει θεματα.ουτε το σκαλιζει ουτε τιποτα!επειδη διαβαζω για προβληματακια μην τον καψω τον ανθρωπο!απλα θελει...να το χρησιμοποιει τιποτα περισσοτερο

 

Δεν θα εχει προβλημα. Μονο που αναλογα πως εχει αποθηκευμενα τα νουμερα και πως τον καλουν θα εχει αναγνωριση η οχι (+30)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...