Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 530


Alex_tz
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάνε επαναφορά λογικά θα περαστεί η αναβάθμιση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε επαναφορά λογικά θα περαστεί η αναβάθμιση.

 

Όντως τελικά μετά απο επαναφορά ο ελεύθερος χώρος ξεπέρασε το 1GB και μπόρεσα μετά και έκανα την αναβάθμιση.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

νεα ενημερωση για το ds. μαλλον ειναι τα win10 :D

 

edit: τελικα ειναι τα 8.1 update 2

 

εντιτ2: ηρθαν τα 10αρια :)

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,βρηκα το 530 στα 65€ περιπου(Dual Sim).Η πισω καμερα ειναι καλη σε ποιοτητα και αναλυση; Το σουρουπο ή τη νυχτα βγαζει τιποτα; Επειδη εχω καλομαθει με μπροστινη(VGA) και led flash(σαν φακο κυριως,γιατι γενικα καιει και τις φωτογραφιες) θα με πειραξει; Το autofocus ειναι θεμα; Θα μπορω να κανω καλη εστιαση; Η οθονη ειναι χαλια στον ηλιο; Επειδη εχω συνηθεια να χρησιμοποιω το samsung στο 0% μεσα σε εσωτερικους χωρους(βλεπω ανετα και βιντεο,εκτος απο βιντεο που την βαζω λιγο παραπανω(15%). Η μπαταρια πως παει για μια μερα; (2 καρτες μεσα,

φωτεινοτητα απο 0% εως 40-50% αρκετη χρηση facebook,instagram,messenger μουσικη και ραδιο(μιαμιση ωρα)και browsing; 3-4 ωρες την ημερα με Wi-fi και 45 λεπτα δεδομενα. Κλησεις σχεδον καθολου,μονο κατι λιγες του λεπτου. Τα 512MB προκαλουν κολληματα; H+ υποστηρηζει; Θελω να δοκιμασω τα WP γιατι το Android τρωει κολληματα και σκαλωματα ακομα και στο dialer(samsung),η μπαταρια τρωγεται απο τα αναθεματισμενα google services με ενα χοντρο battery drain...Μηπως αξιζει να δωσω 15€ ακομα για το 630 λογω μπαταριας,οθονης και λοιπα;

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

η καμερα του ειναι καλουτσικη. περισσοτερες λεπτομερειες δε γνωριζω.

δεν το χω βγαλει εκτος σπιτιου, πιστευω οτι στην φουλ φωτεινοτητα δε θα χεις θεμα.

μπαταρια δε γνωριζω, πιστευω οτι με το ζορι βγαζει τη μερα (χωρις να το πολυχρησιμοποιησω, σε λιγη ωρα χανει 10% για πλακα!!!!!!). με την χρηση που λες, μαλλον δε θα σε καλυψει ουτε μιση μερα.

σε οτι εχω δοκιμασει (παιχνιδια, κλπ) δεν κολλησε καπου! οποτε τα 512 ειναι προς το παρων οκ. μελλοντικα αν εχεις απαιτησεις, πρεπει να πας σε 1gb ram.

αν μπορεις να δωσεις λιγα ακομη παραπανω για το 535, ΚΑΝΤΟ!!!!!

αλλιως και το 630 ειναι καλο. πολυ καλυτερο του 530

Link to comment
Share on other sites

Καμερα...θελω να βγαζει καθαρες φωτο και καλο focus...οποτε οκ.

Φωτεινοτητα δεν νομιζω...μπαταρια,μπορω και με μια sim...Με το 535 με φοβιζει το touch και 5 ιντσες ειναι λιγο too big.Επισης η οθονη εχει μετρια αναλυση...αμα ειχε 960x540 τουλαχιστον το συζηταμε.768MB εχω στο samsung...ενας φιλος εχει το 530 με 512 ram παει οκ,μην πω καλυτερα απο το δικο μου.Απαιτησεις δεν εχω τρελες...αρκει να μην κολλαει σε αυτα που εγραψα πανω για την χρηση μου.Στο 530 δεν νομιζω να μου λειψει η μπροστινη γιατι η μπροστινη ηταν μονο για να υπαρχει στο τηλ μου...με retrica βγαζει κατι και με φως.Με την μπαταρια περιμενα κατι καλυτερο,αλλα τα 1.430mAh θα βγαλουν μιση μερα.Εμενα πιανει 5ωρα αμα το εχω συνεχεια.Με μεση χρηση και αδρανεια γυρω στις 15-16 ωρες.Με πιο εντονη στις 12.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

960*540 εχει το 535 παντως! και ειναι μια χαρα αναλυση για τις 5 ιντσες

 

σιγουρα το 530 παει καλυτερα σε σχεση με android ;)

 

για φωτογραφιες τσεκαρε διαφορα reviews (πχ http://www.trustedreviews.com/nokia-lumia-530-review-camera-battery-life-and-verdict-page-3#tr-review-summary)

 

γνωμη μου ειναι αν μπορεις να διαθεσεις τα 15 ευρω παραπανω, πανε στο 630

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον για 630 το βλεπω...ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά θελω την βοήθεια σας

Όταν εχω σε μια επαφή 3 τηλέφωνα πως μπορω να προεπιλεξω το νούμερο που θα θέλω να παίρνει κατευθείαν Χωρίς να επιλεγω Ποιο απο τα τρία θα καλέσει;

Ευχαριστώ

απλά.........και ομορφα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά, έχω ένα σοβαρό θέμα με το συγκεκριμένο τηλεφωνο. θα σας τα γράψω λίγο αναλυτικά για να μου πείτε τί μπορεί να φταίει.

λοιπόν το κινητό το αγόρασα πριν από 2 μήνες στον πατέρα μου και για ένα μήνα περίπου, μέχρι να κάνει τη μετάβαση, το είχα εγώ και το φόρτιζα. ένα μήνα που το είχε σπίτι όλα ήταν κομπλέ. εδώ και λίγες μέρες όμως αποφάσισε να το παίρνει και στη δουλειά να το φορτίζει γιατί το χρησιμοποιεί πολύ αλλά κυρίως ως τηλέφωνο και λίγο Skype. το αποτέλεσμα είναι το εξης: μόλις το έβαλε στη δουλειά του εμφάνισε μήνυμα ότι η φόρτιση είναι αργή και δεν φόρτισε καθόλου. σήμερα πήγε να το φορτίσει, δεν φόρτιζε με την φορτιστή του κι έκλεισε. το πιο σημαντικό όμως είναι ότι η οθόνη έμεινε μαύρη. όχι τελείως, εμφανίζονταν τα πλήκτρα πλοήγησης, αλλά η περιοχή των tiles ήταν μαύρη και δεν άνοιγε τίποτα (ούτε καν τις ρυθμίσεις για factory reset).

εν κατακλείδι, του έκανα reset στην αρχή χωρίς όμως αποτέλεσμα και μόνο με factory reset λειτούργησε. το κινητό δεν φορτίζει με τον μαμίσιο φορτιστή αλλά με τον φορτιστή ενός s4 όλα κομπλέ.

 

τι στο καλό συνέβη? γιατί να μαυρίσει η οθόνη και γιατί να μην φορτίζει? να σημειώσω πως όταν του εμφάνισε το μήνυμα περί αργής φόρτισης, εννοείται πως το είχε στον φορτιστή κι όχι σε κάποιο καλώδιο usb ή σε υπολογιστή.

 

edit επισυνάπτω και τη φωτογραφία που μου έστειλαν όταν το κινητό ήταν με "μαύρη" οθόνη

edit 2 όπως με ενημέρωσαν σήμερα, το κινητό φόρτισε κανονικά με τον φορτιστή του s4 αλλά με τον δικό του πέφτει σε κάποιου είδους bootloop, εμφανίζει δηλαδή το λογότυπο της nokia, των windows και μόλις φορτώσουν τα πλήκτρα πλοήγησης ξανακλείνει και δείχνει το nokia. ο φορτιστής του σε άλλα κινητά δουλεύει άψογα. καμιά ιδέα?? :worry:

Edited by iStewie
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μηνύματα σχετικά με την αναβάθμιση στην technical preview των Windows 10 Mobile μέσω της εφαρμογής Insider μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο τόπικ Windows 10 technical preview (Insider Program).
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, έχω ένα σοβαρό θέμα με το συγκεκριμένο τηλεφωνο. θα σας τα γράψω λίγο αναλυτικά για να μου πείτε τί μπορεί να φταίει.

λοιπόν το κινητό το αγόρασα πριν από 2 μήνες στον πατέρα μου και για ένα μήνα περίπου, μέχρι να κάνει τη μετάβαση, το είχα εγώ και το φόρτιζα. ένα μήνα που το είχε σπίτι όλα ήταν κομπλέ. εδώ και λίγες μέρες όμως αποφάσισε να το παίρνει και στη δουλειά να το φορτίζει γιατί το χρησιμοποιεί πολύ αλλά κυρίως ως τηλέφωνο και λίγο Skype. το αποτέλεσμα είναι το εξης: μόλις το έβαλε στη δουλειά του εμφάνισε μήνυμα ότι η φόρτιση είναι αργή και δεν φόρτισε καθόλου. σήμερα πήγε να το φορτίσει, δεν φόρτιζε με την φορτιστή του κι έκλεισε. το πιο σημαντικό όμως είναι ότι η οθόνη έμεινε μαύρη. όχι τελείως, εμφανίζονταν τα πλήκτρα πλοήγησης, αλλά η περιοχή των tiles ήταν μαύρη και δεν άνοιγε τίποτα (ούτε καν τις ρυθμίσεις για factory reset).

εν κατακλείδι, του έκανα reset στην αρχή χωρίς όμως αποτέλεσμα και μόνο με factory reset λειτούργησε. το κινητό δεν φορτίζει με τον μαμίσιο φορτιστή αλλά με τον φορτιστή ενός s4 όλα κομπλέ.

 

τι στο καλό συνέβη? γιατί να μαυρίσει η οθόνη και γιατί να μην φορτίζει? να σημειώσω πως όταν του εμφάνισε το μήνυμα περί αργής φόρτισης, εννοείται πως το είχε στον φορτιστή κι όχι σε κάποιο καλώδιο usb ή σε υπολογιστή.

 

edit επισυνάπτω και τη φωτογραφία που μου έστειλαν όταν το κινητό ήταν με "μαύρη" οθόνη

edit 2 όπως με ενημέρωσαν σήμερα, το κινητό φόρτισε κανονικά με τον φορτιστή του s4 αλλά με τον δικό του πέφτει σε κάποιου είδους bootloop, εμφανίζει δηλαδή το λογότυπο της nokia, των windows και μόλις φορτώσουν τα πλήκτρα πλοήγησης ξανακλείνει και δείχνει το nokia. ο φορτιστής του σε άλλα κινητά δουλεύει άψογα. καμιά ιδέα?? :worry:

 

Nokia care και ησυχάζεις! Δεν βλέπω κάτι καλύτερο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

με ποιους τροπους μπορω να ελευθερωσω χωρο στην εσωτερικη μνημη;

εσβησα οτι μπορουσα (ολα σχεδον δηλαδη)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
με ποιους τροπους μπορω να ελευθερωσω χωρο στην εσωτερικη μνημη;

εσβησα οτι μπορουσα (ολα σχεδον δηλαδη)

 

Δεν ξέρω, αλλά για να περάσεις τα 10 θέλεις οπωσδήποτε SD, λόγο μικρής εσωτερικής μνήμης! Το 530 ειναι το μοναδικό Lumia με 4GB εσωτερική μνήμη, η οποία δεν είναι πλήρως διαθέσιμη! 1,37GB έχει μόνο ελεύθερο!!!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο οκ. την εσωτερικη μνημη θελω να αυξησω, οχι τη μνημη γενικα ;(

Αυτό λέω, ότι δεν μπορείς! Απο τη μαμά περισσεύουν 1,37GB! Εκτός αν θέλεις να σβήσεις και μερικά βασικά, αν δεν σου χρειάζονται!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το κινητό.

Ρωγμή στην οθόνη.

Δεν δουλεύει το touch για εισαγωγή pin. :mad:

Δουλεύει το σύρσιμο προς τα κάτω της πάνω μπάρας ενίοτε.

Πόσο το μαλλί για επισκευή;;

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το κινητό.

Ρωγμή στην οθόνη.

Δεν δουλεύει το touch για εισαγωγή pin. :mad:

Δουλεύει το σύρσιμο προς τα κάτω της πάνω μπάρας ενίοτε.

Πόσο το μαλλί για επισκευή;;

 

Καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο Nokia Care στην περιοχή σου για να σου πούν ακριβώς το κόστος για την αλλαγή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε το κινητό.

Ρωγμή στην οθόνη.

Δεν δουλεύει το touch για εισαγωγή pin. :mad:

Δουλεύει το σύρσιμο προς τα κάτω της πάνω μπάρας ενίοτε.

Πόσο το μαλλί για επισκευή;;

 

90€ είχαν πει στο θείο μου. Με τα ίδια λεφτά (και ίσως λίγο λιγότερα) παίρνεις καινούριο το 532. Με κλειστά μάτια πας στο καινούριο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Μια φίλη έχει το εν λόγω κινητό κι έχει περάσει λίγο του Χριστού τα πάθη. Αρχικά όταν το πήρε έκλεινε μόνο του. Του κάναμε φορμάτ έστρωσε καπως. Μετα πατούσε διάφορα μόνο του στην οθόνη χωρίς να πατήσει εκείνη. Το πήγε στο σερβις και της είπαν να αλλάξει κάρτα μνήμης και σιμ γιατί ήταν παλιές. Το κάνει κι αυτό κι έκανε ξανά τα δικά του κόλπα. Το πάει ξανά, αυτή τη φορά δεν της είπαν τι μπορεί να έχει. Ωστόσο τώρα έχει πάθει το εξής: το έχει 3 μέρες τωρα και συχνά για παραδειγμα πατά κρατημένο το πίσω βελάκι για το multitasking κι αντί να ανοίξει τις εφαρμογές πηγαίνει απλά πίσω πολλές φορές ή αν είναι σε μια εφαρμογή και πατήσει μια φορά το πίσω εκείνο πάει πάλι 2-3 φορές πίσω.

Λογικά το κινητό είναι προβληματικό μετά από τόσες επανεκκινήσεις κτλ. Το θέμα είναι αφου δεν φτιάχνεται μπορεί να ζητησει αντικατάσταση; Αλλιώς τι άλλο να κάνει; :blink::blink:

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε πρώτα να ξαναπεράσετε τα Windows μέσω του Windows Phone Recovery Tool και δείτε αν ξανακάνει το ίδιο

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...